CNC ve FreeCAD

Odpovědět
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

17. 1. 2018, 9:20

Reinkarnace píše:A dá se tomu věřit, že vrchní plocha lineáru je bez nerovností a rovnoběžná s vlastní dráhou lineáru ve/po které které jezdí vozík?
V mém případě se tomu věřit nedá, někde v tomto vlákně jsem se tomu věnoval.
Přišel jsem na to při kontrole rovnoběžnosti kolejnic.
.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

17. 1. 2018, 11:33

Nevěř ničemu, aniž by jsi si ti ověřil, pokud můžeš. Kolejnice nemusí být na nefunkčních plochách v souběhu. Měří se vždy pomocí vozíků. Změř si, jak ti běží plocha stolu a její rovinnost. Ten úhelník máš třídy 00, nebo běžný. Nejlépe to zjistíš, když ten úhelník otočíš o 180° a změříš znovu. pokud to bude stejné, paráda, pokud ne, úchylku přepočítej. Stejně změř i druhou osu vůči Z. Přitáhnout můžeš, ale jen "nasladko" rukou, aby se nevyvrátil. Neprošponovat!
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

18. 1. 2018, 12:13

Josef píše:Nevěř ničemu, aniž by jsi si ti ověřil, pokud můžeš. Kolejnice nemusí být na nefunkčních plochách v souběhu. Měří se vždy pomocí vozíků. Změř si, jak ti běží plocha stolu a její rovinnost. Ten úhelník máš třídy 00, nebo běžný. Nejlépe to zjistíš, když ten úhelník otočíš o 180° a změříš znovu. pokud to bude stejné, paráda, pokud ne, úchylku přepočítej. Stejně změř i druhou osu vůči Z. Přitáhnout můžeš, ale jen "nasladko" rukou, aby se nevyvrátil. Neprošponovat!
To s těma vozíkama jsem myslím na tvoji radu již provedl. Všiml jsem si při zaškrabávání že podklad byl podle pravítka dokonale rovný, ale když jsem položil pravítko na přišroubovanou kolejnici, tak to se kývalo jako když pod ním jsou nečistoty.
Úhelniĺk je din 875 tŕída 0 s rozměrem 300x200x8 a ty šrouby jsem zašroubval rukou a dal jsem je tam jen proto, aby mi úhelník při nepozornosti nespadnul. Portál jsem ještě nerovnal a při pojíždění osou Z nahoru dolu je na 200mm odchylka ve směru Y cca 0.01 a ve směru X 0.05. Při pojíždění osou X a hodinkama na upínací desce se hodinky ani nehnou. Vypadá to tedy že kolejnice Z nejsou v pravém úhlu s kolejnicema X.
.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

22. 1. 2018, 7:39

Spojovaci desky mezi portál a spodní díl stroje jsou frézovány a potom jsem je zaškrabal podle pravítka.
Protože jsem měl v plánu vytvořit mezi nima mezeru, portál srovnat to úhlů a mezeru vylít nějakou pryskyřicí, příliš pečlivosti jsem škrabání nevěnoval.
Po posazení portálu zůstaly tedy mezi deskami spáry, které se daly předpovídat již podle špinění pravítka při škrabání, jednalo se o fleky po obvodě desek.
I při řádném dotažení šla do největší spáry vsunout 0,04 měrka až asi 30mm hluboko.
Při snaze dostat portál do pravého úhlu jsem si se strojem hrál a různě dotahoval spojovací M16 šrouby.
Teď po několika týdnech dotahování spáry zcela zmizely a nevejde se tam ani 0,01, tedy předpokládám že desky na sobě sedí celou plochou.

Chci tím říct že mnou namíchaný epoxy-beton je asi trochu jako těsto, protože se spáry znovu neobjeví ani když šrouby na zkoušku povolím - desky jsou dokonale rovnoběžné.
Je tam samozřejmě někde schovaná síla která o 0,04 mm drží v rovině 20mm silnou železnou desku. Každý den to měřím a stále je to rovné.
Jestli je to dobře nevím, ale zatím jsem rád že jsem mohl vynechat jednu fázi stavby, kterou mělo být lití pryskyřice mezi spojovací plochy.
Pravý úhel ve směru Y není dokonalý asi 0,01mm při pojezdu Z 200 mm nahoru/dolu, ostatní je bez detekce odchylky.
.
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

