K čemu to bude profesionálně použitelné?

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 6. 2016, 7:40

a co to je? vadí u toho rozdíl 0,15mm? připadá mi to jak nějaká zarážka něčeho někam a třeba by těch 0,15 ani třeba 0,5mm nemuselo ničemu vadit..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2571
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

15. 6. 2016, 8:51

Cjuz píše: Tak schválně, co zanikne dřív?
Jestli myslis dusledne, tak nejdriv zanikne roboticke koste - pristi rok (dany model) uz nebude na trhu a o zivotnosti kurvitek v nem si myslim svoje, vysavac bude zit dele a hlavne asi docela opravitelny nejakou dobu, no a koste prezije vsechno.
Takze jako zmlsany bohatlik jedine robotiku (kdo z vas to ma ... a navic kazdy pulrok novy model ...), jako bezny spotrebitel vysavac a jako uzivatel zivota na chalupe jedine koste - ten pocit po vymeteni dvorku je nesdelitelny ...
Ale nevim, jak's to vlastne myslel :-) ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
chb
Příspěvky: 3801
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

15. 6. 2016, 11:09

nejde míchat jablka a hrušky - 3D tisk nenahradí kovo stroje - ale lehce nahradí kusové serie, kde pevnost a tolerance plastu plně vyhoví.

Upravená matka na IBC kontejner - kolik by jste si sami nacenili na třískové obrábění takovéhoto prototypu ?
U 3D tisku dělá cenu výrobku z velké části cena 3D modelu. Při výrobě pak spotřebovaný materiál na 3D tisk je často nižší než třeba jen odpad při třískovém obrábění.
(o kolik setin/desetin se výrobek liší od modelu jsem skutečně neměřil - pasuje, funguje, těsní ... )
IBC.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

15. 6. 2016, 11:50

chb píše: Upravená matka na IBC kontejner - kolik by jste si sami nacenili na třískové obrábění takovéhoto prototypu ?
U 3D tisku dělá cenu výrobku z velké části cena 3D modelu. Při výrobě pak spotřebovaný materiál na 3D tisk je často nižší než třeba jen odpad při třískovém obrábění.
[/attachment]
Prrrrr tak snadné to není ,když nacenit tak nemíchat hrušky s jabkama .Kolik bude stát matka ve firmě kterou 3d tisk živí??? kolik ve firmě kterou živí obrábění ?? Kolik bude stát 30ks ??? Kolik to zabere času ??

Když to budu počítat jako ty tak mě soustružená a frézovaná matka nebude stát nic protože všechno vybavení a materiál mám :)
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

15. 6. 2016, 11:58

přesně tak
1 kus cca hodina až dvě vč. vyhledání normy závitu na netu a vybrušování nože a kus silonu
pravda, bude to mít jiný tvar na vnějším povrchu
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
chb
Příspěvky: 3801
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

15. 6. 2016, 1:21

To bylo myšleno na zmínku, že 3D tisk nahradí klasické stroje - to myslím že ne.
Na druhou stranu 3D tisk výrazně zasáhne do kusové výroby plastových dílů, do výroby prototypů a do procesu obstarávání náhradních dílů.

Pokud umím levně vytvořit či získat model, pak 3D tisk dokáže levně vyrobit díly kde stačí pevnost a přesnost plastu.
Mám-li hotový model, pak cenově 3D tisk lehce porazí třískové obrábění, tedy pokud si nějak počítám i svůj čas. Pravda je, že u třískového obrábění mi často stačí náčrtek a nepotřebuji tvořit model.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 6. 2016, 7:42

je par veci ktere 3d tisk docela slusne valcuje
napr hybridni vyroba (tisk a triskove finis) malych vstrikolisovych forem
chladici kanaly paralelne s dutinou nekolikanasobne zvysuje produktivitu formy udajne cca 5x
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

