Výběr co2 laseru

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Davidsnupik
Příspěvky: 7
Registrován: 21. 11. 2017, 10:56

24. 11. 2017, 12:14

Dobrý den,
Chtěl bych Vás požádat o pomoc s výběrem co2 laseru, pracovní plocha 60x40 nebo 60x90. Jakého čínského výrobce a výkon aby to slušně gravirovalo i řezalo 10 mm překližku a tvrdé dřevo. Co jsem všude různě nečetl tak v tom mám trochu zmatek :-)
Předem děkuji za rady
masafi
Příspěvky: 100
Registrován: 7. 6. 2012, 1:39
Kontaktovat uživatele:

29. 11. 2017, 10:18

Ahoj,

tvuj pozadavek jde mirne proti sobe. Na rezani potrebujes vykon a cim vice tim lepe ... ,ale na gravuru potrebujes co nejmensi bod a rozumne mnozstvi výkonu. DC trubice /sklo/ maji spribyvajicim vykonem 1. vetsi bod 2. problem s regulaci pokud budes potrebovat mensi výkon .../minimum je nekde kolem 20 procent vykonu/. Doporucoval bych trubici kolem 80-100w max ohledne rezaní to nebude fofr, ale 10mm prekližku prořízneš s masivem to bude hodne o druhu dreva, ale bude ještě obstojně gravirovat ...Nedavno si tu jeden clovicek poridil bodora je s nim spokojeny. Je to i o tom co budes chtit gravirovat .... Osobne mam v dilně Weike a znovu bych od nich nekoupil hodne se pohorsil support, kvalita ujde, ale zadny zazrak ten bodor i thunderlaser vypadaji mnohem lepe ... Robokop chvalil Thunderlaser zkus mu napsat .... Kdyz jsem jednas s Bodorem použival jsem tenhle kontakt Lily skype sale021.bodorcnc.com mail sale021@bodorcnc.com mluvi dobre anglicky a reaguje promtne .. obcas si napiseme jak jde zivot. Zkus i toho Robokopa ..... J

Mej se a hodne stěstí

Masafi
http://www.gravoservis.cz
gravirování, řezání a značení laserem, eloxový tisk
nazdarek1980
Příspěvky: 25
Registrován: 27. 10. 2013, 10:56

29. 11. 2017, 10:31

Přesně tyto požadavky jsem měl já. Slušná gravírka i řez je kompromis obojího a splňuje 80w trubice. Mám asi 3 měsíční zkušenost s Thunderlaser Nova 35. A super. Myslím, že i ostatní tady na foru doporučí.
Davidsnupik
Příspěvky: 7
Registrován: 21. 11. 2017, 10:56

3. 12. 2017, 11:51

Děkuji za odpovědi.
Jsem ve fázi že se rozhoduju mezi bodor BCL-1309X 80w nebo 100w a thunderlaser asi nova 35 80w. Za nova 51 chcou 7500$ to už je moc.
Je ten Thunderlaser o tolik lepší, že stojí za to oželet pracovní plochu a připlatit za novu 35? Větší bodor i s nějakým příslušenstvím vychází levněji než nova 35 v základu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2017, 12:02

porovnej to fyzicky, domluv se na obhlidce
ten thunder je lip zpracovany a asi tedy i pali lip
osobne jsem s bodorem neporovnaval nemuzu soudit, vychazim z tvrzeni jinych a z fotek zpracovani
mezi cinskymi lasery ktere jsem mohl zkusit thunder vyrazne precnival a to jak kvalitou bodu priblizne 3x rychleji reze protoze ma lepsi koncentraci paprsku
daleko jemneji graviruje a ma easy serva takze je i rychlejsi v prejezdech
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Merlin_cze
Příspěvky: 52
Registrován: 11. 10. 2016, 11:56
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2017, 4:20

Odvážná tvrzení, trubice stejné, čočky stejné, ohnisko stejné, hlava stejná kde se bere ta lepší koncentrace paprsku ? :-)
Tak pokud řežu topolovou překližku 150mm/(s 80% výkonu) a koupím thunderlaser budu řezat 450mm/s ? :-)

