akce uni-max.cz, vsecno mozne mereni ..

jak na ebayi kupovat a prodavat, odkazy na zajimave veci obchodniky
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
tomik.tk
Příspěvky: 589
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

2. 3. 2017, 7:21

http://links.unitechnic.mkt6244.com/ctt ... &mt=1&rt=0" onclick="window.open(this.href);return false;
tomik.
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1858
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

3. 3. 2017, 11:28

Napadla mě taková blbost - dalo by se tohle napojit na Mesu jako přímé odměřování? Nezkoušel jste to někdo?

https://www.uni-max.cz/digitalni-pravit ... _tematicky" onclick="window.open(this.href);return false;
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 3. 2017, 12:26

Proc blbost?
Vzdyt k tomu je to snad urcene.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 3. 2017, 12:58

Jestli to ma i negovane signaly...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1858
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

3. 3. 2017, 1:05

Je to primárně určené k cituji z popisu:
"Určeno pro dig. indikátory polohy obj. čísla DSDRO2M a DSDRO3M."

Tzn. že nikde není napsáno jaký to má výstup - zda to má pulsní výstup AB nebo x-bitový sériový výstup polohy, nebo zda to má "nespecifikovaný" výstup v protokolu.
Proto se ptám zda to někdo už zkoumal.
Kdyby to mělo výstup AB v pulzech nebo třeba 12bit sériově tak je to OK. Ať už inkrementálně nebo absolutně.
Ale pokud by to bylo zabalené v nějakém protokolu bez dokumentace tak je to konečná a prostě to s Mesou nerozchodím.
Zkusím se podívat ještě do dokumentace k těm DSRO zobrazovačům.

PS: a otázkou je také rychlost odečítání a odesílání hodnoty. Pokud by to mělo sloužit jako přímé odměřování na stroji s rychloposuvem 24 m/s do výchozích bodů pro počátek frézování tak asi musí umět dostatečně rychle hodnotu odečíst, zpracovat a odeslat po drátech řídícímu systému, kterej musí udělat korekci? Tak mě teď napadá otázka, protože s tím ještě nemám zkušenost - jak se zapojuje přímé odměřování? Zapojuje se closed-loop pouze s driverem nebo je smyčka regulace rozvedena až na úroveň řídícího systému?
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 3. 2017, 3:09

Melo by to mit ab ale nevim zda i negace
Bez nich je to na seriozni pouziti bida
Nedovolil bych si to bez toho

Pravitka se pouzivaji pro polohovou smycku primo do systemu
K tomu encodery nebo tacha z motoru do driveru
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1858
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

3. 3. 2017, 3:19

Neměl bys odkaz na nějakou literaturu která to srozumitelně a jednoduše popisuje?
Mám dvě knihy a časopisy ale v knihách je to vysvětlované moc složitě přes matematiku a v časopisech zase moc povrchně.

Mě by zajímalo kdy, za jakých okolností a v jakých intervalech systém dělá korekce na základě přímého odměřování.
U serva jsem pochopil, že smyčka (enkodér-motor) upravuje aktivní veličinu (proud) tj. moment nebo otáčky motoru vzhledem k aktuálním požadavkům řídícího systému nebo interpolace tzn. požadované polohy v daném čase. (PID)
Prostě veličina z enkodéru přímo reguluje aktivní veličinu moment/otáčky v reálném čase ve smyčce motor-enkodér.
Ale jak je tomu u odměřování? Tam asi rychlost smyčky nikdy nebude taková aby v reálném čase poloha z pravítka regulovala přímo akční veličinu posílanou z ŘS do servopacku přímo v reálném čase? nebo ano?
Nejsou tam pouze nějaké korekční body měření? Třeba na dojezdových bodech nebo v nějakém intervalu na křivce?
Jak to obvyklde funguje jsem se nikde nedočetl...
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

3. 3. 2017, 3:21

ja nebyl linej a kliknul na https://www.uni-max.cz/foto/manuals/CZ_DC10600_01.pdf a zjistil ze: Výstupní signál: TTL , EIA-422-A (RS—422). ~1VPP
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1858
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

