Výběr co2 laseru

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Uživatelský avatar
Merlin_cze
Příspěvky: 52
Registrován: 11. 10. 2016, 11:56
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2017, 7:15

Nepřesnost se bere v principu krokového motoru - myslím nepřesnost vůči servopohonu, který naprosto přesně ví kde je a dokáže reagovat plynule a dynamicky, taky ale je cenově jinde. Systém s uzavřenou smyčkou je užitečný v systému s nízkými otáčkami, který musí překonat velké změny zatížení a tření. U laseru kde změny zatížení chybí je prakticky zbytečný - tohle řízení používá pouze Thunderlaser a ještě jako podvod to vydává za servopohon. Ale třeba se pletu, nejsem neomylný.
Výstřižek.JPG
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 12. 2017, 8:27

3f krokový motor je ze svého principu přesnější, než motor serva. Je to jednoduché, ten krokáč je prostě mnohapólový 3f motor, proto taky může fungovat celkem přesně i bez zpětné vazby, kdežto motor serva ne.
U obou typů motorů, tj. u běžného třeba 6-ti pólového motoru serva nebo u mnohapólového krokáče je v případě zavedení zpětné vazby přesnost dána právě tou zpětnou vazbou, a samozřejmě také kvalitou systému, který ten motor na základě zpětné vazby řídí.
Takže říct, že 3f krokáč se zpětnou vazbou je nepřesný "protože je to krokáč" je ... není (podle mě) příliš rozumné.
Uživatelský avatar
Merlin_cze
Příspěvky: 52
Registrován: 11. 10. 2016, 11:56
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2017, 8:59

Mex píše:3f krokový motor je ze svého principu přesnější, než motor serva. Je to jednoduché, ten krokáč je prostě mnohapólový 3f motor, proto taky může fungovat celkem přesně i bez zpětné vazby, kdežto motor serva ne.
U obou typů motorů, tj. u běžného třeba 6-ti pólového motoru serva nebo u mnohapólového krokáče je v případě zavedení zpětné vazby přesnost dána právě tou zpětnou vazbou, a samozřejmě také kvalitou systému, který ten motor na základě zpětné vazby řídí.
Takže říct, že 3f krokáč se zpětnou vazbou je nepřesný "protože je to krokáč" je ... není (podle mě) příliš rozumné.
S tímhle se nedá dělat nic jiného, než souhlasit :-)
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

5. 12. 2017, 10:54

a jak s tím krokáčem ten driver pracuje?
když vezmu, že má enkodér 4000 poloh a budeš s ním hejbat třeba +- 10 poloh co ten driver bude dělat? bude se to snažit dorovnat, tak jako servo?

já jsem kdysi koukal na nějaký datasheet nějakého easy serva (typ už nevím) a tam fungoval driver tak, že jen generoval kroky stejně jako do obyčejného krokáče a navíc zkoumal zpětnou vazbu a jakmile to nedojelo tam kam mělo (odchylka byla o velikosti kroku (půl kroku) - výrazně větší než rozlišení enkodéru) tak to jen vyhodilo chybu a zastavil se.. nic co by se snažilo dostat někam na polohu tam nebylo..
jak to tedy je?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 12. 2017, 11:28

RaS píše:a jak s tím krokáčem ten driver pracuje?
když vezmu, že má enkodér 4000 poloh a budeš s ním hejbat třeba +- 10 poloh co ten driver bude dělat? bude se to snažit dorovnat, tak jako servo?
Bude to kus od kusu. Stejně jako u servodriverů, taky jsou lepší a horší.
Já ho nemám, takže to nemám jak zjistit. Ale technicky to může dělat stejně jako u běžného serva.
Jde jen o to, jak moc byli programátoři firmware leniví.
Co jsem viděl nějaké videa s těmito EasyServy, tak se snažil vždy dorovnat správnou polohu, i když ho člověk násilím brzdil nebo dokonce silou přetočil na opačnou stranu.
Takže mně to připadlo, že tihle moc leniví nebyli a že to nebyli Indové.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 12. 2017, 7:00

Dorovnava to odchylku jako servo
Maji ale dost velkou vlecnou chybu
U serva to lze kompenzovat pomoci nastaveni
U easy serva zadny nastaveni nebyva
U toho laseru jde ta vlecna chyba kompenzovat v systemu takze to neva
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
nazdarek1980
Příspěvky: 25
Registrován: 27. 10. 2013, 10:56

6. 12. 2017, 7:20

Mohu potvrdit, že rukou nebo jakkoliv mu zamezit dostat se někam, kam on chce nejde. Ikdyž ho odtlačím, okamžitě má snahu se vracet na svoji pozici.

