3D tisku kuličky - nedaří se

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1354
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

23. 8. 2015, 1:37

Vážení pánové, (dámy),

snažím se vytisknout kuličku o pruměru 29 mm. Bohužel se mi začnou zvedat okraje, viz přiložené video. Snad to na něm bude na něm vidět.
Dokázali byste poradit co s tím? Zkoušel jsem zvyšovat/snižovat teploty. Měnit rychlosti, ale nic nepomáhá.

Děkuji

Zdeněk
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

24. 8. 2015, 1:38

Tak koukám na to video. Žádné zvedání okrajů tam nevidím. Spíš mi přijde, že to nestihne ztuhnout, a je tam moc materiálu.
Začal bych tím že:
1. zapnu chlazení tisku (externí větrák, pokud tam je).
2. Budu tisknout víc kusů naráz (tak aby to stihlo tuhnout), pro zlepšení očištění hlavy přidám sukýnku po celé výšce.
3. Zkusím snížit posuv drátu (je tam toho materiálu hodně)
Jako další věci se dá zkusit
4. zmenšit procento výplně
5. snížit teplotu tisku
6. tisknout obvod až jako poslední

Jinak tisk zaoblené plochy "zespodu" je vždy velmi problémový. Je třeba celou spodní část podepřít supportem, který musí být v těsném kontaktu a blbě se oddělává. Rovněž to chce velmi malopu rychlost posuvu na obvodu.
Vždy je lepší kuličku vytisknout na poloviny a slepit.


Prozatím zkusím vlastní kuličku, ale dopadne to asi podobně.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1354
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

25. 8. 2015, 5:47

děkuji za náměty.

Co je myšleno:
2. "pro zlepšení očištění hlavy přidám sukýnku po celé výšce" ?

5. snížit teplotu tisku - jsem na 220°C a bed 120°C. Když snížím teplotu hlavy nebo bed, tak už se mi nechce lepit první vrstva.

Tady to jde:
https://www.youtube.com/watch?v=xr6zg0Z07HA" onclick="window.open(this.href);return false;
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

25. 8. 2015, 6:12

můžeš snížit trochu teplotu , ubrat přísun materialu a hlavně on to tiskne bez výplně ,
Rambo007
Příspěvky: 189
Registrován: 9. 6. 2013, 7:56

25. 8. 2015, 7:36

Zkoušel jsem tisknout současně čtyři kuličky v každém rohu hotbedu jednu? S tím máme docel dobré zkušenosti, protože každý tištěný díl stihne vychladnout než tiskárna objede ty zbylé rohy. Naopak s nuceným chlazením máme špatné zkušenosti, jakýkoliv průvan způsobuje odlepení jednotlivých vrstev. Známý dokonce tiskne v co nejmenší místnosti a tu vytápí na maximum kolik zvládne tj. okolo 30°C.
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

25. 8. 2015, 12:25

Na tom videu tiskne rvidentně z PLA. A je tam patrný proud vzduchu a "rambajs" od větráku. Tj má to aktivně chlazené, takže to tuhne dost rychle aby se mu to neohýbalo.
Bez výplně a suportu to nemá ani smysl zkoušet, na spodku je tak velký převis že další vrstvy se nemají k čemu přichytit, možný s tím silným chlazením ale to nevím co to udělá s abs.
Sukýnkou jsem myslel tenký "lem/zeď" kolem tisknutého objektu, je to volba skirt v slic3ru a má to už konečně i poslední kisslicer. Jde nastavit do jaké výšky to má dělat. Prodlouží se díky tomu čas na vychladnutí tělesa, zboku na to "nefouká" a očistí se hlava po předchozích případných častých zpětných pohybech materiálu.
squirrel
Příspěvky: 10
Registrován: 12. 2. 2013, 4:56

5. 10. 2015, 11:42

Jde to do urcite urovne i bez supportu... nicmene to zalezi na sikovnosti toho co se stara o tiskarnu :))

na tohle urcite funguje prave aktivni chlazeni, ovsme jak jiz bylo zmineno aktivni chlazeni to muze velmi ... "pokurvit", pointa je ze je docela ... narocne, ho nastavit tak at opravdu funguje pozitivne.

ad. video:
- material proste nestiha chladnout, jak uz bylo receno... pokud mas nastavenou nejnizsi teplotu co jde, tak je potreba zajistit at se to chladi pasivne/aktivne
- s "moc materialu" opatrne, uz se mi stalo ze jsem resil mnozstvi materialu a pak zjistil ze jsem to rozladil akorat, protoze moc materialu bylo zpusobeno prave tim ze se predchozi vrstva zvedla nahoru...
- nicmene pokud jsi nastaveni kroku na extruder na perfektni davkovani materialu nekalibroval, doporucuju:
http://reprap.org/wiki/Triffid_Hunter's ... ine_Tuning" onclick="window.open(this.href);return false;

ad. aktivni chlazeni:
- kvalitni ventilator ktery zvladne nastaveni nizke rychlosti, uz jsem narazil na ventilatory ktere prakticky umeli bud 100% vykon a nebo zadny. To ne, potrebujs najit neco co jde regulovat poradne
- vetsinou pak narazis na to ze je potreba nastavit "kickstart", protoze ventilator se jeste toci pri 20% vykonu, ale potrebuje aspon 40% aby se roztocil pokud byl vypnuty, Marlin to umi
- ladit, ladit, ladit, ladit... fakt chvilku trva nez clovek prijde na idealni uchyceni/soucastku ktera fouka vzduch/rychlost ventilatoru nez to zacne fungovat
- prvnich rekneme 5-10 vrstev musi ale aktivni chlazeni byt vypnute, tj. musis se nejak kolem tohohle prakticky dostat, ja osobne bych zvolil nastaveni "raft" (nevim jaky mas slicer...)
raft je nastaveni ktere o jeho hodnotu zvedne model nahoru a da pod neho podpurny material. Takze to jde nastavit tak ze prvnich 10 vrstev to je jen podpurny material a pak zacina az samotny model, ktery muze byt uz bez podpor :)

ad. pasivni chlazeni:
- jak bylo zmineno, idealni je tisknout nekolik soucastek najednou, at to stiha chladnout
- tady jeste je moznost dat vedle toho krychlicku a nastavit jen pro nit jako vypln "hilbert curve", a nebo jinou "alternativni" vypln u ktere dlouho trva nez se vytiskne :)
- snizit rychlosti v nastaveni....
- slic3r umi dokonce nastavit minimalni cas na kazdou vrstvu
- "pause" prikaz do g-codu po kazde vrstve je taky reseni, ale riskujes ze zacne tryska "slintat" a to je spatne

ad. podpory:
- taky by to melo vyresit, sice se blbe odstranuji ale pokud mas dremellku nebo jiny nastroj tak to jde lehce docela :)

a nebo jak bylo receno, vystvat se na to a tisknout to jako dve poloviny...
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1354
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

5. 10. 2015, 4:42

Děkuji za odpověď, momentálně mám tiskárnu rozdělanou, řeším aktivní chlazení + tuninguji Ramps 1.4.
Jakmile ji budu mít v kupě, tak to vyzkouším.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Frenky
Příspěvky: 69
Registrován: 2. 2. 2015, 5:43

23. 1. 2016, 10:36

mě se osvědčilo tisknout díly které mi nestíhají chladnout ve větčím množství třeba čtyři pět kusů naráz a nemusím laborovat s nastavením
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“