3. 3. 2017, 3:25

filla píše:ja nebyl linej a kliknul na https://www.uni-max.cz/foto/manuals/CZ_DC10600_01.pdf a zjistil ze: Výstupní signál: TTL , EIA-422-A (RS—422). ~1VPP
Ty bláho jsem slepota slepá... já to přehlídl :) tak to díky moc. To EIA-422-A je zapojení konektoru? Věděl by někdo co je ~1VPP?
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

3. 3. 2017, 3:32

martasg1 píše:
filla píše:ja nebyl linej a kliknul na https://www.uni-max.cz/foto/manuals/CZ_DC10600_01.pdf a zjistil ze: Výstupní signál: TTL , EIA-422-A (RS—422). ~1VPP
Ty bláho jsem slepota slepá... já to přehlídl :) tak to díky moc. To EIA-422-A je zapojení konektoru? Věděl by někdo co je ~1VPP?
ted uz mam u tebe celej kastl https://www.trabiss-int.com/shop/dc10-l ... 100mm-5um/
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 3. 2017, 3:45

Odpovídám se zpožděním, byl jsem na cestě. Tak mě už filla předběhl.
Má to klasické přímé a negované signály.

Ale i kdyby to nějaké pravítko nemělo a mělo jen pozitivní TTL výstup, tak doplnit tam převodník na RS422 (to je to, co tam mají označeno jako EIA-422-A) je otázka jednoho malého integráče za 30 Kč. Klidně by se to pak dalo zabudovat do výstupního konektoru pravítka, takže by to ani nezavazelo a nebylo vidět.
Ta doplňková informace 1Vpp neříká vpodstatě nic zajímavého. RS422 přenáší diferenciální signál, kde přijímač vyhodnocuje většinou rozdílové napětí cca 0.2Vpp. Takže tady jenom říkají, jakou zaručují rezervu. Ale v praxi to bude skoro určitě tak, že rozkmit signálu bude ještě o dost větší, běžné převodníky TTL/RS422 při napájení 5V většinou dávají rozkmit kolem 2-3V.
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1858
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

3. 3. 2017, 3:58

Vidím že mají pravítka s jemnějším rozlišením a lepší přesností také za zajímavou cenu... https://www.trabiss-int.com/shop/dc11-l ... 500mm-1um/" onclick="window.open(this.href);return false;
Díky moc za odkaz ;-)
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 3. 2017, 7:24

ty rs422 musi byt uz v tom jezdci jinak muzes ztracet polohu

1vpp muze znamenat ze to krom ttl ma i signal sin cos s amplitudou 1vpp coz se pouziva u presnejsich pravitek misto bezneho ttl
protoze u toho lze pocitat kazdou hranu tudiz je to rozliseni 4x
u sin cos se to da rozinterpolovat az 40x!!!

co se tyce pouziti pravitek v RS
nepouzivaji se pro korekce ale primo jako hlavni zpetnou vazu pro polohovou PID smycku kterou resi ridici system
vystpem te smycky tedy i ridiciho systemu je pozadavek na rychlost ktery vede do driveru
tj. prikazuje driverum konkretni pozadovane otacky hridele motoru

aby je driver dodrzel vycita si otacky z encoderu nebo tacha v motoru a reguluje proud do motoru aby to sedelo

kazdy takovy system se sklada ze tri smycek postupne zanorenych v sobe
polohova
rychlostni
proudova


jednoduche servo bez pravitek si muze polohovou resit z encoderu kde se bere i rychlost
jen holt uz nevis co se deje za hridelkou dal
takovy ty step dir konfigurace serv funguji tak ze vsechny tri smycky jsou uvnitr driveru a system prikazuje jen polohu

nicmene abych se vratil
podle toho popisu by ty pravitka meli byt dobre na prime odmerovani
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 3. 2017, 9:51

