Zásobník nástrojov

o systemech automaticke vymeny nastroje
Odpovědět
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

13. 2. 2015, 6:15

Zdravím,

Pre svoje BT30 ATC vreteno riešim návrh zásobníku nástrojov a z priestorových dôvodov mi celkom nevychádza klasické riešenie karuselového zásobníku ktorý sa lineárnym pohybom pneu. piestu dostane pod vreteno. Totiž - v polohe pod vretenom by mi ďalší nástroj v poradí kolidoval s hlavou vretena (Z-ová os), takže by som musel spraviť disk neúmerne veľký počtu nástrojov. Od člena fóra prišiel návrh (za ktorý veľmi ďakujem) posunúť zásobník smerom dopredu a nástroje ukladať do zásobníku pod uhlom, viď. priložený obrázok. Príde mi to ako vcelku jednoduché a elegantné riešenie, na druhu stranu pri výmene by bolo vreteno nižšie (kvôli potrebnému pohybu osi Z nahor pri výmene) a tým pádom by som si ukrojil z už aj tak malého rozjazdu osi Z.

Druhým riešením je zásobník f. Coritini, viď. priložený obrázok a video - https://www.youtube.com/watch?v=HlnBLmX7kyk" onclick="window.open(this.href);return false; . Táto výmena ma viaceré výhody (menšie rozmery v budúcej kabíne, väčšia svetlosť pri výmene...) avšak oveľa zložitejšie na návrh a výrobu. Bolo by nutné sústruženie kužeľov a výroba nejakých silonových "štipcov" ktoré by za vťahovací čap držali nástrojový držiak v pozícii, použitie 2 piestov a z toho jeden sa musí otáčať. Má niekto skúsenosť s takýmto zásobníkom? Za čo konkrétne/akým spôsobom drží kužeľ v zásobníku?

Tretím riešením je zásobník p. Decaussina - https://www.youtube.com/watch?v=GAnnFHWqdb4" onclick="window.open(this.href);return false; ktoré by bolo pre mňa dokonalé, ale pravdepodobne najzložitejšie. Vedel by niekto akým spôsobom hýbe nástrojom hore-dole (horizontálna-vertikálna poloha)? + rovnaké otázky akým spôsobom je držiak istení v kuželi.

Snáď by som ešte dodal že je to malú hobby frézku, zásobník som počítal na 8 max. 10 nástrojov.

Akým spôsobom by ste to riešili vy? Aké máte skúsenosti s jednotlivými zásobníkmi na profi strojoch?

Vopred ďakujem za ohlasy :)

Ľuboš
Přílohy
Riešenie č. 2 - Cortini
Riešenie č. 2 - Cortini
Riešenie č. 1
Riešenie č. 1
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2015, 6:44

co takova ta klasika z velkych stroju tedy jako to druhe reseni
ale to dvojite rameno ma rotacni osu sklonenou o 45 stupnu a nevysouva se ve smeru sve osy ale v ose vretene i s tim ulozenim osy
tedy ti vyjde ten kolotoc o 90 stejne jako v tom druhem pripade ale odpadne to vyklapeni nastroju a chytani za vtahovaci cepy protoze to rovnou budes zasouvat do vidlicek tak jak to ma byt
jeste mi doslo ze tam musi byt jeste linearni pohyb o 90
ale porad to jsou dva vzduchove pisty doraz doraz a jeden rotacni o 180 doraz doraz
+ rotace zasobniku/retezu

tak to nemuzu najit ale asi to vychazi ve finale stejne jako to vyklapeni drzaku v zasobniku
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

13. 2. 2015, 6:47

robokop píše:co takova ta klasika z velkych stroju tedy jako to druhe reseni
ale to dvojite rameno ma rotacni osu sklonenou o 45 stupnu a nevysouva se ve smeru sve osy ale v ose vretene i s tim ulozenim osy
tedy ti vyjde ten kolotoc o 90 stejne jako v tom druhem pripade ale odpadne to vyklapeni nastroju a chytani za vtahovaci cepy protoze to rovnou budes zasouvat do vidlicek tak jak to ma byt
jeste mi doslo ze tam musi byt jeste linearni pohyb o 90
ale porad to jsou dva vzduchove pisty doraz doraz a jeden rotacni o 180 doraz doraz
+ rotace zasobniku/retezu
Môj príspevok nejako zmizol tak ešte raz - znie to zaujímavo, bolo by prosím nejaké foto/video pre lepší obraz? Predsa len raz vidieť... :)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2015, 6:52

no prave jsem to celou dobu hledal a nedohledal
nicmene to zasune nastroj do vidlicky a do vretene soucasne jednim pohybem
a uz jsem si vybavil i to ze tam opracdu neni treba ten druhy pist
proste to ma v te rotaci jeste mezipolohu o 90 v ktere je to v klidu takze se to potoci zpet a vyhakne se to
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

