CNC vs šeping rovinnost

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
jenda23
Příspěvky: 2
Registrován: 20. 1. 2018, 10:06

20. 1. 2018, 10:16

Zdravím,
dnes jsem se dostal do diskuze kdy se bavili kolegové obraběči. Debata se týkala rovinnosti obráběné plochy po obrábění po "staru" šepingem a po novu CNC frézou. Ten co je zvyklý na klasické ruční obrábění tvrdil že CNC fréza není schopna udělat rovinnost odpovídající výsledku z šepingu. Druhý tvrdil že není problém dodržet rovinnosti s použitím CNC. Obráběním se maličko zabývám (ovšem jen na hoby úrovni), takže vím že klasická fréza materiáhl hrne, proto se povrch hobluje šepingem při požadovku na vysokou rovinnost povrchu. S CNC nemám zkušenost, jak to tedy je? Je možné CNC frézou s vysokými otáčkami a malým úběrem dosáhnout stejné rovinnosti jako když je rovinná plocha ohoblována? Popřípadě do jaké odchylky rovinnosti je možné se dostat s CNC. Protože v moderních dílnách kde obrábějí i docela náročné rovinné plochy jsem šeping neviděl, vše jedou CNC frézkou. Je mi jasné že bude dosti záležet na použitém stroji.
Naposledy upravil(a) jenda23 dne 21. 1. 2018, 8:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2018, 10:31

co jsem delal na sepingu (z restauratorskych duvodu) tak to melo do jakosti povrchu a rovinnosti modernich masin dost daleko
taky to teda byla uz vylitana masina
ale je tam nizka rezna rychlost
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
semancko
Příspěvky: 84
Registrován: 27. 10. 2010, 7:18
Bydliště: Prešov

21. 1. 2018, 7:36

Nekamenujte ma prosim, nie som uplne od fachu.

Jedna vec je akost povrchu, napr drsnost a druha rovinnost. Seping, ak nie je rozbity dokaze obrobit rovinu presnejsie, takze rovinnost bude dobra, drsnost moze byt horsia ako po frezovani, ako pisal robokop su tam ine rezne podmienky. Pri merani jedneho vyrobku sme sa stretli s tym, ze ziadana rovina bola taka "brazda", prostriedok bol nizsie ako okraje. Pri pouziti frezovacej hlavy velkeho priemeru(tusim okolo 250mm) jedna brazda, pri mensich priemeroch a sirsej ploche obrobenej na viackrat to bolo viacero brazd, kde boli priehlbne a na ich prienikoch boli akoby horske chrbaty. Myslim, ze to plynie z toho, ze vreteno nemate uplne kolmo k stolu, aby sa zuby frezy ktore nie su v zabere nedotykali povrchu a neposkodzovali ho. Ten uhol o ktory sa to vreteno odchyluje od kolmice sa nejako vola a potvrdili to neskor chlapi z firmy ktora to obrabala. Niekto znaly veci by ste to mohli objasnit blizsie.

Takze vo vysledku ten kus mal vzdy odchylku od roviny, co na 3D meracom stroji bolo vidiet. Preto sa pri poziadavkach na rovinnost upresnostnovali hoblovky alebo pri mensich kusoch sepingy pre frezovanim ale bohuzial je to menej efektivna metoda obrabania, je to pomale. Ale nastroje su velmi lacne a ak mate cas, vysledky su super. Ked si splnim sen a kupim seping, budeme to moct aj realne porovnat. :)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2018, 7:54

jsem to prve nenapsal
ale pamatuju si na sepingu zvlneny povrch ale slo o to ze mel misty volnejsi ulozeni toho beranu
a pri tom silovem obrabeni to odtlacovalo nuz
perfektne se to projevilo hned po najeti do materialu

asi by se to dalo odstranit jemnym finishem
seping je vsak pomalej a asi by se na to bral zretel i v tomhle pripade

ono taky sepingy dnes jsou vsude podstatne starsiho data nez frezky (nebo jinak, tezko budes shanet nekoho kdo ma min jak 5 let starej seping ale u frezky vpohode)
ty stavy stroju tomu muzou odpovidat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

21. 1. 2018, 8:27

robokop píše: seping je vsak pomalej a asi by se na to bral zretel i v tomhle pripade

ono taky sepingy dnes jsou vsude podstatne starsiho data nez frezky (nebo jinak, tezko budes shanet nekoho kdo ma min jak 5 let starej seping ale u frezky vpohode)
ty stavy stroju tomu muzou odpovidat
Ještě je třeba si uvědomit, že nikdy není dost času, aby se to udělalo pořádně,
ale vždycky je dost času, aby se to udělalo znovu.

