"nastavenie" pozdĺžnych saní

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2016, 6:12

Našiel som na YT toto video, ako "napraviť" sústruženie do kužeľa, spôsobené skriveným ložom (?).
Mám tento problém aj ja, napadá vás čo použiť namiesto tých origo podložiek (on má na myford) na číňanov? mám bernardo 400 profi, chytené len dvoma šróbmi do 5 cm bukovej fošne... P.

P.S. ináč pánko má zaujímavé videjká a príjemnú angličtinu, keď sa chcete učiť...
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
kinedryl
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 8. 2013, 10:29

19. 10. 2016, 6:51

" spôsobené skriveným ložom "

Ako mozes mat skrivene vedenia na ( pomerne ) novom sustruhu ? Tento modry Sieg to ma z fabriky brusene dost presne. Nemas len vyoseneho konika ?
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2016, 7:07

Opravujem "spôsobené skriveným ložom" na "spôsobené nesprávnym osadením sústruhu na podložke" :)

Podľa tej jeho metódy mi to robí na cca 60mm rozdiel 0.045mm na priemere.
Mám to ale opačne, pri univerzále mám menej... Tak som sa s tým chcel trošku pohrať.

S koníkom to nemá nič spoločné.

Som myslel, že či niekde nepredávajú také nastaviteľné podložky ako má on tie šedé "obrátené" vaničky.
Asi neostáva nič iné ako to naozaj posadiť na brúsený dekel z kanálu a vypodložiť. Číňan má len po jednej diere na oboch stranách.
Naposledy upravil(a) WatchManiac dne 19. 10. 2016, 7:10, celkem upraveno 1 x.
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2016, 7:09

bu_bu píše:Kolik máš míru mezi těma dírama na přitažení?
Na dĺžku lože cca 550mm
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2016, 7:33

bu_bu píše:...Třeba bys to měl lepší než krást neforemný víko z kanálu
kradnúť nemusím, menili ich v celej dedine za plastové či čo to je, tak ich bolo plno... no nekúp to za 1€ :)
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
zverodoktor
Příspěvky: 3023
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

20. 10. 2016, 8:52

Podľa tej jeho metódy mi to robí na cca 60mm rozdiel 0.045mm na priemere.
Mám to ale opačne, pri univerzále mám menej... Tak som sa s tým chcel trošku pohrať.
A si si istý, že ten rozdiel nieje spôsobený tým, že ti tá tyč ktorú sústružíš, na konci uhýba? tá testovacia sústružená tyč by mala mať čo najväčší priemer a brať čo najmenšiu šponu, inak to budeš takto merať aj s rovným ložom.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3609
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

20. 10. 2016, 9:18

WatchManiac píše:......Podľa tej jeho metódy mi to robí na cca 60mm rozdiel 0.045mm na priemere.
Mám to ale opačne, pri univerzále mám menej... Tak som sa s tým chcel trošku pohrať.
Moc jsem to video nepochopil, snad jen, že z toho lože dělá vrtuli, prvně musíš zjistit, jestli osa vřetene na tom tvém soustruhu je rovnoběžně s ložem (kontrolní trn v dutině, hodinky přesně do osy a projet se po tom trnu) měřit to na nějaké tyči upnuté navíc v univerzálce je k ničemu. Pokud to budeš měřit tou metodou soustružení pak na co největším průměru co nejjemnější šponou jak už psal kolega přede mnou, jinak ti to propruží právě na začátku, Ty 4,5 stovky na 60mm je dost pokud byla špona co nejmenší, spíš jak lože bych si tipl šikmo uložený vřeteník, na té číně nic neobvyklého :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

21. 10. 2016, 11:40

no, já to pochopil obráceně - maník zjistil, že po přitažení soustruhu na nožičky mu to jde křivě - předpokládám, že následně srovnal podstavec co nejlépe a také předpokládám, že kontrolní měření souosostí si udělal a vše seřídil.

pak upnul cokoliv a jakkoliv - a jen si změřil, co se stane když utahuje ten či onen šroub k podstavci.

no a pak utahoval a soustružil a měřil dokud nebyl spokojen se "souosotí" (ten průměr se mi ale zdál také malý)

ale možná se také pletu a jen ho napadlo, jak jednoduše srovnat vše jen zkřivením lože ... nevypadá to na produktivní soustruh -> tedy jen hobby, tak proč ne :-) :-) :-)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“