Co je to vlečná chyba a jak jí tedy u tohoto laseru kompenzovat ?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 12. 2017, 8:09

to je to ze servo aby vykonalo nejaky zasah (pustilo proud do motoru) tak potrebuje aby vznikla odchylka (neplati pro systemy s feedforwardem - tam je neco co by se dalo nazvat matematicky definovany bypas)
s rostouci odchylkou a casem po ktery trva roste i razance zasahu
paklize neni odchylka neni proud do motoru

z toho vyplyva ze to servo se se skutecnou poloho vlece za tou pozadovanou polohou v urcitem zavesu
s rostouci rychlosti se to zhorsuje

nastaveni te kompenzace se dela v konfiguraci kde mas ve spodni casti okna dve tabulky tak v te co je vpravo davas odchylku pro ruzne rychlosti gravirovani
protoze pouze tam to ma smysl kompenzovat a to v pripade ze gravirujes cik cak protoze v tu chvili je to uz videt
v realu je to pri richlosti 1m/s cca 0.3mm mezi tahem doprava a tahem doleva takze bude v zastihu pokazde cca 0.15mm
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

6. 12. 2017, 10:02

Docela podmětná debata. Má to ale jedno velké ALE. Když vynecháme mainstreamové lasery s kovovou trubkou, tak jsou ostatní lasery prakticky na jedno brdo. Nač je mi servo s přesností jako hrom, když průměr paprsku je třeba i 0,3mm. Ještě větší problém je referáků 0,2 - 0,3 mm žádná míra. Ale myslím nejvštší problémy jsou jinde a to v samotné trubce. PWM kmitočet řízení je relativně nízký. Ale největší problém je s rídícím systémem jako takovým. Když dám gravírovat něco většího třeba obrázek 350x250mm a poprvé dám rychlost 350mm/s tak to gravíruje cca 20 minut, když nastavím rychlost na 500mm/s tak cca 18minut a když dám 650mm/sec tak už v tom není prakticky rozdíl. Pokud je obrázek malý, 50x50mm tak se ten čas zkracuje výrazněji. Z toho vyplývá, že to nedává ŘS.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 12. 2017, 10:07

taky si myslim ze u sklenene trubky vic nez easy servo je zbytecnost protoze to zlepseni nelze vyuzit kvuli trubce
mezi krokacem a easy servem patrny zlepseni je
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 12. 2017, 10:21

lubbez píše:Docela podmětná debata. Má to ale jedno velké ALE. Když vynecháme mainstreamové lasery s kovovou trubkou, tak jsou ostatní lasery prakticky na jedno brdo. Nač je mi servo s přesností jako hrom, když průměr paprsku je třeba i 0,3mm. Ještě větší problém je referáků 0,2 - 0,3 mm žádná míra. Ale myslím nejvštší problémy jsou jinde a to v samotné trubce. PWM kmitočet řízení je relativně nízký. Ale největší problém je s rídícím systémem jako takovým. Když dám gravírovat něco většího třeba obrázek 350x250mm a poprvé dám rychlost 350mm/s tak to gravíruje cca 20 minut, když nastavím rychlost na 500mm/s tak cca 18minut a když dám 650mm/sec tak už v tom není prakticky rozdíl. Pokud je obrázek malý, 50x50mm tak se ten čas zkracuje výrazněji. Z toho vyplývá, že to nedává ŘS.
Laser nemám, ale spíš bych řekl, že z toho plyne, že tam jsou nějaké konstantní časy (rozjezdová a doběhová rampa, změna směru).
Kdyby to nedával řídící systém, tak by to přece znamenalo, že by nemohl dosáhnout požadované rychlosti. A to se dá celkem snadno změřit, třeba kamerou (rozdíl v poloze mezi 2 snímky) nebo měřením frekvence kroků na krokáči.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 12. 2017, 10:35

Jj
Tohle zabiji predevsim doba acelerace
Ta draha se s rostouci rychlosti dost prodluzuje
To je ten negativni efekt ktery to ovlivnuje
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
masafi
Příspěvky: 100
Registrován: 7. 6. 2012, 1:39
Kontaktovat uživatele:

