vreteno frézovačky

diskuze tykajici se mechaniky a dalsich veci okolo komercnich CNC stroju
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

14. 5. 2011, 11:36

Garius píše:No. ako sa v tom snažím narýchlo zorientovať, tak zisťujem, že tam žiadna prevodovka neni, ale zmena otáčok je riadená frekvenčným meničom do asynchrónneho motora.
Ale pretože nie som elektrikár, tak netuší tu niekto, či je možné od motora vyžadovať výkon, počas nábehu na nové otáčky?
A frekvencia do meniča sa dá meniť plynule, nie?
Kde je potom problém, že sa to nedá za behu, ale musí sa zastaviť posuv?

Čo sa týka rýchlosti spracovania informácie, niektoré riadiace systémy (tie staršie) majú reakčný čas okolo 20ms. Novšie (aj ten čo je v škole) má reakčný čas už okolo 0,5ms a teda by to mal byť schopný zvládať..

edit:
tak, pýtal som sa na elektrikárskom fóre a je to tak ako som si myslel. elektromotor počas plného zaťaženia je schopný plynule zvyšovať otáčky.
Potom ale neroozumiem tomu, prečo je nutné zastaviť posuv, zmeniť otáčky a až potom pokračovať?

Ty tu do te puvodni otazky pletes uplne odlisnou vec. Ptas se na to proc system pri zmene otacek zastavi posuv do doby dokud nejsou dosazeny prave navolene otacky. Toto je vec systemu , system sleduje TZV fci ATspeed (dosazene otacky). Je na cloveku co psal system a PLC , na kolik dovoli odchylku pri tomto zpusobu rizeni a nasledne chovani systemu. Konkretne Heidenhain toto ma nastaveno velmi ostre .
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Garius
Příspěvky: 7
Registrován: 13. 5. 2011, 7:30

14. 5. 2011, 2:37

Ono je tá otázka práve položená tak, že ako keby udržať konštantnú rýchlosť riadením otáčok v praxi nebolo možné. Ešte podobnú vec (na úrovni softvéru) riešim na inom fóre a tam mi chlapík z praxe povedal, že tiež s tým má problémy a že stroje pri zmene otáčok automaticky zastavujú posuv, pokým sa nedosiahnu nastavené otáčky. A ja sám mám od praxe (zatiaľ) veľmi ďaleko.

Mne je v podstate jedno, čo na obhajobe poviem (či to ide, alebo nie), ale hlavne tú odpoveď musím nejako odôvodniť.
Takže sa snažím zistiť AKO to vlastne je a PREČO je to tak, ako to je.

Tak som teraz z toho magor, pretože motor to vlastne umožňuje, softvérovo to tiež problém nie je a nové riadiace systémy už sú dostatočne rýchle na to, aby to stíhali. Tak prečo sa to tak nerobí, keď výsledok za to stojí?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22366
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 5. 2011, 5:30

No muj skromny nazor je ze to za to nestoji a proto se to moc nepraktikuje
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Garius
Příspěvky: 7
Registrován: 13. 5. 2011, 7:30

14. 5. 2011, 8:14

ehm. takže:
uhlové zrýchlenie sa dá vypočítať zo vzťahu:
Mk=I.e

e - uhlové zrýchlenie
I - moment zotrvačnosti
Mk - točivý moment

a taktiež by mal platiť vzorec:
P=2Mk.pi.n
p - výkon motora
n - otáčky

problém je, že nepoznám I a ani neviem ako (resp. nemám možnosť) sa k nemu dopracovať. asi to skúsim iba tipnúť.
no, odhadol som, že ak by motor roztáčal cca 150kg hmoty na polomere (tip) 0,1m, tak I=0,75
otáčky som dostadil zo stredu rozsahu teda asi 150 za sekundu
a pretlačené cez vzorce vyššie vychádza uhlové zrýchlenie viac ako 43 radiánov za sekundu na druhú. čiže by to malo byť okolo 7 otáčok za sekundu.

no a teraz ako tak pozerám na tie čísla, tak už asi chápem, v čom je problém. dúfam teda, že som sa nepomýlil v jednotkách
Naposledy upravil(a) Garius dne 15. 5. 2011, 10:53, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22366
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 5. 2011, 10:21

asi se ti ty jednotky trochu pomichali
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Garius
Příspěvky: 7
Registrován: 13. 5. 2011, 7:30

15. 5. 2011, 10:53

počítal som to znova a už viem, čo mi tam nesedelo. v jednom vzorci bola chyba. už je to opravené..
Odpovědět

Zpět na „Mechanika a komponenty “