Opti 180 Vario vs WM 180 V

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

10. 1. 2009, 10:41

přesně tak...
Laco19
Příspěvky: 276
Registrován: 17. 12. 2008, 4:19
Bydliště: Kosice

10. 1. 2009, 2:49

vvitty píše:9994.81 vc. DPH
letak Spotrebni zbozi (ze by tim neco naznacovali? :) ), platny do 20/1/09
Mini soustruh
na kov 550 W Asist
V podobnej cene sa teraz predava aj u nas v Metre - je to fakt dost dobra cena - skoda, ze som koncom minuleho roku kupil o dost drahsie original Sieg C3 :( . Tento Asist ma vsetko co aj moj Sieg a s kvalitou to bude urcite podobne. Ja mam sice navyse DRO ale s tym som si vyrobil len problemy, lebo chcem zvacsit rozsah posunu priecneho suportu - DRO od Siegu pouziva 20TPI zavit, zatial neviem ako ho vyrobim.
Vedel som, ze kupujem len polotovar. Po dodani som ho len na chvilu zapol - splnil moje ocakavanie, v prevodoch nieco drelo :wink: . Vsetko bolo poskladane len za ucelom, aby to drzalo pokope pri vkladani do skatule.
Dalsim krokom bola kompletna demontaz a postupne cistenie od piesoku (vela ho bolo vo vretenniku ale aj v skucovadle), zabrusovanie otrepov a dorabanie takmer vsetkych dielov tak, aby to fungovalo ako ma. Okrem toho som vymenil loziska vo vretenniku za kuzelikove. Teraz travim vecery meranim a zaskrabanim, aby to vsetko bolo na lozku v spravnej polohe.
Prekvapenia:
- 3 celustove sklucovadlo treba na na vretene pracne vystredit, ma o par desatin vacsi otvor, pouzivam (zatial len pre meranie) 4 celustovu s nezavislym nastavovanim celusti,
- plochy vsetkych celusti na obidvoch cinskych sklucovadlach sa smerom von zbiehaju (o riadnych par desatin), takze napr. tyc drzia len na konci, nie celou plochou a je problem ju vystredit - kto ste v tomto skusenejsi, ako je to s tymto v kvalitnejsich sklucovadlach?
maverick
Příspěvky: 233
Registrován: 29. 12. 2008, 8:21

27. 2. 2009, 6:31

Pánové, soustruh WM 180 V mam již 2 měsíce doma a zatím naprostá spokojenost. Jen mají nějaký odchylky v tym co je v "propagačních materiálech" a co je ve skutečnosti: koník má rychloupínání, je větší rozsah závitování ale posuv pinoly je jen 2" tedy něco malinko přes 5cm. Jinak ted digitální ukazatel otáček je uplně vyborná věc, jen kvůli němu není pruchod vřetene 21mm, ale nějakých 19,5mm (kroužek na snímání počtu otáček je přichycen šroubky, které jsou o kousíček delší než by měly, ale myslím že tuhle drobnost si každý aspoň trochu šikovný člověk zvládne odstranit). Přesnost je taky až překvapině dobrá. Myslím že ho můžu všem doporučit, s Promou a těmi OBI apod se to nedá srovnávat.
Uživatelský avatar
Pavelono
Sponzor fora
Příspěvky: 390
Registrován: 28. 1. 2008, 1:18
Bydliště: Sokolov
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2009, 9:16

Co řikáte na tenhle soustruh, je to poctivá prace, a myslim si že to nemá chybi jak ta čína. http://www.novotny.vyrobce.cz/machines/ts_201.htm
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

27. 2. 2009, 9:29

Laco19 píše:
vvitty píše:9994.81 vc. DPH
...nie celou plochou a je problem ju vystredit - kto ste v tomto skusenejsi, ako je to s tymto v kvalitnejsich sklucovadlach?
TOS sklucovadla zo sociku mam 4-ku aj 3-ku sustedne. 4-ka uplne precizna na vsetkych plochach celusti. 3-ka perfektna zial len z polovicne. Jedna sada celusti ok, druha nemala stred vycentrovany .. vyriesilo to upnutie kruzku z lozicka na dalsi stupnienok (hodinky a skontrolovat ze bezal) a nasledne vnutornu chybnu celust zabrusit.
Hadzavost oboch na upnutom trni do 0.02 a lepsia bez nejakeho "ladenia".

Teraz mam nejakeho cinana 160ku a napodiv bezi presne s oboma sadami celusti. Tak isto nema problem s tym, ze by sa celuste zbiehali atd. Hadzavost do 0.03 bez akehokolvek "naklepavania" .. pokial sa pri upinani pohrajem tak aj lepsia.

Ono to je asi o tom aky "majster" to vo fabrike "vylepsil" ..
Laco19
Příspěvky: 276
Registrován: 17. 12. 2008, 4:19
Bydliště: Kosice

27. 2. 2009, 10:07

k píše:TOS sklucovadla zo sociku mam 4-ku aj 3-ku sustedne. 4-ka uplne precizna na vsetkych plochach celusti. 3-ka perfektna zial len z polovicne. Jedna sada celusti ok, druha nemala stred vycentrovany .. vyriesilo to upnutie kruzku z lozicka na dalsi stupnienok (hodinky a skontrolovat ze bezal) a nasledne vnutornu chybnu celust zabrusit.
Hadzavost oboch na upnutom trni do 0.02 a lepsia bez nejakeho "ladenia".

