Pomoc s kovoobrabacimi strojmi

obrabeni na klasice
stif11
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 11. 2014, 5:39

19. 11. 2014, 5:45

Zdravím
Mám velký problém ktorý by som veľmi rád s Vašou pomocou odstránil. Chodim na Odbornú školu a študujem CNC a klasiku,bavi ma prace na freze a na sustruhu :) :) . Tento odbor ma velmi bavi ale bohužial mi to nejde :( :( . Suciastku ako tak vyrobim podoba sa v tvare ale rozmery sú zle :( . Neviem ako tie chyby mam odstranit. Prosim Vas ked ste tak zacinali ako ja a stali ste sa frezarmi , sustružnikmi ale programatormi CNC tak mi napiste radu.... Verim ze toto forum mi pomože... Dakujem :)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

19. 11. 2014, 5:51

trošku to specifikuj.. vyrábíš součástku která má mít 60+-0,03 a máš ji 60,05 a nebo ji máš 80 nebo kolik? a vyrábíš to na CNC nebo na klasice.. a vyrábíš to jak? ..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
stif11
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 11. 2014, 5:39

19. 11. 2014, 5:58

Zdravim
Robim to na klasike to je jedno ci na freze alebo na sustruhu ale napr rozmer ma byt 50 a je 49.80 snazim sa merat co najpresnejsie aj tak mi to nejde
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

19. 11. 2014, 6:07

stif11 píše:Zdravim
Robim to na klasike to je jedno ci na freze alebo na sustruhu ale napr rozmer ma byt 50 a je 49.80 snazim sa merat co najpresnejsie aj tak mi to nejde
máš problém s noniusy ? Nebo používáš odměřování?
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

19. 11. 2014, 6:55

máš z/kalibrovaný mikrometr ... nebo čím to měříš ?
Baťa1
Příspěvky: 141
Registrován: 15. 9. 2010, 12:22

20. 11. 2014, 12:30

PAKO.ll píše:
stif11 píše:Zdravim
Robim to na klasike to je jedno ci na freze alebo na sustruhu ale napr rozmer ma byt 50 a je 49.80 snazim sa merat co najpresnejsie aj tak mi to nejde
máš problém s noniusy ? Nebo používáš odměřování?
no na tech činskéch ludrách proma atd je tada nonius uplně nanic, já sem se soustružení hodně let učil doma pokus omyl hodně literatury sem si přečetl a dokonce sem měl možnost nejviší hodnoty totiž dostal sem se na pracoviště kde sem měl možnost pozorovat mistra soustružníka (bývalého nástrojaře) který teda mě hodně hodně naučil no abych tak nějak dostál řemeslu a získal nějaký papír tak přes úřad práce sem si udělal kurz strojního obrábění, dělalo se to na učilišti mezi učni a mimo jiné tam měli soustruhy PROMA a tam ty noniusy značili bludy, například mělo se utočit průměr 55 z materiálu 60 to znamená po doteku nožem a vynulování nonia klikou přidat 50dílků (5mm) přidal sem 50dílků podle zvyku z moji domácí sv18r a průměr se zmenšil z průměru 60 na 53,3 (rozměry sem si vymyslel ale takto nějak to dělalo) takže jestli náhodou není problém v tomhle, ještě si říkám co na takovém zm.rdu se kdo naučí proč tam nenechali ty staré SV18-ctky, pak mě jako znalého věci pustili na stroj co užíval mistr výcviku a tam bylo digiodměřování a opravdu co ukázal displej nesouhlasilo s noniem tam sem po přidání 5mm na displeji měl průměr takový jaký měl být v příkladu bráno jako 55 z 60ti přemýšleje nad problémem mě připadlo jako by nonius byl v milimetrech a šroub v palcích nebo tak něco že to prostě nedělalo co mělo a to je tím pádem stroj absolutně k ničemu jako kolik přidat aby to ubralo milimetr? přidám milimetr a veme to 1,0999 hřídel mužu zahodit přidám 0,8 a udělá to 0,91 a budu skoro desetinu pilovat nebo jak??? no prostě katastrofa a tohle měli na učilišti nevím co za umělce odtamtud vychází