Rovina vždy hlavně záleží na geometrii a stavu stroje. Ale i super (geometricky) CNC nemusí udělat super rovinu.
Pokud se kus prohřívá při obrábění (u větších kusů už jednotky stupňů) rovinu neuděláš. Na šepingu ta teplota moc neporoste.
Když řádkování plochy na frézce, tak na šlicht malý úběr menším nástrojem (husté řádkování).
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

21. 1. 2018, 8:48

Při obrábění oceli jak při obrážení či holování, tak při frézování hraje roli také opotřebení nástroje. Hoblovací nůž je z RO, a zase tak moc velkou životnost nemá. Břit se opotřebovává a tím se mění jeho geometrie a ke všemu se zvětšuje odtlačení nože od povrchu, protože nám řezné síly vzrustají a máme ten tuhostní trojúhelník stroj-nástroj-obrobek, což je de fakto soustava pružin. Absolutně tuhýho není nic, kromě mrtvoly. Takže pokuď záleží na povrchu a rovinnosti, tak je třeba obrobení povrchu rozdělit na hrubování a na čisto, kdy bereme nepatrnou šponu přebroušeným či novým nožem. U malé špony nám ten břit déle vydrží a řezné síly jsou malé. Frézováním na CNC lze dosáhnout pěkného povrchu o drsnosti 0,8Ra použitím fréz menšího průměru při obrábění na čisto. Malý průměr ale znamená větší otáčky. Tak je ještě třeba znát fígl, že než se začne s finišem na vysoké obrátky, tak je třeba při těch obrátkách nechat zahřát a teplotně stabilizovat vřeteno a teprve pak obrábět. Protože s teplotní roztažností je třeba také počítat. Není problém dosáhnout prodložení vřetena o 0,05mm i na profi mašině. Viděl jsem opracovanou dělící rovinu ve formě šestkou frézou, povrch jako zrcadlo a rovinost do dvou stovek na půl metru délky. To buď použili tento fígl, nebo měli dokonalejší stroj, který teplotní prodloužení vřetena umí kompensovat softwarově. Pak ještě hraje roli nehomogenita materiálu. Třeba zušlechtěná deska může mít jinou pevnost ve středu desky a jinou na okrajích, což zase bude mít vliv na odtlačení nože či frézy. Proto tu existuje to broušení, kdy tyhle vlivy jsou při stovkových úběrech zanedbatelný a povrch či rovinost dosáhneme lépe a s menším nákladem, než u frézování či obrážení.......
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

21. 1. 2018, 9:31

Pokud má stroj elelktrovřeteno, tak by kompenzace měla fungovat. Konečné broušení ploch taky není brnkačka od rozměru 800 mm a výše. Tam už se projevuje zahřívání a opotřebení kotouče, tak jako u frézování. Při šlichtu musíš zapomenout na setiny, tam se jede v mikronech.
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

21. 1. 2018, 9:34

Šepig mám docela slušnej, ale přiznám se moc na něm nedělám. Jediná výhoda a velká je ten messer. Když potřebuji opracovat hnusnej materiál, rezavej, pobouchanej samá okuj, tak jdu "šepat". Raději, než abych si vytupil frézu, tak ten messer si hravě nabrousím.
Jinak hoblovka pánové to je úplně jiná liga. Ve Středoklukách bývaly dvě a když se hoblovaly stojany na BN102, tak jich tam našponovali, co stůl dal. Po ohoblování tam dali fortunu a při jednom upnutí vše ještě přebrousili. Když fabriku koupil pan Junker, tak se spousta mašin někam odvezla, chvíli se tam montovaly stotrojky a dnes se tam montuje vzduchotechnika.
Docela smutný konec téhle fabriky. Zelenda tam vyráběl na svou dobu docela slušné soustruhy, bolšán to začlenil pod Hostivař a stodvojkama zásoboval skoro celej svět. A teď vzduchotechnika.
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4881
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

21. 1. 2018, 9:42

semancko píše: Ked si splnim sen ..... :)
Není to tak těžký
https://stroje.bazos.cz/inzerat/8455135 ... o-40-A.php" onclick="window.open(this.href);return false;
https://stroje.bazos.cz/inzerat/8396603 ... azecka.php" onclick="window.open(this.href);return false;
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

21. 1. 2018, 9:43

Dneska už ani těch brusek není potřeba toliko, co dříve. Podívej se, kolik práce na frézkách ukradly lasery a vodní paprsky. Kolika ozubářům sebraly práci servopohony a elekrovřetena. Tak by se dalo pokračovat ...
semancko
Příspěvky: 84
Registrován: 27. 10. 2010, 7:18
Bydliště: Prešov

22. 1. 2018, 9:23

2 Dwpetr, sledujem to, problem je s miestom, zatial to nemam kam dat. :) Ale aj to sa casom podda.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“