Úprava Mn80

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

26. 4. 2018, 4:12

Nesmějte se mi hned ze začátku. :-) Odchází mi řemen na vřetenu a holt to budu muset rozebrat. Řemen je ještě z 61 roku a podle toho vypadá. Když jsem si emenu předělával na měnič s motorem 750W, tak se mi do toho taky nechtělo, ale teď jsem zahlédnul nějaké prasklinky a asi není vyhnutí. Protože soustruh používám velmi často, chci se připravit dopředu na většinu jobovek. Vůle ve vřetenu není, pokud vrtám třeba 10kou vrtákem 15 minut, hřeje se lořisko u univerzály. Na příčným suportu mám volnější matku a raději vyměním šroub i s novou matkou. Lože je naprosto v pohodě. Až sem je to vcelku jasné. Krom toho bych chtěl opustit ten rachotící bázmek na šroubu suportu (reduktor??) Vlastně z důvodu poměrně velké hlasitosti a nemožnosti (jednoduché) změny rychlosti motorový pohon prakticky nepoužívám. Když ale celou tu rachotivou mrchu nahradím slušným motorem přímo na osu šroubu a budu si otáčky řídit poťákem stejně jako otáčky vřetene mohlo by to být fajn. Sice závity nesoustružím, ale zrovna teď by se mi to hodilo. Funkce soustružení závitů ale není klíčová. A teď ty dotazy.
1- má smysl regulovatelný motorový pohon pro samotné soustružení?
2- řežou se závity v principu tak, že posuvem suportu o stoupání závitu se musí materiál otočit přesně o jednu otáčku? Samozřejmě tam musí být synchronizace nájezdu do materálu.
Samotné SW řešení bych asi zvládnul. Koukal jsem se na pár projektů, vč. jednoho ruského a nějak mě to neuspokojilo a chtěl bych se vydat svou cestou.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

27. 4. 2018, 5:14

lubbez píše:Nesmějte se mi hned ze začátku. :-) Odchází mi řemen na vřetenu a holt to budu muset rozebrat. Řemen je ještě z 61 roku a podle toho vypadá. Když jsem si emenu předělával na měnič s motorem 750W, tak se mi do toho taky nechtělo, ale teď jsem zahlédnul nějaké prasklinky a asi není vyhnutí. Protože soustruh používám velmi často, chci se připravit dopředu na většinu jobovek. Vůle ve vřetenu není, pokud vrtám třeba 10kou vrtákem 15 minut, hřeje se lořisko u univerzály. Na příčným suportu mám volnější matku a raději vyměním šroub i s novou matkou. Lože je naprosto v pohodě. Až sem je to vcelku jasné. Krom toho bych chtěl opustit ten rachotící bázmek na šroubu suportu (reduktor??) Vlastně z důvodu poměrně velké hlasitosti a nemožnosti (jednoduché) změny rychlosti motorový pohon prakticky nepoužívám. Když ale celou tu rachotivou mrchu nahradím slušným motorem přímo na osu šroubu a budu si otáčky řídit poťákem stejně jako otáčky vřetene mohlo by to být fajn. Sice závity nesoustružím, ale zrovna teď by se mi to hodilo. Funkce soustružení závitů ale není klíčová. A teď ty dotazy.
1- má smysl regulovatelný motorový pohon pro samotné soustružení?
2- řežou se závity v principu tak, že posuvem suportu o stoupání závitu se musí materiál otočit přesně o jednu otáčku? Samozřejmě tam musí být synchronizace nájezdu do materálu.
Samotné SW řešení bych asi zvládnul. Koukal jsem se na pár projektů, vč. jednoho ruského a nějak mě to neuspokojilo a chtěl bych se vydat svou cestou.
Principiálně se pohon posuvu cizím (obvykle DC) motorem u malých soustruhů používá - typicky je to třeba u Hardinge HLV a jeho různých obtahů (třeba Feeler). http://www.lathes.co.uk/hardinge/img1.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Obvykle se to ovšem řešilo tak, že se pohon udělal na suportu (tj. pohon pastorku a ne šroubu), šroub zůstal pouze pro závitování (aby netrpěl). To, že malé mašiny mají strojní posuv udělaný šroubem, je obecně zásadní problém a je to pouze východisko z nouze, u některých mašin se to alespoň snažili tak nějak kompenzovat konstrukcí (třeba u 102, tím, že je šroub podstatně větší, dobře mazaný a skrytý).
Kdybych to měl předělávat, tak pokud možno bych to řešil jako u toho Hardinge (to ale nebude jednooduché, ale bylo by to celkem ideální), nebo alespoň (když už by zůstal původní šoub), tak celou levou stranu nechal, pohon dodělal doprava na konec šroubu přes další odepínatelnou spojku.
Samozřejmě, toto řešení bude mít standardní a neodstranitelnou vlastnost, že velmi špatně půjde řešit vypínání na doraz - to by se muselo řešit jako u 122 (ta vypíná zkratováním na idizolovaný pevný doraz - to je ale velmi citlivé na znečištění třískami) a nebo detekcí nárůstu proudu (to ale u šroubu z samotného principu jde blbě).
Řešit to (posuv) pomocí krokového motoru podle mě vůbec nebude jednoduché - protože to rozumně vypínat momentově - elektricky krokáč skoro nelze, šlo by to samozřejmě mechanickou momentovou nastavitelnou spojkou, ale to bude výrobně zcela mimo technické možnosti 99% lidí.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

