přesné upnutí dlouhé hlavně

obrabeni na klasice
Jericho1122
Příspěvky: 3
Registrován: 8. 12. 2015, 6:24

8. 12. 2015, 6:45

Dobrý den všem,
rád bych slyšel Vaše názory na problematiku přesného upnutí dlouhé hlavně pro vytvoření "crown" - přesného ústí. Oč jde:
- hlaveň je dlouhá 80cm, průměru 25mm u ústí, cca 30mm u komory
- díra v hlavni nikdy není přesně kocentrická - na průřezu hlavní podél to nejčastěji vypadá jako prohnutý luk
- aby hlaveň přesně střílela (přesně = pod 1/2MOA), je nezbytné, aby její ústí bylo 1)naprosto přesně kolmé na vývrt - díru (ne na hlaveň) 2) bylo bez (miniaturních) otřepů 3) "target crown" tj. zkosení dovnitř pod úhlem 11 stupňů vycházelo přesně kocentricky z "díry" hlavně.

Někteří v USA to řeší tak, že hlaveň upnou kuželíky zastrčenými na jedné straně do nábojové komory (díry na začátku), na druhé straně do ústí hlavně. Na ústí hlavně nastrčí perforovanou plastovou trubku, zapatlají autoklempířským tmelem, po zatvrdnutí stočí na soustruhu na vnitřní průměr ložiska, které na toto lože nasunou, za ložisko upnou a tím si uvolní ústí hlavně pro soustružení "crown".

Je to tady na tom odkazu:
http://www.bellmtcs.com/store/index.php?cid=559" onclick="window.open(this.href);return false;

Umí tohle někdo v ČR?

Jak uchytit a nastavit hlaveň tak, aby rovina ústí byla soustružena perfektně kolmo na osu vývrtu hlavně a aby osa hlavně byla perfektně vycentrována?
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2015, 7:36

20 let jsem se venoval sportovni strelbe, tam je "presnost" hlavne tak trochu dulezita a vetsina usti hlavni byly zarovnany kolmo, nektere byly i zakulacene, kulove hlavne se vyrabi kovanim za studena, kde dochazi k malemu pruhybu vyvrtu, takze je technicky nemozne udelat celo kolmo k ose vyvrtu, ver tomu, ze timto "tuningem" se presnost nezvysi, ta se paradoxne zvysi sama casem, kde se pak na usti vytvori maly nanos ve tvaru hvezdicky, ktera zvysi presnost, lepsi sluzbu udela kompenzator a ma to vyhodu, ze se ti nepodari zkurvit usti hlavne
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Jericho1122
Příspěvky: 3
Registrován: 8. 12. 2015, 6:24

9. 12. 2015, 7:44

Nejde o tuning, ale o opravu, vytvoření nové "crown" u zbraně, která má ústí poškozené. Přeci jen je škoda Tula MC-12 poslat jen do rekreační střelby. (Olympijská zbraň, kterou rusové válcovali kolem r. 1962 celý svět).
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2015, 8:02

kdyz:
Přeci jen je škoda Tula MC-12 poslat jen do rekreační střelby. (Olympijská zbraň, kterou rusové válcovali kolem r. 1962 celý svět).

tak to radsi nech nekomu kdo je puskar
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2015, 8:19

Jak jsem to četl, tak mě napadlo zastrčit na konec hlavně broušený trn a srovnat ji podkládáním v univerzále (zoufale zdlouhavá práce) nebo ve stavitelné čtyřpaknovce (tu zase málokdo má) na ten trn podle hodinek. Ale nikdy jsem to nedělal, tak nevím, jestli by to fungovalo.

BTW, doteď jsem netušil, že to zakončení hlavně má nějaký význam. Zajímavé. Tohle je tedy ta přechodová balistika?
Aleš Procháska
Jericho1122
Příspěvky: 3
Registrován: 8. 12. 2015, 6:24

9. 12. 2015, 10:14

Ano, to je ta přechodová balistika. Když střela opouští hlaveň, plyny ji těsně u ústí předběhnou. Šíří se kolem ústí přibližně právě v úhlu 11 stupňů. Když není ústí 100% kolmé k vývrtu, šíří se plyny asymetricky a odtlačí střelu šejdrem. Tím trpí přesnost.

