CNCB-3020 - Stolní frézka 300x200x65mm

Stroje zahranicni produkce, napr. z ciny a podobne, pouze podlozene informace o kvalite a potrebnych upravach takoveho stroje aby byl pouzitelny
Odpovědět
davidjk
Příspěvky: 32
Registrován: 11. 3. 2012, 4:11
Bydliště: Trutnov

21. 7. 2013, 8:49

Tak jsem před pár měsíci koupil tento malý stroj
http://cnc.inshop.cz/stolni/cncb-3020-s ... ?ItemIdx=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Koukal jsem ve zdejší komunikaci, že se tomu říká čína :)
Taky jsem zjistil, že to lze pořídit i za daleko menší peníze než nabízí tento obchod. :(
Doufám, že se nedopouštím nějaké nekalé reklamy :D
Zajímalo by mě jestli by se tu nenašel někdo kdo s tím má zkušenosti a třeba nějaké typy čeho se vyvarovat.
Pár věcí už jsem zjistil, ale je to docela zdlouhavá cesta pokusů, omylů a vyhledávání na internetu.
Lze to řídit pomocí software Mach3. Také to zkouším řídit pomocí MCU PICAXE(snadné programování).
Takže pokud by měl někdo zájem mohli by jsme si vyměnit nějaké informace?
Mám s tím v plánu frézovat překližku a tvořit různé modelářské díly.
Také bych tomu do budoucna chtěl dát nějaké koncáky.
Doufám, že nejsem jedinej kdo si z tohodle fóra koupil tak předraženej stroj :D
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

21. 7. 2013, 8:59

To demo Mach3 je fakt?
davidjk
Příspěvky: 32
Registrován: 11. 3. 2012, 4:11
Bydliště: Trutnov

21. 7. 2013, 9:12

Už jsem z tohodle obchodu jednou obědnával řízení s tím, že je tam demo Mach3, samozřejmě tam nebylo :?
Jinak demo lze stáhnout na internetu zdarma (alspoň tak jsem to udělal), ale s omezeným počtem řádku programu.
Myslím že je to max.500 řádků což na jednoduché věci stačí.
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

21. 7. 2013, 10:43

a jak zni Tvoje otazka?
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

21. 7. 2013, 11:57

Ja jsem si pred nedavnem poridil jeji trochu vetsi sestru, model 3040z. Kupoval jsem ji primo z Ciny. Protoze jsem ted byl totalne mimo s volnym casem, tak jsem se k tomu dostal vpodstate az ted.

Mechanicke provedeni se mi docela libi. Jen skoda, ze tam nedali podeprene tyce.
Elektronika je podle me docela slusna, jsou to klasicke TB6560AHQ. Drivery jsou oddelene rychlymi optrony (6n137), casovaci kondenzatory pro vnitrni hodiny jsou pouzite minimalni (100pF), takze dobre. Ma to snizovani proudu pri stojici ose, jen je to mozna snizeno az moc (na 20% max. proudu). U trapezu to asi nevadi, u svych kulickovych sroubu to mozna zvednu na 50%.
Jezdi to slusne rychle, 3000 mm/min je spolehlive (mam stoupani sroubu 4mm).

Jedinou zasadni vyhradu mam k uchyceni vretene, ktere je udelane tak, ze cely vozik osy Z vcetne objimky pro motor je z jednoho kusu duralu. Tedy ze tam neni zadna montazni deska, na ktere by teprve bylo upevneno vreteno. Takze nelze snadno vymenit vreteno za jine.

To vreteno, ktere je soucasti, je DC se vsemi vlastnostmi, ktere z toho plynou. Tedy provoz na nizsich otackach je dost problematicky. Kdyz se to reguluje tim potenciometrem, co je na bedne elektroniky, tak to jeste docela jde. Ale pomoci PWM regulace z PC je to docela spatne. Ta interni PWM jede na 15 kHz, takze to nepisti, regulace je hladka a pomerne linearni. Pri pouziti PWM o vyrazne nizsi frekvenci pri rizeni z PC to jednak dela randal, pri hodne nizke frekvenci PWM (kolem 100 Hz) to reguluje uplne blbe, a navic je to vyrazne nelinearni. Protoze to ridim pomoci LinuxCNC jen pres LPT porty, tak moc vysokou frekvenci PWM nemuzu pouzit.
Tak tam chci strcit malicky modulek s ATtiny13, ktery na jedne strane bude brat PWM z PC na 100Hz, a na vystupu bude produkovat PWM na 15 kHz, u ktereho soucasne zlinearizuje prubeh. Zrovna na to naluju tistak. Nicmene pokud bych mel tohle DC vreteno provozovat dlouhodobe, tak asi udelam dalsi verzi se zpetnou vazbou (tj. s merenim otacek), protoze pri nizsich otackach to ma maly kroutici moment.
Ale mozna k tomu uz nedojde, protoze mym snem je tam namontovat poradne AC vreteno. Bud Atas, nebo mozna nejake to cinske vodou chlazene. Sice to bude trochu srandovni mit na tak malem strojku 2.2 kW vodou chlazene vreteno, ale kdyz je to z Ciny za stejne nebo lepsi prachy nez zdejsi Atas, tak proc ne. Ta osa Z to zrejme uveze.