27. 4. 2018, 2:20

Od 73 roku, co jsem šel po škole do fabriky jsem závity na soustruhu nedělal. Do těch M14 to dělám očkem a větší si nechám udělat. Teď čas od času by se nějakej ten jemnej závit na kus duralu hodil. Něco se stoupáním 0,5 na průměru 22mm a tak. Pro mě je důležitější ten posuv na potenciometr, protože tam se fakt dají řezné podmínky nastavit prakticky okamžitě. Kdybych nemusel měnit ten řemen, tak to asi nebudu řešit, ale teď dělám dost plasty a extrémě tam záleží na povrchu. No a když už to budu mít rozebraný, tak tam udělám pár změn. Vyházím ty zubatý kolečka, nechám tam jenom jedno, co přenáší otáčení z vřetene, ale udělám ho plastový (silon). Rovnou na něj dám enkodér a už měřim otáčky vřetene. Dokonce bych měl i index polohy, ale bylo by to moc počítání. Takhle vezmu řemenici z vřetena a levej kraj nejmenšího průměru stočím do roviny a vyvrtám díru na indexový kolík, nebo šroub. Do krytu vřetene zezadu vyvrtám díru na M12 snímač a hotovo a mám index bez počítání. Prakticky celej ten levej bok bude prázdnej. Ten rachotivej sajrajt půjde pryč a místo něj tam zakomponuju NEMA34 nějakou nízkou aby nečuměla moc ven. Asi se dohodnu s Lubošem, protože ty jeho motory se zpětnou vazbou nemaj chybu. Akorát doufám, že ten řemen ještě měsíc vydrží abych udělal vše co mám a budu mít klid na práci.
mikiki
Příspěvky: 584
Registrován: 5. 1. 2011, 4:33
Bydliště: Vysočina

30. 4. 2018, 10:02

Jen k tomu řemeni u mého Myforda - už je prodaný :(
http://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic ... 15&t=11811" onclick="window.open(this.href);return false;
Byl tam od prodejce "díratý" řemen s takovou spojkou.
Fungovalo to dobře.
To jen pro info.
Možná to i někdo nabízí????
Přílohy
řemen Myford.jpg
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

30. 4. 2018, 11:28

existuje tohle
https://www.tyma.cz/produkty/klinove-re ... 5%BEi%2032" onclick="window.open(this.href);return false;
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

30. 4. 2018, 4:19

Tak jsem zase o něco chytřejší. Díky za info. :-)
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

30. 4. 2018, 8:27

Co ocakavas od toho ist vlastnou cestou a nepouzit napr ruske riesenie?
Ak nemas priamu synchronizaciu vretena s posunom, riskujes olamane zavitove noze.
Nie kazdy deliaci pomer, enkodera vretena a krokoveho motora je celo ciselny. Co musis riesit programovo.

