A co úhlová bruska?

obrabeni na klasice
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

13. 12. 2009, 10:34

Úhlová bruska neboli flexa - copak máte doma vy?
Zatím jsem se jí zdárně vyhýbal, před lety jsem se totiž setkal s několika vypůjčenými od kamarádů s vyklektanými převodovkami a ty byly používané prakticky jen na obrušování amatérských housenek na podvozcích taktéž amatérských přívěsů za auto :-)
Teď jsem "zkoumal trh" a zjistil jich nepřeberné množství, řeže se s nimi snad všechno a kdo se dnes ohání ruční pilkou je za blázna.
Prosím, neptejte se mne, co s ní hodlám řezat a kolik se chystám pustit "love", jak říkají naši kanadští spoluobčané. Odpověď by zněla co bude potřeba a kolik bude potřeba.
Budu prostě rád, když napíšete jakou značku/velikost/výkon používáte vy a NA CO a jestli vám vyhovuje, nebo chcete něco změnit (jen parametry, nebo i "stáj").
Tak člověk obvykle zjistí, že nějaké využití ho ani nenapadlo a naopak něco že třeba dělat nejde.
Mimochodem jeden konkrétní dotaz - na co je rychloupínací matice Click, respektive vyplatí se, když stojí víc než některá malá flexa?
Děkuji
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2009, 11:11

Podle mě je super flexa Narex EBU 15 (pr. 150). Doma ji sice nemam, ale jednou si ji urcite koupim. To jak v praci dostava zabrat a co vsechno vydrzi je az neskutecne. Mam ji v modrem provedeni, lepsi by byla samo v cernem (Protool), ale setrilo se. Mam ji osazenou rychloupinaci matkou, ktera nebyla soucasti, ale kdysi se mi povedlo ji nenapadne vymenit za obycejnou nejake parte montazniku, kteri u nas neco delali. Je lehounka, ale pritom ma na svoji tridu hodne veliky prorez i vykon. Bezne ji pouzivam, kdyz delam potrubi z nerezu o prumerech 150mm. Mame jeste Narex 180 a pak malou 105. Ta velka je moc tezka, coz mi vadi. Je to Protool, ma vyvazovaci element, ktery ocenite pri hrubovacim brouseni. Ta mala je dobra ale na beznou praci ma zas maly prorez a vykon. Pokud jde o me a mel bych si vybrat flexu domu, tak jednoznacne Narex pr. 150. Pokud o finance neni nouze, tak v cernem provedeni (Protool). Ta uz ma vyvazovaci element a rychlomatku.
Jeste dodam, ze kupovat lacine flexy v supermarketech jsou skutecne vyhozene penize. Sice cena je velmi lakava, ale nevydrzi. Kdyz jsem jeste pracoval intenzivne jako zivnostnik, oddelal jsem jich asi 6ks. Mam doma plnou krabici vraku a bohuzel to nejde ani zkombinovat a poskladat jednu zdravou. V drtive vetsine odejde prevod, nebo se pripali motor.
Osobne mam rad jeste dalsi znacky: Metabo, Makita, Dewalt, Bosch, ale konkretne s flexou jine znacky temer nemam zkusenost. Pokud bych si mel koupit Aku vrtacku, tak na sroubovani bych si vybral Makitu, pokud by mela vrtat s priklepem tak Dewalt atd.
Přílohy
PROTOOL-AGP-150-16-D-AB.jpg
Naposledy upravil(a) magi dne 13. 12. 2009, 11:34, celkem upraveno 2 x.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2009, 11:18

Tady se vali ta nase, vypada notne opotrebovane, ale to na funkci nema vliv :wink:
Jednou mi spadla z leseni na beton :oops: a nic se ji nestalo.
Přílohy
DSCN1960.jpg
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

13. 12. 2009, 11:58

To je přesně odpověď jako jsem měl na mysli - Díky!
Doufám, že se ozvou i další majitelé :-)
akrij
Příspěvky: 129
Registrován: 9. 8. 2009, 7:12
Bydliště: Dymokury

13. 12. 2009, 12:15

Převzato z fóra http://www.knife.cz , týpek s tím brousí výbrusy nožů....

"
Ahoj.
Používám Bosh (profi řada GWS s elektronikou) a jak psal m.karmo, mám dnes již dokonce oba dva modeli, jak 115 tak 125 byť na obouch jsou 115 unašeče. 125 z prostého důvodu, má o 200w silnější motor a na Bowiákách bych 115 s 650w uvařil.

Spokojenost??? Co myslíš? Vzhledem k tomu že jsem si koupil druhou tu samou, ceny jsou dobrý a prodejna se servisem 15min pešo od baráku.
Cena 115 cca 2700,. cena 125 cca 3000,-

životnost regulace typuju podle dosavadních zkušeností tak na 40 - 50 nožů, pak jí uvaříš a čeká tě servis, to je prostě běžná věc, (cca 1000,.) na pomalé otáčky se elektronika hůř chladí a regulace to odnese, tohle neřeším, prostě to beru jako daný fakt. Bosh zatím vydržel nejvíc z brusek co jsem měl v ruce a v poměru výkon/cena mě osobně příjde nej, ale je to můj názor, takže............"
Sieg iKC4, SU32, Strigon ME1000, TOS 1U
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

13. 12. 2009, 12:44

Díky! Je to pro mne pohled z jiné strany a zajímavé postřehy.
Využil bych hned příležitosti (je to moje vlákno :-) ) a zeptal se tě, kde se dají sehnat ty diamantové brousky, takové ty ploché destičky buď s kulatými nebo podélnými segmenty, čím větší tím lepší. (A klidně ty nejlevnější, bývaly i v akcích v hypermarketech, ale teď jsem na ně už dlouho nenarazil).
Jiří Pavlík
Příspěvky: 175
Registrován: 23. 8. 2008, 11:19
Bydliště: 675 03 Budišov 169, Budišov u Tř.

