Vyběr ruční brusky

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

17. 9. 2017, 3:01

Zdravím,

I když tohle je píše forum o CNC, nenašel jsem lepší foru, kde se zeptát.

Řeším vyběr ruční brusky do hobby dílny. Původně jsem měl vybranou https://brusky.heureka.cz/black-decker-ka330e/#section. Ovšem ted se vyskytl názor zda není lepší pořidít pneumatickou (orbitální či excetrickou, rozdíl nevím) brusku.

Bruska by měla sloužit k broušení starého natěru desek, nábytku, karoseri vozu. A pravě u te pneumatické je možnost využiti jako leštičky.
Zdroje enerii mám na oba typy. V dilně už mám přímou akumlátorovu a klasicku flexu.
A zavažuji zda koupit jenom jednu nebo obě, nebo je jina alternativa...
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

17. 9. 2017, 3:14

Já jenom k té vibrační brusce. Mám podobnou obyčejnou ale zdá se mně, že je málo účinná a brzy se zanáší papír. Lepší se mně zdá být excentrická. Teda při použití na dřevo.
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

17. 9. 2017, 3:19

Pokud budes resit elektrickou verzi je BlacDecker posledni reseni. Dnes znacne poklesla znacka, slouzici predevsim pro prodej ve slevach marketu. Navic si predstav jak s touhle legracni krabickou pobihas kolem auta a potrebujes obe ruce. Protoze asi penize resis, kdyz uvadis tohle jako priklad, potom si kup obycejnou noname pneu dlanovku. Mam ji a docela to funguje. Kamarada lakyrky Festo je sice 10x lepsi, ale tez 10x drazsi :-) Jen to neplanuj krmit kompresorem z marketu s 50 litrovou bandaskou. Doplnit doporucuju spis pasovkou, protoze hlavne u dreva drzis rovinu. Ted se zase rozpouta divoka hadka, kdo co ma a co je nejlepsi :-)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22392
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 9. 2017, 3:44

znacku neporadim
ale excentriku urcite doporucim protoze dela pseudo chaoticke pohyby takze se da lip sjednotit plocha kdezto u jinejch jen vibracnich to zrno chodi porad stejnou drahu a to je na skodu veci
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
bobanbob
Příspěvky: 229
Registrován: 9. 6. 2016, 5:15
Bydliště: Nechanice
Kontaktovat uživatele:

17. 9. 2017, 4:48

vibrační je na nic nemá žádný brusný výkon . pásová bere nejlépe excentrická má menší výkon ale zase větší rozsah použití .
já bych na doma pořídil ex.
Uživatelský avatar
MichalKraft
Příspěvky: 98
Registrován: 28. 1. 2016, 10:09
Bydliště: Mirošovice
Kontaktovat uživatele:

17. 9. 2017, 5:20

Doporučil bych rozhodně excentriku od Festoolu Rotex. Mám již osm let nemohu si jí vynachválit. Jen trochu vyšší pořizovací cena :( Měl jsem obyčejný Bosch exentriku a byla to hrůza. Festool má i na malé točky velký výkon. Při přepnutí na rotačně excentrický má obrovský úběr.
https://www.peddy.cz/index.php?main_pag ... SQQAvD_BwE
Nemám čas ztrácet čas.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

17. 9. 2017, 5:40

Nic lepsiho uz byt nemuze, jen si dovolim za sebe poznamenat, ze ta vzduchovka mi v ruce sedi proste lip. Kdyz uz proda ledvinu at si vybere dobre :-)

Obrázek
Uživatelský avatar
MichalKraft
Příspěvky: 98
Registrován: 28. 1. 2016, 10:09
Bydliště: Mirošovice
Kontaktovat uživatele:

17. 9. 2017, 5:45

Vzduchová supr jaký máš kompresor aby jí to utáhlo. Já mám doma pana ofuka s 25l nádrží z obi a je rád, že ufoukne pneu hrebikovačku. :)
Nemám čas ztrácet čas.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

