frézka fa2u

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

10. 12. 2017, 5:19

Místo červíku zašroubuj kulatinku se závitem a "bez kladiva bez majzlu" lehkými poklepu na tu kulatinku. :D
www.mosaznevyrobky.cz
tz4-k14
Příspěvky: 41
Registrován: 14. 9. 2015, 8:16

10. 12. 2017, 6:32

origosch píše:Místo červíku zašroubuj kulatinku se závitem a "bez kladiva bez majzlu" lehkými poklepu na tu kulatinku. :D
Dobrý nápad. Já to vyřešil jinak a samozřejmě složitěji. Vyrobil jsem z pásku plechu klíč na principu klíče na povolování olejového filtru na motor u auta.
Viz foto. Ještě dotaz. Mám dát mezi kartery papírové těsnění, nebo to dát na silikon? Bojím se ucpání těch průtokových otvorů na olej.
Přílohy
P1050456.JPG
P1050457.JPG
P1050460.JPG
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

10. 12. 2017, 6:49

Používám všude papír, když bys to musel znova otevřít kvůli přeštelování, nebudeš s tím mít další práci, čištění, novej tmel. Lepim jej na vazelinu a jen z jedné strany.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
tz4-k14
Příspěvky: 41
Registrován: 14. 9. 2015, 8:16

10. 12. 2017, 6:54

To je pravda. Dík za radu.
habitat3
Příspěvky: 382
Registrován: 14. 5. 2013, 9:28

19. 12. 2017, 5:56

Ahoj,

Mám možnost, resp jsem dohodnutý že koupím tento typ frézky. Abych ji dostal do dílny, musím demontovat stůl. Je možné ho nějak jednoduše demontovat? Díky Jakub
tz4-k14
Příspěvky: 41
Registrován: 14. 9. 2015, 8:16

21. 12. 2017, 3:26

Ahoj.
O žádné jednoduché demontáži nevím. Jestli koupíš stejnou jako já, tedy univerzální, tak je tu možnost natočení stolu o 45 stupňů v obou směrech. To by ti mohlo při stehování pomoci.
habitat3
Příspěvky: 382
Registrován: 14. 5. 2013, 9:28

21. 12. 2017, 5:58

Tak z frézky se nakonec vyklubala FA3H a tu díky váze prostě do dílny nedostanu :roll: . Ale díky za radu.
tz4-k14
Příspěvky: 41
Registrován: 14. 9. 2015, 8:16

9. 1. 2018, 6:06

Mám dotaz na frézy.
Kde nakupujete. Na frézce mám mk4 a ve vertikální hlavě mk3. Objednal jsem toto na aliexpresu z Číny.
https://www.aliexpress.com/item/10pcs-s ... 08be&tpp=1" onclick="window.open(this.href);return false;,
https://www.aliexpress.com/item/High-Qu ... bf07&tpp=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Máte někdo zkušenost s frézami a atd. z Číny? Případně kde nakupujete vy např. frézy na drážky do kleštin, frézy s břitovými destičkami?
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

9. 1. 2018, 8:50

To tz4-k14: stale se ptate Sokolici na temata co tady jsou probirana, na vlakno China na VBD tady vlano je. Resume bylo at to nemusis uz hledat, ze kvalita china VBD je pro hobbika pidlace vice nez dobra. Samozrejme je rozumne nakupovat u prodejcu co maji hodne prodeju, coz na Ali neni problem najit. U lidi co prodavaji "prebytky ze zamestnani" si dej pozor na otevrene krabicky, borci je obcas naplni pouzitejma. Kdyz jedou na centrech v idealnich reznych podminkach, takl na prvni pohled opravdu vypadaji jako nove.
Edit: prohledni si poradne fotky !! U te hlavy na platky je zpracovani desive uz na fotech. Vybirej cenovy prumer, ne nejnizsi cenu co najdes. Napsat High Quality je od prodavajici docela drzost. Firmu co ma 6 prodeju urcite NEBRAT.
kódl
Příspěvky: 1
Registrován: 18. 8. 2016, 1:12

13. 1. 2018, 1:00

Přesně, jak píše elbarto. Já už mám věcí z Číny mraky. Konkrétně i tuto frézu https://www.aliexpress.com/item/1pc-MT3 ... 0.0.BWWHgB" onclick="window.open(this.href);return false; a upínač ER32/MK3 https://www.aliexpress.com/item/9pcs-ER ... 0.0.t3vOsk" onclick="window.open(this.href);return false;. Na to mé domácí žvejkání super! Někdy opracování vypadá jakoby nic moc, ale přesné to je a nic nehází. Jen u upínače ER32/iso40 mi naštvali tím, že mi poslali upínač v němž byl závit pro vtahovací tyč se závitem whitworth 5/8, místo metrického, jak tvrdili. Ale jinak zatím spokojenost. Opravdu nekupovat to nejlevnější, to pak nemůžeš čekat žádnou kvalitu.
Čus
tz4-k14
Příspěvky: 41
Registrován: 14. 9. 2015, 8:16

16. 1. 2018, 3:11

Dík za radu.
Ono je pro mě jako pro laika těžké poznat, co je podezřele levné a co je kvalitní a cena je přijatelná. :mrgreen:
Poradí někdo www stránky, kde nakupuje?

