Frezovanie platkovymi frezami

Odpovědět
PBr
Příspěvky: 943
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2015, 5:03

Ahoj,

Chcel by som sa skusenych opytat, ci je mozne s takouto hlavou frezovat "bokom", dajme tomu ap=10mm, ae=1-10mm? To jest na 80% vysky platku.
Ani mi neide o presne tento typ (mam aj taky na obrazku - SANDVIK R290-063Q22-12M,RHV615), ale vseobecne s rohovymi platkovymi frezami.
S mensou frezou ale podobnej geometrie (25mm) som raz skusal takto frezovat a robila dost velky ramus, neviem ci to je normalne :) Skusal som to susledne, s fz=0.05-0.1mm
Existuje nejake pravidlo pre platkove frezy vseobecne co sa moze a co nie? Ci staci dobry sluch? Oproti monolitnym frezam je to o dost hlucnejsie, je to OK?

vopred vdaka za kazdu cennu skusenost.
Přílohy
12.JPG
qwer
Příspěvky: 1301
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

10. 1. 2015, 8:19

Ísť to ide, ale rámus to robí, menší priemer frézy ide tichšie, ten Sanvik na obr. mám aj ja, ten robí rachot, že ho skoro nepoužívam, Ten malý drážkovač na obr. pri vysokých ot. ide relatívne ticho, no zase to neodsýpa. Častejšie používam frézy s plátkami APKX 1505, no aj tie majú malý sklon plátkov, chcelo by to aspoň 25-30°
012.JPG
010 (2).JPG
SECO.JPG
trxtechnologies
Příspěvky: 178
Registrován: 1. 12. 2013, 11:08

11. 1. 2015, 9:36

Ahoj, môj názor je že ak má byť takáto plátková fréza "ticho" musí mať aspoň dva zuby v zábere... čo pri frezovani bokom nepôjde zabezpečiť :)
Matúš
Uživatelský avatar
Grell
Příspěvky: 91
Registrován: 12. 8. 2013, 1:40
Bydliště: Vsetín

14. 1. 2015, 12:27

Díky malému počtu zubů fréza při malém Ae bude "kopat". Ale hlavně se s Ae zmenšuje i střední tloušťka třísky. (Pokud jdu při stejném strojním posuvu dolů s Ae, tak se reálný posuv a průřez třísky zmenšuje. Toto se dá vykompenzovat zvětšením posuvu na zub. (Tento princip se využívá při vysokorychlostním obrábění.) Pro neznalé je to trošku vyšší dívčí. Na to navazuje posuv na zub. Ten nikdy nesmí jít pod hranici doporučenou výrobcem. Pokud jdu pod tuto hranici zadělávám si na průšvih. Utvařeč nebude utvářet a destička bude klást v řezu ohromný odpor. S destičkami frézovat "vždy" sousledně. Musíš si uvědomit, že ta deska je vlastně tupá. Takže při nesousledném frézování se nebude zařezávat a bude se dost odtláčet. (neplatí pro frézování povrchově kalených dílců)
Vedoucí vývoje / Technolog / Programátor / Obsluha CNC / Kontruktér / Podržtaška / Pi*us k ruce
S50CNC, CKE 6150Z, Lynx 220 LSA, Lynx 220 Alpha, DNM 500,Haas VF-2SSY, Haas ST-30SSYT, Citizen A20 VII EVO
EdgeCam 2014/2016, SpaceClaim 2015
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

14. 1. 2015, 12:38

a hlavně na to musí být stroj s patřičnou tuhostí a výkonem na vřetenu.. jinak s tím v zásadě není problém.. samozřejmě v porovnání s nějakým karbidem je to hlučnější..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
PBr
Příspěvky: 943
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

14. 1. 2015, 7:09

Ahoj, diki za nazory. V podstate je pravda ze platky su "tupe" oproti monolitnym frezam, z toho vyplyva vyrazne vacsie fz. Druha vec je, ze pri suslednom frezovani to chce relativne velky vykon vretena, na mojej masine si napriklad neviem predstavit obrabanie so sponou 0.1mm/zub ako je na obrazku od qwer. Jednoducho to asi nie je na 3,5kW vreteno - este sprevodovane trochu do rychla.
Inak to je pravda, ze male Ae zvysuje posuv, v hlave mam +- vzorec, ze pri menej nez 10% Ae sa zvusuje posuv na 150-200%, to je jednoducho geometria, staci si to rozkreslit v CADe.
Co sa tyka frezovacich hlav, je normalne, ze jeden-dva platky trcia mimo o 0.07-0.1mm? Alebo to znamena poskodenu hlavu vhodnu so srotu?
milda87
Příspěvky: 294
Registrován: 5. 7. 2012, 7:51
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

14. 1. 2015, 9:44

Takže se dá říct,že větší počet plátků znamená tišší a lehčí chod?
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

14. 1. 2015, 9:47

Ahoj,
na jaké frézce jste zkoušely frézovat s těmi plátkovými frézami?

Já mam FN22. Nikdy jsem s plátkovou frézou nefrézoval, ale shodou okolností jsem se o tom z jiného důvodu bavil s jedním nástrojařem. Není to asi ani tak o výkonu jako o celkové konstrukci frézky a hlavně vřetene. Tuhost je samozřejmě základ. Na FN22 se podle něj s těmito frézami pracovat nedá, dělá to neskutečný bordel. Ale na FN20, která je parametricky prakticky stejná s tím až tak problém není. FN22 má pohon vřetene převodovaný prakticky na tvrdo a jedině někde úplně na začátku je řemenový převod mezi motorem a rychlostní skříní - ten to ale už nevytrhne. Zkrátka tam chybí nějaký tlumič rázů, které vznikají.

Jinak obecně čím větší průměr frézy tím větší rázy. U např. FN22 je ještě únosných při čelním frézování tak 40mm (HSS samozřejmě) a vše větší už nedělá dobře (jedině brát tenkou třísku jen třeba kvůli finišování povrchu). Když jsem vzal 12mm stopkovou frézu tak to bylo úplně o něčem jiném - žádné vibrace, žádné rázy. Zjistil jsem, že taky dost pomáhá použití řezného oleje. Nejen že to šetří břit frézy a je kvalitnější obrobený povrch, ale chod frézky byl o dost klidnější a ubylo vibrací. Jak by to bylo u plátků, netuším.
Pak jak tu taky někdo psal, to chce, aby bylo vždy v záběru více zubů současně, což i obnáší vhodně volit průměr frézy vůči šířce plochy. Např. pro frézování plochy v celé šířce jsem někde četl pravidlo, aby průměr frézy byl 2x větší než šířka plochy.
Jiný průběh má frézování válcovou plochou frézy. To jsem třeba 40mm čelní válcovou frézou vzal bokem třísku o šířce asi 50 nebo 60 mm a tloušťce 2mm a nic dramatického se nedělo. Při třísce tlusté 3mm to taky šlo, ale už byly cítit vibrace až ve sloupu. To jsou samozřejmě třísky, které běžně neberu, protože nechci stroj zbytečně moc zatěžovat, hlavně ložiska ve vřetenu kvůli udržení přesnosti. Dělal jsem to, jen když jsem po zprovoznění frézky zkoušel, jak se stroj chová při různé zátěži.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“