Servo Siemens vs. neco jineho

Odpovědět
JuraSv
Příspěvky: 2
Registrován: 19. 3. 2010, 5:51
Bydliště: Hranice na Moravě

19. 3. 2010, 6:49

Zdravím všechny.
Delší dobu ve mě zrála myšlenka na stavbu jednoduché modelářské CNC frézky, rozměr stolu cca. 1m x 1m (profily křídel, přepážky, apod. - když to bude umět víc, jen dobře) a našel jsem i tyhle skvělé stránky, kterými se už delší dobu pročítám.
Nicméně, prosil bych o radu zkušenější, abych předešel případnému počátečnímu zklamání - nebo ho aspoň zmírnil :D
Situace je taková, že mám možnost získat:
3ks serva Siemens 1FK6042-6AF71-1TG0 (možnost osadit i planetovou převodovkou Alpha SP075-MF2-70-031-000, přev.poměr 70 - namontovaná přímo na servo)
3ks Masterdrive pro tyto serva
1ks PLC Simatic S7
1ks Sitop
k tomu nějaké ty věci jako filtry, apod.
Cena - za odvoz, vše plně funkční

Nicméně není to jít s kanónem na vrabce?? Ty serva se mi zdají na mojí aplikaci dóóóst velká.

Zvažoval jsem tedy i možnost využití krokových motorů např. z www.cncshop.cz a driverů a IO karty. Zde mě zase trošku odrazuje cena když to všechno posčítám.....

Potřeboval bych naznačit jakým směrem se dát.

Dá se výše popsaná sestava se Simaticem jednoduše ovládat pomocí PC??

Díky za rady.
Jirka - Hranice na Moravě

Takže váhám na kterou stranu se přiklonit.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

19. 3. 2010, 7:18

Na serva se vykašli. Jdi do třífázových krokových motorů. Jsou jen o trochu dražší než dvoufázové a netpí rezonančním neduhem.
Dále si ještě rozmysli tu pracovní plochu 1x1m. Skutečně potřebuješ tak širokou frézku? Nestačilo by tě třeba 0,6x1m? Pak máš jednodušší konstrukci stroje, na tak širokej portál, co chceš, budeš potřebovat pro osu X dva šrouby. A budeš mít menší tuhost stroje.

Jinak ty serva samozřejmně ber, jejich prodej ti zajistí peníze na ty třífázové motory. Ono zprovoznit serva nebude žádná maličkost. To chce skutečně zkušené machry, jako je Robocop a další. Takhle ti třeba za 20 000 pošlou z cncshopu kompletně zapojenou elektroniku včetně motorů, jen osadíš na stroj a připojíš PC a máš klid a vystaráno.
JuraSv
Příspěvky: 2
Registrován: 19. 3. 2010, 5:51
Bydliště: Hranice na Moravě

19. 3. 2010, 8:44

Jasně, ten rozměr stolu jsem zatím jen tak plácl.
Na osu X uvažuju použít "vykuchaný" lineární pohon FESTO s lineárním vedením - několikrát se to tu řešilo.
Na každou stranu stolu jeden. Dovnitř místo pístu trapézový šroub s maticí, která bude mít unašeč na vozík pojezdu, jak bylo v pneumatickém originále.
Trapézové šrouby uvažuju synchronizovat řemenem. Pokud jde o FESTO lineáry, řešila se tady jejich nedostatečná tuhost a životnost, nicméně mám je už doma a na balzu, překližku to bude stačit.
Na osu Y uvažuju použít dvě tyče (nepodepřené).
Myslím, že mechanickou část dám dohromady bez problémů, váhám ohladně těch pohonů.
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“