historická horizontálna frézka

navody prirucky brozury
prosim oznacujte vlakna podle nasledujiciho klice "Frezka nastrojova FNGJ32"

Odpovědět
starý kutil
Příspěvky: 6
Registrován: 23. 2. 2018, 8:52

2. 3. 2018, 7:36

Pomôžte prosím, hľadám dokumentáciu k malej horizontálnej frézke úplne podobnej frézke z Cincinnati USA, http://www.vintagemachinery.org/photoin ... 1362-A.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; , ale moja musela byť vyrobená možno za monarchie, alebo za bývalej ČSR, lebo má delenie metrické , nie v palcoch, a na nóniuse nápisy napr. "1-dílek 0,01mm", "jedna otočka", a pod. Na fréme žiadne označenie ani logo.Budem povďačný akejkoľvek informácii.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

3. 3. 2018, 3:43

Ale to může být klidně i mašinka z poza velké louže. Tady bylo hodně strojů právě z Cincinnati a co jsem se snimi setkal (asi tak na 5 - 6 jsem i dělal), tak měly samozřejmě metrické šrouby na osách a tím pádem i bubínky na noniusech. Větší klasickou horizontální frézu, než byla jedna z Cincinnati jsem od té doby neviděl. Praktikábl k ní byl na dva vyšší schody. Na dobu svého vzniku velmi propracované a hlavně tuhé stroje. Něco prý pocházelo z první republiky, něco z UNRY.
starý kutil
Příspěvky: 6
Registrován: 23. 2. 2018, 8:52

21. 3. 2018, 6:20

Josef píše:Ale to může být klidně i mašinka z poza velké louže. Tady bylo hodně strojů právě z Cincinnati a co jsem se snimi setkal (asi tak na 5 - 6 jsem i dělal), tak měly samozřejmě metrické šrouby na osách a tím pádem i bubínky na noniusech. Větší klasickou horizontální frézu, než byla jedna z Cincinnati jsem od té doby neviděl. Praktikábl k ní byl na dva vyšší schody. Na dobu svého vzniku velmi propracované a hlavně tuhé stroje. Něco prý pocházelo z první republiky, něco z UNRY.
Jozefe,.... s veľkou časťou Tvojho príspevku sa dá súhlasiť, ale to, že dovezená frézka ako finál do Europy z Cincinnati zo štátu Ohio s nápismi "1-dílek", a "1-otočka" na noniuse, to sa mi nechce moc veriť. No, ale všetko je možné, ak si prevedenie a ciachovanie nejaký dovozca do ČSR objednal v Cincinnati. Ťažko sa to dá porovnávať s dobou nedávnou, keď sa u nás vyrobené stroje cajchovali a popisovali v azbuke a na bedne sa striekalo " Sdelano v SSSR ", vlaky s nimi potom, fučali na Východ. Skôr sa prikláňam k názoru, že v rokoch spomínaných na začiatku 20-teho storočia sa mohla vyrábať, resp. skladať z importovaných dielov v niektorom malom podniku trebárs aj rodinnom, ktorých bolo za Monarchie a aj bývalej ČSR hodne. Navlas podobná frézka bola v katalógu strojárskej výstavy v Paríži z roku myslím 1902. Musím sa dopátrať k jej "rodnému listu", a umožním jej nový život, skláňajúc sa v hlbokej úcte k dovednosti starých majstrov.
Odpovědět

Zpět na „Navody ke strojum, dokumentace“