Vzduchové vřeteno na nástrojovku bn 102

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

30. 3. 2018, 10:40

Ahoj,
pohrávám si s myšlenkou výroby vřeteníku na vzduchovém ložisku na nástrojovou brusku.
Ano vyrábí se přímo na brusku, ovšem cena je pro mě vysoká.

Nevím jak na to...
jen vím, že vřeteno bych udělal z kalené a broušené tyče průměr 50mm co se dá koupit hotová.

co bych potřeboval vědět je:
jaká by měla být vůle mezi kalenou tyčí a dírů aby to fungovalo?
Jaké koncové opracování díry musí být? (soustružený nebo broušený nebo japovaný)
jaké průměry dírek se používají?
počty a rozložení dírek?
Má to hodně syčet nebo neslyšitelně?
Spotřeba vzduchu?(aby mě furt nejel kompre

nějaký fotos pro inspiraci by se šiklo.
qwer
Příspěvky: 1294
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

30. 3. 2018, 10:03

Má ho Tumlík, volakedy sme o tom debatili, ale už si to nepamätám, sú tam myslím 3 + 3 dierky, zásobník mu vydrží asi 20min. Mu napíš, ak bude mať čas, ti to popíše. možno :wink:
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

30. 3. 2018, 10:34

tloušťka vzduchového polštáře u tohoto principu je tak 0,01mm
tomu musí odpovídat přesnost opracování činných ploch
bez broušení nakulato těžko
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

1. 4. 2018, 1:59

psal jsem o tom tady, stačí prohledat http://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic ... la#p211472" onclick="window.open(this.href);return false;
ta stovka vůle bude myslím hodně, pokud do toho nejde vzduch jde to hodně těžce, ale dál jsem s tím nelaboroval a neměřil to. Slyšet vzduch který fičí kolem pinoly nejde, poslechově ne, tu spotřebu laicky změřenou jsem tam psal, měřit to nehodlám ,nemám ani jak. Je to na broušení malými úběry, ideál na TK nástroje, ale pokud už to je k dispozici, tak tím mydlím všechno, úhel hřbetu se dá nastavit jednak sjetím palce a taky přímo naklopením předního kroužku s opěrnou tyčí.
Funkčně to je výklopné na pružině s dorazem, na youtubku je k tomu dost videí jak to fachčí, to naklápění to je právě ta vifikundace jak brousit od stopky, kozlíky z bn102 si nedovedu u toho představit, původně jsem to chtěl taky dělat, ale pak se mě to podařilo koupit a přiznám se, že bych to asi i kvůli času nedotáhl do zdárného konce. ta půvpodní pinola ko-lee má tuším jen tři otvory po 120, kdysi sem chodil jeden člen, s kterým jsem to konzultoval, protože to měl v práci a tam bylo pouzdro z pórovitého spékaného prášku, které bylo honované a kterým ten vzduch probublával v celé ploše toho obvodu
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

4. 4. 2018, 11:12

Díky,
moc za ten odkaz, já hledal tady na fóru, ale asi sem dal špatný výraz, nooo ještě si rozmyslím jestli to budu vyrábět...jak říkáš že stovka vůle bude moc....laborovat s tisícinama nebudu na to sem malej pán :D jak sem zjistil levitace na vzduchovým polštáři funguje i s jednou desetinou vůle ovšem je to totálně nepoužitelný...a hlavně kompik jede v kuse.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

4. 4. 2018, 11:34

pokud myslíš pracovní vřeteník tak by šel použít na pokusy starý beenkový s kluzným uložením
uložení je kuželové a matkama si nastavíš vůli jak je libo
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

4. 4. 2018, 2:18

Ano myslím pracovní vřeteník, to mě nenapadlo zkusit vytunit na vzduch klasický starý pracovní vřeteník....zajímavá myšlenka, dík
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

4. 4. 2018, 8:46

to je blbost, na staré bn děličce je vnitřní kuželový otvor a vřeteno je kuželové, ta matka, kterou si šteluješ radiálně axiální vůli se ti bude vždycky opírat o čelo a tam prostě žádné tření být nemůže :) , to za prvé, a za druhé potřebuješ axiální posuv v jedné ruce, který je nezávislý na ose přípravku, v 99 prct. brousíš válcový nástroj někdy i velmi malého průměru a tohle prostě se stolem nesladíš, potřebuješ odklop, je toho spoustu co by tomu nehrálo do karet, reálně to vidím jako slepou uličku :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

5. 4. 2018, 5:42

jedině místo kroužku axiální ložisko jak je to u té malé ruské děličky bavili jsme se o tom
ony ty staré bnkové vřeteníky jsou stejně na H tak zkusit to může udělal bych to z venku a na propojení dal komponenty pro pneumatiku...může se pobavit no a když tak to dá dolu a zaslepí díry ve vřeteníku zátkama
samozřejmě že kvalit origo vzuduchového vřetena to nedosáhne ale proč to nezkusit?
je tam nějaké přimazávání toho vzduchu ?
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