jinak teda k dotazu, příčin může býti povícero třeba od neznalosti po ten problém co sem popisoval může to být například tak že z průměru 60 má být 55 tak si řeknu přidám 5mm ono to vezme 4,8 což by byl průměr 55,2 tak to vezmu ještě jednou aniž bych pohnul klikou a to už je špatně to už vezme 2,2 desetiny a je zmetek čili zastavovat a zastavovat a měřit a měřit a zastavovat a měřit, přidat tu desetinku osoustružit tři milimetry délky tak aby šlo měřit přidat půl desetinky zase sjet ty tři milimetry délky abych tam mohl mikrometren nějak sjet to a zase zastavit a měřit atd jinak to nepujde, né si říct to bude dobrý když to přejedu ještě bez přísuvu jenom to co to nevzalo, šmik aje to v prd..li nebýt líný zastavit a měřit pro začátek třeba co milimetr změřit, třeba takto: výchozí průměr 60 takže milimetr na noniu a osoustružit a musí být průměr 59, jeli víc přidat tolik aby bylo, jeli míň přidat tolik aby bylo už těch 58 a znovu přidat milimetr a musí být průměr 57... a 56,00 a pak třeba přidat jen půl milimetru, (pět dílků na noniu) a musí být 56,50 a posledního půl milimetru pak přidat s citem protože jak přeběhnu a vracím se tak to je taky špatně no a pak teda s jistotou osoustružit toho posledního pulmilimetru.. pokud to teda přidává po pulmilimetru né po palcích to potom je konec a nepomuže ani svěcená leda snad to digiměřátko
jako to co sem popsal přidávat po milimetru nebo po půl milimetru je dobré hlavně pro začátečníky kdy si podle nonia ubírá celé milimetry hlavně pěkně v klidu žádný spěch, na spěch je času dost až bude někde ve firmě mlátit kusy na úkolovou mzdu, a to taky říct mistrovi na učňáku pokud má pindy že je učeň pomalý a že si nevydělá na slanou vodu, se učím né? .. taky pokud je soustruh menší nebo málo tuhý tak třeba nejde víc jak milimetr přidat, pak to drnčí povrch je drsné vlnoblití
například práce na SU50: materiál hrubá kovaná kulatina pruměr asi 180 na hotovo má míti 150j6nebo h8 to je jedno pro příklad stačí cokoliv, první špóna nejlíp tak aby to bralo po celém obvodu aby se neodrolila špička nože, vznikne např. 171,25tak přidám 11,4 vlivem odtlačení nože vznikne průměr 160,25 (mělo být 159,85 vím totiž už z loňska že při záběru asi deset milimetrů mě nůž odtlačí asi o 4-5desetin) dál přidám 5.4 (totiž na deset milimetrů odtlačí nůž o 4desetiny tak na 5milimetrů odtlačí o polovinu?) vznikne 155 dále přidám tak aby mě zůstalo milimetr na jemné obrobení načisto takže asi 4,1 a vznikne 151 plus mínus něco, vezmu nůž na hlazení nebo pokud je nůž na zahazovací plátek tak dát nový a možno bez měření přidat 0,5mm osoustružit pět milimetrů délky a změřit mikrometrem ještě sem zapoměl důležitou věc, je nutno zkontrolovat teplotu zejmena pokud nepoužívám chlazení je teplotu nutné přičíst (zkušeným odhadem) a udělat buď větší obrobek nebo lépe nechat schládnout a pak teda podle potřeby přidat 0,4-0,5mm zase osoustružit tentokrát ale dál než pět milimetrů asi 10mm a tam změřit, pokud rozměr vyhovuje osoustružit celý kus, je ale potřeba pamatovat nato že pokud otočím klikou-přidám víc než je potřeba tak je nutné otočit klikou aspoň o jednu otáčku zpět a znovu najet na potřebný rozměr to aby se vymezila vůle šroubu, pokud to totiž neudělám tak bude průměr tak jak se nastavilo poprve né to co se ubralo a to je taky možná další věc co tazatel zapoměl
no nic román jako od Verna tak kdybych zase něco věděl tak zase poradím taky kdyby někdo našel v mém popisu chybu tak ji prosím opravte jsem samouk a tohle tak nějak sem se naučil sám tak to berte s rezervou
můj vehikl č2: Obrázek
muj bývalý vehikl č1: Obrázek
muj vehikl č3: Obrázek
č1-prodán roku 2008, č2-SV18r v provozu od roku 2007, č3- SN20 v provozu od roku 2013
Naposledy upravil(a) Baťa1 dne 22. 11. 2014, 1:54, celkem upraveno 1 x.
stif11
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 11. 2014, 5:39

