Pekný koncept CNC soustruhu

odkazy a obchody
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

30. 5. 2009, 8:22

Narazil jsem na tuto stránku, kde někdo staví cnc soustruh. Jen nevím, proč má dvojí vedení pro suport a koníka.

http://www.cnccookbook.com/MTLatheCNCOverview.htm
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

1. 6. 2009, 5:17

Doopravdy žádný nadšení? Se mi zdá to provedení soustruhu docela pěkný, jen bych opravdu rád věděl, jaký důvod je dát koníka na zvláštní vedení a ne na hlavní vedení suportu. Že by kvůlivá minimalizaci vibrací?
Avenger
Příspěvky: 383
Registrován: 19. 10. 2006, 8:41
Bydliště: Litoměřice

1. 6. 2009, 6:42

Jestli je to toto:
Obrázek
... tak já vidím, že ten koník jezdí taky po těch dvou vrchních kolejnicích a navíc má oporu o ty postranní kolejnice (viz ty pravoúhlé vingly)
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

1. 6. 2009, 8:13

Mě to přijde, že toho koníka bude mít chycenýho tříbodově. Jeden domeček na vrchní a dva domečky na boční kolejnici. Ale proč zrovna takhle? Rozhodně bych ale do podobné konstrukce šel. Chce se někdo podílet na návrhu CNC soustruhu?
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

1. 6. 2009, 8:49

Já si myslím, že jde o to nepřekročit určitou délku lože (nevím ale proč-možná neměl delší lineáry). Z toho důvodu si nemůže dovolit usadit koně na dva rozumně od sebe vzdálený vozejky na ty horní lineáry. Takže z toho vybruslil tak, že shora má jeden vozejk, ale aby se kůň nevyvracel má tam ten dolní bazmek ve tvaru L, který zachytává tyto síly.
petr557
Příspěvky: 101
Registrován: 6. 5. 2007, 2:06

1. 6. 2009, 9:19

Takhle dostane delší posuv koníku
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2009, 9:27

Ale prd :D :D

Dokazete si predstavit ze by na tech samych linearech na kterych mu jezdi suport tim konem radne zatlacil proti vreteni ??
Vite co to udela s temi lineary ??

Ohlo by je to jako rohlik, vyskove by dochazelo k deformacim.
Tim resenim se prenese hlavni sila na paku kera je ukotvena na pomocnem vedeni ktere bude zvedat a hlavni vedeni bude tlacit do zakladny coz bude uplne OK.

Konstrukcne je to genialni reseni.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

2. 6. 2009, 12:33

Že by se lineáry takhle deformovali? Dyk například u osy z (viz pupákova F5) u frézky jsou taky namáhány tak, jako zde od koníka.
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

2. 6. 2009, 12:54

Lineáry se samozřejmě zdeformovat dají. Mě případá vůbec ten nápad dát koně na lineáry - řekněme ne zrovna ideální :) . Lineáry mají totiž umožňovat něčemu snadný pohyb - což u koně je spíše důležitější fest zaaretovat. Ale jednak jde o hobby mašinku, jednak ty lineáry vypadají celkem bytelně, ta mašina nevypadá stavěná na nějaké kruté špóny a celkem chápu, že se mu nechtělo vymýšlet nějaké jiné vedení koně.
Naše soustruhy mají taky suporty na lineárech, ale koně jsou postaveni přímo na loži.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

2. 6. 2009, 3:07

Klasický koník se zaaretuje a pohyb do vřetene je pomocí pinoly. U CNC soustruhu asi na vrtání bude stačit nějaký držák vrtáku do suportu. Takže tady bude potřeba koník používat jen jako podepření dlouhého obrobku. Jak realizovat aretaci koníka, když je na lineárech? Když takhle na tom přemýšlím, tak bude skutečně nelepší udělat vedení pro koníka jako na klasickým soustruhu, jak píše Pavel R.
Mambo
Příspěvky: 315
Registrován: 5. 4. 2007, 5:38
Bydliště: Turnov/Liberec

2. 6. 2009, 4:29

Uz se ta aretace resila jsou specialni moduly k vozikum ktere to zabrzdi (ovladane jak rucne tak pneumaticky i elektricky )
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

2. 6. 2009, 5:17

Jo, ty moduly znám, používáme je na CNC pro aretaci trámců stolu. Má to dva háčky - jsou drahý a navíc to brždění zase není až tak ,,natvrdo´´ aby to ubrzdilo koně. Prostě je tam nízkozdvihový pneupístek. který to brzdí.
Mambo
Příspěvky: 315
Registrován: 5. 4. 2007, 5:38
Bydliště: Turnov/Liberec

2. 6. 2009, 5:24

Cena nejspis sedi, ale urcite se dela vic verzi videl sem je pouzite ze drzely smykadlo frezky (a ne male).
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

2. 6. 2009, 7:49

Já jsem začátečník a je to fórum tak se může kecat cokoliv., Tak bych vznesl kacířskou myšlenku, tak mne nepalte! :shock: Já nikde nedohledal co s tím zamýšlí. Anglicky jsem idiot. Ale co když ten koník bude dál rozvíjet. Napříkla ho bude CNC řídit. Na velkých strojích se tomu říká koník v cyklu. Popřípadě by tam mohl na tý konzoli mít dálší jiný vehikly. Jak někdo psal na hoře, pro normálního koně je nutná dobrá a jednoduchá fixace a to ty lineární vedení nejsou to pravé ořechové. Dle obrázku prochází posuvový šroub osy Z středem lože a bude na to sypat špony???. Ale asi ví co dělá a přesto to udělal. Na bokách asi potřebuje místo! :roll: Proč???? Kdo ví co to bude za stroj!! :roll:
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

2. 6. 2009, 9:41

No nejspíš tam použije krytování lineárů a šroubu. Taky jsem myslel, že by koník mohl být poháněn dalším šroubem, ale jak říkám na vrtání lze upravit suport, takže význam koníka podle mě u cnc soustruhu spočívá jen jako podpěra pro soustružení mezi hroty (univerzálka-hrot). Ale když zase zapojím šedou kůru, tak by koník mohl vrtat zároveň se vnějším soustružením, čímž by se zvedla produktivita.
Odpovědět

Zpět na „www stranky o stavbe CNC“