5. 4. 2018, 11:20

přimazávání vzduchu tam není, právě naopak vzduch by měl být suchý bez vody a oleje s max. čistotou
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

6. 4. 2018, 5:35

kenybz píše:jedině místo kroužku axiální ložisko jak je to u té malé ruské děličky bavili jsme se o tom
ony ty staré bnkové vřeteníky jsou stejně na H tak zkusit to může udělal bych to z venku a na propojení dal komponenty pro pneumatiku...může se pobavit no a když tak to dá dolu a zaslepí díry ve vřeteníku zátkama
samozřejmě že kvalit origo vzuduchového vřetena to nedosáhne ale proč to nezkusit?
je tam nějaké přimazávání toho vzduchu ?
nějak mi uniká, o čem :mrgreen: se to jako chcete bavit. Předělávat nějaké vřeteno z něčeho na to vzduchové vřeteno koncepce jako K.O.LEE je naprostá ztráta času - protože z xxxxxx bič neupleteš. První problém je přesnost (nepoužitelná), druhá koncepce (tvar, rozměry).
Původní vzduchová vřetena jsou obvykle nitridovaná, obroušená a lapovaná, můj odhad je, že by to vřeteno mělo mít zvenku válcovitost tak do 0,003 totální maximum, díra v tělese je honovaná, tolerance a geometrie to samé. Vůle do 0.01 (tj. stovka max). Pokud není geometrie, musí být větší vůle, pokud není malá vůle, není únosnost - triviální, aerodynamika platí pro každého, včetně bastliče v garáži.
Takže pokud to někdo dokážete takhle v garáži obrousit a dolapovat (a to je ten menší problém), ale hlavně udělat tu díru (podstatně větší problém, to bez pořádné honovačky ani náhodou), tak to můžete zkusit - pro kohokoli, kdo nemá adekvátní strojní zázemí, absolutně nevyrobitelné.
A i tak to vřeteno není samospasitelné - na malé průměry to stejně jde ztuha - na tom palci - protože poměr poloměrů nástroj/palec a poloměr vřetene je moc velký - takže to má stejně tendenci poskakovat po šroubovici. Na velké nástroje (cca tak od pr.6) to funguje samozřejmě dobře - o tom žádná.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

6. 4. 2018, 7:12

to je samozřejmé že se to tomu nevyrovná, problematiku znám ale proč by to někdo nemohl zkusit samotný kluzný vřeteník je stejně nepoužitelný a jestli ho nechat ležet ve skříňi nebo zkusit pokus?
měl jsem dva kusy rozebrané obrobené je to špičkově ale dokud to člověk nezměří, tak je to jen spekulace
další problém jsou ty kravské vnitřní kužely když by to člověk vyfutroval aby tam dal třeba 6-ku stopkovku, tak to bude mít stejně vakl nejmíň několik stovek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

6. 4. 2018, 3:46

Díra by až zas takový problém nebyl, honovačka je k mání.
když stím nejdou brousit malý frézy :shock: s jakým přípravkem je rozumě nabrousit na bn 102 čí N1, (teď mě nezajímá argument, že se to nevyplatí nebo že si mám koupit raději novou)?
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

6. 4. 2018, 7:57

ovi-ivo píše:Díra by až zas takový problém nebyl, honovačka je k mání.
když stím nejdou brousit malý frézy :shock: s jakým přípravkem je rozumě nabrousit na bn 102 čí N1, (teď mě nezajímá argument, že se to nevyplatí nebo že si mám koupit raději novou)?
S žádným :mrgreen: - pokud chceš slušně brousit (třeba) frézy pr.3 tak si asi budeš muset koupit adekvátní brusku. A pro sk malé frézy to platí minimálně trojnásob.
A ještě bych upozornil, že to že máš k dispozici tu honovačku automaticky vůbec neznamená, že i třeba na Sunnenu, nebude ale ani trochu jednoduché tu díru s požadovanou geometrií udělat.
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

26. 12. 2019, 8:18

Vzpomel jsem si, ze tady byla rec o vzduchovych loziscich, tak ozivim toto starsi vlakno. Na youtube kanalu Applied Science je ted navod, jak takove lozisko doma vyrobit https://www.youtube.com/watch?v=K_N_h_mKf-4 . Ma tam krasne zpracovane ruzne priklady, vse vysvetleno jak funguje. Vyuziti pro vreteno pak asi takto: https://www.youtube.com/watch?v=lOTWx69mghM . To uz by asi mohlo byt v domacich podminkach vyrobitelne.
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“