CNC USB controler

odkazy a obchody
Michal Prokop
Příspěvky: 64
Registrován: 5. 11. 2009, 3:16

18. 8. 2012, 11:35

ahoj
Zkousel nekdo delat tu desku MK1 ? zamalo by jak to beha , jinak to vypada dost zajimave
stelerp
Příspěvky: 26
Registrován: 17. 10. 2008, 9:12

4. 3. 2013, 5:33

Taky mně tato věcička taky zajímala, tak jsem pátral. A zjistil jsem toto.

DIY MK1 bez license = omezení 25 řádků kodu
DIY MK1 a vlastní software = omezení 25 řádků kodu
DIY MK1 se zakoupenou licensí (69 Euro) a vlastní software = omezení 25 řádků kodu
Koupený MK1 (69 Euro) a vlastní software = omezení 25 řádků kodu

Takže plně funkční je až varianta:
DIY MK1 + zakoupení license (69 Euro) a jejich software bez omezení
a nebo
Koupený MK1 (69 Euro) + License (69Euro) = lze vytvořit vlastní software bez omezení

O vlastním software píšu proto, protože mně tato možnost osobně zajímala. Když to porovnám s CZ nabídkou třeba GVE+ARMOTE tak jsem přibližně na podobných cenách, ale GVE jede přes Seriovy port a připadá mi složitá obsluha komunikačního protokolu. Planet-CNC jede přímo po USB, rozhraním je DLL knihovna a komunikace mi připadá jednodušší.

S pozdravem Stelerp
kamilpetrjansta
Příspěvky: 204
Registrován: 28. 8. 2006, 11:13
Bydliště: Brno - venkov
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2013, 8:57

Takže trošku info k softu a deskám.
Já mám největší zkušenost s MK2. Doma mám ještě MK2/4. S tou
počítám na cnc řezačku polystyrenu. MK1 jsem nezkoumal ani nepoptával.
MK2 a Mk2/4 bez licence ani snad neprodají. Během roku co jsem měl možnost
desku MK2 testovat na BF20 viz. naše mašinky tak byl soft několikrát vylepšen.
Samozřejmě má nedostatky, ale hlavně že vývoj pokračuje a vylepšení nejsou jen kosmetické.
Myslím, že tento soft s řídící jednotkou MK2 má dobře našlápnuto a pokud bude vývoj pokračovat
tímto tempem tak jsem na výsledek moc zvědav.
Sputnik
Příspěvky: 3
Registrován: 8. 1. 2022, 8:44

9. 6. 2022, 7:02

Zdravím,
pokukuji po tomto systému (PlanetCNC) na řízení své hobby frézky.Je tu někdo kdo tento systém používá v současné době?
Jak to fičí?
Před půl rokem jsem narazil na inzerát prodeje frézy s tímto systémem a položil jsem dotaz prodejci jak to fungovalo.Pán mi napsal že od instalace a odladění s tím nebyl sebemenší problém a fréza jela denně.
Docela se mi líbí ucelený systém HW + SW od jedné firmy a také podpora servomotorů do budoucna.
A ta cena cca 6000,- za desku + klíč u výrobce je velmi příznivá.
Díky za info.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

9. 6. 2022, 5:21

Před cca 4 rokama jsem to zkoušel, sice jen tak zlehka, ale nepřišlo mi to nijak převratné a koupil jsem si další Gravos. Sériovej port u Gravosu mi nijak nevadí, ale asi nejdůležitější je pro mě čeština a téměř okamžitá technická pomoc.
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

10. 6. 2022, 12:02

Sputnik píše: 9. 6. 2022, 7:02 A ta cena cca 6000,- za desku + klíč u výrobce je velmi příznivá.
Díky za info.
To ti přijde jako příznivé?? :shock:
MESA tě vyjde na polovinu a LinuxCNC je zdarma - a tyhle dvě věci mají bezkonkurenčně lepší možnosti, schopnosti a stabilitu. Dokonce takové, že řada lidí to dává do dospělých mašin místo těch šíleně drahých firemních značkových systémů.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Sputnik
Příspěvky: 3
Registrován: 8. 1. 2022, 8:44

