Jak toto vyrobit - tvářená plechů?

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

18. 9. 2017, 10:36

Koch píše:Omluvám se nevšiml jsme si SZ.


Pro případ, že bychom zůstali u metody tváření. Dal jsem do kupty tuto představu
1. Naohybat 4mm trubicku délky přes celou délku 37mm viz obrázek
a) vtlačenim do 4mm "lože" pomocí 3.5mm "hřidele" vyrobime prvnich 180 stupnu
b) pomoci bočních ohybacich elementu přidáme dalších 2x45stupnu
c) tlakem posledního "tvořítka" dohneme konce plechu

Obrázek

Není to žádný můj výmysl takto seo běžně vyrábí podobní věci. Vzhledem k síle pechu by neměl být problém toto relizovat na jednom relativně jednoduchém i ručním lise.

2. 3.5mm čast
a) již hotovou 4mm trubicku nasadit na 3.5 a 3mm jadro
b) stejným postupem jako v kroku 1 přerazit 25mm dlohou čast na požadovaný průměr 3,5mm

Druhou možností je že k přetvoření v druhém kroku dojde pomocí tlaku postupně se zužujícího kužele v ose turbičky. To zřejmě používá čínský výrobce originálu ,soudím tak podle mirne deformace na přechdu z 4mm na 3,5mm které vzniká tlakem v ose "trubičky".

Připadá vám to jako nesmysl nebo možný výrobní postup?
Je to naprostý nesmysl.
V první řadě, důležitá je seriovost - pokud těch dutinek chceš stovky kusů, tak na nějaký tváření z plechu rovnou zapomeň - dobrá startovní seriovost by byla s šesti :D nulama (ks).
A i tak se to dělá naprosto jinak, postupovým nástrojem, zásadně z pasu, obvykle na rychloběžném postupovém lisu. Srolování je na několik operací, dokud výlisek stále "visí" na sloupcích v pasu.
Pokud toho chceš stovky kusů, tak podle mě jediným možná schůdným řešením je vzít skutečný výkres na finální dílec (ne ty omalovánky, co jsi sem dal) a zkusit to poptat u nějakého výrobce konektorů. V čechách jsou, use goggle please. Myšlenka, že Ti to ubastlí někdo kdo má akorát dlouhotočný automat, je dopředu prohraná bitva - protože ty finální dutinky budeš muset nějak napovrchovat, včetně předúpravy pod galvanizaci a hlavně je budeš muset udělat z vhodné mosazi, což v běžné automatárně s takovou mikro seriovostí bude opět fatální problém.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

18. 9. 2017, 10:49

ještě pro letmou představu, jak se to z toho plechu na postupáku dělá - faston samice
https://www.cad.cz/images/stories/clank ... ss3_05.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 9. 2017, 11:44

S jaká je akceptovatelná cena toho atyp konektoru?
ok1in
Příspěvky: 172
Registrován: 13. 6. 2017, 6:31
Bydliště: Slaný

18. 9. 2017, 7:19

Koch píše:Nic ve zlém, ale to že jsem napsal, že je to konektor, ještě neznamená , že si ho lze koupit někde na rohu v hračkářství, nelze a jelikož onen konektor musí pasovat do zařízení vyráběho v USA nelze ho ani nahrazovat něčím podobným...
OK beru tvůj názor - ale, něco o konektorech a jejich rozměrech a typizaci vím - to že předloha pochází odkudkoliv nehraje roli. Podívej se co je standardně k mání v elektro velkoobchodech jako je Mouser, Farnell atd. Není to atypická dutinka (evidentně z řadového konektoru jako např. Molex) a vyrábět to v takovéto mini sérii je podle mě hloupost... :idea:
https://www.puhy.cz/pinovy-kontakt-zasu ... 36028.html

Obrázek
Komunikace, telemetrie, automatizace, pohony...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 9. 2017, 8:04

Podívej se, jak fungují krimpovací kleště (myslím opravdové, ne nějaká napodobenina za 150 Kč). Ty udělají něco podobného jako 2. postup toho tvého návrhu tváření, ale nepotřebují tam ten trn uvnitř, vytvarují konec dutinky jen dvoudílným nástrojem z vnější strany. Důležité je tam to, že už uzavřenou dutinku ještě trochu silou zmenší - tohle přídavné přetvoření materiálu v celém objemu je tam proto, aby plech po uvolnění neodpružil.

