Jak rozchodit cnc laser

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
626rs
Příspěvky: 6
Registrován: 4. 3. 2018, 8:51

4. 3. 2018, 9:00

Zdravim chlapi. Potrebuju radu. Mam 15w diodu - cina. Slozil jsem ji dohromady, ale nefunguje mi na nem zadny software. Co je vse nutne udelat, ke sprovozneni. Cinan deklaroval jako ovladac grbl. Dal mi k tomu benbox ale ten nefunguje. Pres benbox jsem mel do te ridici jednotky nahrat novy firmware. To nejde. Na com portu si laser najdu ale firmware nenahraju. Pres sw grbl laser software jsem schopen ovladat osy x a y. Kliknu nahoru a dolu, doprava a doleva a osy delaji, co maji. Ale nevygravyruju nic. Vy, co mate podobnou cinu, jak jste postupovali. Slozili, zapojili a fungovali? Ja uz tu s tim bojuju 2 dni a jsem docela zoufalej. Zajima me jak jste tuhle vec zprovoznili. Ja uz jsem v koncich. Uvitam kazdou radu.Nevim jestli nejorve nemusim nejak konfigurovat tu ridici jednotku. Jsem vazne novacek a asi jsem si to predstavoval moc jednoduchy. Zkousel jsem to jak pod w10 tak pod win7.
Jinak je to tenhle
15w laser machine with TTL,5500mw Laser engraver,1600mw 2500mw DIY Mini Laser Engraving Machine, 40*50cm Engraving Area with PMW
http://s.aliexpress.com/yqyayyiU?fromSns=Copy" onclick="window.open(this.href);return false; to Clipboard
(from AliExpress Android)
626rs
Příspěvky: 6
Registrován: 4. 3. 2018, 8:51

4. 3. 2018, 9:03

V podstate grbl laser softvare dokaze hybat osami ale pri gravirovani vynechava a krokovani motoru je divne. Ostatni software laser na Com port vidi, mam i succes ale tim koncim, nepohnu ani jednou osou, natoz gravirovat.
Jednotku to ma Arduino CNC shield rev. 3.0

Je muj predpoklad, ze tam nejprve musim nacpat ten firmvare v hex sou oru spravny. Jinak nesladim laser se softwarem? Jenze jak ho tam dostat. Cinan poslal navod pres benbox ale tonejde.

Kde delam chybu?
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 3. 2018, 10:29

Nazdar, z tvého popisu jsem toho moc nepochopil. Když GRBL, tak předpokládám Arduino mega2560 a na něm nacvaknutý CNC shield. Netuším, co je to benbox, ale to teď nebude nejdůležitější. Jak dostat nový firmware nebo program do Arduina. Máš dvě možnosti - buď máš ten firmware s koncovkou hex, (ale tomu moc nevěřím) nebo s koncovkou ino. Pokud ino, tak si musíš nainstalovat Arduino ide, nastavit komunikační port a hlavně typ Arduina, které je pod tím CNC shieldem. Propojíš to USB kabelem, do toho IDE nahraješ ten nový FW a odešleš do desky arduina. Buď se to povede, nebo ne. :-) A když ne, strejda Google ti určitě poradí, klíčová slova Arduino mega a grbl ...... Teď mne napadá, že jsem viděl i GRBL na Arduino UNO. V každém případě je na netu tisíce příkladů, jak to dát dohromady. Dokonce bych šel tak daleko, že bych použil název toho laseru i na ebay a prohlídnul si, jak to řídí někdo jinej. Víc ti nepomůžu, protože se o tyhle LOWENDové věci nezajímám, ale zrovna se dost věnuju Arduinu.
Držím palec :-)
626rs
Příspěvky: 6
Registrován: 4. 3. 2018, 8:51

4. 3. 2018, 2:24

Benbox je software pro gravirivani kde je i tlacitko pro update firmware. Ja jsem nasel navod pomoci xloaderu.

Mam tam tuhle ridici jednotku https://uloz.to/!2oejKzcM7UDl/20180304-103018-jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Muzu ji rozebrat ale nevim, jak zjistit typ Arduina ci pripadny baud pro naflesovani. Jestli nejakym sw po napojeni usb na pc nebo jestli to tam je napsany stejne, jako ten napis arduino cnc shield. Jinak cinan mi k tomu dal prave hex soubor. On ten laser stal 10 000, neni to uplne zase takovy lowcost jako gravirovacky za 3000. I kdyz nemuzu to srovnavat s CO2 lasery.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 3. 2018, 2:34

Popisuješ to (podle mě) dost zmateně, takže je těžké se v tom nějak zorientovat.
Díval jsem se, že Benbox je řidicí SW, běžící na PC a ovládající GRBL. Jestli to správně chápu, tak přímo jeho součástí je firmware GRBL, takže po nainstalování nového Benboxu to chce udělat update firmware i v tom GRBL.
To GRBL je klasika s procesorem ATmega328, tj. UNO (podle fotek na tom Aliexpressu).
Tak bych v tom nehledal žádnou složitost. Odpoj laser, aby se ti náhodou nespustil a nepřišel jsi o oči. Pak si v klidu sedni, zkontroluj že z PC vidíš sériový port s tím pověšeným GRBL, spusť Benbox a klikni na aktualizaci firmware.
Pokud to pojede, tak OK. Pokud ne, tak sem dej screenshot toho, co ti to napíše.
Pokud bys s Benboxem narazil a fakt to nešlo dál, tak místo něho zkus aspoň jako test nějaký jiný řídicí SW pro GRBL, např. Candle nebo jiný (je jich spousta).