Thunderlaser udává rychlost gravírování 1000mm/s Bodor 60000mm/m - tak nejspíš i serva budou ze stejný čínský fabričky.
Odsávací ventilátory, vzduchovátka, chlazení - stejné.
Řídící elektronika a pojezdy - identické, včetně stejných žlutočerných samolepek u konektorů :-) ...
Thunder laser dělá 3 modely CO2 laserů
Bodor 6 řad CO2, 3 řady značkovacích fiber laserů a nějakých 16 řad velkých CO2 a vláknových laserů pro průmysl s výkony až 12kW.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2017, 9:01

trosku pletes jablka s hruskama
a jeste jsi si zle precetl muj prispevek
takze sup a znovu a poradne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Merlin_cze
Příspěvky: 52
Registrován: 11. 10. 2016, 11:56
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2017, 9:23

Reaguješ na příspěvek Thunderlaser nebo Bodor ...
- tvoje odpověď - je líp zpracovanej a líp pálí ?
co jsem na tom nepochopil ?
ostatní je moje porovnání Thunder x Bodor a tam rozhodně jablka a hrušky nemíchám.
Thunder je pidi firmička o cca 20 lidech.
Bodor je firma, která staví i velké technologické celky.
Oba montují pouze komponety ostatních výrobců do předpřipravených plechovek,
je jenom na tobě kolik si připlatíš a jak kvalitní díly ti do bedýnky namontují.
Po ročním intenzivním provozu Bodoru nemám zatím nejmenší problém. ( mám další 3 lasery)
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2017, 9:40

jeste jednou si to precti

na zacatku vychazim z toho co mi rekli lidi ktere jsem v podobnych vlaknech poslal na obhlidku obojiho
u thunderlaseru rikali ze oproti bodoru ten priplatek u thunderu rozhodne stoji za to uz na prvni pohled, a vsichni se nakonec rozhodli pro ten thunder za vic penez

co pisu dale je jak jsem uvedl srovnani s jinymi cinskymi stroji ktere jsem udelal osobne bohuzel ne s bodorem a v tom prispevku to pisu!!!
treba paleni topolove preklizky na 80W noname laseru cca 25max35mm/s na 100% na thunderu 70-100mm/s na 85%
asi neni trubice jako trubice a cocka jako cocka a zrcatko jako zrcatko
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Merlin_cze
Příspěvky: 52
Registrován: 11. 10. 2016, 11:56
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2017, 9:59

OK... Thunder je nej :-)
škoda že jsem ho nekoupil , ale možná to bylo proto že za stejně muziky chtěli o dost víc peněz...
a s Bodorem byla fajn domluva.
Jinak mám doma asi 6 let starej 60W pračínskej laser a když do něj dáš dobrou trubku a sadu optiky za 40 USD a seřídíš ho tak řeže excelentně.
Sice u toho heká ale snaží se :-).
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 12. 2017, 7:40

No a já mám Acctek, nejdříve jsem koupil CO2 a po roce i fiber. Na COčku pár drobností a fiber je naprosto precizní.
nazdarek1980
Příspěvky: 25
Registrován: 27. 10. 2013, 10:56

4. 12. 2017, 11:47

Merlin_cze píše:Odvážná tvrzení, trubice stejné, čočky stejné, ohnisko stejné, hlava stejná kde se bere ta lepší koncentrace paprsku ? :-)
Tak pokud řežu topolovou překližku 150mm/(s 80% výkonu) a koupím thunderlaser budu řezat 450mm/s ? :-)

Thunderlaser udává rychlost gravírování 1000mm/s Bodor 60000mm/m - tak nejspíš i serva budou ze stejný čínský fabričky.
Odsávací ventilátory, vzduchovátka, chlazení - stejné.
Řídící elektronika a pojezdy - identické, včetně stejných žlutočerných samolepek u konektorů :-) ...
Thunder laser dělá 3 modely CO2 laserů
Bodor 6 řad CO2, 3 řady značkovacích fiber laserů a nějakých 16 řad velkých CO2 a vláknových laserů pro průmysl s výkony až 12kW.
Viděl jsi skutečně oba ty lasery naživo? Pokud ano, tak to nemůžes myslet vážně. Mechanika jiná, elektronika jiná (serva vs krokáče), hlavička jiná (možnost použít několiv hlaviček s různými ohnisky a ofuky výpalku) a další futury, který jsou na delší debatu. Já měl hned jasno a to i přesto, že Bodora mi čínan chtěl snad věnovat, protože slezl až na cenu 3375USD. Thunderlaser NOva 35 byl kolem 5000USD.

