Rekvalifikace na CNC programatora

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

3. 3. 2013, 7:10

RaS píše:taky mám v práci kolegu, kterej už je trošku víc senilní a dnes z něj nevypadne prostě vůbec nic, na co sáhne to zkazí,rozhrabe a nakonec to musí udělat někdo jinej.. takže šéf zvolil metodu, že nedělá nic a jen tam sedí a aspoň nic nezkazí.. pro něj to je strašná nuda, ale co do důchodu si tam dosedí, co se týká peněz tak díky své praxi a věku má o polovinu víc než mladí nadějní kolegové, kteří udělají v porovnání s ním (když ještě vůbec něco dělal) třeba 10x tolik.. dnes jsou tam tři "pracovní skupiny" a třeba 30 úkolů za měsíc, spravedlivě by bylo každejch 10 náhodně vybranejch, a dopadne to tak že je to 13 lehkejch ku 17ti těžším ku 0 pro toho neschopného.. a když to převedeš na peníze tak je to tak 1,2 ku 1,6 ku 1,4, ten první poměr sedí, ale ten druhej poměr ani náhodou.. tak to ale prostě chodí, svět není spravedlivej, někdo se rodí černej druhej bílej, někdo bohatej někdo chudej.. a prostě s tím nikdo nic neudělá, jen ty sám.. a pokud se ti to nelíbí tak pro to něco musíš udělat pouze ty sám..
Joo, taky jsme meli na jednom pracovisti cloveka ktery mel 2 roky do duchodu. Vykon mel proti nam sotva polovicni, ale ...
Vsichni jsme za nim chodili pro radu, kdyz jsme nevedeli jak na to nebo jsme nevedeli k cemu to ci ono je. Proste jsme jej zdrzovali. Ano vykonove uz na tom byl hure, ale kdo z nas bude v takove kondici jako on tesne pred duchodem.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22395
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 3. 2013, 7:19

hlavne oni tyhle starsi lidi nemaji treba zadny tabulkovy vykon
ale maji zkusenosti a praxi a dovedou poradit

ono se to do zadne manazerske tabulky sice nevejde ale kdyz ti ten dedek rekne vyser se na to a udelej to takhle tak ti treba usetri tri dny prace a tim tobe i firme zvedne produktivitu coz uz je znat

proste ty stary dedci vedej a to je k nezaplaceni
jen se jich musis zeptat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

3. 3. 2013, 8:32

Mládežníci se na mne asi nas..., ale já mám i takové zkušenosti, že když něco dělají blbě, tak jim ukážu, jak to dělat správně. Jenže většina to po čase děla zase tak blbě, jako předtím. Inu někteří jsou nepoučitelní (i starší), ale prachy by chtěli, jako ti zkušenější...Pak, že jsme senilní jen my staří. My už máme nárok na to, že nám to někdy tak nemyslí, ale mladí mnohdy nemyslí. Nebo je to asi bolí. Tož tak...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 3. 2013, 8:45

kdyby to alespoň v tom našem případě tak bylo.. jenže tenhle člověk neuměl nikdy nic a radit nikomu taky nemůže.. možná nechápete jak je to dneska možné, ale bohužel státní zaměstnanec, tam se nevyhazuje.. když na něco nestačíš tak ti daj něco jednodušího, když nestačíš ani na to tak neděláš vůbec nic :D, platy jsou dány tabulkou a tam rozhoduje vzdělání a věk..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
largo
Příspěvky: 8
Registrován: 13. 10. 2015, 7:20

13. 10. 2015, 7:26

Zdravim, tak som si precital toto vlakno vzhľadom na to že som ocakaval pomoc s tým ako začať , kde sa učiť a podobne, avšak k ničomu podstatnemu ste sa tu nedopracovali, zmenilo sa teda niečo a vie mi niekto poradiť ako a kde začať so skolenim prípadne co si študovať aby som sa k danej problematike dostal ? Základy nemam skoro žiadne možno par jednoduchých vykresov na strednej či nejake tie 3d nakresi v pc v programe kt.ani netusim ako sa vola (škola nemala zameranie na strojarinu ale ako predmety sme strojnictvo mali)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2015, 9:00

No univerzální radu jak se stát programátorem CNC ti nikdo nedá ,koukal jsem na tvůj věk a jsem dvakrát starší tedy dvakrát senilnější ,kreslit jsem se začl učit sám před 10lety tedy pokud si dobře pamatuji :) to je asi základ.Programovat ručně jsem párkrát zkusil podle knížek ,ale nakonec jsem spadnul do CAMu . Tak že shrnuto naučit se pořádně :!: ve 3d kreslit, a pak seznámení s ručním programováním abys věděl co vlastně program obsahuje ,a pak asi nějaký CAM ,simultorů obrábění je dost .Bohužel pokud nemáš vlastní stroj tězko získáš praxi ,řešit řezné podmínky bez znalosti věci a praxe taky není jednoduchý.
Asi nejlepší varianta je rekvalifikace od úřadu práce, ale nečekej že takovou rekvalifikaci seženeš u vás ve městě tak že budeš dojíždět třeba hodně daleko.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

