UNIVERZÁLNÍ fréza TOS

"Zdroje tu jsou"
Odpovědět
Uživatelský avatar
digisonic
Příspěvky: 251
Registrován: 19. 11. 2006, 8:40
Bydliště: Karviná
Kontaktovat uživatele:

11. 11. 2009, 11:42

Nahodne jsem nasel na aukru "UNIVERZÁLNÍ fréza TOS (Číslo aukce 808206637)" a mozna, ze to bude dobrej zaklad pro prestavbu na CNC.
Karel Slivka
Přístroj, který je pod proudem, vypadá stejně jako ten, který není, jen je jiný na dotek.
mé druhé CNC http://www.digisonic.cz/IMG_4925.jpg
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

11. 11. 2009, 7:56

Ahoj,
digisonic píše:Nahodne jsem nasel na aukru "UNIVERZÁLNÍ fréza TOS (Číslo aukce 808206637)" a mozna, ze to bude dobrej zaklad pro prestavbu na CNC.
Nevím o co jde a kolik je vyvolávací cena :!: Ale u nás ve firmě je v termálním stavu života (kómatu) CNC vertikální stroj výrobce Kovosvit Sezimovo Ústí MCV 750 rozjezdy x=750, y=500, z=500 . Stroj byl pravidelně servisován po mechanické stránce OK, chyba je ta že měl unikátní (pototypový) ŘS jen jeden v CZ a možná i v Evropě a odebrál se asi k pánu asi neopravitelně. Ještě několik pokusů bastlířů a pak se stroj možná nábídne k odprodeji na konverzi na jiný ŘS. (klidně nabídni nějakou cenu, reaguji jen proto že píšeš o nějaké fréze TOS a pak o přestavě na CNC to nemusí být zrovna levná záležitost :!: ) Přestavba tohoto stroje je jednoduchá jen a pouze nějaký ŘS vše ostatní je funkční, ke stroji je orginál platná elktro i strojní dokumentace :!: Motory analogový serva se zabudovaným odměřování výrobce Technique Controll včetně vřetena, případně se rozebere a prodá po častech: lineární vedení, KS, vřeteno, serva, chlazení, zásobník nástrojů, pneumatika, mazání atd :wink: Pozor to je poctívá konstrukce 3500 kg Těleso litinové. Je to málý šikovný stroj , ale zas to potřebuje větší garáž :wink: Má již moderní plechování pracovního prostoru.
Jinak se omlouvám jestli je to ůplně mimo, ale zároveň se ptám, zda by někdo nevěděl o firmě nebo si na to netroufnul sám dát tam nějaký ŘS. Požadavek 2.5 D lineární a kruhová interpolace + automatocká výměna nástrojů 24 posic zásobníku. maximalní cena 100.000-125.000 (také nevím zda tato cena je vůbec reálná). nemůže se experimentovat, je to stroj do sériové výroby. ten kdo by toho šel musí garantovat funkčnost. Jinak by mne ve firmě zabili :!: :!: V součastný době přestavbu ŘS nabídli nějaké firmy za nehorázný peníz a proto ten prodej nebo rozebrání.
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2009, 7:52

Já myslím, že ten stroj z aukra je vhodný na přestavbu na hobby CNC poměrně málo, stejně jako jakákoliv jiná univerzální frézka. Zaprvé to žádný krokový motor neutáhne, hlavně Z-ko ne, to váží řádově 500 kg. Chce to silná serva a pořádný kuličkáče, a to už jsi daleko nad 100 kKč. Zadruhé - i když tento stroj je za slušnou cenu, pro přestavbu na CNC je zbytečně drahý, protože z něj stejně všechno vykucháš, zůstane jen litina. Ani vřeteno nepoužiješ - zaprvé je to původně horizontálka, a zadruhé z toho nikdy nevymámíš víc jak 2000 otáček, což může být někdy žalostně málo.

