Příčný posuv - úpravy

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
lanarex
Příspěvky: 2
Registrován: 11. 1. 2016, 4:27
Bydliště: Brno

6. 11. 2023, 8:46

Soustruh QUANTUM D250 x 400.
Doplnil jsem příčný support o digitální měření tak, že jsem vzadu přidělal prodloužení pro uchycení měřícího pravítka. Úroveň soustruhu to pozvedlo, měření nemá chybu, ale….
Utažením šroubu pro zmíněné prodloužení dojde k vnitřním deformacím litinového suportu a po přitažení šroubu je tento posuv prakticky nepoužitelný. Na obrázku jsou vpravo vidět dva otvory s vyřezanými závity (M6) a v obou případech použití je výsledek k nepoužití.
Netušil jsem, že vnitřní pnutí může do takové míry ovlivnit vnější rozměry litiny. že znemožní posuv.
Můžete navrhnout možné řešení?
Přílohy
IMG_20231106_193247.jpg
IMG_20231106_193408.jpg
IMG_20231106_200603.jpg
IMG_20231106_193551.jpg
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

7. 11. 2023, 5:11

lanarex píše: 6. 11. 2023, 8:46 Soustruh QUANTUM D250 x 400.
Doplnil jsem příčný support o digitální měření tak, že jsem vzadu přidělal prodloužení pro uchycení měřícího pravítka. Úroveň soustruhu to pozvedlo, měření nemá chybu, ale….
Utažením šroubu pro zmíněné prodloužení dojde k vnitřním deformacím litinového suportu a po přitažení šroubu je tento posuv prakticky nepoužitelný. Na obrázku jsou vpravo vidět dva otvory s vyřezanými závity (M6) a v obou případech použití je výsledek k nepoužití.
Netušil jsem, že vnitřní pnutí může do takové míry ovlivnit vnější rozměry litiny. že znemožní posuv.
Můžete navrhnout možné řešení?
V první řadě se musí snižit čelo té příložky - protože takhle jak to je udělaný :shock: (navíc v kombinaci s typickou čínskou "přesností" jakou asi tak bude mít to čelo) a tím jak to je nafáblovaný :roll: se to při dotažení toho winglu logicky zamyká přes tu příložku.
Takže sundat, odfrézovat a nebo lépe odhoblovat. Stačí klidně o půl milimetru pod vlastní čelo suportu aby čelo lišty bylo ve vzduchu.
Ovšem to, že se ta lišta neohne (po tom odlehčení) jistota rozhodně není.
No a to samé se týká toho čela, kam se to dotahuje - barva pryč, musí být skutečně rovné. A protože to rovné doma neuděláš ani kdyby ses rozkrájel, tak se alespoň mezi ten wingl a ten suport musí dát podložky (aby se to neopíralo na celé ploše, ale pouze ve dvou "skorobodech" (mezikružích).
Opět, čela podložek musí být rovný a rovnoběžný - takže přebrousit a nebo obě čela na jedno upnutí. Tl. co nejmíň - stačí klidně milimetr.
lanarex
Příspěvky: 2
Registrován: 11. 1. 2016, 4:27
Bydliště: Brno

7. 11. 2023, 8:56

Díky za snahu k řešení problému, ale všechno je jinak.

Není to vnitřním pnutím v litinovém suportu, ale mou nepozorností. Úpravy dělám tak, že nemám přístup k zadní straně soustruhu a pohled zezadu mám jen s pomocí zrcátka. Pro vrtání otvorů, plus závitů jsem sundal suport, vyjmul lištu, udělal potřebné úkony a po očištění znovu sestavil. Následně jsem přišrouboval držák měřidla a se suportem šlo stěží posouvat.
Na problém jsem přišel při dalším experimentování. Na posledním obrázku je vidět přítlačná lišta, zdánlivě utopená uvnitř. Ve skutečnosti přečnívala o nějakou desetinu ven a při dotažení šroubů zatlačila dosedací plocha na lištu směrem dovnitř. Ta se u vymezovacích šroubů vtlačila na rybiny a blokovala volný pohyb suportu.
Za blbost se platí.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

7. 11. 2023, 9:24

lanarex píše: 7. 11. 2023, 8:56 Díky za snahu k řešení problému, ale všechno je jinak.

Není to vnitřním pnutím v litinovém suportu, ale mou nepozorností. Úpravy dělám tak, že nemám přístup k zadní straně soustruhu a pohled zezadu mám jen s pomocí zrcátka. Pro vrtání otvorů, plus závitů jsem sundal suport, vyjmul lištu, udělal potřebné úkony a po očištění znovu sestavil. Následně jsem přišrouboval držák měřidla a se suportem šlo stěží posouvat.
Na problém jsem přišel při dalším experimentování. Na posledním obrázku je vidět přítlačná lišta, zdánlivě utopená uvnitř. Ve skutečnosti přečnívala o nějakou desetinu ven a při dotažení šroubů zatlačila dosedací plocha na lištu směrem dovnitř. Ta se u vymezovacích šroubů vtlačila na rybiny a blokovala volný pohyb suportu.
Za blbost se platí.
Vždyť jsem ti to taky napsal, že ta lišta se musí snížit nebo v nouze nejvyšší tam dát ty podložky (tím ten wingl oddálit) aby při dotažení těch šroubů to ta lišta nezamykala (tím, jak se tím tlakem přes to čelo vyvrátí). Jinak ale obecně - pokud chceš aby se to (cokoli) nedeformovalo a nešišatilo, tak by se to mělo zásadně dotahovat na rovné plochy a ne na barvu.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“