Kalibrace dráhy CO2 laseru

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
kalio
Příspěvky: 2
Registrován: 20. 7. 2015, 10:52
Bydliště: Havířov

27. 7. 2015, 7:48

Zdravím,
potřeboval bych poradit s kalibrací dráhy na 40W CO2 laseru (China). Mylně jsem se asi domníval, že nastavením 3 zrcátek můžu nastavit paprsek tak, aby ve všech 4 rozích os X a Y byl na finálním zrcátku paprsek přesně uprostřed. Teď jsem s těmi zrcátky asi 3 hodiny laboroval a zjistil jsem, že tomu tak pravděpodobně nebude. Paprsek mi při veškeré snaze vždy dopadá na stejné místo na horní okraj finálního zrcátka. Asi to má souvislost s rovinou os a rovinou trubice. V manuálu se píše o tom, že ve finále by se po kalibraci (pokud výjde špatně, jako u mě) mělo hnout s trubicí. Nemáte nějakou radu jak nejlépe trubici správně napolohovat, jestli jste už to někdo dělal? Nejsou tam žádné polohovací šroubky jako u zrcátek. Mám trubici povolit a strčit pod svorku s gumou další gumu nebo máte lepší nápad? Díky
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

27. 7. 2015, 8:58

Bohužel co Číňan to originál . I z hlediska přesnosti provedení .Některé co jsem viděl byly po rozbalení z bedny dotlučené jak kdyby to do té bedny sypali jak šutry ...

V té mojí popelnici jsem trubici cca 1 mm podkládal .
kalio
Příspěvky: 2
Registrován: 20. 7. 2015, 10:52
Bydliště: Havířov

27. 7. 2015, 9:43

Já si na číňana zatím nemůžu stěžovat (mám ho 4 dny). I když je tam mírné vychýlení, tak to na řezání a gravírování nemá vliv - vše se mi jeví přesné a v pořádku. Ale když už o té nepřesnosti vím, tak ji chci napravit. Možná to bude ještě lepší :-) Můžu se ještě zeptat, jestli mám trubici podložit u prvního zrcátka nebo u druhém konci když na posledním zrcátku to mám u horního okraje?
lubbez
Příspěvky: 3161
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

30. 7. 2015, 9:45

Pokud máš paprsek na prvním i druhém zrcátku uprostřed, tak tím druhým zrcátkem musíš nastavit paprsek do středu toho posledního. Zrcátka se nastavují horizontálně i vertikálně.
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

30. 7. 2015, 12:33

U mě byl křivý držák u trubice takže už první zrcátko od trubice bylo hodně výškově mimo ... Ale seřídit jde všechno v rámci možností dané mechaniky.
walter2
Příspěvky: 119
Registrován: 19. 2. 2013, 3:44

2. 4. 2016, 8:30

Laser nemam, ale z logiky věci mi vyplývá, že není nejdůležitější, zda paprsek dopadá doprostřed zrcátek, ale ze musí dopadat ve všech polohách na stejná místa. Nakonec by měl paprsek procházet středem čočky (to chápu, že je jediný důležitý stred).
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“