Jak toto vyrobit - tvářená plechů?

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Koch
Příspěvky: 7
Registrován: 10. 9. 2017, 11:55

16. 9. 2017, 10:27

Lámu is s hlavu krerak vyrobit řádově stovky ks níže popsaného
Základem mosazný možná broznový plech (pás) síly 0,5mm z kterého se vysekne nějaký takový tvar

Obrázek

No a ted to vlastně potřebuji zakroužit tak, že výsledkem bude trubička, která v te kratší části má vnější průměr 4mm a v té delší vnější průměr 3.5mm s velmi ostým přechdem z jednoho průměru na druhý a mezerou mezi konci cca 0,1mm. Větší průměry se vyrabí zakružováním na 3 nebo 4 válcových zakružovačkách, ale tohle je moc malé a vlastně to má dva ruzné průměry plus je vysledkem skoro uzavřený kruh.
Poradíte ja se taková věc vyrábí?
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 9. 2017, 10:39

Chtělo by to asi nějaký lisovací nástroj. Vlastně dva, nejdřív se to ohne do žlábku a následně druhým nástrojem se to zvenku slisuje do tvaru té skorotrubičky. Na pár set kousků z mosazi to bude stačit udělat z Tooloxu. Těch kostek Tooloxu si ale objednej víc, na poprvé se to obvykle nepovede :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

16. 9. 2017, 11:27

No jo a co střihadlo? Za 60 000Kč bych ho byl schopen dodat a možná i s lisem v ceně. Ale na stovky kusů se nevyplatí, to snad někdo nařeže na laseru nebo vodním paprsku levněji.
Koch
Příspěvky: 7
Registrován: 10. 9. 2017, 11:55

16. 9. 2017, 3:09

Stříhání jsem zatím moc neřešil, protože dokud nemám vyřešeno jak to svinout nemá cenu řešit to co mi přijde jako jasne.
Ale když jste to nakousl
Co si tak pamatuji tak střižná síla je
Fmax= střižná plocha v mm * pevnost ve střihu MPa * koeficient rekněme 1.3
Střižná plocha je obvod střihané plochy * tlouška plechu čili cca 100x0,5=50mm2
Rm nevim přesně materiál, ale řekněme tvrdší mosaz nebo bronz 400MPa
Fmax=50*400*1,3 = 26k N s rezervou 30 tun
30tunovy lis nevim zda je něco takového čistě ručního, tedy pakovy ,ale hydrulické dílenské jsou zcela běžné 30 i 50 tun. Příkladem budiž WPP 30 E ne že bych kupoval tuhle opičárnu,ale pokud to s velkým portálem a 30t hydrulickým válcem ručním čerpadlem a penumatickým čerpadlem stoji 23k Kč musím se čistě s válcem a čerpadly vejit do 10k Kč, samotný malý ruční portál si udělame masi za cenu železa .
Čili celé to je o ceně střihadel a vodícího stojanku. Tady moc nrmám představu zjednoduště si to představuji jako dvě kostky s dvěma až čtyřmi vodílícimi tyčkami a oddalovací pera. Ale pravda nema předstvu za kolik se tohle vyrábí ani z jaké ocele.
Rad se necham poučit. Sice jsme uvedl stovky kusu,ale bylo to myšleno na serii , a jak často se ta serie bude opakovat si netroufnu raději ani odhadovat ,ale řekněme pro začátek jednou za tři měsíce při uspěchu třeba i 1x za měsic.

Kičove je ale vyřešit to srolovani.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

16. 9. 2017, 3:58

Je to jenom 2,6 t viz. tady a to by stačil i tento pěknej pidi výstředníkový lis
Otázkou je, zda by to nešlo lisovat komplet z nějaké trubičky...
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

16. 9. 2017, 5:15

Já tedy počítal s 1-3t. Střižná síla se dá zmenšit vhodným vytvarováním střižníku, tady by nemusel případný ohyb výstřižku vadit, když se to stejně bude ohýbat.
Lis jsem myslel tento.
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=8&t=24602
Nejsem si jist silou lisu, ale dalo by se vyzkoušet, zda to 0,5mm mosazný plech užvekne na stávajícím střihadle, což je kolečko o průměru zhruba 40mm. No a na takovým lise se dá napráskat 40 kusů za minutu.
pavel-gravos
Příspěvky: 318
Registrován: 27. 1. 2008, 4:30

16. 9. 2017, 6:58

Me vyroba takove trubicky prijde spis jako prace na soustruhu?
Koch
Příspěvky: 7
Registrován: 10. 9. 2017, 11:55

16. 9. 2017, 7:44

Jasně že to je 2,6 tuny, vypočet byl OK,jen to dělění :D , tedy zapoměl jsem to při převodui z kN na tuny podělit tihovým zrychlením a jak jsem to počítal v hlavě sem si toho nevšiml. I když než jsem to začal počítat tak jsem si říkal, že na takové nic musí 3tuny stačit,, o to lepe 3t dá i maly pakovy lisiček.

