Doporučte dobrou emulzi

obrabeni na klasice
tralalacz
Příspěvky: 63
Registrován: 5. 12. 2010, 1:23

5. 12. 2010, 5:34

magi píše:Na obrábění oceli (i duralu), jsem leta letoucí používal klasiku PARAMUL ERO SB od Parama, nesmí se ošidit. Bohužel hlavně v teplých měsících velmi rychle degraduje. Nevím jestli se mi to zdá, nebo je to fakt, ale pokud se na některé mašině dělá málo, pomůže do emulze přidat malé množství sava. Míchal jsem ji z obyčejné studniční vody, která je mimochodem u nás tvrdá jak cip. Pak mi známý z nejmenované místní fabriky donesl PARASOL taky od Parama, používali to na CNC mašinách na dural. Od té doby bych asi nebral nic jiného. Není to klasická emulze, nerozředěný je sytě červený (asi jako víno), po naředění vodou je roztok průhledný s lehkým červeným nádechem. Absolutně se nekazí a v tom je jeho hlavní výhoda. Mám ho v soustruhu už kolikátý rok a jen jej doplňuju. Asi se už teď jmenuje jinak, protože ho nemůžu na stránkách Parama najít. Patrně to bude některý z řady SK..., protože zmíněný Parasol nebyl na ropné bázi ale čistě syntetický. Jde tam hlavně o stálost a biorezistenci. Na degradaci emulze májí zásadní vliv mikroorganismy žíjící ve vodě, které se množí geometrickou řadou. Vliv na to má řada faktorů, v neposlední řadě teplota. Tenkrát jsem o tom vědel jěště kulový, ale léta na ČOV mi dala celkem hodně. I ropný produkt ve spojení s vodou, je bydliště bakterií. Takže bych zvolil jednoznačně syntetiku. Tím Savem rozhodně nemůžeš nic pokazit, laborování nad tvrdou, měkkou, popř. destilkou je nesmysl.

PARAMUL ERO SB jsem taky pouzival, ale s hlinikem nejak reagoval, tak jsem to musel kazde 3 mesice vymenit. Od fi Blaser to bylo mnohem lepsi, dodavali i 5litrove kanystry koncentratu.

Proti hniti emulse pouzivam uz 30 let medene spony. Med zabije vsechny bakterky spolehlive. Savo je jen na okamzik.
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

5. 12. 2010, 6:17

..takže stači dať do vane s emulziou medene drôty napriklad?..mosadzne by nestačili? mosadz točim občas vieš..
sustruh sv18 ,vrtačka
tralalacz
Příspěvky: 63
Registrován: 5. 12. 2010, 1:23

6. 12. 2010, 9:05

peter1 píše:..takže stači dať do vane s emulziou medene drôty napriklad?..mosadzne by nestačili? mosadz točim občas vieš..
Ne musi to byt med. Ta dela ve vode jedovatou potvoru. Med spony, draty, a pod.
Mosaz je k oxidaci odolnelsi a med sezenes vsude.

Pocitej, ze nic neni stopro a na vecne casy.
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

8. 12. 2010, 12:19

ve šrotě z vraku auta vyštípej pár kabelů, oloupej z nich izolaci, drátky pocuchej, smotej do volného přadena a hoď do emulze. Takové klubíčko z drátků má veliký povrch, nikam se nepřicucne jako plechy ani ho nic nenasaje, prostrkáš ho i malou dírou a když bude potřeba, tak háčkem vytáhneš zase ven.
Já to mám v emulzi už dlouho a funguje to, emulze nesmrdí, nehnije. Akorát že má (ale možná je to jen múj dojem) trochu zabarvení dozelena.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2010, 11:01

Když už se píše o použití mědi proti bakteriím v emulsi.... co takhle modrá skalice??? Nezkoušel to někdo do emulse (do bazénů se dávkuje 3g na 1000litrů) takže tady by to bylo nula nula nic... :D
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

12. 12. 2010, 11:23

Engineer píše:Když už se píše o použití mědi proti bakteriím v emulsi.... co takhle modrá skalice??? Nezkoušel to někdo do emulse (do bazénů se dávkuje 3g na 1000litrů) takže tady by to bylo nula nula nic... :D
Ale do bazénu se nenamáčí vrtačka ale lidi, a člověk přeci jen ledacos vydrží.
Modrá skalice - vzorec CuSO4 - a v emulzi je voda, H2O, ne? Nevím jestli, když to pak zreaguje, že by zrovna kyselina sírová H2SO4, i když teda ve slabé koncentaci, byla to pravé ořechové.
Já si polil roztokem z baterie před časem kastlík, nevšiml si toho, a už jsou v něm vyžraný docela zajímavý ďoury .... to bys nevěřil. Klidně je můžu vyfotit, jestli chceš
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2010, 11:37