Inak ide rezat aj len synchronizacnou znackou jednou. Len ti nesmu kolisat otacky vretena.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

1. 5. 2018, 12:07

Začnu od zadu. Letos mi bude 64 roků a celý život se živím elektronikou, přesněji výrobou elektronicky řízených strojů. Je fakt, že na začátku to byly třeba tranzistory GC509 a jim podobné, potom nějaké TTL integráče, ale hned po převratu jsem postavil pro Atari 800 disketovou jednotku a to tak, že sám. Posléze těch teď čiste elektronických věcí přibývalo a většina už byl můj vlastní vývoj. Jak šel čas, přešel jsem z MOtoroly 6502 na Z180 a nakonec na X51 řadu a na té jsem uvíznul až do konce minulého roku. Je fakt, že na X51 jsem uměl udělat naprosto vše, ale prostě assembler se prostě už nenosí. Tak jsem letos začal věnovat svůj čas AVRku a místo assembleru C++. Zatím to trochu (hodně) koktá - hlavně ta syntaxe, ale proti assembleru je to čajíček. Mluvím samozřejmě o projektech typu rotační osa, teploměr a termostat pro barák a samozřejmě i to řízení soustruhu. Neomím síťařinu, tu jsem si ve svých projektech nechal dělat, nemusím nutne ARMy - pro mé projekty jsou zbytečné a nemusím za každou cenu nacpat všechno do CPU.
Jak jsem psal, závity nejsou prioritou, ale když je ta možnost proč ne. Co se týká synchronizace, budu tam mít dokonce 2 a to enkodér a ještě el.mag. čidlo. Proč si ale dělat násilí s enkodérem a počítáním pulzů, tak proto to čislo. Enkodér bude čistě pro otáčky jak pro řízení, tak pro zobrazení. Motor mám 750W řízený vektorovým měničem a na předpokládané závitování do plastů a duralu (jemné závity) a průměry max 25mm to s naprostou převahou stačí.
Teď k tomu ruskému projektu, skoro 4 roky jsem v rusku pracoval a tak ruštině vcelku dobře rozumím. Projet je to zajímavý, ale autor to pojal alespoň pro mě poněkud zeširoka. A znáš to, jednomu se líbí kozy, jinému zas něco jiného. Kdybych to nikdy nedodělal, tak tam budu mít minimálně plynulou regulaci posunu a jako fíčuru mi to bude ukazovat otáčky a hlavně nebude rachotit ta kulatá mrcha. :-) Ale já si docela věřím, že to nakonec dám. Momentálně dávám dohromady model soustruhu, na kterém to budu vyvíjet.
Soustruh nemůžu na moc dlouho vyřadit z provozu, protože ho používám k práci. Tak než se do toho pustím, musí to alespoň nějak funfovat. Je fakt, že to mám zatím celé hodně zjednodušené. Najedu s nožem do výchozí polohy, nastavím úběr a zmáčknu START. Nůž synchronizovaně najede do materiálu a projede nastavanou trasu a pak se zastaví. Vyjedu ze záběru, zmáčknu START a suport přejede na začátek. Opět nastavím úběr (mám samozřejmě DRO) a opět zmáčknu START. A tohle budu opakovat až do úplného zblbnutí, nebo do doříznutí závitu. Podle složitosti případně dodělám zpětný chod automaticky. Nastavení stoupání závitu potenciometrem! Jo abych nezapoměl, určitě použiju motor s enkodérem od Luboše, protože nebudu používat rampy a kdyby náhodou nějaký krok vypadnul, motor ho okamžitě dojede, tedy ještě dřív, než zajede do materiálu.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

1. 5. 2018, 12:41

tyma má i ten děrovaný řemen a za rozumější cenu než ten článkový https://www.tyma.cz/produkty/klinove-re ... elt-68835/" onclick="window.open(this.href);return false;
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

1. 5. 2018, 3:08

Zejtra jedu kolem, tak dám u nich kus řeči a uvidíme. Díky za info.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 5. 2018, 3:18

Naprostý OT: pěkně jsi to lubbezi napsal. Jen nechápu, jak někdo může nemít rád kozy (a ARMy). Navíc teď v máji ...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