Co se týká toho milionového množství co se tu mihlo, tak si občas děláme vlastní nástroje na tváření plechu i pro stovkové série a pokud to zrovna není něco, kde je nutně potřeba podstřelit konkurenci o 0.1 haléře na kusu, tak se to taky dá :-) Samozřejmě to musí být přiměřeně jednoduché a nedělá se to jako postupový nástroj (jako pro ty fastony výše) ale prostě se to ručně nalisuje na pákovém lisu.
Aleš Procháska
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

18. 9. 2017, 8:13

Koch píše:Stříhání jsem zatím moc neřešil, protože dokud nemám vyřešeno jak to svinout nemá cenu řešit to co mi přijde jako jasne.
Ale když jste to nakousl
Co si tak pamatuji tak střižná síla je
Fmax= střižná plocha v mm * pevnost ve střihu MPa * koeficient rekněme 1.3
Střižná plocha je obvod střihané plochy * tlouška plechu čili cca 100x0,5=50mm2
Rm nevim přesně materiál, ale řekněme tvrdší mosaz nebo bronz 400MPa
Fmax=50*400*1,3 = 26k N s rezervou 30 tun
30tunovy lis nevim zda je něco takového čistě ručního, tedy pakovy ,ale hydrulické dílenské jsou zcela běžné 30 i 50 tun. Příkladem budiž WPP 30 E ne že bych kupoval tuhle opičárnu,ale pokud to s velkým portálem a 30t hydrulickým válcem ručním čerpadlem a penumatickým čerpadlem stoji 23k Kč musím se čistě s válcem a čerpadly vejit do 10k Kč, samotný malý ruční portál si udělame masi za cenu železa .
Čili celé to je o ceně střihadel a vodícího stojanku. Tady moc nrmám představu zjednoduště si to představuji jako dvě kostky s dvěma až čtyřmi vodílícimi tyčkami a oddalovací pera. Ale pravda nema předstvu za kolik se tohle vyrábí ani z jaké ocele.
Rad se necham poučit. Sice jsme uvedl stovky kusu,ale bylo to myšleno na serii , a jak často se ta serie bude opakovat si netroufnu raději ani odhadovat ,ale řekněme pro začátek jednou za tři měsíce při uspěchu třeba i 1x za měsic.

Kičove je ale vyřešit to srolovani.
Malá poznámka - to, že je pro vystřižení takto velkého výstřižku třeba 30 (!) tun, je nesmysl na první pohled - ani to nemusím počítat.
Kdyby to někdo chtěl náhodou počítat, tak si to může zkusit třeba tady http://www.dopocitej.cz/strizna_sila.html" onclick="window.open(this.href);return false; stačí dosadit čísla a jednotky (pokud možno správně).
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

18. 9. 2017, 8:19

prochaska píše:Podívej se, jak fungují krimpovací kleště (myslím opravdové, ne nějaká napodobenina za 150 Kč). Ty udělají něco podobného jako 2. postup toho tvého návrhu tváření, ale nepotřebují tam ten trn uvnitř, vytvarují konec dutinky jen dvoudílným nástrojem z vnější strany. Důležité je tam to, že už uzavřenou dutinku ještě trochu silou zmenší - tohle přídavné přetvoření materiálu v celém objemu je tam proto, aby plech po uvolnění neodpružil.