13. 12. 2009, 12:48

Já též používám Narexku o průměru kotouče 150 mm, s tím rozdílem, že už je asi 20 let stará, v modrým provedení (jiné se asi tenkrát ani nedělali). Jediná porucha, před třemi lety-proražený kolektor na rotoru a spotřebované asi troje uhlíky. Po výměně rotoru běží dál. Jediné, co je znát, tak v převodech je již slušná vůle. Vrtačky mám taky dvě Narexky, jednu s regulací otáček a v pohodě. Do práce jsem koupil Bosch s regulací otáček (za čtyři roky regulace už 2x v háji) a rovněž dvakrát rychloupínací hlavičky. Všechny tři hlavičky házely jako prase a to bylo vždy v servisu. Dál mám od Narexu ještě ruční kotoučovou pilu a přímočarou vyřezávací pilu - vše v pohodě a bez poruchy
akrij
Příspěvky: 129
Registrován: 9. 8. 2009, 7:12
Bydliště: Dymokury

13. 12. 2009, 12:55

Jestli seš z Prahy tak ještě stihneš výstavu nožů, je na Karlově náměstí na radnici, do 17. hodin. Dneska jsem tam byl a koukal na nějaké, prodávali i různé keramické brousky. Nebo se dají koupit http://www.highlife.cz/diamantove/ nejsou ale moc levný. Zkus pohledat na internetu, já mám sadu z Lidlu.
Sieg iKC4, SU32, Strigon ME1000, TOS 1U
Jiří Pavlík
Příspěvky: 175
Registrován: 23. 8. 2008, 11:19
Bydliště: 675 03 Budišov 169, Budišov u Tř.

13. 12. 2009, 12:57

Asi jsem měl štěstí, ale na Aukru jsem za poslední dva měsíce koupil za velice slušnou cenu tady ty brusný destičky, dál potom diamantový pilníky, diamantový kotouče i diamantový hrnce - vše nové a nepoužité. Ještě jsem chtěl nakupovat dál, ale už to tam ten člověk neprodává. ale jinak se to tam občas objeví, je to potřeba párkrát za týden projít.
Baxi.bax
Příspěvky: 576
Registrován: 9. 5. 2008, 7:45
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2009, 12:58

Používám tzv.levné brusky z marketů za pár korun na řezání jacklů ,pásoviny,vinglů a pod.za ty prachy se to vyplatí koupit jednou za rok novou.Jednou jsem koupil profi za čtyři tisíce a vydržela mi zrovna tak jako ta za pětistovku.
Jiří Pavlík
Příspěvky: 175
Registrován: 23. 8. 2008, 11:19
Bydliště: 675 03 Budišov 169, Budišov u Tř.

13. 12. 2009, 1:02

Taky to jde tak řešit. Máš alespoň pořád novou.
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2009, 1:05

Baxi.bax píše:Používám tzv.levné brusky z marketů za pár korun na řezání jacklů ,pásoviny,vinglů a pod.za ty prachy se to vyplatí koupit jednou za rok novou.Jednou jsem koupil profi za čtyři tisíce a vydržela mi zrovna tak jako ta za pětistovku.
Kdyby to byla jedna do roka tak neni problem, ale ja jich oddelal do roka X a dnes a denne se mi potrzuje ze se tyhle lacine vergly nemaji kupovat. At je to flexa, aku vrtacka, vzduchovy utahovak a myslim ani nemusim pokracovat. Kdykoliv me nekdo neco takoveho da do ruky, tak uz z toho rostu. Pokud mas jednu stale v zaloze tak neni problem, ale kdyz ti odejde flexa nekde v terenu na montazi, tak jsi vedle jak ta jedle.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

13. 12. 2009, 1:12

Děkuji za nasměrování na Aukro (kvůli těm destičkám) měl jsem jednu kdysi také z marketu, stála pár korun a vydržela, teď ji chci na dokončovací práce místo "šmirglu".

To kupování opakovaně levných mašinek a naopak drahých (a ne nutně kvalitních) je věčné téma , obvykle to střídám, když se naštvu :lol:
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

13. 12. 2009, 1:24

Když jsem se začal ohlížet po flexe, první mi padla do oka "stopětadvacítka" od DeWalt za cca 18 stovek, hned zas pak extrém 125-ka ETA asi za devětset (jak vidíte, držel jsem si průměr 125 :-) ),
dokonce jsem objevil i skutečnou flexu od firmy Flex atd atd ... Takže člověk za chvíli neví, kde mu hlava stojí. Vaše subjektivní informace jsou daleko stravitelnější!
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

13. 12. 2009, 4:35

Já měl jednu noname za cca čtyři stovky, koupil jsem ji na příležitostné použití. Napřed jsem rozebral úhlový převod, byly tam špony o výroby ozubení. Udělal jsem apreturu, dal tam pořádnou vazelinu a složil. Bruska jela parádně až dojela na moji vlastní blbost. Došly uhlíky a vypálil se komutátor. Je mi po ní smutno, protože měla nízkou převodovku jak mají Narexky. To je obrovská výhoda, s velkou převodovkou se někam nelze dostat. Jinak většina ručního nářadí od Narexu (modré). Vrtačka do 10 mm s regulací K.O. - upečená, taky škoda.
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“