17. 9. 2017, 6:08

Mam Orlicka se 150l nadrzkou s digi tlakacem a spinam 1 bar diferenci. Celodenni prace v tomto rezimu by kompresor zabila u hobbika to nevadi. I tak musim obcas pockat. Nejsem lakyra nevadi mi to. Kamarad co ma Festoola to krmi 3valcovym Orlikem.
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

17. 9. 2017, 6:09

festool je delo cena je niekde inde ale na brusenie karoserii a pod asi nema velku konkurenciu.
a to ako vzduch tak elektrika.
v elektrike je to tiez dost kompaktne. Zdvih 3mm alebo 5mm.

Ale lestenie je zase o inom. :wink:
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

17. 9. 2017, 6:48

Jo, spotřebu vzduchu jsem chtěl spočitat.

Když vezmu tuhle: https://brusky.heureka.cz/extol-so-150- ... e/#section" onclick="window.open(this.href);return false; tak to žere 85l/min 6,3 baru. A u kompresoru je sací vykon 210l/min, max tlak 8bar....takže dava (zanedbavamé ztrátu tepla atd) 26/min při 8 bar a při 6,3 bar 33l/min. No takže pneu mohu škrtnout.. Protože pochybuji že když seženu nějakou brusku s menším žraním vzduchu, tak už to nebude mít výkon.

Ono volba na to pneu přísla i s tím že se da použit jako leštička na auto. Ale když se divám na excentrické elektrické, tak volbu leštění nevidím....

Značku bych konkretně neřešil (neberu ty z marketu), spíše bych rozhodl více podle modelu.

Toho bleckra jsem vybral podle poměru cena/příkon na plochu v kategorii vibrační... a zrovna ten model v testech (musím pohledát) i dost dobré hodnocení oproti bosch, a ted nevím co tam ještě bylo.... a má nestandartní sání což oproti odstatním vibrační bruskám blecker je lepši, dle videa.

Co se tyče ceny, tak se snažím najít nějaky poměr mezi výkonem (příkon,způsob odběru) , cenou a tak nějak spolehlivosti. Levné bych nekupoval - to mám zkušenost že do 200W vibrační je spíše na vystavu a Festoll je sice kvalita, výkon, ale jelikož to nebudu denně použivat tak mi to přijde už vysoka cena a zybtečny luxus.

Co tyče auto bych se uživala jen na naše dvě.

Pásová by na dřevo byla sice lepší.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 9. 2017, 6:58

No nevím, ale bývalo dobrým zvykem udávat spotřebu vzduchu v expandované podobě, tj. na atmosférickém tlaku.
Ten údaj o tlaku by měl znamenat, o jakém tlaku tam ten vzduch má jít. Nikoli, že spotřeba vzduchu je vztažena k objemu plynu o tomto tlaku.
Tyhle malé Bauxxx kompresory dávají nějakých 150-170 l/min (samozřejmě opět myšleno expandovaného vzduchu).
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

17. 9. 2017, 7:00

Jako že to žere 85l/min při atmosferickém tlaku?

Jo tak vypočet mám špatny.

Podle návodu k brusce potřebuji kompresor co dodava 100/min, má nadrž 24l ... a podle informaci kompresor dodava od 100-210l/min a nadrž 24l...

Je tu ještě možnost si nařadí pujčit v půjčovně a porovnát.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

17. 9. 2017, 7:59

Na vzduchovku se vykašli, je to daleko dražší práce jak na elektrice, navíc tam jsou nároky na kompresor.