10. 6. 2022, 10:29

Pipik píše: 10. 6. 2022, 12:02
Sputnik píše: 9. 6. 2022, 7:02 A ta cena cca 6000,- za desku + klíč u výrobce je velmi příznivá.
Díky za info.
To ti přijde jako příznivé?? :shock:
MESA tě vyjde na polovinu a LinuxCNC je zdarma - a tyhle dvě věci mají bezkonkurenčně lepší možnosti, schopnosti a stabilitu. Dokonce takové, že řada lidí to dává do dospělých mašin místo těch šíleně drahých firemních značkových systémů.
Ano,přijde.
LinuxCNC je sice zdarma,ale složitost toho systému a "nekonečné" možnosti nastavení mě abych řek pravdu přímo odrazují.
Bylo mi hned jasné že se tu někdo kvůli linuxcnc ozve.Mám ho doma a nějak jsme si spolu prostě nesedli.
Ještě přemýšlím o Gravosu.
Ta čeština a podpora je pro mne veliká deviza.
Nic ve zlém.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1349
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

11. 6. 2022, 6:06

Sputnik píše: 10. 6. 2022, 10:29 Bylo mi hned jasné že se tu někdo kvůli linuxcnc ozve.Mám ho doma a nějak jsme si spolu prostě nesedli.
Koukal jsem, ze nebydlis az tak daleko ode me. Pokud bys mel zajem dat LinuxuCNC sanci, tak jsem ochotny pomoci.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

11. 6. 2022, 9:30

LinuxCNC je sice zdarma,ale složitost toho systému a "nekonečné" možnosti nastavení mě abych řek pravdu přímo odrazují.
Bylo mi hned jasné že se tu někdo kvůli linuxcnc ozve.Mám ho doma a nějak jsme si spolu prostě nesedli.
Ještě přemýšlím o Gravosu.
Ta čeština a podpora je pro mne veliká deviza.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Tohle bych tesal do kamene. Trochu jsem s linuxem dělal a není to v žádném případě přívětivý OS. Kromě běžnejch znalostí vyžaduje výbornou znalost angličtiny a samozřejmě i samotnéhp linuxu. Neříkám, že to nejde, ale lidi většinou nechtějí strávit hromadu času učením "zbytečností". Prostě pro někoho je cílem funkční stroj a né laborování okolo nastavení jednotlivých parametrů. To je až několikátý vyšší level. Teď samozřejmě mluvím pouze za sebe, ale dávám přednost hotovému řešení před nějakým otevřeným systémem. Sice je to "dražší", ale funguje to a speciálně u Gravosu je jako bonus čeština a kontakt na kluky Vostárkovic. Samozřejmě manuál a programy na nastavení, tedy i hodně průměrný uživatel zvládne nastavení celého stroje poměrně rychle.
Kdyby tady byl nějaký subjekt, který poskytne (udělá) instalační soubor, podle požadavků nakonfiguruje systém, dodá smysluplný návod na případné další úpravy, tak bych do toho taky šel. Samozřejmě to beru jako klasickou komerční aktivitu. Pokud se bude cena pohybovat třeba na úrovni toho zmiňovaného Gravosu, může to mít výrazný úspěch. Přeci jenom je to variabilnější.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 6. 2022, 11:36

Dost casto tu vidim podobny vzorec chovani kdy odchovanec windows pristoupi nove k linuxu se stejnym stylem. Jenze linux je velmi rozsahly n
Temer nekonecne ko figurovatelny a vyzaduje presne zadani. To je veliky rozdil oproti win. Kde staci metoda pokus omyl. Kde u systemu s nasobne vetsi konfigurovatelnosti roste mnozstvi variant konfigurace do astronomickych cisel ale tech kyzenych a funkcnich je z toho jen par...
Tim chci rict ze to vyzaduje zasadne zmenit pristup. U linuxu a pod. neexistuje jina sance nez cist dokumentaci (anglictina) a zcela presne pochopit co ktery konfiguracni parametr dela. Pokus omyl je zde absolutne nepouzitelna metoda. Pri zmene tohodle pristupu pak odmeni spoustou novych moznosti a spolehlivosti.

To jen jako doplneni k tomu zklamani z linuxu. Nevidim v tom neresitelny problem pro nekoho kdo alespon trosku umi anglicky a pouzije translator. Jediny problem je naucit se pracovat v tom tim jinym zpusobem oproti win. Proste zmenit pristup.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

11. 6. 2022, 11:58

lubbez píše: 11. 6. 2022, 9:30 Kdyby tady byl nějaký subjekt, který poskytne (udělá) instalační soubor, podle požadavků nakonfiguruje systém, dodá smysluplný návod na případné další úpravy, tak bych do toho taky šel. Samozřejmě to beru jako klasickou komerční aktivitu. Pokud se bude cena pohybovat třeba na úrovni toho zmiňovaného Gravosu, může to mít výrazný úspěch. Přeci jenom je to variabilnější.
Lubbez, jenže ono to přesně takhle je.
Instalační balíček je mnohem přívětivější než instalace windows, navíc po instalaci máš vše připravené, žádné instalace driverů a podpůrných softwarů už netřeba. Prostě jedna česká instalace a hotovo. Nemluvě o rychlosti té instalace.
Po instalaci pouze spustíš config - ano, ten bohužel anglický - který ale tě velmi jednoduše provede nastavením tvého stroje, a ne, není tam nic o šílené konfiguraci jakýchsi nepotřebných podivností. A pak už jen spustíš samotný program a frézuješ.
Popravdě si neumím ani představit že by to mohlo být jednodušší.