Teraz mam nejakeho cinana 160ku a napodiv bezi presne s oboma sadami celusti. Tak isto nema problem s tym, ze by sa celuste zbiehali atd. Hadzavost do 0.03 bez akehokolvek "naklepavania" .. pokial sa pri upinani pohrajem tak aj lepsia.

Ono to je asi o tom aky "majster" to vo fabrike "vylepsil" ..
Tak nejako budem musiet dorobit svoje sklucovadla aj ja.
Inac, to 4 celustove sklucovadlo aj s redukciou sadne na vreteno uplne presne, nenameram ziadnu odchylku - akurat tie celuste...
Iny pripad je 3 celustove. Je problem vystredit ho na vretene - mal som predstavu, ze ho staci polozit a priskrutkovat (som naivny amater :wink: ) ale kedze zacinam s odchylkou takmer v desatinach mm, vystredenie telesa sklucovadla mi trva dost dlho. Ked uz je vystredene, na upnutom trni je odchylka cca 0,5mm. Takze s tym sklucovadlom budem mat este plno prace, kym bude pouzitelne.
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

27. 2. 2009, 10:16

ked som vyrabal prvy sustruh tak som na vretene mal prirubu pripravenu s pridavkom cca 1.5mm a na sklucovadlo som to "lizol" az na uz vyrobenom stroji. To som spasoval s 3-celustoukou TOS .. a ked som o 2 roky kupil 4-ku tiez od TOS tak to sadlo uplne presne.

Pri druhom stroji som potom uz ale daval vacsiu univerzalku a tak som spravil redukciu .. ta sa najprv srubne na povodnu prirubu a nasledne na nu sa namontuje az finalna univerzalka.

Ak vase sklucovadlo je na prirube volne, asi jedina rozumna cesta je spravit nejaku "medziredukciu" 20mm doska do nej "dieru" aby sadla na povodnu prirubu a potom z druhej strany osadit na sklucovadlo. Sklucovadlo chytat cez zapustene imbusaky na tuto redukciu a az takto cele montovat na prirubu vretena.
Laco19
Příspěvky: 276
Registrován: 17. 12. 2008, 4:19
Bydliště: Kosice

27. 2. 2009, 10:34

k píše:ked som vyrabal prvy sustruh tak som na vretene mal prirubu pripravenu s pridavkom cca 1.5mm a na sklucovadlo som to "lizol" az na uz vyrobenom stroji. To som spasoval s 3-celustoukou TOS .. a ked som o 2 roky kupil 4-ku tiez od TOS tak to sadlo uplne presne.

Pri druhom stroji som potom uz ale daval vacsiu univerzalku a tak som spravil redukciu .. ta sa najprv srubne na povodnu prirubu a nasledne na nu sa namontuje az finalna univerzalka.

Ak vase sklucovadlo je na prirube volne, asi jedina rozumna cesta je spravit nejaku "medziredukciu" 20mm doska do nej "dieru" aby sadla na povodnu prirubu a potom z druhej strany osadit na sklucovadlo. Sklucovadlo chytat cez zapustene imbusaky na tuto redukciu a az takto cele montovat na prirubu vretena.
Rozmyslal som nad takou tenkou redukciou ale s pouzitim povodnych skrutiek (o cca 8-10mm dlhsich). Dalsia moznost by mohla byt osustruzit sklucovadlo, nalisovat tam vlozku a presustruzit na potrebny rozmer.
Na webe som nasiel opravu takeho sklucovadla pridanim 3 cervikov, ktorymi sa vystredi na vretene.
Uz si len vybrat ktory sposob opravy vybrat.
Teraz este musim zmerat pri maximalne presne vystredenom sklucovadle, ako mi hadzu celuste - ci je odchylka cca rovnaka pri roznych priemeroch upnutia.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2009, 10:39

to ja jsem si to sklicidlo na malem ssoustruhu na prirube prave uvolnil
kdyz potrebuju vyosit o nejakou tu setinu abych eliminoval nejakou drobnou hazivost tak se to hodi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5219
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

27. 2. 2009, 10:48

Pavelono píše:Co řikáte na tenhle soustruh, je to poctivá prace, a myslim si že to nemá chybi jak ta čína. http://www.novotny.vyrobce.cz/machines/ts_201.htm
Je to podle soustruhu Vávra. Fotka vypadá zajímavě, ale je otázka zda je to ke koupi. Já jsem slyšel že ne. :-(
Vasek
Příspěvky: 199
Registrován: 22. 3. 2008, 9:19
Bydliště: Nymburk

27. 2. 2009, 5:19

Co se sklíčidel týče má Robokop pravdu, sklíčidlo by mělo být povolené právě kvůli tomu případnému vyklepnutí. Na klasickém soustruhu pracuji v dosti přesné výrobě a bez dobré univerzálky to prostě nejde. Mělo by být povolené však jen velmi mírně ale nesmí se tlouct na pastorky a zámky vedení čelistí aby fungovalo lehce a bez potíží. Mezi přírubou a sklíčidlem lze nechat i malou vůli (já mám 0.5mm), je to výhodné při opravách nebo úpravách dílů. Osobně používám dvě univerzálky, jedu používám na běžné soustružní a druhou si držím pro přesnou práci. A také by se sklíčidlo mělo pravidelně rozebrat a vyčistit od špon zasekanými mezi věncem a pastorky aby se sklíčidlo při utahování nebo povolování nezasekávalo. Dále bych doporučil míti více sad čelistí s různými druhy protočení pro přírubovou práci, pro upínání hrubého materiálu a pro upínání na čisto. Když si toto ohlídáte, potom není souosot díky upínání problém.
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“