Řízení CNC Horizontky

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4879
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

17. 10. 2017, 8:10

Občas po nocích koukám na youtube po strojích co mě zajímají, o CNC jsem se nikdy moc nestaral, a vlastně okrajově jsem se o nich dozvěděl až tady na foru, a jak tak koukám jak ty stroje běhaj, tak mě to trochu začalo zajimat víc, dva dny sleduju na střídačku videa s WH10 a nebo programování a mám v tom pořád velkej bordel.

Co jsem tak vyčetl tak se tyhle stroje, budem se bavit o horizontkách, pohybují povětšinou s SINUMERIK 840D, HEIDENHAIN iTNC 530 nebo FANUC 31i, dá se někde najít nějaké čtení o těhle systémech, kdy by bylo jejich porovnání a rozdíly, aniž bych musel číst manuály k nim, pokud teda jsou někde k vidění, z diskuse tady jsem pochopil, že jsou to různé systémy a fungují trochu odlišně.

Tady je jedno takový pěkný video https://www.youtube.com/watch?v=TTLgp-mYuE8" onclick="window.open(this.href);return false; , to co sundává jeřáb je komplet k tomu aby to jelo? Nemyslim teď mechanicky (nevidim elektro skříň, ale třeba je už moderní malá někde vzadu) ale jde mi o to řízení, jestli k tomu aby to běhalo stačí ten ovládací modul na té konzoli a lze z něho plnohodnotně programovat, nebo se musí program udělat v PC/ případně v nějakém CADu, kde se pak generuje gkod a ten se pak přenese do toho panelu, kde se jen nastaví polohy a parametry. Případně jsou možné oboje varianty.. Díval jsem se na nějaké jak to nazvat kódy a bylo to teda fest dlouhý a nedovedu si představit, jak to ten kluk do toho panelu láduje, to by musel mít extrémní prostorovou představivost..

Nechci aby mi tu někdo psal návod, stačí že to musel dočíst až sem, ale aspoň nějaký nasměrování kde hledat, abych se měl čeho chytit a aspoň principiálně věděl co je třeba k tomu abych na tý horizontce dokázal posunout stůl o deset cm a vyvrtat vrtákem 4 díry.

Dík.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

17. 10. 2017, 9:17

Hajdoš 426 a výš umí vše cos popsal
umí frézovat plné 3d (i 4d a 5d), to je třeba udělat v Camu, psát milion řádek od ruky nejde
lze přímo na stroji v Heidnovském dialogu snadno napsat program pro 2,5d obrábění pomocí vestavěných cyklů, je to snadné, rychlé, efektivní, omezeně i 3d plochy
lze stroj polohovat stylem najeď na pozici X Y Z, to je tázka několika vteřin, nesrovnatelně rychlejší než někam najíždět ručně na klasice
lze pomocí ručního kolečka nebo šipek jezdit ručně
pokud je stroj vybaven dotykovou sondou, lze třeba během pár s najít osu díry nebo čepu, polohu hrany atd
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4879
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

17. 10. 2017, 11:18

Tak už mám jasno, zkusil jsem se podívat u Haidnu a našel jsem tam návod v češtině na 530, tak to čtu a ono to není zase tak moc složitý :idea:
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 10. 2017, 12:18

Já bych to řídil jako firmu. To je teď populární. ;-(
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4879
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

18. 10. 2017, 8:28

Já o nějaký velkofirmy nestojim 8) to jsou samý starosti, těch už jsem měl až až. Ono je hezký vydělávat statisíce za měsíc, ale vždycky tomu musí předcházet investice = zadlužit se. Jo mít na to sponzora co nese riziko, nebo mít vlastní prostředky z nějaký zlodějiny, tak to je jiná, ale já jsem normální běloch co má každej den špinavý ruce.

Jsem si vždycky myslel že na programování CNC bude třeba vysoká škola, někdo kdo v kanclu udělá program, nahraje ho do mašiny a následná obsluha pak jen zadá na stroji parametry nástroje a umístění obrobku a zajišťuje jen výměnu nástroje a obrobků, ale když to tak pročítám ty papíry k tomu řízení, ono to není zase taková věda, je teda pravda že čtu papíry k novýmu řízení, ty starý krabice s televizí z roku 90 asi nebudou tak klikací jak tohle nový, ale když se to dá řídit i přímo a používat dialogy, tak to by se s tím dalo sžít i doma..

Tím pádem se dostávám k tomu jak jsem tu několikrát četl o retrofitu, tzn, že se koupí ten řídící systém, třeba iTNC 530 a ten se připojí ke stávajícím pohonům stroje, a mělo by to běžet?
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

18. 10. 2017, 8:50

asi narazíš na problémy.. ten heiden bude komunikovat se svejma motorama resp driverama s něčím obecným těžko.. a až zjistíš cenu toho systému tak se zase posadíš zpátky na zem a budeš se dívat po rozumnějších retrofitech, které jsou za zlomkovou cenu a jsou schopny komunikovat "se vším"
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

18. 10. 2017, 8:59

Heidenhain ti jako koncovému uživateli systém vůbec neprodá
prodávají to jen smluvním výrobcům strojů, servisům atd.
je to z důvodu kvalifikované implementace
jinak ta 530 bude stát podle verze tak 0,5-1MKč
ojetá 426 se kterou se dá úplně v pohodě dělat se dá vzácně sehnat tak za 100k
nemusí k tomu být Haidnovská serva, systém může mít analogové rozhraní +-10V k pohonům a pak můžou být pohony jakékoli
normální technicky trochu zdatný člověk z dílny se s tím na základní úrovni naučí dělat po řekněme 1-2 denním zaškolení
není to žádná velká věda, je to "uživatelsky přívětivé"
úplnou lamu stejně ke stroji pustit nemůžeš
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4879
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

18. 10. 2017, 9:47

Nemám v úmyslu to kupovat a už vůbec ne nové, zajimá mě to v teoretické rovině abych měl trochu představu jak to funguje a že to není tak složitý jak jsem se původně domníval. Když vidím prodávat na bazoši velký cnc horizontky s těma pultama s jestě s televizema, tak mi nebylo jasný jak tam ten kluk bude zapisovat všechny pozice aby z toho něco vypadlo, a tak jsem se dostal až někam sem.

