broušení pilek na kov

obrabeni na klasice
Odpovědět
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2010, 10:29

Už nevím komu a v jakém tématu jsem to tady sliboval,jsem holt skleróza :D takže samostatně
tady je video http://www.youtube.com/watch?v=BG2gp86jsPY
a ještě fotky jak to exkluzivně nabrousí zuby.Vím že se ty pilky dají sehnat za pár peněz,ale bylo mi to líto je vyhazovat tak jsem si kdysi sehnal tady tu samokmitací mašinku BP2,na kameníčku je to opruz,už jsem to jednou zkoušel :lol:
navíc ty pilky jsou bezvadnej polotovar pro další nástroje :wink:
Spousta lidí tápe jak nabrousit tenkej upichovák na malý hobby soustruh na plasty a barevné kovy ale i kovy aby dělal co nejužší zápich a právě pilka na kov je to pravé řešení nabroušená a upnutá do držáku jak kotoučovej nůž na závity :wink:
dělají se i 0,5mm silné
Přílohy
P1050037.JPG
P1050034.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

1. 3. 2010, 10:12

tumlik píše:.........
navíc ty pilky jsou bezvadnej polotovar pro další nástroje :wink:
Spousta lidí tápe jak nabrousit tenkej upichovák na malý hobby soustruh na plasty a barevné kovy ale i kovy aby dělal co nejužší zápich a právě pilka na kov je to pravé řešení nabroušená a upnutá do držáku jak kotoučovej nůž na závity :wink:
dělají se i 0,5mm silné
Dělají se i tenčí ;-)
Ještě prosba - nemáš fotku toho držáku kotoučového nože ?
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2010, 12:02

jó tak to jsem nevěděl :D ,já mám nejmenší 0,5 průměr 32mm.
tady máš fotky,nehledej v tom žádnej zázrak já si na dizajn nepotrpím,důležitá je funkčnost :D za půlhoďky se to dá sfouknout.
Tady s tímto upichovákem 0,5mm síla,průměr 32 uvalím 20mm kovovou kulatinu na 800 otáčkách jak nic ,mazáno mým oblíbeným sádlem :wink:
o silonu,mosazi a hliníku se nebavím to jde fakt parádně ,žádný šušnění,zaberu a jen to padá

Kdysi jsem potřeboval nadělit metrovou bronzovou tyč na takový válečky 3mm a nechtělo se mi upichovat ničím širokým kde by byla polovina odpadu té tyče tak jsem šmejdil po dílně a napadlo mě toto :wink:

Používám to normálně na velkým soustruhu i ve větším provedení,např. na drážky pro ségrovky,ty pilky se dají sehnat po desetinách a pak je to lála :lol:
větší průměr už ale musíš zajistit kolíkem v noži co se opře o zuby aby se to neprotočilo

když není moc velkej výkon jak u těch malých hobby soustruhů tak toto je značka ideál,bez velkého broušení uděláš profi úpich nebo zápich :wink:
Přílohy
P1050097.jpg
P1050096.jpg
P1050095.jpg
P1050094.jpg
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

7. 11. 2011, 2:23

Zrovna se mně šiklo toto vlákno. Objednal jsem si na aukru pilečky a uvažoval, jak to udělat.Teď už mám představu. Ale přesto mám otázky.
a) musí být na té pilce vybroušen ten zub? Nestačilo by nechat pilku tak, jak je a řezat přímo zoubky?
b) jaké umístění pilky je lepší pro dělení materiálu ? V ose, pod, či nad ?
c) co se týká tloušťky pilky, platí čím tenší ,tím lepší?
Pozn. mám stolní soustruh. Díky
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

7. 11. 2011, 6:52

No shrnu to pár slovy : Vyzkoušej a uvidíš :D
Když ti zde někdo napíše, že je blbost "řezat" materiál malými zuby pilky, kde se nevleze žádná špona a pilku jen zničíš, tak stejně neuvěříš, proto je tam vybroušen ten zub.
Když ti někdo napíše, že na různý materiál je potřeba umístit soustružnický nůž jinam (pod/nad osu) tak taky stejně nebudeš vědět, co jsi zrovna upnul do skličidla.
Když ti zde někdo napíše, že každý materiál má svůj řezný odpor, který klade na nástroj a v důsledku tření se ti tenká pilka může najednou z řezu vypařit, tak taky neuvěříš. Široká pilka se ti zase nebude chtít zabořit do řezu a bude ti ze soustruhu dělat vibrátor.
Jak jsem psal, vyzkoušej a drž se toho co máš otestovaný a jsi s tím spokojen.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2011, 8:56

expertdb píše:Zrovna se mně šiklo toto vlákno. Objednal jsem si na aukru pilečky a uvažoval, jak to udělat.Teď už mám představu. Ale přesto mám otázky.
a) musí být na té pilce vybroušen ten zub? Nestačilo by nechat pilku tak, jak je a řezat přímo zoubky?
b) jaké umístění pilky je lepší pro dělení materiálu ? V ose, pod, či nad ?
c) co se týká tloušťky pilky, platí čím tenší ,tím lepší?
Pozn. mám stolní soustruh. Díky
Na stolní soustruh je to jak dělaný :wink: , takových pičovinek, co ti usnadní práci existuje spousty, akorát ti o tom možná nikdo neřekne, případně se to nedozvíš...atd.
Ta pilečka je príma hlavně v tom, že je broušená směrem do středu (zužuje se)