Docela bojuju s CADem/CAMem. Takze podobne jako pro Tebe je i pro me primocarejsi to ridit nejak uplne jinak - bud nejakym vlastnim HW (tj. nejakym MCU, v mem pripade STM32F4), pripadne zatim pisu G-kod rucne. Ale to je samozrejme jen mezistupen, ve finale je treba tu cestu CAD->CAM->frezka->spokojeny oblicej dostat do ruky.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
davidjk
Příspěvky: 32
Registrován: 11. 3. 2012, 4:11
Bydliště: Trutnov

22. 7. 2013, 10:36

Díky za reakci,
tak se tím strojem prohrabávám dál a vylézaj mi další otázky.
Tak jsem třeba zkoušel zdvih osy Z ručně přejíždím z jedné koncové polohy do druhé a lišim se zhruba o 2mm.
Tak si říkám co se sakra děje no a zjistil jsem, že X a Y mají zajištěné šrouby samojistícími maticemi, ale osa Z ?! nemá vůbec zajištění.(ty 2mm jsou propružení spojky s motorem)
Tak teď vymýšlím jak to zajistit jestli zápich pro segrovku nebo nechat udělat závit a dát tam také samojistící matice.Každopádně zkalmání. :(
Další zklamání je, že zdvih osy Z je pouhých 48mm.
Ještě jsem pořádně neprolez řízení a tak bych se chtěl zeptat jestli u té 3040z bylo vyvedeno zapínání a řízení vřetene na paralelní port a na které piny? Nebo je to pouze ručně vypínač a potenciometr na krabici řízení?
Co se týká výměny vřetene tak to nechám do doby až mě pořádně naštve. :D
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

22. 7. 2013, 11:00

davidjk píše:Další zklamání je, že zdvih osy Z je pouhých 48mm.
Co ti na to řek prodejce?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

22. 7. 2013, 11:02

Zajimave, u me byl taky blbe uchyceny sroub osy Z. Dole to bylo oprene o lozisko, ale nahore uz to bylo volne, takze to bylo drzeno jenom vahou vretene. Tak jsem nahore pridal 2 vymezovaci podlozky pro vyrovnani delky osy a pritahl to jednou velkou podlozkou.
Zdvih osy Z je skutecne docela malo, asi nechteli pakama prilis snizovat tuhost konstrukce.

To rizeni vretene me docela potrapilo. Samozrejme to prislo bez jakekoli dokumentace. Na te desce elektroniky je neosazeny 26-pin konektor. Clovek by cekal, ze to bude 1:1 vyvedeny ten LPT konektor, jak se to bezne dela. Tak jsem to orientacne opiskal, a sedelo to. No tak jsem zacal merit, kam vede vstup od PWM, a vedl na pin 1. No a nasledujici desne dlouhou dobu jsem se snazil vyresit, proc mi nefunguje rizeni pres PWM. Protoze mam LinuxCNC poprve v ruce, tak jsem porad hledal chybu v konfiguraci, prolezl jsem to vrchem spodem. No a po dlouhem, velmi dlouhem badani jsem zjistil, ze ten 26-pin konektor je sice skutecne zapojen 1:1 na LPT, ale s vyjimkou zrovna toho pinu 1 !!! Myslel jsem, ze me z toho slehne, prodrbal jsem tim desnou spoustu casu, ktereho zrovna ted mam fakt malo.
Takze pouceni pro pripadne ostatni: na ten pin 1 interniho konektoru je privedeny pin 17 z LPT portu, tj. PWM se ridi na pinu 17.
Krome toho jsou tam na tom 26-pin konektoru jeste dalsi 3 piny nezapojene, tak aby se na to nekdo nespolehal jako ja (piny 1, 14 a 15). Ja jsem si tam vsude doosadil ty chybejici pinheadery a dodratoval chybejici piny.

Jeste dodatecne doplnuji: neni pravda, ze jsem nemel zadnou dokumentaci. Cinan k tomu poslal nejake screenshoty z nastaveni Mach3, kde meli to PWM rizeni zapojeno na pin 1. Takze to me jen utvrdilo v tom, ze PWM patri na pin 1, coz samozrejme neni pravda. Takze se opet ukazalo, ze nez spatna dokumentace je lepsi zadna dokumentace.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
davidjk
Příspěvky: 32
Registrován: 11. 3. 2012, 4:11
Bydliště: Trutnov

22. 7. 2013, 11:18

Díky za informace,
teď jsem z toho trochu zmatený a budu si to muset ujasnit.
Dříve jsem koupil modrý C-BOX který už není v nabídce 4isp, ale zapojení je podobné.
Do dnes jsem žil v domění, že pin17 otevírá port, aby fungovalo posílání pulsů na motory a zřejmě je to trochu jinak.
Tak se zřejmě do té krabice s řízením budu muset pořádně podívat.
Ještě jednou dík.
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