7. 12. 2017, 11:30

Ahoj,

s usmevem sleduji Vasi debatu a je to legrace ... je logicke, ze kazdy obhajuje to svoje, protoze si prece neprizna, ze koupil mene kvalitni stroj ... Uprime zadna levna cina nema z technickeho pohledu /financne to uz muze byt jinak/ na mainstream a to jak diky pohonum /vetsinou serva/ tak diky trubici, která děla více jak polovinu ceny manistream stroje. U cinskeho laseru neni duvod jak pise Robokop instalovat serva, protoze ty se projevi hlavne pri gravirovani, kde potrebujete rychle kmitat nad materialem, ale tam u cinskeho stroje narazite nejdriv na rychlost buzeni DC trubice, ktera na rychly pohyb hlavy neni dost rychlá a zároveň na hmotnost hlavy jako takove, protože pokud chcete rychle prejizdet musite i hodne zrychlovat a brzdit .... Manistreamove stroje, ktere maji rychlosti kolem 80 IPS a vice maji hlavu násobne lehci konstrukce. Je fakt, ze u prejezdu servo je znat hodne, ale neni to tak zasadni, protoze pri rezani tech prejezdu neni tolik jako pri gravure. Nemam ani Bodor a ani Thunderlaser, ale pokud bych kupoval urcite bych oslovil obe spolecnosti ... Thunderlaser je z meho pohledu garazova firma proti Bodor, protoze Bodor vyrabi i velke prumyslove stroje o vykonu v kw, ale tim nerikam, ze je to horsi vyrobce. Obcas mluvim s sales lidmi z Bodor, protoze jsem je pred lety oslovil a mam jejich kontakty na skypu, ale nakonec jsem koupil Weike, protoze Bodor nemel tolik referenci a uprime si myslim, ze bych udelal lepe, kdybych koupil bodor,ale v te dobe bych musel slevit z pracovni plochy a to jsem nechtel .... Sami rikaji, ze Thunderlaser vyrabi dobre stroje. Je na kazdem pro co se rozhodne, ale nemyslim si, ze je v jejich strojich nejaky zasadni rozdil neni ... Obecne nejzasadnejsi rozdil u "lepsich cinskych" vyrobcu je v mechanice stroje a kvalite kompletace/dotazeni detailu/ ... ta je podle referenci lidi po svete i tady dobra u obou vyrobcu. Hodne ctu zahranicni fora a najdou se nespokojeni zakaznici obou spolecnosti .... je jasne, ze ti co nemaji problemy videt nejsou .... Jinak jak Bodor tak Thunderlaser pouzivaji Ruida rizeni, Reci trubky ... argumenty, ze jedna nebo druha psolecnost pouziva lepsi optiku/zrcatka je jen plkani pokud to nekdo nezmeril.... Pokud clovek bude chtit easy serva nebo serva tak je tam cinan proste da a necha si to zaplatit .... pokud si to dohodnu jako podminku koupe ... cena techto lowend stroju jiste neni rozhodujici faktor o kvalite ...., protoze ferari s instalovanym motorem trabantata ridice odveze a udela sluzbu,bude vypadat jako Ferari, ale zavod s nim nevyhrajes ....
Osobne jsem jako prvni stroj koupil mainstream za cenu několika čínských stroju a vubec toho nelituji, protože se mi ta investice vratila. Nejcasteji gravirujeme a stroj je jako vitr v porovnani s cinskym.

M.
http://www.gravoservis.cz
gravirování, řezání a značení laserem, eloxový tisk
Davidsnupik
Příspěvky: 7
Registrován: 21. 11. 2017, 10:56

7. 12. 2017, 12:08

Ahoj,
tak nakonec jsem vybral Bodor BCL-1309x 80w
Autofocus, rotační osu, a pohyblivý stůl.
Děkuji za Vaše rady i zajimavou doskuzi.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 12. 2017, 12:57

masafi píše:s usmevem sleduji Vasi debatu a je to legrace ... je logicke, ze kazdy obhajuje to svoje, protoze si prece neprizna, ze koupil mene kvalitni stroj ...
...
Osobne jsem jako prvni stroj koupil mainstream za cenu několika čínských stroju a vubec toho nelituji...
Hihi. Máš pravdu, viz tahle pěkná ukázka. ;-)
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“