Průša i3MK3s problém po výměně trysky

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
millcom
Příspěvky: 35
Registrován: 16. 12. 2016, 9:30

26. 3. 2024, 7:45

Vyměnil jsem na tiskárně trysku, Po výměně jsem udělal kalibraci 1. vrstvy (ne kompletní kalibraci tiskárny) a udělal jsem test tisku. Ten test vychází perfektně a 1. vrstva je dost dobrá. Nastal ale problém, že při tisku tryska někde naráží. Několikrát byl detekován náraz - udělal jsem novou kalibraci 1. vrstvy a detkce nárazu se zatím neobjevuje, ale tryska slyšitelně a i viditelně do tištěného dílu (ale jenom někde) naráží - viz přiložený obrázek. Nemohu stále odhalit příčinu :-). Najde se někdo, kdo prosím mi dokáže poradit?
i3MK3s - názazy trysky při tisku.jpg
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

26. 3. 2024, 9:08

No a co na to Průša?
Je mi totiž divné když vytikneš dobře první vrstvu, že Ti pak tryska někde naráží na tištěnou vnitří mřížku,
Co jsem vypozoroval, tak při tisku té mřížky tak mimo ni ta hlava moc nejezdí.
Ještě mne napadlo, že možná tu mřížku tiskne s větším objemem extruderu, a tím se dostane nad hladiny hlavy - jestli jsem si všiml, tak na krajích to nemáš - a tím pádem do něj tryska naráží.
Je to ovšem jen odhad od stolu ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
honzaZ
Příspěvky: 134
Registrován: 3. 11. 2019, 2:02

26. 3. 2024, 11:06

To je "Line" vzor výplně, že? Zkuste předělat na "Grid", sice není tak hustý, ale tiskne všechny čáry v každé vrstvě, "Line" myslím jede na přeskáčku, proto jsou tak husté ikdyž je to jen 15%, takže se v podstatě tiskne do vzduchu a jestli je v místnosti průvan, tak spolehlivě dojde ke kroucení těch nesoudžných vrstev. Možná bych i přidal na šířce extruze pro infill, což pomůže k lepší adhezi vrstev, případně i u ostatních druhů extruze podle potřeby. A uplně ideálně box, pro vyzkoušení bohatě stačí přehodit krabicí, a vevnitř nedovolit nárůst teploty nad ~50°C kvůli elektronice :)
josef109
Příspěvky: 606
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

26. 3. 2024, 12:13

Napadá mě... Měnil jsi trysku za stejný průměr? Neměnil jsi něco v nastavení?
millcom
Příspěvky: 35
Registrován: 16. 12. 2016, 9:30

26. 3. 2024, 4:21

Ne, tryska je stejného průměru a vlastně shodná s originálem. Tryskou samotnou to, dle mého soudu určitě není.
millcom
Příspěvky: 35
Registrován: 16. 12. 2016, 9:30

26. 3. 2024, 4:38

@HonzaZ: ta 15% výplň je mřížka, tedy "Grid". Ty vrstvy se nekroutí. Ty zuby nejdou směrem nahoru, ale jsou to vlastně vrypy nebo zářezy, které podle mne udělá ta tryska. Přemýšlel jsem i zda nedochází k posunu vrstev, ale okraje (kružnice) je naprosto perfektní a čistá a vrstvy spolu drží pevně. Teplota v místnosti je stálá a bez průvanu. Připadá mi to, jako kdyby ta hlava byla při přejezdu níž, než ta nejvyšší vrstva a naráží do ní. Jinak si to nedokážu vysvětlit a jsem z toho docela zmatený, jinak řečeno - vůbec nevím co s tím. Zkusím ještě kompletní kalibraci tiskárny a pak mne napadlo při tom tisku snížit razantně rychlost, abych viděl kde a jak se ta hlava pohybuje.
Při normálním tisku 0,20 speed to oko nepostřehne.

@Zdenek Valter: ano, je to přesně jak píšeš. Ta tryska se přece vůbec nemá pohybovat mimo svou dráhu tisku. Ale tady to vypadá, že se tak pohybuje. Na krajít to opravdu není, ale směrem ke středu se to vyskytuje více a razntněji (deska je rovná!). No a Průša - bohužel bez reakce :(
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1189
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

29. 3. 2024, 3:19

Mne to robilo keď som mal omylom nastavený vyšší podiel tlačenia materiálu a iba pri PetG. Je možné že nová tryska je trochu iná a inak ukladá material alebo je trochu poskodená a vrstvy trochu trhá.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“