Co se týká toho milionového množství co se tu mihlo, tak si občas děláme vlastní nástroje na tváření plechu i pro stovkové série a pokud to zrovna není něco, kde je nutně potřeba podstřelit konkurenci o 0.1 haléře na kusu, tak se to taky dá :-) Samozřejmě to musí být přiměřeně jednoduché a nedělá se to jako postupový nástroj (jako pro ty fastony výše) ale prostě se to ručně nalisuje na pákovém lisu.
Zajímalo by mě, JAK se dá konkrétně udělat z volně založeného výseku (viz ten zelený tvar) do jednooperačního nástroje výlisek, co má ty dva souosé průměry s ostrou hranou (viz co autor požaduje) - prostě ta redukovaná podélně dělená souosá trubka s tou konstatntní mezerou.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 9. 2017, 9:52

Ne jednu operaci určitě ne, spíš na dvě a možná na tři. Musely by se udělat dva nebo tři páry nástrojů a celou dávku pěkně na několikrát ručně, jeden výstřižek (spíš výpalek) po druhém lisovat. Je to pomalé a piplačka, ale v té stovkové sérii to nakonec vyjde takhle nejlíp.
Aleš Procháska
Koch
Příspěvky: 7
Registrován: 10. 9. 2017, 11:55

20. 9. 2017, 9:00

Děkuji, těm kdo se snaží pomoci řešit problém, ale i těm ,kteří hovoří o milionových sertii či galvanických úpravách povrchů.
Tím, že jsem uvedl, že jde o konektor se tu objevují fastony či dutinkové konektry, které vážně může někdo vyrábět v milionových seriich a někdy se i nikluji, ale toto vážně není náš případ.
Vezměme prosím za zkladní fakt, že nejde o tento typ konektoru, pokud bych chtěl zůstat u vyrazu konektor tak by to byl spíš koaxilní konektor,ale ani ten to není protože misto středového pinu je v něm jen díra o pruměru 0,2mm kterou prochází VF signál. Cele to slouží pro specilní měření tedy pro vědecké učely z toho je snad jasné, že se to nevyrábí, nikdy nebude a nikdy nevyrábělo v milionových seriich. Žádné galvanické upravy se na tom neprování a nesmi provádět, protože termoelektrické napětí . Jediné co se pokovuje je vnitřek té trubičky, který pak tvoří středovou díru, ta se potahuje platinou, což si děláme sami, galvanizátor jsme si postavili také sami.

K problematice najít si velkého vyrobce konktoru a tomu to zadat + ho najit přes google. Před rokem jsme takto hledal někho kdo na AL obrobek dokáže nanést gunu, aby se to lépe drželo. Oslovili jsme tuším 15 firem z ČR,které by to podle google a nás měli umět. z toho se polovina vůbec nenamáhala odpověděl, polovina ze zbylé poloviny nás podlal do háje, že se specializují na velkoseriovou výrobu v milionech kusu. A ten zbytek nám nabídl cenu jako bychom si u nich objednali raketoplán. Nebo si v zámci přípravy vyroby chtěli koupit minimálně nový lis. Skončilo to tím, že jsme vrazili prachy do vlastního strojku, který je sice skoro na kliku,ale dělá co jsme potřebovali a už se x krát vrátil. Problém je že strojek pro nás navrhl a pak i vyrobil kamarád, starý praktik který letos ve věku uctyhodných 80 let zemřel a já jsme bez něj tak trochu jako bez technologické ruky.
Abychom se vrátili k mosazy a tvářeni. Já to původně chtěl sosutružit bud z trubičky nebo z mosazné kulatiny, ale originál je také tvážen z plechu a opakuji rozhodně ne v milionových či statisícových seriich.

ja nevím co by se stalo, kdybych se zeptal jak vyrobit ozubené kolečko do hodinek viz obrázek, to mosazné. Nejspiš bych také dostal doporučení si ho koupit v hodinářství, pak, že se to děla na automatech v milionových seriich atd. Přitom konktrétně to na obrázku nejspíš neseženete i když projdete všechny hodináře v ČR a pokud náhodou narazíte na někoho kdo bude vědět o co go nedopaltíte se. Přitom pro mě to je cca 1 hodina práce, vše potřebné se mi vejde na běžný stůl a když vynechám tiskárnu a jeden motorek s gumičtou tak vše ostatní je ruční práce a na kliku. Přičemž na každém zubu jsou 4 obráběcí operace s na začátku je kus mosazného plechu, jo a zlvádne to i ta paní která u mě nebo ted už spíš já u ní bydlí, čili není to nic složitého jen to chce trpělivost a tochu pevnou ruku :D .
Obrázek :D
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

