Zakázky na starých mašinách ?

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Pištorius
Příspěvky: 7
Registrován: 13. 10. 2017, 3:49

13. 10. 2017, 4:02

Zdarec,
mám takový dotaz. Můj děda, který je v důchodu - před tím se živil jako živnostník v zmiňované dílně a rozhodně si nežije špatně, má možnost předat mi dílnu se starýma mašinama - revolverový soustruh, malý soustruh a velkou frézku (takové ty staré zelené klasiky) plus samozřejmě svářečka vrtačky ... prostě taková vybavená dínička. Jsem na strojírenské vysoké škole (před tím gympl :cry: ) a vím že strojničina mě bude bavit. Chci se zeptat jestli jsou ještě nabídky zakázek, které by se dělali na těchto mašinách aspoň na start do podnikání. Ptám se proto, protože děda mi řekl že se už na tom nedělá, já momentálně rozheld v tomto odvětví ještě nemám tak široký ale na druhou stranu děda žije v minulém století a o marketingu a budování firmy nic neví. Můj záměr by byl rozjet firmu časem koupit lepší mašiny a nabrat ze pár zaměstnanců, co si o tom myslíte vy ?

Děkuji za příspěvky.
Obrábění na klasice, svařování, kovovýroba.
https://labyrintsteel.cz/
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

13. 10. 2017, 4:28

Vela stastia... zatial si asi moc smiru na rukach nemal co ? :wink:
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4876
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

13. 10. 2017, 4:58

Zdarec. Deda zazil jinou dobu, podobny zamer je startem do bidy a starosti. Kamaradi zamecnici a domaci obrabeci radeji odchazi na pracovni urad nebo do duchodu nez se trapit nad vyrobou za par korun. Tvoji devizou jsou pokud to spravne chapu prostory za ktere nemusis platit. Smudlanim na pravekych strojich penize urcite NEvydelas a o zamestnancich bych uz nemluvil vubec. Bohuzel neuvadis zda ses schopen na strojich zacit profesionalne pracovat, vzhledem k tomu, ze freze rikas "takova ta stara zelena klasika" hadam, ze spis ne. Muj pradeda tovarnik za prvni republiky pry vzdy rikaval: "chces li nekoho zamestnavat a rikat mu, ze praci dela spatne, musis to umet vzdy sam lepe". Kdyz pujdes pracovat treba do Hondy jako manazer, ceka te nejdriv povinna delnicka prace na vyrobni lince.

1 popros dedu at te na strojich nauci pracovat
2 vytvor libovolny vyrobek sam spocitej si naklady na cas, material, energie
3 podivej se kolik stejna vec stoji u Cinana
4 neprodavej silnu a nepachej sebevrazdu
5 najdi si poradne zamestnani v oboru, neco se nauc hlavou i rukama a casem kup treba nejake olitane centrum

Moznost prostor za rezii ti dava nekonecne moznosti hrani si, ktere casem muze prejit v nejaky finalni vyrobek a vubec to nemusi byt na tema obrabeni. Plany typu vezmu "velke zelene stroje", najmu hafo lidi a potom to "rozjedu" je cesta do jistych pekel dluhu ci exekuci.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 10. 2017, 5:26

je to jednoduché.. práce se nerozděluje podle strojů, ale vždy dostaneš výkres/model počet kusů a každého zajímá v první řadě cena a termín.. a samozřejmě musí to být v souladu s dokumentací přesnost/tolerance..
a pak už je jen na Tobě jakou tu cenu určíš a jestli budeš na danou zakázku vybrán.. bohužel v dnešní době je trendem navrhovat všechno pěkně zaoblené a klasické kostky s dírou (co se dá "snadno" dělat na klasice) už moc nefrčí. a prostě takový výrobek na klasice málokdy vyrobíš efektivně.. už nemluvím u toho, že tam pořád někdo musí stát narozdíl od CNC mašiny.. ale i tak jsou mnohdy klasické mašiny vhodné třeba na nějaké předhrubovací práce.. ale v dnešní době budovat firmu na klasických mašinách je podle mě nesmysl..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2017, 5:47

