vypocet suradnice X

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

16. 11. 2009, 4:24

kiko01 píše:ved ale X-ova suradnica bodu D je stale 0 takze tvoja rovnica by nemala zmysel...
Samozřejmě, že to x= a y= jsou souřadnice bodu X.
Petr Spáčil
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

16. 11. 2009, 4:27

ano, ale co dosadis za x suradnicu bodu d, ked je to stale 0 ?
Naposledy upravil(a) kiko01 dne 16. 11. 2009, 6:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

16. 11. 2009, 4:40

kiko01 píše:ano, ale co dosadis za x suradnicu bodu d, ked je to stale 0 ?
Pokud máš aspoň základy matematiky, tak víš, že body se označují velkými písmeny, zatímco malými písmeny se označují proměnné skalárního charakteru. Takže to "d" je číslo, podle obrázku to vypadá na nějakých 0.4 Stejně tak "a,b,c" jsou čísla od 0 do 1.
Petr Spáčil
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

16. 11. 2009, 5:16

oki, ja ten orazok beriem tak, ze je tam pravostranny kartezsky suradny system, teda horizontalna os je X a vertikalna Y, ak ty uvazujes inak tak v tom asi bude moje nedorozumenie, inak to mas potom zle ty..
ale stale mi nejde do hlavy ake hodnoty tam dosadzujes, to si miesas x a y suradnice ako sa ti hodia? nech si polozim X a Y os ako chcem a dosadim si tam hodnoty,je to nezmysel...
napr vypocet Xovej suradnice, dajme tomu ze Xos je napr. vertikalna

x=c+d*(a-c)/1-(a-c)*(b-d)

ked tvoj vzorec zjednodusim dosadenim hodnot ktore su vzdy 1 a vzdy 0 tak vyzera takto
x(c)=0
x(a)=1

pre vysvetlenie bod C lezi na horizontalnej osi (teraz Y) tym padom je X-ova suradnica stale a vzdy 0

obdobne bod A lezi na priamke rovnobeznej z "Y", posunutej o 1 v X-e takze to je stale X=1 a vzdy aj bude...

teda x=0+d*(1-0)/1-(1-0)*(b-d)

ja som len dosadil do tvojho vzorca, ked prehodime osi X a Y takisto vyjde nieco podobne, nemyslim si ze je to dobre, hadam pochopis ako to myslim... nechcem sa tu s nikym hadat, ani riesit kto mal kolko matematiky v skole...
Přílohy
bez_názvu.JPG
dok1.pdf
(6.45 KiB) Staženo 205 x
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

16. 11. 2009, 6:50

kiko01 zkus na to jit jednoduseji :D zapomen na nejakou osu x a osu y a do pismen A, B, C, D proste dosad cislo od nuly do jedne a dosad podle Krutora. Cislo od nuly do jedne je samozrejme pozice kde se bod A, B, C, D nachazi na sve strane ctverce, pricemz plati nula = vlevo pro A a C, a nula rovna se dole pro D a B. Vubec nad tim nepremyslej a hod to do excelu a dej si to do grafu a proste vypocitas opravdu prunik tech dvou lajn :twisted: tedy souradnice X a Y lezici nekde uprostred nebo na hranici ctverce 1x1 (pokud jsi zadaval A,B,C,D, v rozmezi 0 az 1).
Vubec se me neptej jak to darebak Krutor spocital :shock: , prtoze ten vzorecek co uvedl je opravdu skaredej a neprehlednej! Kdyz jsem to spocital ja tak jsem skoncil s podstatne elegantnejsim vzoreckem na pul A4 8) .
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

16. 11. 2009, 7:01

no nepochopil som pouzitie tich vzorcov,ale ked si mi teraz vysvetlil ako to je myslene tak to je ina vec :) ak to autorovi temy pomoze a uplatni to tak je to super, splnilo to ucel :)

ja som zdeformovany zo skoly, mame natlacene do hlavy videnie len v suradniciach, jednoduchy pohlad na vec neprichadza do uvahy :D
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2009, 2:01