S těma zubama je to, jak píše sidonie, na pytel, chce to trochu mezeru, aby ta tříska mohla odcházet. U upichování je ta nejdůležitější věc to, že materiál se LOUPE !! pokud je malý posuv, tak musí být i malý otáčky a naopak, tohle ti nikdo na světě po netu nevysvětlí, na to určo dojdeš sám. Důvod proč jsem tu pilku takhle nabrousil je ten, že právě u těch malých soustruhů, co nemají dostatečnou tuhost a výkon(kroutící moment) se to šikne když je ta pilka právě tak tenká :wink: , je tím pádem menší odpor u upichování, neznamená to ale, že tomu naložíš 2500ot/min a pomalu to škrábeš :wink:, musí se to prostě loupat, ta špona dělá takový šnečky :D
Na SV 18 upíchnu matroš 5mm plátkem jen to hvízdne, pokud budu upichovat tím stejným plátkem na malým soustruhu tak si ani nevrznu, ten soustruh to neutáhne.
Taky jde o to, že pokud chci například upichovat bronzovou kulatinu po malých kouskách s co nejmenším odpadem, tak si klidně i na tu SV 18 vezmu upichovák udělanej z pilky a budu mít řez 0,8 a upíchnu toho mnohem víc atd atd.... :wink:

O drnčení a nedrnčení upichováku by se toho taky dalo napsat hodně, pokud bude ten upichovák perfektně nabroušený tak je to 90prct. úspěchu :D pokud se ptáš jestli pod nebo nad, tak hledej osu a neuděláš chybu :wink: Pokud ti nekdo bude tvrdit, že upichovák se staví mírně nad osu, tak věz, že je to jen z toho důvodu, aby ti na těch upichovaných kusech nezůstávaly takové ty štuplíky, které vadí potom při navrtávání :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

4. 2. 2016, 10:24

Oživím trošku starý vlákno :D

dneska sem si zrobil tento upichovák a mám technický dotaz k povrchu upíchnutýho matroše:
jaký máte povrch po upíchnutí?
pěkný jako kdybyste to zarovnaly straňákem bebo horší povrch?
No já jen, že se s upichováním už nekolik roků trochu trápím s povrchem pořád nemám povrch po upíchnutí pěkný (nebavím se o mosazi tam je to nádhera)

Nůž mám dobře srovnaný, loupe hezky, úhle dobře nabroušený, ale ten povrch ne a ne ...prosím o radu či připomínky.
teď to dělám peostě že upichnu a pak nožem začistím.


Dík
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2016, 6:42

kdyz se podivas na tenhle stroj:
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=60&t=19075" onclick="window.open(this.href);return false;
tak zjistis ze tam nekdo pozadoval cistej povrch soucasti po upichnuti
proto ten udelator misto koniku a veskere snazeni kolem toho (je tam asi 100W motorek jen na to zacisteni

dovolim si tvrdit ze po upichnuti nikdy nebudes mit povrch jako od klasickyho stranovyho noze
rozhodne mi to jeste nikdo nepredvedl

ucastnil jsem se minimalne dvou nakupu stroju kde kvuli zacisteni po upichnuti kupovali masinu s protivretenem
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

5. 2. 2016, 7:41

robokop píše:kdyz se podivas na tenhle stroj:
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=60&t=19075" onclick="window.open(this.href);return false;
tak zjistis ze tam nekdo pozadoval cistej povrch soucasti po upichnuti
proto ten udelator misto koniku a veskere snazeni kolem toho (je tam asi 100W motorek jen na to zacisteni

dovolim si tvrdit ze po upichnuti nikdy nebudes mit povrch jako od klasickyho stranovyho noze
rozhodne mi to jeste nikdo nepredvedl

ucastnil jsem se minimalne dvou nakupu stroju kde kvuli zacisteni po upichnuti kupovali masinu s protivretenem
Dík za info, toto sem potřeboval slyšet, takže nejsem dřevo na upichování :D
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2016, 7:56

ovi-ivo píše:Oživím trošku starý vlákno :D

dneska sem si zrobil tento upichovák a mám technický dotaz k povrchu upíchnutýho matroše:
jaký máte povrch po upíchnutí?
pěkný jako kdybyste to zarovnaly straňákem bebo horší povrch?
No já jen, že se s upichováním už nekolik roků trochu trápím s povrchem pořád nemám povrch po upíchnutí pěkný (nebavím se o mosazi tam je to nádhera)

Nůž mám dobře srovnaný, loupe hezky, úhle dobře nabroušený, ale ten povrch ne a ne ...prosím o radu či připomínky.
teď to dělám peostě že upichnu a pak nožem začistím.


Dík
Povrch záleží na geometrii upichováku ,takový ten doma broušený upichovák nesbalí šponu tak aby se zmenšila její šířka tak bude špona šudlat čelo ,pokud použiješ upichovák s výměným plátkem a zvolíš správné parametry tak se špona líp sbalí a čelo bude v pořádku.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2016, 7:59

i tak to je vzdy horsi jak prejeti klasickym nozem
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“