Já bych to viděl úplně jinak. Máš nějaké možnosti a s tím spojený potenciál. Jestli z toho bude ekonomická katastrofa, nebo úspěšné podnikání, to záleží jen na tobě. Je jasné, že na staré manuální mašině nemůžeš konkurovat moderním strojům v nějaké seriovce, ale nikde není dané, že zrovna tohle musíš dělat. Jde o to, najít výrobní program pro který ty stroje použít lze. Když to beru podle sebe, tak vůbec nemám chuť se pouštět do konkurence s nějakými produktivními dravci a stresovat se při zakázkách, které jsou na hraně (přesnost, cena, termíny).
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2017, 8:19

elbarto píše:3 podivej se kolik stejna vec stoji u Cinana
3.1 Raději vůbec nevyráběj to co se dá koupit u Číňana. Nesnaž se soutěžit cenou -- to je parketa velkých firem a ty tě mezi sebe nepustí. Musíš dělat něco, co občas někdo shání, ale nemůže to sehnat, protože je to nedostupné nebo to vůbec neexistuje. Vymysli si vlastní produkt, když budeš jen obrábět pro někoho podle jeho výkresů tak to budeš mít mnohem těžší.
Aleš Procháska
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

13. 10. 2017, 8:40

Ale je jo, ony jsou i zakázky na vrtání, ale to je spíš na přilepšení, to nikoho neuživí. Nejlépe mít, jak už zaznělo, vlastní produkt.
MAS FU2A, TOS SM16A
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2017, 9:00

Nikdo ti nedokáže předpovědět jak to dopadne ,znám strééca co se doteď uživil na předělaným transmisáku a vrtačce + nějaké sváření.No a jsou jiní co se nechytnou s CNC mašinama .Prostě to chce štěstí , šikovnost -zkrátka bejt na správném místě ve správnou dobu.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2017, 9:05

No odvaha Ti zatím nechybí, ale to je bohužel asi tak vše .... To, že máš patrně zkušenýho dědu, nějaký stroje a dílnu je sice fajn, ale na úspěch to nejspíš stačit nebude. Na rozdíl od jiných Ti ale nebudu tvrdit, že na starých strojích nejde dělat a že jsou neproduktivní. Nemusí to platit, ale záleží hodně na tom co děláš, jaký série, jaký máš zkušenosti atd. Stoprocentně je ale pravda, že pokud budeš chtít dělat současnou čistě zakázkovou sériovou výrobu dílců, tak je Tvoje šance na úspěch s klasikou velmi malá a pravděpodobnost ekonomického průseru, zejména pokud chceš někoho zaměstnat je neskutečně vysoká. Jediná cesta je najít si nějaký skulinky na trhu, dělat to co na trhu není, budovat klientelu, jméno, firmu, časem ji modernizovat. Je to hodně složitý, ale jde to, nicméně naprosto klíčové jsou znalosti a praktické zkušenosti z oboru a tvůrčí potenciál, je toho spousta co bys měl umět, zapomeň na teorii ze školy o budování firem, marketingu atd. To je stavěný pro úplně jiný podmínky, než je "One man company" a nic jinýho se z počátku ani nesnaž dosáhnout, bylo by to o hubu!!!!
Takže pokud jsi doposud netrávil s dědou víkendy a prázdniny u soustruhu a nekoukal mu pod ruce co a jak dělá a taky sám netočil kličkama, tak jsi (neuraž se nemyslím to špatně) projebal minimálně takových 7-8 let za který jsi se mohl spoustu věcí od dědy naučit a byl bys dnes naprosto jinde. Máš tedy hodně co dohánět. Ale i tak Ti držím palce, mladých lidí s chutí podnikat, budovat vlastní firmu je dnes žalostně málo. :(
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4874
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

13. 10. 2017, 9:13

No nevim kde žijete a co máte kolem sebe, ale kamarád co má kovoobrábění neví kam skočit, každou chvilku je tam někdo. Moderní centrum je dobrý když chceš dělat serii, ale nevěřil bys jakej je problém když se ti na moderním zemědělským stroji vysere kus nějaký kraviny která stojí nová desetitíce, a ty potřebuješ jeden kus a potřebuješ to rychle, to by ti i ruce utrhli, navíc to už dneska pomale nikdo nedělá, takže sehnat kovoobraběče kterej umí, to je pro ty dnešní agropodniky a malý firmy člověk ze zlata.