Kiko, to co tady předvádíš je fakt špatná známka pro Tvého učitele matematiky :D

Prostě je to takhle:

bod A má souřadnice [a,1]
bod B má souřadnice [1,b]
bod C má souřadnice [c,0]
bod D má souřadnice [0,d]

Akorát že na obrázku jsou body označeny malými písmeny.
Petr Spáčil
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2009, 2:08

CZ_Pascal píše:Kdyz jsem to spocital ja tak jsem skoncil s podstatne elegantnejsim vzoreckem na pul A4 8) .
Já si na to vytáhl papírek formátu asi A7 :D , ale nakonec jsem ho popsal z obou stran hódně drobným písmem. Docela mi to dalo zabrat. Ale to je nic proti výpočtům, které jsem prováděl, když jsem psal svůj vlastní SW interpolátor, který musí umět např. zrychlený pohyb po kružnici. A to je jenom ve 2D.
Petr Spáčil
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8164
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2009, 6:18

Na tohle je nejlepší si stáhnout nějaký solver. Existují free a dokonce jsou i nějaké dostupné online. Pak tomu zadáš vzoreček, klikneš na Solve a vypadne ti řešení. Pro ilustraci jeden výraz z funkce na nalezení tečny ke kružnici:

x1:=(pwr3(a)*c+a*c*((3*sqr(c)+sqr((b-d))-2*sqr(r)))+b*sqrtz(neex,sqr((a-c))*sqr(r)*((sqr((a-c))+sqr((b-d))-sqr(r))))-d*sqrtz(neex,sqr((a-c))*sqr(r)*((sqr((a-c))+sqr((b-d))-sqr(r))))+sqr(a)*(((-3)*sqr(c)+sqr(r)))-sqr(c)*((sqr((b-d))+((c-r))*((c+r)))))/(((a-c))*((sqr((a-c))+sqr((b-d)))));

Opravdový matematik by to tak sice nikdy nenapsal, ale je to správně a funguje to :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2009, 6:58

Teda pánové co ted' tady řešíte, tak to už je makačka na bednu :lol: Rosta
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

17. 11. 2009, 7:12

prochaska píše:Na tohle je nejlepší si stáhnout nějaký solver. Existují free a dokonce jsou i nějaké dostupné online. Pak tomu zadáš vzoreček, klikneš na Solve a vypadne ti řešení. Pro ilustraci jeden výraz z funkce na nalezení tečny ke kružnici:

x1:=(pwr3(a)*c+a*c*((3*sqr(c)+sqr((b-d))-2*sqr(r)))+b*sqrtz(neex,sqr((a-c))*sqr(r)*((sqr((a-c))+sqr((b-d))-sqr(r))))-d*sqrtz(neex,sqr((a-c))*sqr(r)*((sqr((a-c))+sqr((b-d))-sqr(r))))+sqr(a)*(((-3)*sqr(c)+sqr(r)))-sqr(c)*((sqr((b-d))+((c-r))*((c+r)))))/(((a-c))*((sqr((a-c))+sqr((b-d)))));

Opravdový matematik by to tak sice nikdy nenapsal, ale je to správně a funguje to :-)
... se divím, že ten tvůj solver nezná funkci Simplify(). Už Maple blahé paměti ji uměl. :) :D

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8164
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2009, 8:36

Ale zná, tohle už je po simplify :-)
Aleš Procháska
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2009, 9:55

Krutor píše:Kiko, to co tady předvádíš je fakt špatná známka pro Tvého učitele matematiky :D

Prostě je to takhle:

bod A má souřadnice [a,1]
bod B má souřadnice [1,b]
bod C má souřadnice [c,0]
bod D má souřadnice [0,d]

Akorát že na obrázku jsou body označeny malými písmeny.
tie suradnice ktore som uviedol v tom mojom obrazku platia pre ten moj obrazok,samozrejme ze pre ten ktory je na zaciatku temy platia tie ake si napisal...
hopik
Příspěvky: 248
Registrován: 11. 9. 2006, 3:30
Bydliště: Ružomberok

21. 11. 2009, 5:17

Dakujem za Vas zaujem, pomohli mi Vase odkazy reakcie aj vypocty.

Podrobnosti napisem neskor potrebujem este vyriesit par detailov. :)
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“