Vroubkování

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

26. 4. 2018, 6:53

pafik píše:
Mi_los1 píše: Mě to tak nepříjde a "pí" mě v tuto chvíli vůbec nezajímá. Jen jsem reagoval na tvoji větu, cituji: "poměr průměru materiálu a průměru koleček není celý číslo"
Průměr koleček opravdu není důležitý. Máš různé průměry koleček se stejnou roztečí rýhování.
Milan
A víš vůbec, co to pí je?
A můžeš mít taky stejný průměry koleček s různým rýhováním. 0,8 mm, 1mm, 1,2mm ....A průměr kolečka musí být celým násobkem rozteče rýhování. Ale průměr rýhovaného materiálu je obecný. A stejně se to pak sejde.
To pafik: Vůbec nechápeš, která bije! Promiň, že jsem ti chtěl pomoct a podělit se o své 37mi leté zkušenosti v oboru. Pravdou ale je, že to ještě ze mně nedělá odborníka a ne každý, kdo učí umí učit.
Ale líbí se mi, jak jsi od začátku debaty povyrostl. Už se do ní tedy nebudu zapojovat.
Milan
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

26. 4. 2018, 7:19

pafik píše:
Mi_los1 píše: Mě to tak nepříjde a "pí" mě v tuto chvíli vůbec nezajímá. Jen jsem reagoval na tvoji větu, cituji: "poměr průměru materiálu a průměru koleček není celý číslo"
Průměr koleček opravdu není důležitý. Máš různé průměry koleček se stejnou roztečí rýhování.
Milan
A víš vůbec, co to pí je?
A můžeš mít taky stejný průměry koleček s různým rýhováním. 0,8 mm, 1mm, 1,2mm ....A průměr kolečka musí být celým násobkem rozteče rýhování. Ale průměr rýhovaného materiálu je obecný. A stejně se to pak sejde.
Nějak mi uniká :roll: o čem tu je řeč. V prvé řadě na obvod obrobku (ale při začátku a navíc teoreticky) musí vyjít CELÝ počet "drážek" - tj. když dílec musí mít takový obvod, aby tam těch (třeba) 100 x0.8 drážek akorát vyšlo. Když to tak není, a najíždí se pomalu a lehce, tak se to prostě nezasynchronizuje a "přeřeže". To ovšem platí pouze teoreticky, protože v prvé řadě je tam navíc skluz a hlavně při primárním dotyku se ty kolečka neodvalují naprosto přesně, ale jakoby po "mnohohranu".
Takže v normální praxi pro seriové rádlování se to udělá tak, že se to přetočí, zkusí lehce narádlovat a pak podle toho jak to vychází se dožene průměr (viz o kolik je to na jedné otáčce posunuté - kolik se to nepotkalo. Dovoluji si upozornit, že pokud se to přeřeže na rozteči (třeba) 0.4 o 1/2 rozteče, tak překvapivě se musí s průměrem hnout tak, aby se obvod změnil o 0.2 - viz (ejhle :mrgreen: ) to pí - výpočet obvodu obvod kruhu - což překvapivě :mrgreen: (viz třeba domácí úkol) je na průměru o 0.0x mm. To mj. i překvapivě signalizuje, že pokud chci v serií rádlovat spolehlivě, musí být vstupní průměr skutečně přesný a hlavně stále stejný - viz o kolik mi to ujede, když průměr změním o 0.05 na rádluňku (třeba) 0.4.
Samozřejmě, pokud někdo chce v serií rádlovat spolehlivě a přesně, tak se použijou kolečka na volně sypaných jehlách a broušené, pak je skluz cca minimální a spolehlivost je minimálně o řád lepší.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

26. 4. 2018, 7:43

milan584: no vidíš, to je přesně to, co jsem potřeboval. Když má být průměr 21 a špatně to rádluje, tak se přetočí na 20,6 a pak je to OK (čísla jsem si vycucnul z prstu, aby mě zas někdo nechytal za slovo). Na správný průměr se přijde zkusmo. Ti vědečtěji založení ho mohou spočítat (pomocí pí a rozteče drážek :) ). A musí se pak najet fest, ne to šudlat.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

26. 4. 2018, 7:53

pafik píše:milan584: no vidíš, to je přesně to, co jsem potřeboval. Když má být průměr 21 a špatně to rádluje, tak se přetočí na 20,6 a pak je to OK (čísla jsem si vycucnul z prstu, aby mě zas někdo nechytal za slovo). Na správný průměr se přijde zkusmo. Ti vědečtěji založení ho mohou spočítat (pomocí pí a rozteče drážek :) ). A musí se pak najet fest, ne to šudlat.
No, zkusím to znova - pokud někdo napíše že změnou průměru o 0.4 to dožene, tak je to pouze signál, že:
a.) rádluje s roztečí 2.4 :D :roll: (ano, může se stát)
b.) chce si problém udělat ještě složitejší :mrgreen: :shock: než byl (vychází logiky změny násobků rozteče)
c.) má problémy s výpočem obvodu kruhu
-----------
V strojařině (celkem neuvěřitelné) jsou hodnoty čísel DOST důležité.
Polopaticky řečeno, naprosto mi uniká logika "psát nějaké číslo, když na první pohled je nesmyslné" :shock:
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

26. 4. 2018, 8:03

Stalo se přesně to, co jsem předpokládal; chytils mě za slovo, ač jsem upozornil, že si ty čísla cucám z prstu jako příklad. Šlo o princip.
A ještě mi řekni tohle: s hloubkou rádlování se mění průměr kulatiny. Jak se uvažuje s tímhle? Vezme se obvod o něco větší, při odpovídajícím průměru se to srovná a pak kolečko do drážek sklouzne, když je průměr, po kterém se odvaluje menší, než by měl být?
Tohle jsou věci, který mistr řekne učedníkovi při praxi, ale většina lidí tady vyučení v oboru nejsou a musej se ptát, občas blbě.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“