Na puškaře jsem také spoléhal. Oslovil jsem dva, ale byl jsem dost zklamán. Nejméně přesná, avšak nejrozšířenější metoda v USA je ruční zahrdlovací fréza s vodícím trnem do hlavně. Jenže ten vodící trn má vždycky nějakou vůli. Dokonce někteří riskují poškození vývrtu tím, že vodící trn - mosazný váleček s ložiskem zatloukají do vývrtu. Jenže u nás málo kdo umí i tuhle nepřesnou metodu. 90% puškařské práce v ČR je oprava ZHčkových kulobroků, které jsou nekvalitní už z výroby a furt se na nich něco kazí, případně letování hlavní, montáže puškohledů.. Ústí nikdo moc neřeší, protože na mysliveckou přesnost - což je naprostá většina zákazníků - tohle nehraje roli. Sportovních střelců, kteří chtějí opravit ústí je moc málo.

Takže mě napadlo obrátit se na kovoobráběče, od kterých si slibuju řemeslnou kvalitu a praxi, kterou puškaři nemají. Když se budu s puškařem bavit o tom, jakým nástrojem, jakou polohou nasazení při soustružení ústí bude materiál spíše táhnout ven než tlačit dovnitř nebo jak tu hlaveň s přesností na tisícinu (ideálně) vyrovnat a uchytit, tak se bojím, že neuspěju.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2015, 10:24

tak to je jina situace, stacilo to rict hned, zajdi si na sportovni strelnici a poptej se na puskare, ktery ti to udela
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2015, 11:03

Nechci tě strašit technologicky je to řešitelný několika způsoby ,ale je problém že když máš znalosti a vybavení tak máš většinou i dost dobře placený práce.V tvém případě když to chceš udělat pořádně na jedný hlavni to není tak jednoduchý protože to obnáší i nějaký ten přípravek a nějaký čas když se to zvládne i s přípravkama za 8-10 hodin v přesnosti kterou očekáváš tak je to dobrý , čas vynásob hodinovou sazbou 400-900 podle druhu práce -stojí to za to?
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2015, 11:14

Osobně bych vzal kus trubky, z vnějšku osoustružil osazení na průměr toho ložiska, na každé straně trubky vyvrtal 3 otvory na šrouby. Ložisko do lunety a těmi šrouby tu hlaveň centrovat. Zbytek tak, jak to dělají američani. Do nábojové komory trn ve tvar náboje a srdce na otáčení.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2015, 11:25

jova píše:Osobně bych vzal kus trubky, z vnějšku osoustružil osazení na průměr toho ložiska, na každé straně trubky vyvrtal 3 otvory na šrouby. Ložisko do lunety a těmi šrouby tu hlaveň centrovat. Zbytek tak, jak to dělají američani. Do nábojové komory trn ve tvar náboje a srdce na otáčení.
mám strach že to bude mít pěknou šmatlavku jak to srovnat 3mi šrouby v Z a X to bych spíš 6 šroubků a trubku dlouhou třeba 50-70 mm a 2 řady šroubků.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2015, 3:04

Muzu zkusit poptat 2 puskaru jestli mas zajem
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2015, 3:24

...
Naposledy upravil(a) jova dne 9. 12. 2015, 6:02, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2015, 3:44

jova píše:
fmodel píše:
jova píše:Osobně bych vzal kus trubky, z vnějšku osoustružil osazení na průměr toho ložiska, na každé straně trubky vyvrtal 3 otvory na šrouby. Ložisko do lunety a těmi šrouby tu hlaveň centrovat. Zbytek tak, jak to dělají američani. Do nábojové komory trn ve tvar náboje a srdce na otáčení.
mám strach že to bude mít pěknou šmatlavku jak to srovnat 3mi šrouby v Z a X to bych spíš 6 šroubků a trubku dlouhou třeba 50-70 mm a 2 řady šroubků.
A co píšu? :D
píšeš 3 šroubky né 2 řady po 3 šroubkách :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2015, 5:44

...
Naposledy upravil(a) jova dne 9. 12. 2015, 6:03, celkem upraveno 1 x.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2015, 5:48

Kdysi mi to dělal Petr Kuna a mám od něj i jednu novou zbraň, kde to je také perfektně udělané. Mimochodem, dělá i celé hlavně v perfektní kvalitě (škrabné, lepší než ty kované sériovky). Zeptej se ho, jestli se s tím ještě chce zdržovat. Teď spíš maká na nových odstřelovačkách :-)
http://www.zbrane-kuna.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“