Aky servodriver od omronu?

Odpovědět
Damos
Příspěvky: 39
Registrován: 23. 9. 2007, 7:41
Bydliště: Trenciansky kraj

18. 3. 2010, 10:09

Zdravim panove.
Mam trosku dilemu. Chcem konecne zacat riesit nakup driverov a servomotorov od omronu na spojazdnenie sustruhu. Celkom zaujimave su z rady JUNMA ktore frcia na zbernici MECHATROLINK2. Je to pomerne lacne riesenie ale neviem ci je dostatocne. Ako alternativu vidim radu G5 ktora ma moznost externeho enkoderu. Videl som tu na fore ze niekto ma na masinke aj SMARTSTEP servodrivery. Mate niekto skusenosti s tymito seriami driverov? Prepokladam nakup omron driverov a aj omron servomotorov. Mate niekto skusenosti ako podporuje EMC pripadne Mach3 MECHATROLINK2? Moje prakticke znalosti servosystemov su mizive.
Ako je to urobit co najlepsie? Nahnat to na plc od omronu a odtial do PC, alebo sa to pouziva len priamo servodriver do PC? Dokaze sustruh rezat zavity ked dam na vreteno nejaky rozumnejsi vektorovy frekvencak s asynchronnym motorom, alebo sa vyzaduje servomotor aj na vretene za tymto ucelom? Samozrejme vreteno bude mat priamo svoj resolver. Aby toho nebolo dost casom sa moze stat ze sa to cele prekope a odstroji a bude sa upgradovat na frezku. Takze musim tam mat zarucenu modularitu. Za JUNMO vravi cena a jednoduchost montaze, za G5 vecsie moznosti drivera. Jednotka na riadnie az 16 osi z rady CJ1 sa da na ebay zohnat tiez za celkom rozumny peniaz. Buduci tyzden idem pozret do piestan do Elsysu tak chcem byt trosku pripraveny a nevyzerat ako truba. Moj rozpocet mam na komplet 2 osi sustruhu(motor + driver) cca 2000 eur. Pokial by zvysilo na frekv. menic bude to fajn bonus. Da sa nieco rozumne s tymto rozpoctom vybrat?
Vdaka
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

19. 3. 2010, 7:15

Do EMC je mozne dopisat aj ovladanie mechatrolink.. ale .. da to samozrejme pracu .. a podmienka je slusna dokumentacia. Ono je to tak, pisal som do EMC podporu pre dva menice, sice obe na modbus, ale aj ked v EMC je modbus uz napisany, nic z toho, nakolko kazdy menic ma v svojich registroch udaje v trochu inej forme, samozrejme frekvencia je u jedneho v inom registri ako v inom, podobne jeden ma na zapinanie dvojicu bitov kde jeden je on/off a druhy pre smer .. ale stretol som aj ine, kde jeden zapinal reverz a druhy forward a pri oboch v 1 motor zas stal atd atd. Preto je nevyhnutna rozumna dokumentacia registrov menica.

Pokial ide o rezanie zavitov na sustruhu kde vreteno je hnane nie servom, ziaden problem, dokonca tam nie je nutny ani menic, staci len dostat spat polohu vretena do EMC-cka (napr od indexoveho kotuca). Spindle sync EMC sa o spravne stupanie zavitu postara sam.
Damos
Příspěvky: 39
Registrován: 23. 9. 2007, 7:41
Bydliště: Trenciansky kraj

19. 3. 2010, 2:43

No moc si ma nepotesil. Uz som sa viacmenej radoval ze si po mechatrolinku len nataham riadiacu komunikacnu kartu servodrivre a pripojim nan este aj menic na vreteno a vsetky dolezite pohony budu pod jednou komunikacnou strechou. Asi to teda take lahke nebude.
Potom by to vychadzalo skusit drivre SMARTSTEP alebo JUNMO len v pulznom ovladani. Je to tak?
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

19. 3. 2010, 3:11

Já používám SMARTSTEPy a 100% spokojenost. Dají se ovládat několika způsoby, mezi kterými se přepíná. CW, CCW, Step-Dir a další. Na ovládání z PC nemusí být karta, funguje přimo z LPT. Drivery jsou opticky odděleny. A hlavně základní nastavení se provádí jen DIP přepínači na panelu driveru.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Damos
Příspěvky: 39
Registrován: 23. 9. 2007, 7:41
Bydliště: Trenciansky kraj