1. 5. 2018, 4:33

lubbez: jestli chceš, udělej si výlet ke mě (Slaný), a já ti ukážu CNC řízení na Masturnu pro inspiraci jak vypadá jednoduché ale dokonale funkční řešení
Masturn 40 je koncepcí klasická mašina, jen je na ni naroubováno řízení, přesně tak jak by to bylo na té MN80
2 kuličkové šrouby, 2x inkrementál na osách a 1 na vřetenu, běží to na průmyslovém PC, při startu Bios ukazuje 486DX/50Mhz, z Biosu startuje SW Heidenhain
motor vřetene na měniči
mimo aut. výměnu nástrojů umí všechno, co je pro běžnou práci potřeba
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

19. 6. 2018, 9:22

Tak hlásím pár novinek. Ta největší a myslím i nejzajímavější je tohle: https://www.ebay.com/itm/1PC-Used-OMRON ... SwlrJa1viY" onclick="window.open(this.href);return false;

absolutní enkodér s binárním výstupem, tedy přímá informace o otáčkách a synchro vřetene bez složitého počítání, 256 kroků na otáčku a to vše za 500 peněz. Po dlouhé úvaze jsem se rozhodnul pro vlasní konstrukci, protože nic na netu mě neoslovilo. Snad ten Ruskej projekt, ale je tak zbytečně složitej, že by mi trvalo dýl ho pochopit, než bych napsal něco svého. Nejjednodušší by bylo použít shield s tlačítkama pod LCDčkem, ale to se mi nelíbí. Nejdřív jsem uvažoval o klasickejch LEDkovejch displejích, ale nakonec se mi dostal do ruky modro bílej OLED s úhlopříčkou 1inch a asi zvolím ten + ovládání analogovým 5ti tlačítkem. Jak jsem již psal, primární účel je zbavit se té rachotící potvory a mít možnot v klidu použít posuv a rychlost nastavovat potenciometrem a zobrazovat otáčky. Jako fíčuru bych chtěl řezat závity. Nic jiného žádné CNC. (tohle jsem nastudoval z literatury, pokd se mýlím, tak mě opravte) Závitování si představuji takto: Najedu si na začátek, klidně milimetr před a vyresetuju čítač, potom už elektronicky dojedu na místo konce závitu a uložím počet kroků. Od té chvíle budu používat pouze tlačítko NA ZAČÁTEK - tím přejedu do výchozí polohy a tlačítko START, které po synchro pulzu spustí krokování v závislosti na stoupání závitu a na otáčkách vřetene. Budu tedy nastavovat jenom tři parametry začátek, konec a stoupání. Celé by to mělo fungovat takto, nastavím nůž do záběru (mám DRO) a zmáčknu "start", nůž dojede na konec a zastaví se vyjedu ze záběru a přejedu opět na začátek a celý postup opakuju až do úspěšného doříznutí závitu.

Byl bych rád, kdyby někdo znalej mi to pokritizoval, protože já jsem ještě nikdy na soustruhu závity neřezal a opravdu to mám jako fíčuru.
Díky za jakékoliv info.
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

20. 6. 2018, 4:52

lubbez píše
potom už elektronicky dojedu na místo konce závitu
A co se stane pak ? Vřeteno se točí dál, takže na konci závitu bude zápich ?
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

20. 6. 2018, 5:04

Ano.

Lenze ked ti staci synchro impulz zbytocne tam dava enkoder.


Ja tam mam pakovy ovladac z 4 polohami + 4 tlacidla.
Packa hore rychli prisun k vretenu, packa dole rychli odsun ad vretena.bpacka v lavo rezanie,sustruzenie praveho zavitu. Packa v lavo lavy zavit.
Tlacodla A prisun k vretenu nastavitelna velkost zvycajne 50mm, B od vretena. (pouzivam koli meraniu posuvkou).
C aD to iste ale nastavena vzdialenost 1.5mm pouzivam prirezani zavitov viem ze o 1.5mm je zavit kratsi a zaroven sa automaticky vzdiali zavitovy noz od material na spravnu velkost kedze je trojuholnikovy.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“