15. 6. 2016, 9:45

Moje zkušenost s 3D tiskem ocelových jader pro formy je, že rádi praskají. Ale setkal jsem se jen s vytisknutými jádry na 60HRC, což už je dost. Měkčí jádra by možná více vydržela, nebo to tisknout jen s kalenou slupkou a jádro nechat měkké. Nevím, zda by to tak šlo.
Protože přesnost tisku je +-0,05mm tak tisk tvaru je s desetinovým přídavkem, musí se to stejně doobrobit.
S tím chlazením je to sice pěkný, ale jak ty chladící kanály vyčistit, když se ucpou. Aby k tomu nedošlo je třeba na chlazení destilovaná voda a mít provoz s uzavřeným vodním cyklem a úpravnou vody. Se to nezdá, ale jsou to docela velké investice.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 6. 2016, 9:57

no urcite to vyvazi produktivitu

tvrdej 5x tolik
a je rozdil jestli vyrobis s jednou masinou to same co druhej vyrobi na 5ti masinach
to uz nejakej uzavrenej okruh asi hrave zaplati

ruzne nanosy treba jako vodni kamen se daji cistit velmi efektivne chemicky

onehda jsem videl krasne dobastlenej uzavrenej vodni okruh pro chlazeni vysokotlake pumpy pro vodni paprsek z domovniho radiatoru, expansomatu a topenarskyho cerpadla
holt kdyz si koupis pravdepodobne nejvetsi paprsek v republice tak ti asi nezbyde na takovou podruznost jako chlazeni
nicmene chodi to spolehlive a asi to ani moc nestalo
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

15. 6. 2016, 10:12

bobik píše:Moje zkušenost s 3D tiskem ocelových jader pro formy.
Můžeš nahodit cenu třeba za cm3 nebo jak si udělat představu o ceně??
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

16. 6. 2016, 5:00

bobik píše:Moje zkušenost s 3D tiskem ocelových jader pro formy je, že rádi praskají. Ale setkal jsem se jen s vytisknutými jádry na 60HRC, což už je dost. Měkčí jádra by možná více vydržela, nebo to tisknout jen s kalenou slupkou a jádro nechat měkké. Nevím, zda by to tak šlo.
Protože přesnost tisku je +-0,05mm tak tisk tvaru je s desetinovým přídavkem, musí se to stejně doobrobit.
S tím chlazením je to sice pěkný, ale jak ty chladící kanály vyčistit, když se ucpou. Aby k tomu nedošlo je třeba na chlazení destilovaná voda a mít provoz s uzavřeným vodním cyklem a úpravnou vody. Se to nezdá, ale jsou to docela velké investice.
To je marný - většina diskutuje o tom, o čem akorát četli, v skutečnosti nějakou formu viděli akorát na netu. Stačí se zeptat v jakékoli lisovně, nebo nástrojárně kolik těch vytištěných 3D :mrgreen: forem mají v provozu. Nula a nebo to tu a tam někdo zkusí a když zjistí výsledek, tak je to až na světlé vyjímky (dílec má tak nevhodný tvar na obrábění - konstrukter byl dexxx) o ničem - cena jasně vyšší než u klasiky, mechanické vlastnosti jasně nižší.
Když už totiž bude chtít pořádný jádra, tak je udělám z Ampco nebo z beryliového bronzu a tečka - celý slavný tisk ....
Jo, až budou ceny za tisk 1/3, tak to tak odhadem na 10 :D % dílců bude možná mít smysl - ale jako náhrada s lepší cenou - ne s lepšíma technickýma parametrama.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 6. 2016, 7:11

ja se o tom bavil s clovekem ktery si takto nechal vyrabet plastove dily a sel touto cestou
dokonce nektere formy nemeli dutiny obrabeny vnitrni povrch ale byli primo z tisku a vylisky meli takovou texturu
mel mnoho typu vyrobku

asi by to neopakoval kdyby to bylo tak nevyhodne a na prd
z toho vychazim
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6940
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

16. 6. 2016, 7:54

no když už se tisknou části leteckých motorů , turbokompresorů raketových motorů Merlin a podobně tak ten tisk asi nebude tak špatný
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 6. 2016, 8:06

no ony se většinou tisknou vosky pro přesné lití ,což by se mi líbilo až na tu cenu tiskárny a matroše.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 6. 2016, 8:12

robokop píše:dokonce nektere formy nemeli dutiny obrabeny vnitrni povrch ale byli primo z tisku a vylisky meli takovou texturu
mel mnoho typu vyrobku
A co měl za tiskárnu? Nějaký DLS?
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“