Torx

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
udirev
Příspěvky: 21
Registrován: 14. 12. 2013, 1:11

3. 1. 2016, 2:21

Zdravím,
nějak marně hledám moudra okolo nástrojů na utahování šroubů s hlavou s vnitřní hvězdicí (Torx). Jednotlivé zdroje, které jsem našel používají značení Tn; TXn; Xn , ale každý se vyhýbá "n" menšímu než 5. No a to je můj problém, hlédám data pro nástroje T1 - T5. Jednak rozměry, jednak maximální utahovací moment. Rozměry jsou nutné při nákupu nástroje, utahovací moment pro neukroucení nástroje (cena nástroje řekněme 300,- + cca 150,- poštovné a balné + čas ztracený čekáním (pokud se mezi-tím neztratí to polorozebrané)). Nemáte někdo typ kde to hledat, asi to nedovedu správně formulovat, aby to strýček google pochopil. Předem dík, za případný odkaz, nebo jiný tip.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 1. 2016, 2:36

změř si závit jakej na tom šroubku máš.. třeba M2,5 tomu odpovídá nějakej torx třeba T8 ..a tomu odpovídá nějaký utahovací moment..
podle mě pleteš typ závitu s velikostí Torxu.. neboť T1 asi ani nebude.. to by bylo jak špendlík..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2016, 2:40

Torx 1 existuje a je jako špendlík :-)

Orientační přehled třeba zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Torx" onclick="window.open(this.href);return false; Tím "Point-to-point distance" je míněn jmenovitý rozměr nástroje, měřeno přes protilehlé výstupky.

Existuje na to norma ČSN EN ISO 10664 Vnitřní hexalobulár pro šrouby (Torx je totiž TM, tak to pojmenovali hexalobulár :-), ale je to totéž).
Aleš Procháska
udirev
Příspěvky: 21
Registrován: 14. 12. 2013, 1:11

3. 1. 2016, 3:09

Díky za odkaz. Jinak nic si nepletu, ty údaje potřebuji pro nastavení momentového klíče (celkem běžně používám šrouby M1 s hlavou na křížák), jenže počítače (NB) běžně používají šrouby s hlavou TT6 (to je pro změnu značení Narexu), no a hard disky jdou ještě níž (a na ty se potřebuji dostat hihi). Momenťák je k vidění tady https://www.youtube.com/watch?v=ndssH_PWPeY . Ještě jednou dík.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 1. 2016, 4:19

a u čeho je ten T1 ?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2016, 4:34

Mám ho na jedněch brýlích.
Aleš Procháska
udirev
Příspěvky: 21
Registrován: 14. 12. 2013, 1:11

3. 1. 2016, 6:18

No to už jsme trochu mimo vlákno, ale budiž. Hard disky v počítačích se dělají běžně ve velikostech 3,5; 2,5 a 1,8", no čím víc miniaturní tím menší šrouby hihi. Ale aby to nebylo jenom na mne, na adrese: http://www.ebay.com/itm/IPHONE-IPAD-BLA ... 036wt_1362 nabízejí sadu těhle malých rozměrů, i s uvedením k čemu je to dobré. Když zakoupíš - můžeš začít "kuchat" mobilní telefony hihi. Ale už dost, nebo nás správce zbije.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 1. 2016, 6:42

já tu obdobnou sadu šroubováků mám.. ale T1 T2 jsem v životě nepoužil..a ani jsem nevěděl že to tam je.. :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
udirev
Příspěvky: 21
Registrován: 14. 12. 2013, 1:11

21. 1. 2018, 6:06

No po dvou letech jsem si náhodou všimnul šroubů na čelovce HL50, a vzpomenul jsem si na tuhle rozpravu. Tak jsem to vyfotil pro srovnání se špičkou Torxu TT6.
Ten rámeček je 19,4 x 19,4 mm a má zajistit vodotěsnost IPX8 (ponor 2 m), no a když se to ukroutí - tak už to není vodotěsné hihi. Tak-že můj problém, že hlédám data pro nástroje T1 - T5, jednak rozměry, jednak maximální utahovací moment, je stále aktuální.
Přílohy
torx.jpg
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