20. 9. 2017, 9:58

To jste tedy dobrej, takové kolečka vypižlat za hoďku. Tady už se ruční práce moc nenosí, respektive už jsme všici leví jak šavle. :D Nás zachraňují ta CNCčka.
Ty rady - jsme lidi deformavaní svým prostředím. Vy si nejspíše budete schopen včechny přípravky udělat sám, jen pomocí vrtačky a pilníku.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

20. 9. 2017, 11:22

Koch píše: Přičemž na každém zubu jsou 4 obráběcí operace
Je to sice silně OT, ale zajímalo by mě jak se ty čtyři operace na vytvoření cykloidy, jmenují (dělají - co to prostě je - jak vzniká ta "cykloida na 4 operace").
Btw, pokud počítám dobře, tak 1 operační čas na jeden zub je 8 sec - a to jsem to počítal jenom tu cykloidu - zcela bez polotovaru a bez odostření.
To není na lupenkovou pilku špatný výkon.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

25. 9. 2017, 1:26

Tak dopadlo to nějak? Dám pár nápadů k dobru.
Vzpoměl jsem si na toto vlákno při setkání s podobnou mašinkou:

1. Třeba by šlo z pásku plechu na dobře sformovaných rolnách stočit tu trubičku o dvouch průměrech najednou. Ten pásek na konci by se pak musel vyříznout. Plíšek o tlouštce 0,5 mm je jak papír to by mohlo fungovat.
2. Další možnosti je jít na to obdobně jak je to tady od 40 sec. https://youtu.be/GF8OxmMeqVE?t=40" onclick="window.open(this.href);return false;
3. Poslední možnosti je použít hydroforming.
- vytvořit formu která bude mít dutinu ve tvaru jaký je požadovaný pro trubičku z jejího vnějšku
- vložit polotovar trubičky do formy která je na spodním konci uzavřená ucpávkou s trnem do kterého zapadne ta trubička
- z vrchní strany formu uzavřít plnicí ucpávkou, která vnitřek té trubičky natlakuje tak aby se vylisovala dle formy
- spodní ucpávku otevřít a hotový výlisek vypadne do koše
- opakovat dle potřeby X krát :D

Pokud tudy cesta nepovede, pak doporučuji než to hledat tady u hroutičů velkých sérii, spíše hledat potřebné technologické postupy tam kde je ještě velký podíl ruční práce a řemesla=invence např. u modelářů, hodinářů, možná výrobců dechových nástrojů atp. :wink:
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

25. 9. 2017, 4:47

Koch píše:ja nevím co by se stalo, kdybych se zeptal jak vyrobit ozubené kolečko do hodinek viz obrázek, to mosazné. Nejspiš bych také dostal doporučení si ho koupit v hodinářství, pak, že se to děla na automatech v milionových seriich atd. Přitom konktrétně to na obrázku nejspíš neseženete i když projdete všechny hodináře v ČR a pokud náhodou narazíte na někoho kdo bude vědět o co go nedopaltíte se. Přitom pro mě to je cca 1 hodina práce, vše potřebné se mi vejde na běžný stůl a když vynechám tiskárnu a jeden motorek s gumičtou tak vše ostatní je ruční práce a na kliku. Přičemž na každém zubu jsou 4 obráběcí operace s na začátku je kus mosazného plechu, jo a zlvádne to i ta paní která u mě nebo ted už spíš já u ní bydlí, čili není to nic složitého jen to chce trpělivost a tochu pevnou ruku :D .
Obrázek :D
KECY!!! PRDY!!! BEĎARY!!! kamaráde - je vidět, že o problematice nic nevíš ani o konektorech ani o ozubených kolech. Chci Tě vidět jak to kolečko za hodinu vypižláš ;-)

BTW: Na foŕu jsou lidé, kteří takové ozubené kolečko vyrobit dokáží a to musím ještě říct že se to dá vyrobit různými způsoby.

Místo toho abys poslal fotku toho co vlasně chceš, tak tu vnucuješ technologický postup výroby bez elementárních znalostí výrobních technologií, technologií materiálů, jejich vlastností a použití.

Tvůj projev je projevem TROLA.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“