13. 2. 2015, 7:05

Škoda, vizualizácia by pomohla. Každopádne ešte mi nejde do hlavy za čo chytá to rameno držiak, keďže drážky v prírube nástrojového držiaku sú použité vidličkou?
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

13. 2. 2015, 7:32

Myslím, že klasický rotační zásobník u tak malého stroje je nesmysl. Když si vezmu zásobník u mého syilu, tak ten je během jednoho dne plný špon, které tam odlítnou. Prostě samotný zásobník je moc blízko vřetenu. U malých mašin by bylo třeba mít zásobník plně krytovaný. Sice by měl při výměně fungovat ofuk, ale když je držák postříkaný chladící kapalinou, tak ten ofuk moc nefunguje.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2015, 7:33

nevim detaily jen jsem to parkrat videl v nejakem videu
pravda je ze to neni prilis caste
hadam ze kvuli nejakemu patentu to vyuziva jen jeden vyrobce
v kazdem pripade to ted na YT nemuzu nikde najit
proste to rameno neni rovne ale ma zalomene konce a osa je 45 stupnu vuci vretenu
hadam ze to jde chnapnout za drazku a soucasne i umistit do vidlicky aniz by to kolidovalo
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

14. 2. 2015, 9:29

bobik píše:Myslím, že klasický rotační zásobník u tak malého stroje je nesmysl. Když si vezmu zásobník u mého syilu, tak ten je během jednoho dne plný špon, které tam odlítnou. Prostě samotný zásobník je moc blízko vřetenu. U malých mašin by bylo třeba mít zásobník plně krytovaný. Sice by měl při výměně fungovat ofuk, ale když je držák postříkaný chladící kapalinou, tak ten ofuk moc nefunguje.
To je pravda, každopádne myslím že pri Syile je hlavný problém v nezakrytovanej diere pre vreteno, na rozdiel od f. Haas alebo Tormach ktoré tam majú jednoduchý posuvný kryt odklapajúci sa zároveň s posuvom zásobníku. Je ale pravda že najradšej by som mal ten vertikálny zásobník s ramenom.
robokop píše:nevim detaily jen jsem to parkrat videl v nejakem videu
pravda je ze to neni prilis caste
hadam ze kvuli nejakemu patentu to vyuziva jen jeden vyrobce
v kazdem pripade to ted na YT nemuzu nikde najit
proste to rameno neni rovne ale ma zalomene konce a osa je 45 stupnu vuci vretenu
hadam ze to jde chnapnout za drazku a soucasne i umistit do vidlicky aniz by to kolidovalo
Už si to viem +- predstaviť, stále mi však nejde do hlavy ako to rameno zasúva nástroje do vidličiek.

A stále platí otázka - akým spôsobom sú nástroje fixované v tých kužeľových držiakoch?
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

18. 2. 2015, 9:30

Myslím že som na správnej stope - https://www.youtube.com/watch?v=8IWtrC_k5qA" onclick="window.open(this.href);return false;, alebo to bolo niečo iné?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2015, 7:11

jo to je presne to co jsem myslel
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8910
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 2. 2015, 8:17

Nějak jim divně skřípou dveře (sedmá vteřina) :lol:
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

21. 2. 2015, 5:20

To som rád že som to našiel, ale aj napriek tomu že to vyzerá zaujímavo, bude to zbytočné zložité na môj malý stroj. Všimnite si aj pohybu vidličiek na ramene, to asi bude spôsob akým je možné použiť rameno aj vidličky v zásobníku.

Nikto by nevedel prípadne neskúmal na svojom stroji akým spôsobom sú fixované nástroje v zásobníku pri použití ramena?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2015, 5:57

jde to myslim i bez tech chnapek nakonci
zkus si to namalovat a vymyslet
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

21. 2. 2015, 6:03

já mám teda jinej typ zásobníku, ale nástroje jsou fixovány zasunutím v takové "kapse" za tu drážku která je po obvodu nástrojového kužele a zaaretovaná v zámku nad touto kapsou je taková chňapka ze dvou částí a roztahuje je pružina.. takže abys tam ten nástroj zandal musíš přetlačit tu pružinu ty chňapky se roztáhnou nástroj tam zaskočí a pružina se roztáhne a drží tu chňapku roztaženou a držící nástroj..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „Automaticka vymena“