Vůle vřetene vůči sklíčidle

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Odpovědět
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2010, 7:25

Tak jsem dnes opět šteloval vůle a přišel jsem na vůli a neumím si to vysvětlit. :shock:
Vrazil jsem tyč do sklíčidla TOS 100/3 a zkoušel jsem vůli ložisek a na sklíčidle jsem naměřil 0,02 při tahu té tyče. Hned jsem měřil levou stranu stejným způsobem a byla 0,00mm :lol: No - byl jsem nasr...j :cry: , že je ložisko v pravo v háji. Napadlo mě, nevím proč sundat sklíčidlo a změřit pravou stranu pouze vřetena a byl jsem opět na 0,00mm :lol:
Jožiska jsou B 7206 CATB P4 tedy OK :lol:
Kde je tedy chyba? Sklíčidlo utaženo na krev a neveřím, že mezipříruba je z gumy? :lol:
Přílohy
hodinky 01.jpg
hodinky 02.jpg
hodinky 03.jpg
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

27. 1. 2010, 8:38

potraviny píše:Tak jsem dnes opět šteloval vůle a přišel jsem na vůli a neumím si to vysvětlit. :shock:
Vrazil jsem tyč do sklíčidla TOS 100/3 a zkoušel jsem vůli ložisek a na sklíčidle jsem naměřil 0,02 při tahu té tyče. Hned jsem měřil levou stranu stejným způsobem a byla 0,00mm :lol: No - byl jsem nasr...j :cry: , že je ložisko v pravo v háji. Napadlo mě, nevím proč sundat sklíčidlo a změřit pravou stranu pouze vřetena a byl jsem opět na 0,00mm :lol:
Jožiska jsou B 7206 CATB P4 tedy OK :lol:
Kde je tedy chyba? Sklíčidlo utaženo na krev a neveřím, že mezipříruba je z gumy? :lol:
No tak máš vůli na tom uchycení té mezipříruby ;-)
Nicméně tady bych tu házivost 0,02mm neviděl až tak tragicky.

1. Podle mých (hodně chabých ;-) zkušeností je házivost obrobku v čelistích univerzálky vždy větší než tech 0,02 mm

2. Vyzkoušel případně všechny polohy uchycení univerzály - tam kde je nejmenší odchylka tam si to označ. (otáčej jí po 120 nebo po 90 stupních podle uchycení ;-)

3. pak si vyzkoušej na několika různých průměrech přesnost uchycení.
Tedy vyzkoušej všechny pastorky jejich utažením na dané kulatině.
Pastorek který nejlépe utahuje může být označen
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2010, 6:06

Prrrrr, asi jsi to špatně pochopil. Sklíčidlo nemá házivost. Jedná se o to, když čapnu za tu chycenou tyč ve sklíčidle a rvu ji např. k sobě sklíčidlo se hne do boku o 0,02mm. Takže, 0,02 k sobě a 0,02 od sebe.

Stejným způsobem to udělám bez sklíčidla, tedy pouze na vřetenu jsem na 0,00mm.

Mě jenom napadá, zda to nemůže dělat to osazení na vřetenu co je na ni šroubovaný mezikus sklíčidla. Tedy ta plocha zda tlakem nepruží?
Protože když to dělám na vřeteni mám tu tyč uvnitř vřetene MK3 a tam by se nemělo co hnout, krom ložisek. Vím je to zapeklitá čínská věc, co? :lol:
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2010, 7:23

A budeš na tom ohýbat trubky nebo soustružit? :lol:
Podle mě je to otázkou toho jakým způsobem působí ta trubka na vřeteno. Při páčení přes sklíčidlo se to chová jako prodloužené vřeteno s osou otáčení vlevo, když trubku pouze zasuneš do otvoru bude osa otáčení vpravo.
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2010, 7:58

Jednalo se mi o to, že pokud budu obrábět přískou 0,1 tak tlak na obrobek nebude skoro žádný, ale pokud to budu ubírat 0,5 a víš tak tlak nože obrobek vychýlí. Myslím tím nebude-li upnut i na hrot.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2010, 11:21

Na těhle šidítkách se vyplatí podepřít obrobek vždycky už kvůli tomu mini sklíčidlu. Při větší třísce se ti mnohem víc odtlačí suport a budeš to muset pak vzít stejně menší šponou načisto.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

28. 1. 2010, 1:00

potraviny píše:Prrrrr, asi jsi to špatně pochopil. Sklíčidlo nemá házivost. Jedná se o to, když čapnu za tu chycenou tyč ve sklíčidle a rvu ji např. k sobě sklíčidlo se hne do boku o 0,02mm. Takže, 0,02 k sobě a 0,02 od sebe.

Stejným způsobem to udělám bez sklíčidla, tedy pouze na vřetenu jsem na 0,00mm.

Mě jenom napadá, zda to nemůže dělat to osazení na vřetenu co je na ni šroubovaný mezikus sklíčidla. Tedy ta plocha zda tlakem nepruží?
Protože když to dělám na vřeteni mám tu tyč uvnitř vřetene MK3 a tam by se nemělo co hnout, krom ložisek. Vím je to zapeklitá čínská věc, co? :lol:
Jo sorry pochopil konečně !
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“