Např. ty moje packy do spojky na horizontku, dones je někam kde maj centrum, dokud toho nebude 5000ks tak se s tebou nebude nikdo bavit, a když tak výkres v CAD, a nebo si to pěkně zaplatíš... že se na to radši vysereš. Takhle když najdeš někoho kdo má doma dvě klasiky, tak ti to udělá do druhýho dne.

Problém je právě když nabereš moderní stroje na splátky a jedeš ty super zakázky, pak najednou jedna vypadne a firma jde do kopru.

Nejlepší co je z mýho pohledu, je právě vlastní dílna, vlastní stroje bez dluhů a člověk co na nich opravdu umí dělat a má čas na lidi co maj problém. Myslim že by jste se mohli zeptat Tumlíka, jak to má, myslim že se taky nezastaví a taky má klasiky.

Já jsem horizontku z roku 1949 ještě ani nesložil a už je po ni poptávka :D
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4874
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

13. 10. 2017, 9:21

Ale má to jeden velkej problém, cokoliv chceš dělat a bejt v tom dobrej, tak musíš dělat v první řadě proto že tě to baví a naplňuje, a pak s tím přijdou i peníze a je jedno co děláš. Pokud v první řadě chceš prachy a přemejšliš jak je z čeho dostat, tak řemeslo je dost blbá cesta, tam se to nedá dělat tak že se sežene zakázka, a pak se začne něco dělat, to už musí dávno fungovat.

Jestli si tam doteď nic nedělal, tak to ber jako odpověď. Takže to není o tom jestli starý stroje vydělaj, a ony vydělaj v jakýkoliv době, ale o tom kdo za těma strojama stojí, a to není o vzdělání.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
kovoel
Příspěvky: 515
Registrován: 12. 2. 2014, 9:04
Bydliště: Kousek od Prahy

13. 10. 2017, 10:23

Y
Naposledy upravil(a) kovoel dne 8. 7. 2018, 8:15, celkem upraveno 1 x.
V20
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4874
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

13. 10. 2017, 10:32

Kotouče a hlavy to věčný téma, to se bude dělat pořád. Ten můj je ještě bere bruskou aby byly fakt rovný.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4876
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

14. 10. 2017, 8:09

Mam pocit, ze tazatel mel na mysli nejakou smyslupnou vyrobu. Po absolvovani VS nejspis netouzi po staceni koutoucu taxikarum ... na ktere dedovi navic bude muset vyrezat loze flexou. Tato cinnost vzdy bude ceskou tradici a je uplne jedno, ze novy kotouc treba na dvojkovopu oktavku stoji od litru od Dephi, pres 1.2tis od ATI ci FEBI po original za 1.6 tis tis kc. Jelimaji stale radeji budou platit demontaz, soustruznika, montaz a jezdit na zkroucenejch podtocenej ziletkach. Kdyz se kotouc zacina kroutit je tam proste uz malo materialu a srovnani ve vetsine pripadu nic neresi. Velky ubytek materialu je i korozi vnitrnich prepazek. Jezdim hodne 50-60 tis rocne a tohle blbnuti me zkratka fascinuje. Jezdim, sjedu, vymenim, zadne drama. Vzdyt uz proboha nejsme za totace. Prijde mit to podobne afektivni jako shanet nove kulicky do starych lozisek. Tema kotoucu mi asi hlava tezko pobere, ale zkratka jiny kraj, jiny mrav :-)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2017, 8:49

Dílna kde se nemusí platit nájem a stroje, které jsou už zaplacené dávají poměrně značnou svobodu a pohodu. Já bych ten stav neměnil za dílnu s nájmy, splátkami a s tím spojeným stresem. Podnikat se dá i v klidu a pohodě, třeba i na starých mašinách.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“