To jsem čekal že ten systém bude chtít svoji i výkonovou část, že to nepujde jen tak na něco připojit.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

18. 10. 2017, 10:05

ono takhle obecně to nejde říct.. může to jít celkem snadno, ale taky můžeš vyhořet na tom že nezjistíš zapojení, nebo že nebudeš schopnej nastavit nějaké parametry.. ke každému systému je jakž takž dostupný nějaký operátorský manuál ale schema zapojení obvykle nikde neseženeš, popis konektorů kde co hledat atd.. a i když na fungujícím systému budeš třeba schopen zjistit kde je ovládání motoru 0-10V a nějaký rst a enable atd.. tak zase můžeš vyhořet na nastavení systému kdy je většina parametrů uzamčena aby si s tím lidi nehráli a za jejichž odemknutí budeš platit nemalé peníze..
takže většinou koupíš nějaký čínský systém za "pár korun" v porovnání s němcema bude umět "to samé" koupíš tam i nové motory a máš většinou vystaráno..
ono je sice krásné rozchodit starej driver s motorem a mít to " zadarmo" , ale do té doby než se to začne po těch letech srát..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4879
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

18. 10. 2017, 10:15

Aha, takže něco jako třeba tohle? https://www.ebay.com/itm/SERVO-CNC-3-AX ... Sw2TdZ4MjG" onclick="window.open(this.href);return false;

víc to zjišťovat asi nebudu, ty ambice nemám na to něco přestavovat, a ani bych neměl co, ale je to docela zajimavý
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

18. 10. 2017, 10:24

např.. těch systémů je spousty.. případně se dá i linuxcnc, mach atd .. možností je spousty, každá má své pro a proti..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 10. 2017, 2:52

Jestli půjdeš do nějaké přestavby, tak bych určitě volil nějaké otevřené řešení.
Neudělat tu chybu, abys z jednoho uzavřeného řešení šel do druhého uzavřeného.

A ještě poznámka k testoneho postu, že Haiden neprodá koncákovi, aby byla zjištěna odborná montáž.
Myslím, že důvod je jiný. Takto si budují a pěstují síť prodejců. A odmítnutí prodeje napřímo je ochrana těch prodejců a zajištění jejich marží a tedy i jejich loyality.

Dělám např. pro jednu firmu, která má podobný vztah s jednám německým výrobcem. A ti se taky dostanou k zakázkám, o kterých předem neměli ani tušení, protože výrobce odmítne prodat něco přímo koncákovi a přesměruje ho na svého prodejce (i když ten koncák je firma jako prase, několikrát větší než ten prodejce a určitě i s potenciálem kvalitních zaměstnanců).
Ale na druhé straně pokud se tenhle jejich prodejce na ně obrátí s nějakou zakázkou, tak oni lustrují, jestli tohle dřív nedodával nějaký jejich jiný prodejce. Pokud ano, tak to odmítnou prodat přes tohoto nového prodejce (i když on ten kšeft "odpracoval"), protože dřív to byl kšeft jiného prodejce, tak i další rozvoj bude jeho. Tím brání jakékoli cenové válce a uměle udržují ceny stabilní (tj. vysoké).

Takže právě kvůli podobným praktikám znovu opakuji: je-li to jen trochu možné, běž do otevřeného řešení, kde nehrozí vendor-locking.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

18. 10. 2017, 3:19

jasně
to je určitě velká část pravdy
on ale ten Hajdoš není zrovna triviální systém ( z hlediska množství dostupných konfigurací a strojních parametrů atd, mj. to má vestavěné rozsáhlé PLC) a přestože by to určitě za předpokladu dostupné otevřené dokumentace rozchodila spousta lidí, tak by to určitě v mnoha případech nechodilo na 100%
tímhle systémem si kromě cen atd jistí svou pověst
H je sice drahej, ale vždycky 100%
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4879
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

18. 10. 2017, 3:49

Nene určitě nic dělat nebudu, sotva jsem zjistil jak to funguje, natož abych se pustil do něčeho o čem nic nevím. Na to co dělám mi klasika bohatě postačí. Jen mě to zajimá, jak to funguje a co to obnáší. Pokud bych někdy v daleký budoucnosti někdy něco pořizoval, tak to stejně bude muset bejt kompletní a funkční, a pak pokud by se to muselo řešit, tak na konkrétním případě a ve spolupráci s někým kdo to už někdy realizoval.

Každopádně jsem se dozvěděl plno věcí, třeba že jsou sondy na měření nástrojů, nebylo mi totiž jasný jakým principem ta mašina ví že mám třeba po nabroušení o 1mm kratší vrták, a nebo po najetí ho hned neurazí..
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

18. 10. 2017, 4:50

DwPetr píše: Každopádně jsem se dozvěděl plno věcí, třeba že jsou sondy na měření nástrojů, nebylo mi totiž jasný jakým principem ta mašina ví že mám třeba po nabroušení o 1mm kratší vrták, a nebo po najetí ho hned neurazí..
musíš jí to oznámit zápisem do tabulky nástrojů buď na základě nějakého externího měření nebo interně nástrojovou sondou
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“