Nic z té obrovské konfigurovatelnosti co nabízí se tě defacto vůbec nemusí dotknout, pokud v tom sám nezačneš hledat. Uživatelé windows to tak nějak čekají, a tak se jim to tak nějak často stane. Chápu. Nebyl jsem jiný. Taky jsem hledal zrádnosti a zapadl do toho. Robocop to napsal správně - uživatelé windows jsou zvyklí na své postupy, a tak nějak se přirozeně brání pochopit že by to mohlo být jinak, lépe. Není na tom nic špatného, jen to tak nějak po těch letech s windows je.

Nicméně teprve až po dvou letech užívání jsem zabrousil do nějakých konfigů a variant, a to jsem nestíhal doslova zírat co všechno to umí, a co všechno je tam dokonce už předdefinované, aby s tím bylo co nejméně práce. Prostě mazec. To co vidíš napoprvé a v podstatě do toho nikdy nemusíš šťourat a funguje to, je ve skutečnosti jen špičička ledovce co všechno ten systém umí.
Lidé kteří zvládli přejít z MACHu a jiných soft na LinuxCNC to považují za zcela nesrovnatelné systémy a obvykle už zpět nechodí.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 6. 2022, 12:05

Ty moznoati jsoui skoro neomezene
Tohle je treba na linuxcnc, tusim ze to bylo 8 rizenych os. Nektere interpolovane navzajem. Nektere nezavisle, autonomni. Do toho renderovani bitmap pro tiskarnu a komunikace s ni. Jde na tom postavit prakticky cokoli.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1349
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

11. 6. 2022, 12:47

lubbez píše: 11. 6. 2022, 9:30 Kdyby tady byl nějaký subjekt, který poskytne (udělá) instalační soubor, podle požadavků nakonfiguruje systém, dodá smysluplný návod na případné další úpravy, tak bych do toho taky šel. Samozřejmě to beru jako klasickou komerční aktivitu. Pokud se bude cena pohybovat třeba na úrovni toho zmiňovaného Gravosu, může to mít výrazný úspěch. Přeci jenom je to variabilnější.
Jeden subjekt znám. :twisted:
https://zz912.webnode.cz/o-me/
Asi tak idealni clovek nejsem, abych psal návod ale par lidi jsem LCNC naucil pouzivat.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 6. 2022, 1:33

zz912 píše: 11. 6. 2022, 6:06 Koukal jsem, ze nebydlis az tak daleko ode me. Pokud bys mel zajem dat LinuxuCNC sanci, tak jsem ochotny pomoci.
Pozor na sankce! ;-)
lubbez píše: 11. 6. 2022, 9:30 ... Trochu jsem s linuxem dělal a není to v žádném případě přívětivý OS. Kromě běžnejch znalostí vyžaduje výbornou znalost angličtiny a samozřejmě i samotnéhp linuxu. Neříkám, že to nejde, ale lidi většinou nechtějí strávit hromadu času učením "zbytečností"...
Sorry jako, Luboši. U ledaskoho bych tomu možná věřil, ale u Tebe určitě ne.
Člověk jako Ty, který sedne a z voleje napíše systém pro řezání závitů na soustruhu, s něčím jako je základní rozběhnutí LinuxCNC rozhodně mít problém nebude. Stejně tak nevěřím tomu, že bys tomu nebyl ochotný dát trochu času/práce.
Myslím, že u Tebe jde jen o mentální blok, který sis z nějakého důvodu nabil do hlavy.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1349
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

11. 6. 2022, 2:05

Mex píše: 11. 6. 2022, 1:33
zz912 píše: 11. 6. 2022, 6:06 Koukal jsem, ze nebydlis az tak daleko ode me. Pokud bys mel zajem dat LinuxuCNC sanci, tak jsem ochotny pomoci.
Pozor na sankce! ;-)
Jak to myslis?
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Odpovědět

Zpět na „www stranky o stavbe CNC“