Opakované poruchy motoru

lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

12. 5. 2013, 7:58

ještě bych zkusil ( pokud jsou totožné) prohodit drivery at je jistota ale viděl bych to na ty halovky, jinak na motoru není nic co by mohlo odejít. Maximálně přeměřit vnitřní odpor fází a indukčnost, to porovnat s datasheetem. Pokud to sedí tak motoru nic není. Už jsem taky viděl odmagnetované rotory díky špatnému řízení ( nebo i jen částečně - ale pak se zvedli otáčky na volt).
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
atostogos
Příspěvky: 10
Registrován: 9. 5. 2013, 11:07

14. 5. 2013, 1:34

Ne tento, ale jeho předchůdce byl zkoušen v mašině a s vyjmutým řemenem na převod posuvu - takže bez zátěže a kleknul taky. Tenkrát nám tvrdili, že je to encoder. Mimo stroj jsme ho nezkoušeli.
Akcelerace je přípustná do 20 m/s2. Používal jsem 15 na doporučení výrobce a rychlost 1000 mm/s - to abych ho moc netrápil. Teď když motor zlobí, používám akceleraci 5 a rychlost 300 mm/s - je na to relativní spoleh, ale to není řešení.
atostogos
Příspěvky: 10
Registrován: 9. 5. 2013, 11:07

14. 5. 2013, 2:21

Ještě jedna věc.
Motor píská a to i v klidu kdy je pod proudem, ale netočí.
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

14. 5. 2013, 5:10

lubos píše:dost často je u těchto motorů problém se zpětnou vazbou ( hall senzory ) ty vlivem kmitání mohou změnit svou polohu ( mechanicky)
To si nejak nedovedu predstavit. Predpokladam, ze hallovky jsou ulozene v nejake vyfrezovane drazce statoru. Takze si celkem dovedu predstavit, ze sonda upadne a nebude fungovat vubec. Ale ze by se nejak posunula po obvodu motoru, to se mi nejak nechce verit.

A jestli sondy funguji spravne jiste lze snadno na mrtvem motoru overit protacenim motoru rukou a ocuchanim vystupu tech hallovek merakem.

Stejne tak se daji omerit vsechna 3 vinuti. Pro prvni priblizeni aspon merakem (odpor vinuti, pokud to merak umi tak i indukcnost). Pak pripadne zkustit i stav magnetu - pokud se motor roztoci treba vrtackou, tak vsechna 3 vinuti musi generovat zhruba stejne napeti. A porovnat se zdravym motorem. Mozna by to slo poznat i pri protaceni rukou podle sily zapadkoveho efektu.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

14. 5. 2013, 6:28

o proměření motoru jsem už psal. Ohledně těch halovek, 99% motorů je nemá instalované přímo do statoru a to z mnoha důvodů.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

14. 5. 2013, 7:59

lubos píše:o proměření motoru jsem už psal. Ohledně těch halovek, 99% motorů je nemá instalované přímo do statoru a to z mnoha důvodů.
No tak to bude na cele motoru, to je snad celkem jedno. Tech moznosti zase neni tolik. Sice jsem BLDC motor s hallovkama rozdelany nemel, ale neverim, ze by slusny vyrobce neudelal na ty sondy nejake vybrani, ve kterem jsou umistene.

Dalsi snadny pokus jak overit jestli je problem se sondama je pujcit si nejaky modelarsky regulator a roztocit ten motor v sensorless rezimu.
Jinak BLDC motor je tak silene jednoducha konstrukce, ze zjistit problem musi byt otazkou chvilky. A urcite to stoji zato, bud kvuli reklamaci (je-li to v nejake zaruce), nebo proto, aby uzivatel vedel, na co si dat pozor.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

14. 5. 2013, 8:06

já jich měl rozebraných s halovkama asi jen 10 různých typů...
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

14. 5. 2013, 8:20

lubos píše:já jich měl rozebraných s halovkama asi jen 10 různých typů...
Tak to je skutecne hodne. Kde vsude to bylo nasazene? Bezsenzorovych je kolem dost (napr. uz i harddisky presly na bezsenzorove, stare disky jeste mely senzory), ale na senzorove nikde moc nenarazim.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

14. 5. 2013, 9:10

senzoráky jsou všude tam kde je zátěž již od nulových otáček bez této informace nejde zprávně určit komutaci. Bohužel to má i své nevýhody právě při přetěžování, ale to zase záleží na umístění a způsobu řízení. Bohužel to má řadu nevýhod a jedno z nich je přesné nastavení které je zvlášt pro vícepolové motory dost problematické. Proto se skoro u všech motorů používají halovky na tištáku kterým jde nastavit správné časování mechanicky ( podobně jako u resolveru který se musí nastavit), případně to jde dělat elektronicky. U málo polových motorů kde elektrická otočka je několik desíte stůpnů se v zásadě nic neděje pokud to o nějaký stupen ulítne ale mohou tam být špičky a bohužel když to na jednu stranu ulítne o 2 stupně tak na druhou už jsou to 4 a pak ta špička je o dost větší. Také hodně obyč halovek s teplotou cestuje je toho hodně, někdy to může být i kolésajícím napětím na halovkách.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

15. 5. 2013, 2:56

Sice se tu řeší halovky, ale používá je vůbec systém pro řízení?
Na začátku byl zmíněn optický enkodér což zavání snahou výrobce o vyšší polohovou přesnost a tím pádem nemá důvod využívat pro řízení sondy v motoru.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7214
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

15. 5. 2013, 3:00

Cjuz píše:Sice se tu řeší halovky, ale používá je vůbec systém pro řízení?
Na začátku byl zmíněn optický enkodér což zavání snahou výrobce o vyšší polohovou přesnost a tím pádem nemá důvod využívat pro řízení sondy v motoru.
pokud je použita kombinace Hallovy sondy + optický enkoder, pak jsou hallovky pravděpodobně použity pro komutaci motoru a enkodér pro snímání polohy systémem
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

15. 5. 2013, 4:13

testone píše:
Cjuz píše:Sice se tu řeší halovky, ale používá je vůbec systém pro řízení?
Na začátku byl zmíněn optický enkodér což zavání snahou výrobce o vyšší polohovou přesnost a tím pádem nemá důvod využívat pro řízení sondy v motoru.
pokud je použita kombinace Hallovy sondy + optický enkoder, pak jsou hallovky pravděpodobně použity pro komutaci motoru a enkodér pro snímání polohy systémem
Ano :D
proč jsou použity halovky jsem psal pár řádků nahoru..
jednodušeji - halovky nahrazují komutátor.
Zajímalo by mě zda bylo vyzkoušeno alespon něco z toho co jsme tu poradili.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
seiten321
Příspěvky: 8
Registrován: 1. 2. 2012, 12:44

10. 10. 2013, 8:10

Zdravím pánové,

Zajímalo by mě, jestli se nakonec našla závada na tom motoru.
Jelikož jsem stroje SEI servisoval a stále servisuji tak by to byla cenná informace :-)
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“