Děkuji.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

17. 1. 2018, 7:40

Aliexpress, Alibaba, pripadne ebay.de. Nemecky soudruh krade VBD v zamestnani a nasledne prodava stejne jako ten cesky :-)
Petrr
Příspěvky: 67
Registrován: 11. 8. 2015, 7:20
Bydliště: U Brna

13. 2. 2018, 8:28

Dobrý večer,

předem se omlouvám za menší slohovku a také za to, že mi přijde zbytečné zakládat nové téma. Tak pokud se zakladatel neurazí vložil bych něco k věci sem.

Potřeboval jsem vymezit radiální vůli na mé frézce Fa2U s křížovou hlavou jaká je na fotkách z první strany.
Protože s tím nemám mnoho zkušeností, zajímal by mě Váš názor na můj postup a zda by bylo dobré udělat něco jinak, lépe...

Nevím proč jsem si myslel, že když jsou ložiska nahoře, budou i dole. Samozřejmě tam byl kužel do bronzového pouzdra viz foto. Dále jsem zjistil, že těmi spodními maticemi (označeným na fotce červeně 1 a 2) se jen nastavuje vysunutí/ zasunutí bronzového pouzdra proti kuželu. Tak jsem nejdříve vymezil axiální vůli na hodních ložiskách ( jsou tam 2ks proti sobě ) a pak reguloval ono vysunutí bronzovéhou pouzdra proti kuželu pro vymezení radiální vůle, nejprve maticí č.1 až se vůle eminimalizovala dotáhl jsem matici č. 2.

Jen se mi nepodařilo radiální vůli ( zkoušeno upnutou tyčkou) dostat pod 4 setiny, dál už jsem nedotahoval protože ani tak už se vřeteno když není hlava v soukolí, neotáčí s takovou ochotou jako moje MN80 s podobným uložením a s menšími vůlemi. Zkrátka je tam mírný odpor. Axiální vůli co jsem nastavil jako první to má 0,01mm. I když se to tedy v ruce netočí jak po másle po cca 15ti munutách na 710 ot se hřálo minimálně jen horní ložisko a bronzové bylo stále jen vlažné na chodu se nic negativně neprojevuje, ale představoval jsem si chod v ruce přeci jen hladší a vůli bych raději pod 2 setiny. Mám hledat někde chybu co mohl udělat předchozí majitel pokud třeba zaškrabával bronzový kužel a neřešil korekční podložky či něco podobného, pokud to vyžaduje toto uložení ? Bronz neměla viditelné vady či deformace, ani kužel nenesl známky opotřebení . Jen mi přijde divné že ozubené kolo má vcelku velkou vůli (můžu s ním posouvat asi 1mm nahoru a dolů, v záběru se samozřejmě vytlačí nahoru), je to normální ? Jestli je to hloupá otázka, tak se omlouvám, ale k obrábění jsem přišel jak slepý k houslím :wink:

Tak bych se prosím Vás zkušených rád zeptal jaké jsou přípustné vůle pro toto uložení, jestli mám zkusit radiální vůli dostat pod 2 setiny, či zda bych měl udělat něco jinak pokud jsem srozumitelně popsal moje počínání :D
Frézuju jen drobné věci do průměru 10mm a je mi jasné že bych nad 1000ot s touto hlavou stejně asi točit neměl. Je pod ní tedy dost málo místa, ale jinou bohužel ke stroji nemám.

Děkuji za každý postřeh či radu.
Petr

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
R&H - knives
Příspěvky: 17
Registrován: 19. 10. 2016, 8:33

6. 3. 2018, 5:35

Zdravím pánové,
Měl bych na vás otázku. Potřeboval bych na své FA2U sundat šroub příčného posuvu.Z předchozího návodu na demontáž FA3 jsem vyčetl že statčí stáhnout kličku, nonius a pak už jen demontovat pár šroubů. Bohužel jsem nepřišel jakým způsobem stáhnout ten nonius z hřídele. Na uchycení stahováku kolem něj nemám dost místa a nejsem si vůbec jistý jestli u tohoto typu se dá opravdu takto sundat.Děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
Jizera-CZ
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 11. 2014, 7:05
Kontaktovat uživatele:

7. 3. 2018, 8:31

Nonius jsem stáhnul tím způsobem, že jsem to prostříkl kapilárním olejem, chvilku počkal a pak vložil tenkou čepel mezi nonius a pevný bod a lehce kladívkem čepel do spáry doklepl, nonius se odtáhl a pak už není problém vložit stahovák a celé to stáhnout z hřídele. Snad pomohlo... :)
Weiss D280x700, Güde GTB 16V, BAD-21S po rekonstrukci, Jihokov SVA V10 před rekonstrukcí, korejka F2-250 rozebraná do šroubku a spousta dalších potřebných krámů...
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“