23. 1. 2018, 7:44

Ake su doby vytvrdnutia toho betonu a pri akej teplote a vlhkosti? Tym ze si to namaloval tomu nepomohlo.
No uvidis o rok ked to zmerias co a kde sa pohlo este.....
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

23. 1. 2018, 1:17

atlan píše:Ake su doby vytvrdnutia toho betonu a pri akej teplote a vlhkosti? Tym ze si to namaloval tomu nepomohlo.
No uvidis o rok ked to zmerias co a kde sa pohlo este.....
Spodní díl je rok starý a portál asi 4 měsíce, teplota je v půměru 20°C, vlhkost se pohybovala 50% - 80%.
Písek a štěrk byl koupen v pytlích a označený jako suchý.
.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

28. 1. 2018, 10:18

Vypadá to že má velké dotvarování .temperace by to asi zastavila ale to už je jedno.
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

2. 2. 2018, 9:22

Má smysl kabely a hadice nějak v řetězu rovnat a fixovat ?
IMG_2666.JPG
.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

2. 2. 2018, 10:21

Nefixovat aby se mohli hýbat :wink:
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

3. 2. 2018, 2:37

No povedal by som ze aspon na jednej strane icj upevnit pevne musis.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

3. 2. 2018, 11:35

Na jiném stroji (laser-hračka) kabely do řetězu při pohybu zajíždějí a vyjíždějí a tedy se uvnitř o sebe šoupou, podle toho v jakém poloměru se ohýbají uvnitř dutiny v řetězu.
Modré hadice na vodu jsem dal dost tuhé aby se snadno nezmačkly a tak ne zneprůchodnily.
Vzal jsem schválně hodně velký řetěz aby měl velký poloměr ohybu, přesto je odpor třech hadic znát, jak se snaží řetěz narovnat.
Při ohýbání ve svazku kabelů hadice ale tuhostí tak převládají, že měkčí kabely utiskují a při manipulaci s řetězem je slyšet vrzání jak se hacice s kabelama o sebe třou.
Nebylo by dobré ty kabely něčím namazat aby po sobě klouzaly ?
.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

12. 2. 2018, 5:44

Tak co pane mistr ? Co první šponka?
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

13. 2. 2018, 11:27

Kdepak - téměř jsem se nehnul. Řeším bydlení,topení,větrání, musím udržovat jiný projekt, protože se blíží sezóna,
kamarády s jinýma hračkama, nebydlím sám a k tomu se ještě tak trochu něčím musím živit :-)
Nakreslil jsem si držáky na koncáky, držák na energetické řetězy a motoru X.
Zatím pár týdnů čekám až mi firma dodá objednané plechy - snad příští týden.
Na místní doporučení jsem pořídil trochu větší rozvaděč. Když přišel malinko jsem se lekl, protože je to almara jako kráva.
100x80x30 vypadá v reálu větší než obrázek na webu a k tomu nečekaně váží 50Kg.
Na cestě jsou ložiska s kosoúhlým stykem z Ćíny, které jsme zde také probírali.
Zatím jsem vzal jen jeden pár abych viděl jaká to bude kvalita a taky pro to že v poslední době mi celnice zadrží snad každou zásilku a platím, tak abych se vešel do ceny.
Objednal jsem z Taiwanu ještě jeden driver, ten přišel bez chladiče a samozřejmě zase CLO, tak se dohaduju s Taiwancem co si říká Linda a ještě do toho tam měli to zemětřesení.
Protahal jsem všechny kabely a nasoukal je do trubky a zavedl až do rozvaděče včetně trubek na chlazení vřetena.
Vývodku na 40mm odpadní trubku, podpěru pro ní a průchodka na řemen X - opět 3D tisk
IMG_2736.jpg
IMG_2734.jpg
IMG_2737.jpg
.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

14. 2. 2018, 9:40

Dnes dorazil pár ložisek 7004 a jsem maximálně spokojen.
https://www.aliexpress.com/item/7000-70 ... 0.0.7oWego" onclick="window.open(this.href);return false;
Po namontování do původního domku jde šroubem velně točit a zároveň nemá vůbec žádnou vůli.
Při největší síle kterou se rukou opřu do stolu se hodinky ani nehnou.
V jednoduché matici na mizerném šroubu je vůle asi 0,015.
.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

14. 2. 2018, 10:31

No paráda a za pár korun co? Kde by jsme bez těch kluků žlutejch.... :D :D :D
Jen kdyby ta doprava nebyla tak dlouhá :roll:
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“