20. 11. 2014, 3:46

Ďakujem za super radu čo ste napísali a veľmi ste mi pomohli a verím tomu že budem najlepší frezar a sustruznik. Ďakujem
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 11. 2014, 5:33

Je to samozřejmě nepodstatná drobnost, ale protože se to v tom dlouhém textu opakovalo několikrát, tak to nebude překlep.
Když nastavím na noniu 1mm a beru to z průměru 60mm, tak nevznikne 59mm (jak je v textu), ale 58mm.
Teda aspoň předpokládám, že i ostatní soustruhy to mají jako ten můj, tj. že čísla na noniu znamenají posuv nože, a ne zmenšení průměru (tedy polovinu posuvu nože).
Jinak naprosto souhlasím, že je třeba zastavovat a měřit. Na mojí malé, měkké a nepřesné čínské hračce je to úpně stejné. Ale když to člověk průběžně měří a koriguje, tak se dá udělat i docela přesná věc.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2014, 5:52

V současnosti se u soustruhů používá spíš značení v milimetrech na průměru než na poloměru.
Aleš Procháska
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 11. 2014, 6:39

Aha. Zajímavé.
Tak jako že jsem nic neřekl.
Díky za osvětu.
Baťa1
Příspěvky: 141
Registrován: 15. 9. 2010, 12:22

21. 11. 2014, 1:28

prochaska píše:V současnosti se u soustruhů používá spíš značení v milimetrech na průměru než na poloměru.
SV18 to má od začátku výroby (asi 1950) SN 20, nebo SU50 to má taky ale kamošuv Waverka z roku 1945 to má na poloměr to pak dělám zmetky než si zvyknu už sem si řikal jestli by nebylo dobry udělat nové nonius
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

21. 11. 2014, 6:23

to je nejlepší když má člověk víc soustruhů a každej to má jinak..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
pitíčko
Příspěvky: 234
Registrován: 27. 4. 2014, 9:17
Bydliště: Zbečno

21. 11. 2014, 9:28

RaS píše:to je nejlepší když má člověk víc soustruhů a každej to má jinak..
...a co teprve otočený směr kliček na soustruhu! To je teprve sranda! :D
Čína okopíruje vše...i rychlost dodání České pošty...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

21. 11. 2014, 9:32

pitíčko píše:
RaS píše:to je nejlepší když má člověk víc soustruhů a každej to má jinak..
...a co teprve otočený směr kliček na soustruhu! To je teprve sranda! :D
Tohle obojí má historický soustruh, na kterém jsem se v otcově dílně jako děcko učil soustružit. Když jsem se pak dostal k velkému soustruhu, vyráběl jsem ze začátku hodně divné věci :-)
Aleš Procháska
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

21. 11. 2014, 9:30

Díky baťo za román,je fajn že je někdo ochotný se rozepsat,rád si to přečtu.

Jinak mám syna od září na oboru obraběč- obsluha cnc,včera jsem byl na třídních schůzkách a můžu to tedy zkusit popsat z obou stran:

A: Kluci absolutně nemají zájem ( je super že Ty stiffe11 máš.. :) :) :) )

B: Co je stejně hrozné-škola má sice svoje požadavky ale vůbec nemá systém jak to ty lidi naučit.Mění se vyučující,není sjednoceno učivo,nejsou učebnice...
2měsíce učí jeden kantor,řekne aby si kluci něco našli na netu,pak přijde jiný a nezajímá se o nějaké navázání,má svoje požadavky...
Na mašiny se pořádně nedostanou,když tak na ty vyhrkané...

Dělal jsem učňák před 23 lety a oproti tomu co vidím dnes to bylo velmi dobře zorganizované a hlavně škola nepožadovala znalosti které sama nebyla schopna žákovi poskytnout!

Nechci se nějak extrémně zastávat ani jedné strany,obě to mají těžké ale co můžu říct určitě je to,že systém výuky je špatný,resp.není žádný což je ještě horší.

Požadavky na znalosti ovšem ze žáka nikdo nesundá-prostě nauč se to kde chceš a my po tobě u zkoušek budeme chtít znalosti skoro na úrovni státní maturity...

A ono jich to s takovou spousta neudělá...Ale možná nejsou všechny učňáky stejné.
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“