22. 7. 2013, 11:25

U me je to tak, ze se mechanickym prepinacem na bedne prepina, jestli je vreteno rizeno internim PWM (ktere je ovladano potenciometrem na bedne), nebo PWM z pocitace. Pokud je prepinac v poloze "z pocitace", tak LPT pin 17 ridi pomoci PWM rychlost vretene. Dalsi vypinani/zapinani vretene z PC uz tam neni, vypnout se to da jen kdyz se PWM zastavi (tj. PWM=0%).
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
davidjk
Příspěvky: 32
Registrován: 11. 3. 2012, 4:11
Bydliště: Trutnov

22. 7. 2013, 3:26

Tak jsem se podíval do té krabičky a zjistil jsem, že řízení vřetena je uplně odděleno od portu.
Je to samostatná deska napájená 220V. Usměrněná a řízení PWM je pouze přes potenciometr, výkon bude zřejmě jak udávají 300W. Tak asi do budoucna budu uvažovat o jiném způsobu řízení popř. jiném vřetenu.
Doporučil by někdo nějaké dobré a levné koncové snímače?
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

22. 7. 2013, 4:54

davidjk píše:Je to samostatná deska napájená 220V. Usměrněná a řízení PWM je pouze přes potenciometr, výkon bude zřejmě jak udávají 300W.
U me je to taky samostatna deska, jen z te druhe desky k ni vedou 2 draty.
Kdyz uz tam mas veskerou silovou cast rizeni otacek, tak udelat to rizeni pomoci PWM z PC misto PWM z interni 555 (nebo co tam je) je uz trivialni.
davidjk píše:Doporučil by někdo nějaké dobré a levné koncové snímače?
Mikrospinac s packou z GM za 10-20 Kc?
Tech 100 sepnuti za zivot (vickrat snad na koncak nenajedes) prezije i ten nejlevnejsi.
Kdyz jsem kdysi v nejake uplne jine aplikaci chtel osetrit koncovy spinac, tak jsem ho zavaril do igelitove folie (beznou kuchynskou svareckou na plastove sacky).
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

22. 7. 2013, 7:10

když se ohnu pod stůl, našel bych takovéto mikrospínače - spínací, rozpínací či oboje - utěsněné. Jediná nevýhoda - krátké vývody. Pokud by byl zájem (foto a .dwg ...)
Přílohy
mikro.JPG
mikrospinač.zip
(10.11 KiB) Staženo 296 x
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

22. 7. 2013, 8:07

davidjk píše:Už jsem z tohodle obchodu jednou obědnával řízení s tím, že je tam demo Mach3, samozřejmě tam nebylo :?
Jinak demo lze stáhnout na internetu zdarma (alspoň tak jsem to udělal), ale s omezeným počtem řádku programu.
Myslím že je to max.500 řádků což na jednoduché věci stačí.
Za ty love ti tam už měli dodat plnotučný Mach3 :-)
davidjk
Příspěvky: 32
Registrován: 11. 3. 2012, 4:11
Bydliště: Trutnov

22. 7. 2013, 9:48

díky za informace.
chb píše:když se ohnu pod stůl, našel bych takovéto mikrospínače - spínací, rozpínací či oboje - utěsněné. Jediná nevýhoda - krátké vývody. Pokud by byl zájem (foto a .dwg ...)
Co se týká koncových snímačů tak bych měl zájem jestli je to focený na 5mm čtverečkách to dwg mi nejde otevřít.
rollfree píše:U me je to taky samostatna deska, jen z te druhe desky k ni vedou 2 draty.
Kdyz uz tam mas veskerou silovou cast rizeni otacek, tak udelat to rizeni pomoci PWM z PC misto PWM z interni 555 (nebo co tam je) je uz trivialni.
Nevim co tam přesně je, protože tam je malý trafo s usměrněním a dva výkonový asi tranzistory. Přijde mi že je to stavebnicový systém, protože pod deskama je docela výkoný zdroj ze kterého by se dalo řízení vřetene napájet. Příležitostně to třeba nafotím znalci jistě poznají odkud by se dalo vyvést ovládání z externího PC.
Na počáteční pokusy mi zatím ruční zapínání a regulace potenciometrem stačí.
Thomeeque píše:Co ti na to řek prodejce?
Tak jsem jim napsal,jsem zvědav jak se k tomu postaví, ale moc nadějí tomu nedávám. :(
Max píše: Za ty love ti tam už měli dodat plnotučný Mach3 :-)
Taky si říkám, že to nebyla zrovna nejvýhodnější investice. :?
No ale nějak se začít musí a když se chodí do práce tak není mnoho času vyhledávat, konstruvat a zkoušet atd...
Tady nabízeli už hotovou věc co hned běží ovšem realita je daleko tvrdší :(
Odpovědět

Zpět na „zahranicni produkce“