Litinový základ 3040

jak na ebayi kupovat a prodavat, odkazy na zajimave veci obchodniky
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1867
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

20. 9. 2017, 2:54

Jestli dobře počítám tak jeden kus s dopravou a clem vyjde někde kolem 40 tis. Kč?
V inzerátu vidím celkem 130kg. (to teda není moc - to má kompletní BF20L kterou jsem měl)
A u takhle lehkýho stroje bych se o móc velkou tuhost nebál :)

Jinak z toho mi vychází 40.000 / 130 = 307 Kč za opracovaný kg litiny.
No možná budu ramenáč když řeknu že za tu cenu by mi to vyrobily kvalitně i v ČR kdybych chtěl sérii 10ks?
Odlitky z litiny jsou za cca 150 Kč/kg i s formováním a tudíž na opracování jednoho kusu zbývá 25 tis. Kč?
To mi nepřijde nemožné...

Spíš myslím že se tady řeší zase sny - ve skutečnosti to nikdo nechce a nekoupí... protože ten co má 40 tisíc na hoby a chce něco takovýho tak si to už za tu cenu realizoval sám v ČR lépe.
Já tady teda za tu dobu co tu jsem moc hobystů co by investovali 40 tisíc do základu neviděl.
Spíš je to vždycky nějaký ALU profilový bastl.

Otázkou je tedy kolik myslíte, že je v ČR hobystů co se chystají stavět a investovali by 40 tisíc do základu (plus dalších 70 do ostatních komponent a elektro).

Já jsem tímhle hobystou byl na začátku a asi jím i zůstávám a dotlačili jste mě do profi základů a defakto taky stavím a za 80 už mám kompletní profi základ, akorát se teda nevejde do garáže :)
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1867
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

20. 9. 2017, 3:00

A vlastně mi přijde 130kg strašně málo i na hoby stroj - protože to je pak lepší koupit Optimum BF20 za 45 tis. kompletní.
Přikláněl bych se k váze minimálně kolem 350kg.

A v tom případě už je to spíše vhodné na polymerbeton a pro hobíka je to zábavnější prožitek.
Opracování bude asi stejně nákladné - pouze návrh vyžaduje více práce oproti koupi hotového odlitku.

Ale přijde mi že hobík si chce hrát a ne kupovat zcela navržené a hotové věci.
Takže já bych šel cestou polymerbetonu a 350kg :)
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

20. 9. 2017, 3:21

Tak třeba tohle tech cca 300 kg má:

http://eshop.vyrobnistroje.cz/product/f ... ster-l/837
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1867
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

20. 9. 2017, 3:30

Mart76 píše:Tak třeba tohle tech cca 300 kg má:
To jsem chtěl původně koupit jako náhradu za málo tuhou Optimum BF20L.
Přijde mi to jako pěknej základ.
Jedinej problém kterej to mělo tak byl ten střední díl (saně) - není vhodný na zabudování větších matic kuličkových šroubů.
Plánoval jsem tento díl udělat větší i za cenu toho že bych se připravil o kousek rozsahu osy Z.
Možná by byl také problém se zabudováním kuličkových šroubů a domků - přeci jen to je navržené jinak - prostě pro svůj účel tak jak to je.
A také jsem plánoval předělat vřeteník pro větší rozsah otáček a možnost ATC.
Nakonec jsem od celého projektu upustil ze strachu o kvalitu litiny - zkušenost na Optimum BF20L a ze soustruhu Bernardo byla taková že litina na mém stroji byla jako máslo a toho jsem se bál i u tohoto stroje že by to byly vyhozené peníze.
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4888
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

20. 9. 2017, 4:45

Lubos to napsal jednou vetou dokonale: "HOBBY NEZNAMENA TRAPIT SE". Pokud si clovek nataha do dilny stare vybehane kramy ze srotaku, nikdy se nebude mit sanci neco naucit ci nekam posunout. Bude to jen zizlani, pidlani a niceni materialu. Obcas to naivni kutilove pisou "shanim soustruh na orovnavani kotoucu". Tim vubec netvrdim, ze moje produkce neni spis likvidace matrose, ale na peknych strojich to cloveka alespon bavi :-)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 9. 2017, 8:56

No přece jen to amatérské používání strojů má ještě jeden aspekt. Cílem je si na tom něco vyrobit, naučit se, poznat principy. Ale ten výrobek nemusí být dokonalý, aby prošel vstupní kontrolou v NASA nebo v Mercedesu, a i tak z něho člověk může mít radost. A v tom je oproti profíkům rozdíl, oni musí ten svůj výrobek i prodat a soutěžit tak na trhu s ostatními výrobci. Hobík nemusí, dělá si to pro radost.

