Uložení kuličkového šroubu u frézky Kompas VF25GS - CNC

mechanika k motorům
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

14. 10. 2013, 8:12

tak to je docela masakr.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

15. 10. 2013, 11:40

jen pro rozměrové info, jaký průměr šroubu tam je ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Andrew
Příspěvky: 206
Registrován: 24. 5. 2010, 12:31
Bydliště: Liberec

15. 10. 2013, 12:01

Tam především jde o to, že to uložení bylo úplně mimo. Když jsem to chtěl dát zpět, tak bych musel ohýbat šroub a přetahovat se s ním abych původní bok stolu uchytil zpět ke stolu. Kamarád to dnes zhruba měřil a šroub by měl projít v té mezeře při uchycení do původních děr po trapézovém šroubu. Mělo by stačit jen tu matici upravit tak jak to udělali, maximálně ze shora udělat proužek o 0.5-0.7mm hlubší. Šroub je 16mm.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

15. 10. 2013, 3:53

tedy 16-ka šroub by mohl být v původní pozici jako trapéz ?

pak asi důvodem pro uvedené posunutí osy šroubu bude velikost matky - že by neprošla (na posledním obrázku) horním okrajem
a současně takto doladili rozměr, aby matka mohla být přišroubovaná přímo na spodek

pokud si dobře pamatuji, tak přestavby mívají (opět poslední obrázek) velký odfrézovaný otvor ve spodní části a profrézovanou drážku pro šroub a nově vyrobená čela. (a na tomto pokusu je krásně vidět ... proč)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Andrew
Příspěvky: 206
Registrován: 24. 5. 2010, 12:31
Bydliště: Liberec

16. 10. 2013, 10:52

Pravděpodobně by mohl být 16 šroub v původní poloze dle kamarádem dodaných hodnot, ale dokud si to sám nezměřím a neozkouším tak to jistě prohlásit nemohu. Mám v dílně 16 kulatinu, tak bych udělal na jedné straně kulatiny osazení a mohl to vyzkoušet.
Osobně bych ale raději zde volil šroub 12mm 4mm stoupání od Hiwinu. Ten lze umístit bez jakýhkoliv problému včetně matice, která se nemusí nijak brousit a i co se týče axiální síly, tak bude stále splňovat požadavky výrobce šroubu pro maximální zatížení. Jediné co neznám je jak výrazně se mění cena oproti klasickému 16mm šroubu a matici. Pokud je někde možné stáhnout ceník či máte podobné údaje, tak bych rád. Mail do Hivinu jsem již napsat, jak se pohybuje cena.
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1776
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

16. 10. 2013, 11:20

čau, já kupoval z CNCshopu mají kapku dražší kuličkové matice proti třeba Aukru, ale zase kvalitnější, ceny mají na stránkách - doporučuji.

http://www.cncshop.cz/kulickove-srouby_c" onclick="window.open(this.href);return false;
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Andrew
Příspěvky: 206
Registrován: 24. 5. 2010, 12:31
Bydliště: Liberec

16. 10. 2013, 11:47

Z cnc shopu budu řešit ruzné díly pro předělání soustruhu, ale šroub 12mm v nabídce nemají, jinak zde řeším hiwin šrouby což je to samé co prodávají na cnc shopu, respektive ty co jsem měl v plánu použít.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

16. 10. 2013, 4:38

za šroub 12mm počitej cca dvojnasobek než za tu 16ctku. kdysi jsem jej poptaval. jinak ti jej klidně objedná i pán z cnc šopu. napiš mu.
co ti tam nevleze ? máš problem stou maticí ? to se dá řešit i jinak. matice bez příruby a udělat jenom nakové placate svěrne pouzdro. dělal jsem to tak na soustrunu a do prostoru 32 x32mm jsem nacpal matici ze šroubem 16mm....

jaký ma průměr ta matice co tam máš ?? pokuď maš ten šroub i matici tak je škoda peněz to měnit.. ta příruba se da shodit na soustruhu.
Andrew
Příspěvky: 206
Registrován: 24. 5. 2010, 12:31
Bydliště: Liberec

16. 10. 2013, 5:51

čistý prostor mezi stěnami tam je cca 21mm, ale zatím nevím kolik ho je na jakou stranu po instalaci šroubu. Z měření to zatím vychází na cca 4mm směrem nahoru. Až se k tomu zase dostanu budu vědět víc.
Ta dvojnásobná cena mě trochu překvapila, když člověk výjde z tohoto ceníku z roku 2007 http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=3&t=2140" onclick="window.open(this.href);return false; kdy ty šrouby 12x4 byly nejlevější ze všech. Hold předpokládám že od té doby zlevnilo to co je nejžádanější.
Předpokládám že kvalita těchto šroubů a matice asi bude výrazně horší:
http://cnc.inshop.cz/maticejednoduche/m ... ?ItemIdx=0" onclick="window.open(this.href);return false;
dle fotek mi ale příjdou, že jsou podobného typu jako je tam teď ta 16tka.
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2013, 6:11