21. 1. 2018, 7:40

Ja teda neviem, ale vždy som žil v tom, že uťahovací moment závisí hlavne na materiále skrutky. Napr. max. uťahovací moment skrutky 4.8 a 10.8 bude rozdielny. A max. moment by mal ten nástroj hlavne vydržať, aby sa neodkrútil skôr ako hlava skrutky. Alebo sa mýlim?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
udirev
Příspěvky: 21
Registrován: 14. 12. 2013, 1:11

22. 1. 2018, 12:21

zverodoktor píše: Alebo sa mýlim?
Nemýlíš, problém je zřejmě v mé logice – čím menší číslo, tím menší šroub. Velikost šroubu v kombinaci se stupnicí pevnosti šroubu dá tabulku hodnot pro nastavení momentového šroubováku. Tady je pokračování problému – šroubováky mají nějaké rozpětí nastavitelných hodnot (můj nejmenší 0,3-1,2Nm) a nákupní cenu cca 2 litry (využitelnost je téměř nulová, do okamžiku kdy se chystáš zalomit šroubeček na strojku třebas za 20 litrů). Tak-že vědomost do jakého rozpětí nastavitelných hodnot investovat je dost užitečná (a taky co nastavovat). Jenže ta vědomost vychází z dat výrobců šroubů, a já jsem našel nejmenší pro M3 (ty menší kupuji přes eBay z Číny – a ti žádná technická data neposkytují). Ten obrázek je M1_vs_M3.
M1_vs_M3.jpg
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

22. 1. 2018, 6:11

trochu mi sice nejde dohromady momenťák za 2 do strojku za 20 + ebay čína ... ale budiž.
to bych asi řešil tak, že bych se pomodlil, aby celý pytlíček byl z jedné várky a pak několik šroubků ve svěráku ztrhal pro představu, kolik jim mohu naložit.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
udirev
Příspěvky: 21
Registrován: 14. 12. 2013, 1:11

22. 1. 2018, 11:33

chb píše:trochu mi sice nejde dohromady momenťák za 2 do strojku za 20 + ebay čína ... ale budiž.
to bych asi řešil tak, že bych se pomodlil, aby celý pytlíček byl z jedné várky a pak několik šroubků ve svěráku ztrhal pro představu, kolik jim mohu naložit.
https://www.naradionline.cz/momentovy-s ... -12nm.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Na téhle adrese najdeš momenťák i s cenou (to je ten co mám), ale myslím, že rozsah jeho nastavení je někde jinde než by bylo potřeba. K ceně ještě musíš připočíst cenu bitů, a jseš zhruba na dvou litrech (pardon na 2000,- Kč). Jo ještě bývá jeden problém, že když chceš koupit něco méně běžného, tak se to vyskytuje jen v sadách tří nebo pěti kusů, jejichž rozsahy na sebe navazují.
„strojku za 20“ – co ti mám na to říct, tu cenu (20 000,- Kč) jsem střelil od boku, v dnešní době obyčejná bateriová svítilna, kterou můžeš na půl hodiny potopit do hloubky dvou metrů stojí cca 10 000,- Kč. No když zalomíš takovýhle mini šroubek (navíc z nerezu), a začneš se pokoušet o opravu, tak výsledkem bude baterka tak za 200,- Kč. To samé platí pro ruční radiostanice, GPS, atd..
https://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=s ... 1&_sacat=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Tady najdeš šroubečky, je jich dost. Ale stanovení utahovacího momentu je trochu něco jiného, než jej ukroutit ve svěráku. Jen okrajově – v napětí ve spoji se běžně kalkuluje s koeficientem tření: = 0,14 – nikdy to neutahuješ „na tvrdo“, to hrozí, že serveš závit matice (v mém případě: nerezový šroub / matice (těleso přístroje) z lehké slitiny).
Delší román už na mě nevyloudíš (podrobnější moudra jsou třebas tady: http://domes.spssbrno.cz/web/DUMy/SPS,% ... _13-06.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; )
tabulka.jpg

No a tohle je můj nevyplněný sen.
Naposledy upravil(a) udirev dne 23. 1. 2018, 2:26, celkem upraveno 1 x.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

23. 1. 2018, 7:18

máš pravdu - ale bylo to myšleno obráceně, pytlíček milimetrových šroubků z Ebay v ceně jednotek korun ... kdy jejich kvalita nemusí dosahovat ani té ceny. Obávám se, že výrobní tolerance postaví jakoukoliv tabulku momentů mimo realitu.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1007
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2018, 9:00

Jova dává šroubky M4.
fotonmag.cz/ =1788
Čelovka III
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“