Jinak ten laser se mi docela líbí. Kdybys to nakonec vzdal a chtěl ho rozšlapat, tak to nedělej, já bych ho od tebe vzal. ;-)
626rs
Příspěvky: 6
Registrován: 4. 3. 2018, 8:51

5. 3. 2018, 12:09

Tak nevím. Zapojil jsem laser na program GRBL panel, kde jsem byl schopen na laseru krásně ovládat osy x i y. Pokud jsem ale vložil GCODE, laser nereagoval. V tomto programu jsem tedy dal reset desky. Poté jsem znovu zapojil Benbox, dal update firmware, uploadnul hex soubor a celý proces prošel v pohodě (poprvé - dříve benbox ukazoval křížek a chybu). Myslel jsem, že mám vyhráno. Z benboxu šly najednou ovládat obě osy. nešel ale zapnout laser a wake on laser na zaostření optiky. Dal jsem do benboxu obrázek, spustil gravírování a benbox začal gravírovat. Ale nezapl laser. Takže jsem ho stopnul a řekl si, že jsem možná měl restartovat počítač. Po najetí OS připojím laser, ve správci zařízení vidím, jak se laser připojí a vidím com port, ale jakmile zapnu jakýkoliv program tak ten dělá, že laser neexistuje. Vidí ho jen Windows ale nevidí ho ani GRBL panel, Ani GRBL laser, ani ben box. Což je mi záhadou když Windows jej vidí a identifikuje jej dobře. Na deste není žádné restart tlačítko nebo tak něco.

BTW: GRBL panel jako jediný laser vidí ale neovládá jej. Už nepohne ani žádnou osou.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 3. 2018, 12:19

A není to jenom tím, že ti nesedí baudrate?
Tak se k tomu GRBL připoj nějakým terminálovým programem a zjisti, jestli GRBL odpovídá nebo ne.
Předpokládám, že to GRBL jsi zresetoval hned jako první pokus (pokud nemá Reset, tak OFF/ON).
626rs
Příspěvky: 6
Registrován: 4. 3. 2018, 8:51

5. 3. 2018, 12:15

Muzes me nejak nakopnout? Jsem uolny zacatecnik. V grbl panelu jsem mackl na reset. Pak mi prosel ten benbox ktery si natahl hex soubor. Samotne tlacitko reset deska nema. Co se tyce xloaderu, ten si baudrate voli sam a kdyz dam arduino uno, nastavi 115200. Nicmene v nem ten hex soubor do aurduina nedostanu. Proste zamrzne. Prosel mi jen ten benbox, kde se zadne baudrate nevoli a pak mam jeste jeden flashovaci soubor od cinana a tam se baud taky nevoli. Zacinam si myslet, ze to do kupy nedam.
626rs
Příspěvky: 6
Registrován: 4. 3. 2018, 8:51

5. 3. 2018, 4:53

jinak když se připojím na desku přes arduibo ide, a dam seriovy monitor, zvolim baut raate pro UNO, tj, 115200, dostanu odpověď od GRBL

Grbl 1.1f ['$' for help]
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

5. 3. 2018, 5:14

Lenze to grbl treba aj nastavit. To je pekne ze sa to hlasi v konzole.
Tak neviem vi cinan ti dal hex aj s nastavenim. Alebo nastavenie do grhl importuje ten tvoj program na pc.

Ako to mas vlastne pozapajane?
Usb kabel do dosky s grbl a odtial nejaky 6vodicovy prepoj na laser?
Kedze grbl sa ti hlasi tak to bude trba omrknut v tom softveri co mas aka je tam nastavena rychlost. Ci nieje nejaka zakladna 9600 a grbl ide teraz na 115200.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

5. 3. 2018, 6:12

tady ho má český týpek třeba poradí : https://www.youtube.com/watch?v=We3b8SjgRcQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Michajela
Příspěvky: 9
Registrován: 20. 6. 2019, 8:08

20. 6. 2019, 8:31

Zdravím. Potřebuji poradit ohledně laserové gravirky. Dali jsme ji tak nějak dohromady a připojili se přes software benbox. Vypadalo to, že vše funguje. Ale pri zapnutí laserového ovladače nám pořád vypaluje do materiálu. V benboxu nefunguje nic s laserem společného vypnutí, síla. Můžete mi poradit, čím by to mohlo být? Musíme tam zadávat ten kód? Nebo máme špatně dráty? Prosím o radu, jsme úplní lajci, co se toho týče. Klidně pošlu fotky nebo video. Moc děkuji za odpověď.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“