20. 3. 2010, 7:26

Hej. Myslim ze som tvoj stroj uz kdesi na fore videl, resp odkazy nan aj v suvislosti s JUNMO servodrivermi. ALE to je stale len drandenie priamo cez pulzy aj ked to beha aj tak fakt dobre. Neskusal niekto stroj zalozeny na komplexnejsom systeme kedy uz len z PC sypem data do modulov a nie len pulzy? Tym ale zasa nemyslim level zalozeny na systemoch fanuc a pod. Proste nieco medzi.
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

20. 3. 2010, 7:47

Ale ono to jinak fugovat nemůže. Vždy musí být "něco" co převede G-kod na pulsy, nebo informaci o poloze každého aktuátoru. V tomto případě to je PC, v jiných případech to je PLC, ale vždy se musí jednat o převod. Nechápu přesně o co ti vlastně běží.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Damos
Příspěvky: 39
Registrován: 23. 9. 2007, 7:41
Bydliště: Trenciansky kraj

20. 3. 2010, 4:00

Ide mi o to aby som si proste PC resp. NB pripojil k systemu trebars cez usb/rs232/rs485.... do PLC. A PLC plus nejake to riadenie a synchronizovanie osi, servodrivery, koncaky cidla tlakov atd. si uz budu zit svojim zivotom. Aby som proste nepotreboval 3x LPT len na to aby som pripojil masinu. Pretoze ked si to tak zoberem tak riadenie serv cez pulzy na LPT, koncaky, zapinanie hydrauliky, pneumatiky, domazavanie loze, ovladanie konika, brzdenia vretena, vyvazanie spon, kontrola tlaku v procesnych mediach, pripadne 2x kolecko plus nejake externe tlacitka. Da sa to riesit PCI kartou, ale tu budem do notasa rvat tazko. Je moznost dat ju do doku, ale dok mam len jeden a ten mam inde ako pri stroji. Je este moznost dat k tomu samostatny pc. Je to moznost, lebo moznosti je vela. Dokupit na to PC asi nebude problem. Karty sa tiez na ebay potuluju. Len ma sere to klbo kablov co budem muset tahat do pc. Najlepsie by to bolo len cez jednu komunikacnu zbernicu. Tak to ja chcem. A rad by som vedel ci to ide nejakym normalnym sposobom spojazdnit. Prave preto sa pytam ci je to mozne napratat systemom motor-servodriver-riadiaca a synchro karta-plc-PC-EMC/MACH. Citam ze MODBUS je problemovy. Robil niekto s MECHATROLINKOM?
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

22. 3. 2010, 11:29

Mad_BOXs píše:Ale ono to jinak fugovat nemùže. Vždy musí být "nìco" co pøevede G-kod na pulsy, nebo informaci o poloze každého aktuátoru. V tomto pøípadì to je PC, v jiných pøípadech to je PLC, ale vždy se musí jednat o pøevod. Nechápu pøesnì o co ti vlastnì bìží.
bezi o plnu 3D servoslucku ziadne dir/step .. Proste riadiaci system zadava servam rychlost nie polohu. Riadiaci system vie kde je ciel a nuti serva bezat takou rychlostou, aby sa dosiahol ciel podla zadanej drahy. Riadiaci system v takom pripade priamo prebera polohu serva z jeho enkodera, enkoder serva nie je priamo spojeny s menicom serva.

Mozno popisujeme to iste ale inymi slovami.
Damos
Příspěvky: 39
Registrován: 23. 9. 2007, 7:41
Bydliště: Trenciansky kraj

22. 3. 2010, 8:38

Ahaaa. Uz sa dostavam do obrazu! Som si stale myslel ze servo mam zdegradovane na dir/step pulzy a snimac z motora vali do servodrivera a ja mam este jedno odmeriavanie napr pre EMC. Cize servu poviem urob krok a snimac na motore povie driveru ci ten krok urobil v skutocnosti a dalsie odmerivanie do EMC sluzi na to aby som napr. vedel urcit v akej vzdialensti sa napriklad prave nachadzam od vychodzieho bodu stroja.
A ono je to inak!
Vdaka pane. Som sa rozhodol ze pojdem do smartstepov. Tak som zvedavy co to bude...
Damos
Příspěvky: 39
Registrován: 23. 9. 2007, 7:41
Bydliště: Trenciansky kraj

23. 3. 2010, 3:09

OK. Poriesil som 2x smartstep aj s kablami a konektormi a softom+kabel.
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“