Nástrojová sonda

diskuze tykajici se ridicich systemu a software komercnich CNC stroju
Odpovědět
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

1. 11. 2016, 11:31

Dobrý den

Neřešil jste někdo ekonomickou návratnost pořízení nástrojové sondy u CNC frézky? Naše majitele bohužel investice s větší, než roční návratností nezajímají.
Jde mi o to, jestli uvažuji správně.
Vím že sonda bude stát dejme tomu 50 000Kč. Stroj dělá jen kusovou výrobu - vstřikovací formy. Tedy budu uvažovat 22 min denně obsluha stráví s odměřováním průměrů a délky fréz. (Ve výměníku je dvacet pozic, dejme tomu, že deset pozic je obsazeno stálým sortimentem fréz. Odhadem bych řekl, že obsluha stráví 2 minuty odměřením jenom délky nástroje - dělá to přes johanzonku na obrobku.) Nástrojová sonda by tuto celkovou dobu měla zkrátit na dvě minuty. Pracovní rok je 252 dnů tedy je ušetřených 84 hodin ročně u jednosměnného provozu. U nás to dělá 47 000Kč. No a teď ještě otázka ušetřeného obrábění. Hází vřeteno, držák, kleština, takže se neví, jakým že to průměrem se vlastně frézuje. U přesných rozměrů se to doměřuje přes semifiniš. Prostě se dají desetinové přídavky, po obrobení se rozměr změří a podle toho se dávají korekce na průměr nástroje. No a teď kolik toho semifiniše může odpadnou? Máme vztah tuhosti stroj-nástroj-obrobek.Dále požadovaná přesnost obrobku. Takže obsluha se musí rozhodnout, kdy ten semifiniš udělá a kdy ne právě podle tohoto vztahu. Když dám půl hodiny na obrábění, budu za vodou, sonda se určitě do roka zaplatí a ještě něco vydělá.
Naposledy upravil(a) bobik dne 1. 11. 2016, 11:58, celkem upraveno 1 x.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

1. 11. 2016, 11:47

v první větě píšeš o obrobkové
z kontextu vyplývá že mluvíš o nástrojové
....
nástrojovou sondu nemám, ale mám u Heidna obrobkovou a popravdě si dnes nedovedu představit práci bez ní
mašina se sondou je o dva řády výše co do přesnosti, rychlosti ustavení obrobku, možnosti proměření a tak
nástrojová mě zas až tak vzhledem k typu mé práce moc netrápí, ale dovedu si představit že vzhledem k formařině u Vás je nezbytná
s čísly se dá kouzlit všelijak, přínos to určitě bude mít a dost možná větší než byste čekali
jděte do toho
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

1. 11. 2016, 11:59

Opraveno, měl jsem napsánu obrobkovou sondu místo nástrojové. Obrobkovou máme. Pošilhávám i po přídavném SW, co umí povýšit frézku na 3D měřák - pak jdou měřit i tvarové plochy - sonda k povrchu najíždí dle 3Dmodelu dílu normálově. Ale tam je investice 300 000Kč a ta se do roka rozhodně nezaplatí.
Vím, že o nástrojovou sondu žádali chlapci od CNC už před deseti lety, za tu dobu, co tady mohla být by vydělala na nové CNC. Já se pokusím spáchat nějaký elaborát, pro zdůvodnění koupě, musí mít hromadu barevných grafů a tabulek, na to slyší. Že to budou data vycucaná z prstu je už vedlejší. :D
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

1. 11. 2016, 1:21

Cucněte to z prstu udělejte pěkné grafy oni tomu ani za mák nerozumí je zajímají jenom čísla :D
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

1. 11. 2016, 4:58

To mi dostalo ty ceny. Mechanická sonda za 60 000Kč a laserová za 250 000Kč.
Koukal jsem na video použití té mechanické sondy a je mi to nějaké divné.
https://www.youtube.com/watch?v=LRdsiYI3GEw
Napřed se najede na průměr a pak na délku. Jak řídící systém pak pozná, kde na fréze má oťukat ten průměr? Možná je to jen špatně natočené, délka se odměřila před průměrem a na konci videa už je jiná fréza.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

1. 11. 2016, 7:16

bobik píše:Koukal jsem na video použití té mechanické sondy a je mi to nějaké divné.
https://www.youtube.com/watch?v=LRdsiYI3GEw" onclick="window.open(this.href);return false;
Napřed se najede na průměr a pak na délku. Jak řídící systém pak pozná, kde na fréze má oťukat ten průměr? Možná je to jen špatně natočené, délka se odměřila před průměrem a na konci videa už je jiná fréza.
No mě to připadá naprosto logické a srozumitelné z toho videa :

- Napřed se přibližuje z boku s pomalu se točícím vřetenem. Tím získá polohy (a počet) jednotlivých břitů.
- Ty si potom oťuká napřesno pomalinku.
- No a potom už si změří výšku každého břitu.

U monolitky (tak jak je to na tom videu) je to vcelku asi zbytečné, ale s výmněnnými destičkami je to docela důležité vědět že jsou všechny destičky OK (ve správné poloze a nevyštípnuté).

No a jak to systém pozná.... prostě ten systém nesmí být zaostalý. :oops:
V LinuxCNC bych v tom neviěl vůbec problém - jen si s tím chvilku pohrát.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 11. 2016, 11:47

Pokud by oměřoval zcela neznámý nástroj, logický by to nebylo (představ si ten na videu o 5mm kratší). On ale asi rozměry zná (nejpíš jede z tabulky nástrojů) a dolaďuje jen tisícinky.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2016, 11:55

Monteg píše:Cucněte to z prstu udělejte pěkné grafy oni tomu ani za mák nerozumí je zajímají jenom čísla :D
Jj, takto na nich treba, manažérov :) :) A to mi môžeš veriť :)
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

2. 11. 2016, 6:02

U nás to tak funguje stačí slovo ušetříme a pokud tak zakomponujete bezpečnost práce tak na 99% to klapne :D
Goor
Příspěvky: 82
Registrován: 23. 3. 2009, 5:38

3. 11. 2016, 4:22

Sonda pro měření nástrojů ušetří spoustu času při ladění nástroje. Zvláště při frézování forem si to bez ní už neumím představit. Korekce na nástrojích se sice používat musí, ale to jen když je potřeba přesnost lepší než 0,05mm. Ta sonda sice stojí peníze, ale tohle je víc než rozumná investice. Bez ní je mnohem větší riziko vyzmetkování práce.
Odpovědět

Zpět na „Ridici systemy“