To né, kyselina sírová z toho nevznikne ale reagovat to bude. CuSo4 + Fe --> FeSo4 + Cu, neboli železné díly budou poměděny, ale v roztoku stále zůstanou síranové ionty. Někde jsem četl, že mohou katalyzovat korozi ale nejsem chemik tak se k tomu nemůžu nijak dál vyjádřit...
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

12. 12. 2010, 12:25

Dovoluji si zatleskat empirickým výzkumům vedoucím k použití mědi v emulzi jako antibakteriální přísady. Stejně funguje modrá skalice, také obsahuje měď. Ještě lepších výsledků by bylo možno dosáhnout stříbrem (měděný postříbřený drátek). Jen na okraj, zcela běžně se tohoto principu využívá v medicíně, kdy nitroděložní tělíska (IUD) jsou omotána měděným drátkem (nebo i postříbřeným) kde je určeno i vylučování mědi. Dříve se prášková měď přidávala i jako plnidlo do plastu tohoto tělíska (DANA -Cu).
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

12. 12. 2010, 2:53

Ferrit píše:Dovoluji si zatleskat empirickým výzkumům vedoucím k použití mědi v emulzi jako antibakteriální přísady. Stejně funguje modrá skalice, také obsahuje měď. Ještě lepších výsledků by bylo možno dosáhnout stříbrem (měděný postříbřený drátek). Jen na okraj, zcela běžně se tohoto principu využívá v medicíně, kdy nitroděložní tělíska (IUD) jsou omotána měděným drátkem (nebo i postříbřeným) kde je určeno i vylučování mědi. Dříve se prášková měď přidávala i jako plnidlo do plastu tohoto tělíska (DANA -Cu).
Lituju, tak s nitroděložním tělískem nemám osobně žádné zkušenosti - nejsem pro něj ani fyzicky disponován a vůbec.
Ale stříbro: tos mi připoměl, že do emulze kdysi kdosi radil nasypat ustalovač na fotky ( pokud si dobře pamatuju pytlík stával 8 Kčs, ale nevím, jestli se vůbec ještě dneska sežene). Já mám vyzkoušený ty měděný dráty.
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

12. 12. 2010, 7:40

OK ustalovač by šel -ale pozor vyjetej! tedy použitý - ten nový moc stříbra nemá. Třeba kamarádku z röntgenu :D , pokud tam nejedou na Dicom.
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2010, 9:53

Ferrit píše: Třeba kamarádku z röntgenu :D , pokud tam nejedou na Dicom.
A kdyby neměla tak ji může poprosit o vyjetou DANU :D
Já jsem nad tím přemýšlel proč se mi to nekazí v malé frézce i když už to tam je dlouho a ten celej rozvod jsem tehdá dělal z instal. trubek měděných 12x1 tuším nebo ty 15x1 to by bylo taky řešení.
No ale na soustruhu jak jsem psal se mi to nekazí taky a tam mám hliníkovou nádrž, jenom dolívám, dřív se to stačí vypařit.
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Vena
Příspěvky: 73
Registrován: 29. 11. 2012, 5:35

29. 11. 2012, 5:46

Ahoj,

chtěl bych se zeptat co mam nalit do emulze aby nezmrzla.
Mám nevytápěnou dílnu resp. musím zatopit v kamínkách aby se tam v zimě dalo vydržet.
Dik za rady.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

29. 11. 2012, 6:54

Vena píše:Ahoj,

chtěl bych se zeptat co mam nalit do emulze aby nezmrzla.
Mám nevytápěnou dílnu resp. musím zatopit v kamínkách aby se tam v zimě dalo vydržet.
Dik za rady.
nechapu jak ti může takový stroj fungovat pokud ti tam zmrzne emulze...
ono zaleží co to maš za stroj, napada mne jedině pak chladit lihem. denaturakem, ten nezamrzne ,ale dělat na zmrzle mašině musí byt hnus. nehledě na to že tam může neco rupnout..
Vena
Příspěvky: 73
Registrován: 29. 11. 2012, 5:35

29. 11. 2012, 7:01

No ja jsem to mel zatim bez emulze takze bez chlazeni, nekdo mi rikal ze tam leje fridex ale to se mi moc nezda nevim co by to udelalo s tou emulzi.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

29. 11. 2012, 7:06

fridex je blbost podle mne, zagoogli. každopadně se chladí emulzema nebo řezným olejem nebo lihem.
podle mne připada v uvahu jedině ten líh.
maš tam opravdu pod nulou ?
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“