robokop píše:ty rs422 musi byt uz v tom jezdci jinak muzes ztracet polohu
Tak vášnivé to nebude. I asymetrický signál na nízkých frekvencích (což je případ toho pravítka) se dá tahat na nějakou rozumnou vzdálenost. A pokud výrobce toho pravítka nebyl totální matlák, tak v případě asymetrického signálu (tj. jen ABZ bez negovaných výstupů) osadí na pravítka jen tak dlouhý přívodní kabel, na jakou vzdálenost pojede ten asymetrický signál spolehlivě. Takže když dáš převodník na konec, neměl by být problém. Samozřejmě Ti nic nebrání výstupní kabel zkrátit a převodník dát blíž k pravítku, klidně třeba hned těsně za výstup kabelu z pravítka.

Praktický pokus, který jsem nedávno z donucení dělal: pro jednu firmu jsem dělal měření průběhu otáček serva v závislosti na vstupním signálu. Měli problém, že jim řídicí elektronika toho serva reagovala špatně na sběrnicové řízení, profil otáček byl zkreslený a oni potřebovali vědět co se tam děje. Rozsah rychlosti do 3000 RPM, k dispozici byl rotační enkodér 1024 PPR. Ten samozřejmě měl výstupy přímé i negované, jenže v milé firmě nebylo možné sehnat jiný než 4-žilový kabel, přitom enkodér byl od čtecí elektroniky 12m daleko.
Tady už ten asymetrický signál skutečně dělal problémy, ale jak jsem pak ze studijních důvodů měřil, tak do vzdálenosti 8m jel spolehlivě.
Druhý den jsem samozřejmě z domu přinesl rozumný kabel a zapojil to diferenciálně, ale píšu to jako praktickou zkušenost. Nakonec možná kdybych měl čas a hlavně motivaci si s tím pohrát, tak při správném zakončení sběrnice by pravděpodobně i na těch 12m byl asymetrický přenos spolehlivý.
robokop píše:1vpp muze znamenat ze to krom ttl ma i signal sin cos s amplitudou 1vpp coz se pouziva u presnejsich pravitek misto bezneho ttl
protoze u toho lze pocitat kazdou hranu tudiz je to rozliseni 4x
u sin cos se to da rozinterpolovat az 40x!!!
Ano, díky nekompletním popisům v dokumentací 1Vpp teoreticky může znamenat i analogový výstup, jak popisuješ. Ale opravdu asi jen teoreticky, protože kdyby to tak skutečně u daného pravítka bylo, tak by to pravděpodobně bylo označeno jako SIN/COS 1Vpp.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 3. 2017, 9:57

jj
muzou byt samozrejme extremni situace jako nestinene silove vedeni od invertoru v soubehu co ty vzdalenosti jeste zkrati
vyrobci snimacu nic neponechavaji nahode a delaji to primo do jezdce
vyrobci serv zakazuji tahani siloviny a encoderu v soubehu a to maji vzdy diferencial, taky nic neponechavaji nahode
taky nerad ponechavam veci nahode
proto se na ty diferencialni linky vzdy ptam
je to relativni odmerovani chyba se muze akumulovat

pro digitalni indikaci polohy kde se toci klickama se to dost casto pomiji, neni na to takovy duraz tak to nektera pravitka nemaji

s tim oznavovanim ttl rs422 nebo sin cos 1vpp nebo 11uApp muzu ukazat spoustu snimacu kde to uvedeni sin cos chybi
vpodstate ve vetsine pripadu co jsem potkal tyhle analogovy vystupy tak to ze je to sin cos tak to tam neni uvedene
viz priklad kde je jen vlnovka ktera se mozna ztratila pri prepisu do manualu (vzhledem k tomu ze se na klavesnici blbe hleda)
ty signaly 422 jsou v 5V tj TTL urovne
ty sin cos v 1Vpp 11uApp a mitutoyo snad vyjimecne delalo 2Vpp
Obrázek
Obrázek
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Ebay, aukro, a jine“