Ano, Bodor má maximálně hezčí, jak ty říkáš popelnici :-)
Uživatelský avatar
Merlin_cze
Příspěvky: 52
Registrován: 11. 10. 2016, 11:56
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2017, 5:31

Mohl bych tě poprosit o foto štítku z motoru ? To co jsem viděl u Thunderlaseru když jsem to poptával nebylo servo který mám třeba v laseru od GCC a který je znatelně svižnější
, ale hybridní krokový motor NEMA phase 3 a stejný mám i v Bodoru. Odpovídala by tomu i udávaná rychlost, která je na servo poměrně malá.
Pokud už montuje Thunderlaser pravá serva, tak to by bylo o něčem jiném :-) .
Hlava je úplně normální, a můžeš si v ní vyměnit čočky podle toho jestli chceš řezat tlustší materiál ( 4" hlava - silnější paprsek lineární po větší vzdálenost) standart nebo čočka na gravírování kdy to musíš precizně zaostřit- to jde u všech čínských laserů a stejně to řeší i GCC nebo Epilog.
Co se týká mechaniky, tak Bodor má osy X a Y řešeny lieárním vedením HIWIN - v tom nevidím nic špatného, Thunderlaser má na X kladky, na GCC jsem je měnil po třech letech, protože se vymačkaly.
Lasery neprodávám, pouze užívám a Bodor jenom za listopad rozřezal cca 200m2 překližky bez nejmenších problémů a investice do nákupu se velmi rychle vrátila.

---------------
Ještě jsem trochu pátral a našel pár fotek z doby kdy jsem poptával laser , v příloze fotografie z Thunderlaseru, kde jsou osazeny drivery HBS57 od Leadshine, což jsou drivery pro krokový motor 3-phase s uzavřenou smyčkou.
Leadshine tohle řešení označuje jako easy servo , ale není to pravé servo ale krokový 3 phase motor s řízením s uzavřenou smyčkou, který má velkou výhodu třeba u CNC frézy ale u rychle se pohybujícího laseru je skoro stejně nepřesný jako řízení s otevřenou smyčkou.
s-l500.jpg
video.JPG
3.jpg
2.jpg
1.jpg

Jestli je to už dnes jinak tak se omlouvám , ale tohle je stav cca začátek roku 2017, a thunderlaser nabízel za cenu serv krokové motory
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]
nazdarek1980
Příspěvky: 25
Registrován: 27. 10. 2013, 10:56

5. 12. 2017, 5:29

Akorát jsem ti to chtěl nafotit, ale koukám, že už nemusím. Je tam přesně to, co si vložil.

Uznávám, že si mě trochu vyškolil. Já vybíral hlavně naživo a Thunderlaser na mě dělal výrazně lepší dojem. Viděl jsem dokonce i Bodora s pravejma servama a kuličkáčema místo řemenu. Ale v praxi se mi tohle řešení vůbec nelíbilo.

Hlavička se skutečně jiná, ikdyž samozřejmě princip a funkce musí být stejná. Jde hlavně o snažší výměnu a jednoduší možnost optimalizace na konkrétní pálení. Taky je za hodně jiný peníze viz. příslušenství.

Dále mě tam dostal třeba naváděcí laser, který má stejnou cestu jako vlastní paprsek nebo smartboard, kde si mohu softwarově nastavit ovládání třeba ofuku nebo odtahu splodin. A hlavně pevný vymezenej honeycomp, což jsem u Bodora viděl jako neřešitelný problém, když jsem chtěl použít dorazové pravítko na gravírovaní malých vzorku. Dnes už vím, jak jednoduše je to řešený a dokázal bych si to dodělat :-)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 12. 2017, 6:20

Merlin_cze píše:v příloze fotografie z Thunderlaseru, kde jsou osazeny drivery HBS57 od Leadshine, což jsou drivery pro krokový motor 3-phase s uzavřenou smyčkou.
Leadshine tohle řešení označuje jako easy servo , ale není to pravé servo ale krokový 3 phase motor s řízením s uzavřenou smyčkou, který má velkou výhodu třeba u CNC frézy ale u rychle se pohybujícího laseru je skoro stejně nepřesný jako řízení s otevřenou smyčkou.
Z čeho ta nepřesnost plyne?
To je chyba těchto pohonů nebo je to snad nějaké principiální omezení?
Tyhle motory mají enkodéry, díky kterým mají 4000 přesných poloh na otáčku (běžný krokáč dá když moc tak 800 přesných poloh, vetšinou ale ještě o dost míň).
Tak kde se ta nepřesnost bere? To jsou tak blbě udělané nebo naopak ty vaříš z vody?
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“