13. 10. 2015, 7:33

fmodel píše:Asi nejlepší varianta je rekvalifikace od úřadu práce, ale nečekej že takovou rekvalifikaci seženeš u vás ve městě tak že budeš dojíždět třeba hodně daleko.
Jooo...jo. Rekvalifikace není jako rekvalifikace. Jsou školy co pumpuji ze státu peníze (Sokolska v Brně) a místo programování tě učí jak si založit e-mail. Jak se dívat na internet. Jak pracovat ve wordu. Dokonce přednáška jak se taví ocel. Prostě vše co potřebuješ pro programovaní CNC strojů :lol:
Sám jsem zažil zde rekvalifikacní kurz "Seřizovač víceosých CNC strojů".
Neneučil jsem se nic potřebného, co by mne mohlo živit.
largo
Příspěvky: 8
Registrován: 13. 10. 2015, 7:20

13. 10. 2015, 10:34

Takže to nehame na samovzdelavanie a pokus o vyhladanie dielnicky niekde pookoli, uvidíme co z toho bude /pracak nepripada v uvahu keďže som zamestnany/
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2015, 11:18

No myslím, že základem je osahat si trochu klasiku, potočit někde kličkama a hrábnout do masa .... a taky něco poničit, protože bez toho to nejde. :wink:
Pochopitelně to chce se vždy sám sebe hned zeptat, proč se něco nepovedlo a hledat chybu. Začal bych třeba přečtením nějakých starších strojařských knih a zkouknout videa jak se co dělá (internet tohle hodně usnadní), přeci jen dělat CNC programátora bez základních znalostí strojařských technologií, tedy bez znalostí strojů, nástrojů, postupů, vlastností materiálů atd. je jako chtít dělat kremrole bez znalosti výroby krému a bez umění udělat těsto a z něj pak tu trubičku. :lol:
Jinak vlastní programování když budeš mít ty potřebný základy zase není tak složitý, určitě je dobrý začít ručně abys věděl co a jak, později a nebo i souběžně nějakej CAM, ale ty jsou stejně ve firmách různý, takže dle mýho názoru je základem technologická představivost .... prostě podíváš se na výkres a začneš přemýšlet jaký postupy k výrobě užiješ, jaký stroje, jaký nástroje, jaký přípravky, jaký řezný podmínky zvolíš atd .... když tohle umíš, tak je potom CNC programování vcelku brnkačka u čehokoliv. Ono nejde jen o to danou věc naprogramovat a tedy vyrobit, ale jde často taky o to vyrobit to a naprogramovat efektivně. Bez těch základů, ale budeš jen rychlokvaška z kurzu co jede podle nějaký šablony (tutoriálu) navrčený postupy a dřív nebo později zjistíš, že je to opravdu málo. A pak taky některý věci nejdou naučit .... s něčím se musí člověk narodit, takže je taky dobrý přijít na to čím Tě příroda obdařila, někdo prostě technický myšlení nemá a pak je veškerá snaha zpravidla marnej boj.
largo
Příspěvky: 8
Registrován: 13. 10. 2015, 7:20

14. 10. 2015, 9:51

Co sa týka literatúry vies mi aj odporučiť nejakú knihu alebo len z brucha mam hľadať "základy strojariny" ?
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7211
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

14. 10. 2015, 10:10

na trubce je 3pr.... videí od a až po z
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
largo
Příspěvky: 8
Registrován: 13. 10. 2015, 7:20

14. 10. 2015, 10:16

Ano urcite je, to sa nehadam keď niečo nevies atd atd video ti najviac pomoze keď je spracovane ale kniha je kniha
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7211
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

14. 10. 2015, 10:17

i tady na foru je ke stažení spousta učebnic a skript
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
largo
Příspěvky: 8
Registrován: 13. 10. 2015, 7:20

14. 10. 2015, 12:59

To samozrejme viem a knihu strojnictvo si tiez viem kadetade zohnat islo mi len o to či vie nejaku konkrétne odporučiť tot vše, ďakujem za odpovede
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7211
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

14. 10. 2015, 1:06

sorry
jestli chceš slyšet nastuduj si v knize A stranu B a v knize C stranu D a pak z tebe bude supr dupr mistr světa, tak takovou radu tady (nikde) nedostaneš
až to pochopíš, tak možná
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“