Šroby z toho eshopu, na ktorý odkazuješ, sú relatívne v pohode, aj keď to nie je žiadna výhra... Ale pre tvoju potrebu stačí.
Čo sa týka matky, tak sa skús pozrieť niekde inde, tieto sú STRAŠNÉ! Tieto nebrať... Jedine, že nevieš čo s voľným časom, treba ich rozobrať, vysypať guličky (aj keď pravdepodobne už nejaké v sáčku vysypané budú), zopár guličiek dokúpiť v ložiskovom obchode, potom matky prečistiť a poskladať. Prvá ide zložiť veľmi ťažko, ostatné sú brnkačka :D

Ale otázka je, či netreba kupovať set matka + šrób (či to pasuje medzi výrobcami), ak áno, tak aj šrób kúp inde... P.
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
Andrew
Příspěvky: 206
Registrován: 24. 5. 2010, 12:31
Bydliště: Liberec

16. 10. 2013, 6:35

Díky za infor. No ještě je ve hře tato matice od SKF http://cz.rs-online.com/web/p/kulickove ... e/4812677/" onclick="window.open(this.href);return false;
Předpokládám že matice a šrouby od jiných výrobců moc kompatibilní nebudou, takže jediná možnost je koupit obě věci od jedniho výrobce.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

17. 10. 2013, 8:38

ono je to tak že ty 16 ,20tky atd se prodavaji hodně , tak jsou levnější.. pokud budeš kupovat 12 ctku tak je to dražší.. to platí i u některáých linearu atd...
neuvažoval jsi o trapezu ??
Andrew
Příspěvky: 206
Registrován: 24. 5. 2010, 12:31
Bydliště: Liberec

17. 10. 2013, 10:31

Tak prozatím pokud se dohodnu s prodejcem CNC bych tam dal tu 12x4 z CNC shopu. Cena matice je stejná jako pro ostatní Hiwin šrouby a těch cca 800Kč rozdílu na šroubu pro tu jednu osu, také není velká položka. Na soustruh jsem také počítal s Hiwin šrouby a maticemi a předpokládám že ta cenu za lepší kvalitu se časem vrátí.
Andrew
Příspěvky: 206
Registrován: 24. 5. 2010, 12:31
Bydliště: Liberec

8. 11. 2013, 5:08

Tak přináším aktualizaci. Došlo k dohodě s prodejcem a vymontoval jsem celou y osu (šroub, matice, domek, spojka) a poslal ji prodejci za finanční kompenzaci. Tato CNC frézka byla koupená od firma CauCau http://www.cnc1.eu/sk/kompasvf25gs-cnc.htm" onclick="window.open(this.href);return false;.
Mezitím jsem objednal nový šroub 12x4 a matici a udělal na soustruhu nový domek s pevným uchycením a jeden s volným popřípadě předepnutým z jedné strany. Obě díry pro ložiska jsem přesně vysoustružil a ložiska zalisoval. Také jsem udělal nový úchyt pro matici na závit M20x1 a zajišťovací matice pro stažení šroubu k ložisku.
CIMG9000.JPG
CIMG9007.JPG
Vše připravené a čekalo se na šroub. Ten dorazil dnes a jedním slovem katastrofa.
Vše mi příjde jako bych ten šroub objednal od toho samého prodejce jako jé frézka. Kdybych ho neobjednal sám, ale někdo jiný, tak bych tomu i pevně věřil.
Osazení šroubu pro spojku 6.34mm přesně jak jsem chtěl, za to průměr osazení pro ložisko 7.9mm, což ta desetina mm vůle se samozřejmě běžně používá pro hřídelku co má jít do ložiska. No nic si říkám, to se ještě nějak zvládne. Namontuju šroub jen do vyndaného obraceného stolu a zkusím spustit motor. Dle pohybu matice mi je ale hned jasné že je něco špatně, takže šroub ven a měřím na soustruhu, viz videa:
http://youtu.be/NTiprb7NN_c" onclick="window.open(this.href);return false;
http://youtu.be/4mZbt39tE64" onclick="window.open(this.href);return false;
http://youtu.be/_zgA79Z67tM" onclick="window.open(this.href);return false;
http://youtu.be/rNzdMNxTXmk" onclick="window.open(this.href);return false;
Uložení šroubu na straně u motoru je mimo osu rotace matice téměř 0,2mm na druhé straně to je 0,1mm a nejlepší na tom je to, že když šroub jen uchytím do čelistí bez nějakého usazování a měřím házivost přes matici tak se dostanu do 0.01-0.02mm.
Jestli toto sou standardní služby v ČR a SR tak už opravdu nemá smysl si někdy něco nechat dělat a raději si to udělám sám. Časově to výjde nastejno a ještě ušetřím a především to budu mít dobře.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

8. 11. 2013, 7:32

(asi jim trochu házela hlava, když ten šroub stáčeli :-( )

na prvním obrázku - je dofrézovaná široká drážka pro domek ? nebo to je původní stav z "Číny" ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“