Ta extolka má 85l/min, když je stažená na minimum, to je ta páčka pod ventilkem, když jí osolíš naplno aby se trochu točila tak jde spolehlivě přes 200l/min. Zrovna tuhle 150 mám taky, vzduchovky používám to na přebroušení čerstvýho laku pod vodou před leštěním (s elektrikou do vody je to naprd, a zdrojový MIRKY by byla škoda). Kromě toho že že to bude pořád tlakovat, tak tě na tom budou srát dvě věci, když je zima, tak studenej vzduch fouká do rukávu, což po pár hodinách bys to nejraději hodil po psovi, a pak když nemáš odsávání, což asi nemáš, tak ti ten luft bude rozhánět obroušenej prach. Max. tlak má uvedenej 6,3a ale to neznamená že to na to musí jít, mě běhá mezi 2-4a ale je to trochu jiná práce, prakticky bez přítlaku (papíry 1500-3000-6000) Pokud jí na 80 přitlačíš, tak ji budeš muset trochu popotlačit.

Bavíme se o excentrické brusce, ta kmitá a ještě se otáčí po orbitě, třeba u toho extola je tam 5, tj. 5mm, jsou i jemnější 2,5mm a silnější, 7,8,10 podle výrobce. Čím větší orbita, tím víc bere, ale zase je povrch hrubší. 5 je takovej dobrej střed, ještě je to dobrý a v mezích to odsejpá. Vibračka jen vibruje.

Každá pomalá bruska pokud není odsávaná tak po chvilce zalepí papír, a časem oddělá i sama sebe. Prakticky jediný kdy mi jedou bez vysavače je právě případ voda.

Co se leštění týká, tak na to je excentra o ničem, to bys leštil měsíc, pokud se teda bavíme o leštění (leštění je taky broušení akorát pastou), na nanášení politury snad jo. Leštiška musí sypat aby to odsejpalo.

K těm litrům, mě to běhá na kompresoru 470l/min s 800l vzdušníkem, a jde to, resp. kompresor nejede v tahu, ale třeba na kapotu 4x sepne. Výpočtama tě zatěžovat nebudu, ale při deseti atm. mám v tom vzdušníku nacpanejch 8000l, tlakuje 20 min. Opětovně spíná při 6a, tj. kolem 10ti minut.. zase do plna. Vlastně to znamená, že ten malej pokud ti dává 200l/min, s tak malým vzdušníkem, tak pojede nonstop.

Z tohoto pohledu je vzduchovka dobrá na specifický práce, nebo v provozu kde na to jsou podmínky. Je celkem rozdíl, když brousíš celej den bruskou co váží 2,5kg, nebo kilo.

Na doma jednoznačně elektro, a pak je to už jen o penězích. Pokud bys chtěl špičku, tak Rupes, Mirka, slušný jsou i Festool. V těhle cenách je to spíš o váze a výdži, nic co bys na doma v garáži ocenil. Cenově začínáme na 6ti tis+

Rotex by byl na dřevo asi nejlepší, je to něco mezi pomalou flexou a excentrou. Pěkně bere, ale je větší a těžší, v hierarchii na lakovně je to hrubař.

Pak už je to jen o tom, kolik potřebuješ investovat. Rozdíl je v tom, že u drahejch máš kovový tělo, menší rozměry, menší váhu, lepší systém odsávání/protiprachovou ochranu, lepší ložiska, silnější motor, elektoniku, a menší přenos vibrací. V praxi drahá/laciná bruska vypadá tak, že třeba festooly najdeš v každý lakovně, a za 18 let jsem neviděl jedinýho zničenýho (provozem, ne obsluhou), uplně lacinou brusku v provozu odrovnáš do pár dní, třeba zelenou Boschku za 4k spolehlivě zlikviduješ do roka (vše odsávaný). S tlakem snižujou otáčky atd.. narozdíl od festoolu.

Tak to zvaž, pro a proti, aby ti zas neležel v regále Rupes za 15k :wink: byla by to škoda. (značkový vzduchovy bejvaj stejně drahý jak elektro)
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22392
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 9. 2017, 8:01

jen ze zvedavosti
kolik asi tak kilowat ma kompresor kterej tak tak utahne tu vzduchovku?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“