> Trubicka práce pro soustruh.
No když ona to tak uplne trubička není. Asi by to chtělo objasnit co a k cemu to je.
Vlastně to je něco jako konekror pro VF vlnovody .
Ta část o vnějším průměru 4mm bude zevnitř vyplněna teflonem a znějšku příjde zalisovat do další trubky a to nerozebiratelně, Ta delší čast o průměru 3,5mm je vlastně ta rozpojovatelná číst konektoru, která se zasouvá do další trubičky o průměru 3,3mm a aby to šlo memůže jit o úplnou trubičku,ale tato část musí být minimálně rozříznuta aby to celé mohlo pružit tim že se to v rámci pružné deformace zmenší ta mezera. Snad jsem to popsal srozumitelně. Ten camfrnol je jen kontakt na který se přiboduje termistor pro měření teploty, teoreticky by to šlo řešit i jinak.
Že by se vyšlo z 4mm mosazné trubičky se stěnou 0,5mm jsme take uvařoval, ale přišlo mi to jako větší pakárna. Jednak bych musel cca 0,2-0,3 mm pilou prořezávat mezeru přes 25mm délky a pak nějak lisovat tut část na 3,5mm protože soustružit to by už byla vyloženě pakárna a ještě by mi chyběla uvnitř hrana o kterou se přirozeně má zarazit ona teflonová "zátka",
On to není tak uplně náš vynález, američané tedy pro američny čínani to vyrabí a podle mého pravě tvářením z plechu.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 9. 2017, 7:58

A nestálo by to za to ten konektor překonstruovat, aby se dal soustružit? Ti Číňani je nejspiš nedělají ve stovkových sériích ale o několik řádů větších (tipuji), takže se jim výroba tvářecích nástrojů vyplatí. Ostatně obráběné konektory se v oboru považují za kvalitnější :-)

Sami si také vyrábíme piny do jednoho typu konektorů a neděláme je z trubičky, ale z plného materiálu. Je to dokonce i výrobně jednodušší, třeba že se trubička v automatu netrhá při upichování.
Aleš Procháska
muros
Příspěvky: 124
Registrován: 29. 6. 2009, 4:11
Bydliště: KE

16. 9. 2017, 8:53

to sa oplati vyrabat taka vec?
oslov nejaku firmu co vyraba konektory alebo zasuvky nech ti to vyrobia, maju na to stroje a technologiu,
alebo pohladaj z hotovych konektorov pinov, PIN GULATY
Přílohy
pin.jpg
pin.jpg (4.28 KiB) Zobrazeno 4727 x
pin1.jpg
pin1.jpg (9.17 KiB) Zobrazeno 4727 x
ok1in
Příspěvky: 172
Registrován: 13. 6. 2017, 6:31
Bydliště: Slaný

17. 9. 2017, 7:35

Takovéto konektory koupíš za pár Kč v modelářských prodejnách - Pecka, Hangar1 atd...
Komunikace, telemetrie, automatizace, pohony...
Koch
Příspěvky: 7
Registrován: 10. 9. 2017, 11:55

17. 9. 2017, 10:32

Nic ve zlém, ale to že jsem napsal, že je to konektor, ještě neznamená , že si ho lze koupit někde na rohu v hračkářství, nelze a jelikož onen konektor musí pasovat do zařízení vyráběho v USA nelze ho ani nahrazovat něčím podobným.

Nechat si ho vyrobit, zváži to jde, ale ja zitim nenašel nikoho kdo by mi nabidl rozmnou cenu při rozumném množství, proč, protože jedno účelové přípravky si musi necht udělat i oni a s patřičným ziskem to přeučtují nám proto uvažuji o vlastní výrobě, monžá se mi to nevyplatí provní rok, ale dlouhodobě je to správný krok,

Ani je tu problém. že s tímto nemám zkušenosit,ale to jsem s vakuovým pokovováním také neměl, řeknu vám je do docela sranda :)

Zitra sem zkusim hodit nastim postupu jak by se to snad dalě dělal ale má to cca 4 kroky a zda s emi to zvytečně složité
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 9. 2017, 5:01

No treba staci reagovat na SZ
Psal jsem ti tam ze ti sezenu vyrobu na dlouhotoci
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Koch
Příspěvky: 7
Registrován: 10. 9. 2017, 11:55

18. 9. 2017, 8:45

Omluvám se nevšiml jsme si SZ.


Pro případ, že bychom zůstali u metody tváření. Dal jsem do kupty tuto představu
1. Naohybat 4mm trubicku délky přes celou délku 37mm viz obrázek
a) vtlačenim do 4mm "lože" pomocí 3.5mm "hřidele" vyrobime prvnich 180 stupnu
b) pomoci bočních ohybacich elementu přidáme dalších 2x45stupnu
c) tlakem posledního "tvořítka" dohneme konce plechu

Obrázek

Není to žádný můj výmysl takto seo běžně vyrábí podobní věci. Vzhledem k síle pechu by neměl být problém toto relizovat na jednom relativně jednoduchém i ručním lise.

2. 3.5mm čast
a) již hotovou 4mm trubicku nasadit na 3.5 a 3mm jadro
b) stejným postupem jako v kroku 1 přerazit 25mm dlohou čast na požadovaný průměr 3,5mm

Druhou možností je že k přetvoření v druhém kroku dojde pomocí tlaku postupně se zužujícího kužele v ose turbičky. To zřejmě používá čínský výrobce originálu ,soudím tak podle mirne deformace na přechdu z 4mm na 3,5mm které vzniká tlakem v ose "trubičky".

Připadá vám to jako nesmysl nebo možný výrobní postup?
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

18. 9. 2017, 10:17

Myslím že tu 3,5 hřídel budeš muset na 1 zmáčknutí nahradit nožem s rádiusem 1,75 a potom tam vrazit hřídel na dotvarování.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“