S těmi vlastními výrobky je to pak jako třeba u dětí. Syn taky nemusí vyhrát všechny matematické olympiády a dcera nemusí být krásnější než všechny ostatní modelky, a i tak z nich můžeme mít radost.
Nebo jako zasportování si nebo zazpívání si s kamarády. Taky to nezajedu jako Armstrong a nezazpívám jako Pavarotii, ale i tak z toho můžu mít radost a být spokojený. A nevadí, že mám levné kolo a levnou kytaru.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

20. 9. 2017, 9:13

Jenže bohužel je tu dost lidí co chce s dítětem IQ 60 ty olympiády vyhrávat a vyhrát TDF na horském kole.
Já mám cnc jen jako hobby, díly si nechávám dělat a je to lepší , levnější než když se budu trápit.
Pro mě je hobby o tom jak z minima dostat maximum a posouvat hranice umu a znalostí. Bohužel když budeš 100x psát že mašina z mdfky na šuplíkovejch pojezdech a metrickým šrouben nebude obrábět hliník a občas ocel tak se stejně najde lojza co to bude zkoušet.
Ten základ nemusí být špatný ale já bych tomu nevěřil. Každý jde svou cestou a tohle není ani vlastní stavba ani repase něčeho co je vyzkoušené. Pochopil bych to pokud by k tomu byl komplet plán jak to má vypadat včetně krytování, mazání ,vřetene a tak. Už když se podívám na to Z ko tak se mi to nelíbí.
A podle mě riziko, že to bude obrobené na houby tu je.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

20. 9. 2017, 9:31

elbarto: hobík většinou nemá rozpočet na pořádný stroje, tak si natahá do dílny ty vyběhaný mašiny .......... ale dát do pořádku tu starou mašinu, to je perfektní škola (drahá, pracná, ale fakt dobrá).
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4888
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

20. 9. 2017, 10:13

To QNX: jo,jo,jo o tom zadna, to pachame vsichni a bavi nas to. Mysleno bylo, ze pokud dotahnes domu srotak, kovarsky stroj, dobity transmisak bez noniusu s vulema zermedelskeho stroje, nasadis uni vyhrabanou po letech z kompostu, potom budes pouze tracet cas. Je to jako lecit amputovanou koncetinu bylinkama ...
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

20. 9. 2017, 10:56

elbarto: nojo, to je pak jen trápení.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

21. 9. 2017, 5:06

martasg1 píše: přeci jen to je navržené jinak - prostě pro svůj účel tak jak to je.
To není žádný "navržený" - ale pouze konstrukčně dotuněný :shock: a mechanicky zprasený (nová verze) EMCO FB2
Proti původní mašině - nesrovnatelný :roll:
Mj, existovaly (vyráběly se) na Taiwanu skoro totální kopie FB2 - před cca 30 ti lety a ty jsou na rozdíl od současné čínské produkce mechanicky udělaný docela slušně - a protože jsou s původním FB2 zcela identické, tak na ně pasuje i veškeré originál příslušenství.
Prodávaly se i tu a tam v evropě třeba pod jménem Warco
http://www.practicalmachinist.com/vb/at ... ic-112.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22398
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 9. 2017, 5:32

Ale je zbytecne aby si hobik nalhaval ze bude na hobby masine v obejvaku produktivne frezovat titan
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

21. 9. 2017, 10:35

Ono stačí, když chceš vzít milimetrovou třísku na BF20 a není to obyč. železo. Nemá smysl se tu bavit o produktivní práci, protože hobík produktivně nepracuje. Druhá stránka věci je ta, že potřebuješ na práci (tedy to co tě živí) udělat něco. Třeba do plechové krabičky tři hranaté otvory a třeba těch krabiček je 20 nebo 100. V tu chvíli jsi v prdelce. Žádnej řemeslník takovej štěk nevezme a když ano, tak se nedoplatíš. V tu chvíli se i neproduktivní hobby stroj dostane na řadu a jak je našinec rád, že ho má. :-)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

3. 10. 2017, 3:12

Zde trochu tužší základ ;-)
https://www.aliexpress.com/item/cast-ir ... 78a7&tpp=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

3. 10. 2017, 4:06

Je super jak je to stříknutý tím sprejem na tom stole kam to položili.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Odpovědět

Zpět na „Ebay, aukro, a jine“