Výtah na kelímek?

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
Berger
Příspěvky: 7
Registrován: 24. 11. 2017, 12:35

10. 4. 2018, 11:27

Potřebuji postavit tavící kelímkovou pec na cca 3kg kovu.
To se dá pojmout jako pec z které část kelímku "čouhá" a kelímek se z ní po odklopení izolace za tuto část vyndavá nebo tak ,že je otvor do lepce naopak zespodu a kelímek do ní tímto otvorem zajiždí.
Druhá varianta má podle mého vyhodu v tom, ze lze používat větší škálu kelímku a jsou nižší tepelné ztráty při vkládání nebo vyndavání vsázky.
Nevyhodou je nutnost nějak řešit "výtah" na kelímek.

Pokud to shrnu jde o kovovy stůl průmeru cca 10cm na něm je několik cm tepelné a žárové izolace na tu se postaví samotný kelímek a celé se to zvedne o cca 20cm tim kelimek zajede do pece a uzavřeře pec. Po té co se kelimek a vsazka ohřeje na až 1500C musí stůl klesnout o 20cm, aby se dal kelímek odebrat a obsah nalít do formy. Hmotnost břemena řekněme od 0,1 do 5kg, celé to musí zajíždět a vyjíždět plynule a přitom dostatečně rychle, řekněme řádově cca 5s, aby vsazka nevychladla dřív než to dojede. Podotýkám, že se bavíme o tekutém kovu v kelímku a celé o teplotě až 1500C. Celé to musí jít bud zaaretovat nebo samosvorně držet v obou polohách a přitom být co nejlevněji :-)
Otázkou ja jak na to?
Mě napadlo pojmout to jako jednu osu CNC stroje, ale nemám moc představu o bližším a rád si necham poradit.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10105
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2018, 11:58

Ty si z nás děláš legraci viď :wink: Trochu se víc rozepiš o jaký jde kov ,co bys chtěl lejt a jakou technologií,jakej bude ohřev.
Takovéhle vifikundace se dělaj u indukcí s odstředivým lití (což mám, tam ale zajíždí spirála s nosičem ) a nebo u vakuových pecí a s ochranou atmosférou.
Jinak u takhle malejch kelímků se používaj takové kleště s pojistkou a leje se přímo z kelímku.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2018, 1:55

viz vlakno workshop liti v lomnici nad popelkou a prilozena videa
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Berger
Příspěvky: 7
Registrován: 24. 11. 2017, 12:35

10. 4. 2018, 2:06

Proč bych si měl dělat legraci, takové cituji vifikundace se běžně vyskytují u kelinkových pecí s vkládáním zespodu. uz vůbec nechápu co s výtahem na kelímek má společného co v tom budeme tavit nebo jak to budeme ohřívat?
Čili řeč je o peci podobné třeba tomuto https://pdfs.wolflabs.co.uk/Carbolite_f ... LF18-8.pdf

Nicmě pokud vás zajámá typ ohřevu tak teplota 1500C vylučuje použití kovových topných spirála kde Kanthal A1 končí na 1400C a Kanthal APM na 1425C.
Kdybych mohl použí indukční ohřev nebudu řešit lelímkovou pec , bohužel se potřebuji vejít do 20A příkonu.
Čili zbyvají bud MoSi2 nebo SiC topné elementy.
nicmeně navthnout a relizovat pec umím, už jsem řeši i o několi řádu větší pece, s cim nemá zpušenosti jsou stavby vytahu na kelímky :D
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10105
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2018, 2:54

Rozdíl čím topíš je podstatnej třeba indukce potřebuje u některejch kovů ochranou atmosferu(určitě víš proč), ale ten výtah by byl podstatně jednodušší než když budeš topit tyčema a budeš prohřívat úplně všechno .Pokud je těch 20A 3f 400V tak to by byl výkon v indukci 24kW jestli se nepletu.Laboratorní indukce v zubní laborce mají 1,6kW . A kdybych si jí dělal pro sebe tak bych jí udělal sklopnou ve vakuu protože ty formy na 3 kg kovu asi nebudou nic obrovskýho ,ale nato ses neptal .Ten výtah by byl jednoduchej ,2 broušený tyče z CNCshopu s ložiskovejma kladkama a trapéz šroub pro polohování ,oddělit keramickejma izolátorama od podložky kelímku a pak už jen krokáč a řízení
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2018, 2:58

nestacil by pneu pist treba od festa?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Berger
Příspěvky: 7
Registrován: 24. 11. 2017, 12:35

11. 4. 2018, 11:27

fmodel píše:Rozdíl čím topíš je podstatnej třeba indukce potřebuje u některejch kovů ochranou atmosferu
Sice jsme nechtel probrat samotné taveni a pece, ale kdyz jste to nakousli.

To v jaké atmosféře se taví je spíš zaležřitost taveného kovu nebo slitiny než způsobu jakým tavený kov ohříváte.
Například, zminil jste vakuove pece, to je nutnost při tavení titanu, ale napříkald slitinu s vyšším obsahem manganu v tom tavit nemůžete, protože mangan se ve vákuu díky vysoké tenzi par vypařuje.
Pokud jde o vykony. Pro rozumné tavení 3kg vsazky rozhodně nestačí ani 2kw dokonce ani 4kW indukční zdroj a to se bavime o kovech s teplotou tani pod 1200C a věřte, že těch dalších 200-300C sežere hoodne vykonu i v tom vakuu o taveni v atmosfeře nemluvě.

Když jste to už nakousl, take jsme uvažovla o indukční vakuové peci,ale když vynechám problem s jisitčem pro takovou věc tak mám jiny podtatny problem. To co odlevame my se leje do horkych forem a odstředivě. Přesněji do formy o teplotě ccca 1000C točicí se cca 500 ot/min no a forma se na tuto teplotu tahne poměrně slozite a dlouho (několik hodin). V klasické muflové peci to není až tak složité a zvládne to celkem primitivní termostat.

Jak bych tohle řešil vákuově v kusovce si moc neumím představit.
Musel bych indukčně ohřívat i formu, má kovový obal čili by to šlo, ale vyvoj algoritmu,který by formu indukčně ohřál na 1000C a nepopraskal jí by byla vražda. Forma by musela při ohřevu byt tepelně izolována od stolu samotné odstředivky, po ohřátí by se k ní musela nějak zaaretovat , roztočit a pak do ni sklopit tavbu ze sklopné indukční kelímkové pece.
No bylo by to pěkné, celkem si umim představit vše až na ten indukční ohřev formy.
No proto to řeším kalsickou muflovoupecí pro ohřev forme, tu už mám postavenou a ted řeším samotnou vedle stojící kelímkovou.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10105
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

11. 4. 2018, 12:56

Vlastně jsi objasnil jak přibližně lejete a konečně je mi to jasný :wink: Ten výtah je jednoduchý jak jsem už psal .
Já mám malou laboratorní indukci s odstředivým litím co používali v zubní laborce ELZ1 tam právě zajíždá indukční spirála a kelímek rotuje i s formou ze silikanu která se předehřívá v malé odporovce tak na 900 °C .Potom mám na hliník odporovku ,ale to odstředivé lití se mi líbí tak jsem začal přemýšlet o lití hliníkových odlitků tak do 0,5kg (nutí mě k tomu problémy s časem protože čekací doba v Alucastu je šíleně dlouhá a z dlouholetého přátelství s majitelem umím urychlit jen lití v Přesné odlitky s.r.o.)
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

11. 4. 2018, 6:21

Výtah asi není moc velké téma k řešení. Pneumatický píst, nebo elektrický aktuátor. Prostě něco vhodného sehnat a použít. BTW, kdyby někdo chtěl stavět pec, tak mám silitové tyče a asi je už nevyužiju..
Přílohy
Silit.jpg
Silit.jpg (8.23 KiB) Zobrazeno 2295 x
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“