Rozumnějsí je takovou mašinu nechat jak je a vyrábět na ní díly pro CNC mašinku stavěnou od píky.
Petr Spáčil
Hardmesr
Příspěvky: 423
Registrován: 12. 2. 2009, 9:05
Bydliště: Jižní Morava

12. 11. 2009, 8:14

U nás v jednom podniku se prý dá frézka FA3AU což vypadá jako následník té na obrázcích koupit za cca 10000 Kč. Podle informací má ale částečně zadřené vedeni svislého suportu.
NC soustruhy s ŘS Sinumerik 810T a 840D, YASNAC LX3. CAM KOVOPROG 2.7 až 4.13
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2009, 8:31

to zni zajimave
na konvencni praci dobry stroj

co se tyce prestaveb staci zapatrat republik je plna poloautomatu a automatu,kopirek atd... bez systemu jen osadit vhodne modernejsi pohony
kulickove srouby vetsinou uzasne robustni a kvalitni
centralni mazani a spousta vychytavek jako hydraulika atd...

vse za pakatel a hotove z komponent o kterych se ani nesni

kvalitni novy serva se systemem stoji kolem 100 000,- a je z toho paradni masina ktera nas vsechny prezije
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2009, 10:24

Krutor píše:Já myslím, že ten stroj z aukra je vhodný na přestavbu na hobby CNC poměrně málo, stejně jako jakákoliv jiná univerzální frézka. Zaprvé to žádný krokový motor neutáhne, hlavně Z-ko ne, to váží řádově 500 kg. Chce to silná serva a pořádný kuličkáče, a to už jsi daleko nad 100 kKč. Zadruhé - i když tento stroj je za slušnou cenu, pro přestavbu na CNC je zbytečně drahý, protože z něj stejně všechno vykucháš, zůstane jen litina. Ani vřeteno nepoužiješ - zaprvé je to původně horizontálka, a zadruhé z toho nikdy nevymámíš víc jak 2000 otáček, což může být někdy žalostně málo.

Rozumnějsí je takovou mašinu nechat jak je a vyrábět na ní díly pro CNC mašinku stavěnou od píky.
Myslým že se pleteš. Ne snad k nějakému konkrétnímu stroji, ale přesně jak psal Robokop republika (a nejen republika) je plná starších opravdických mašin, poloautomatů vhodných na přestavbu pohonu a řízení a ty ceny za serva a systém díky tomu kde se to dnes vyrábí, nejsou tak hrozné. Pochopitelně to je ale jiná kategorie než stroje typu Tron, ale pokud má někdo prostory a je ochotný obětovat trošku víc peněz tak opravdu pořídí stroj který jej přežije a vyrobí takřka cokoliv a který by si nový patrně nikdy v životě nemohl pořídit. Stavět mašinu komplet se dle mého soudu vyplatí jen v případě toho čemu já osobně říkám frézkoploter, opravdovou CNC frézu nemá smysl stavět!!! A přestavovat něco od šikmáčů, už tuplem ne, ale tenhle můj názor je asi už veřejně známá věc.... :lol:
A i 2000RPM na vřeteni na spoustu věcí stačí, než si uživatel vydělá na něco lepšího. :wink: Je lepších 2000RPM na tuhým stroji než 20000RPM na chvějícím se ratlíkovi. :lol:
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

13. 11. 2009, 8:15

Engineer píše:Myslým že se pleteš. Ne snad k nějakému konkrétnímu stroji, ale přesně jak psal Robokop republika (a nejen republika) je plná starších opravdických mašin, poloautomatů vhodných na přestavbu pohonu a řízení a ty ceny za serva a systém díky tomu kde se to dnes vyrábí, nejsou tak hrozné. Pochopitelně to je ale jiná kategorie než stroje typu Tron, ale pokud má někdo prostory a je ochotný obětovat trošku víc peněz tak opravdu pořídí stroj který jej přežije a vyrobí takřka cokoliv a který by si nový patrně nikdy v životě nemohl pořídit. Stavět mašinu komplet se dle mého soudu vyplatí jen v případě toho čemu já osobně říkám frézkoploter, opravdovou CNC frézu nemá smysl stavět!!! A přestavovat něco od šikmáčů, už tuplem ne, ale tenhle můj názor je asi už veřejně známá věc.... :lol:
Řekl bych, že si nijak neodporujeme. Já nemám nic proti modernizaci starého NC stroje. Ale ten stroj, který našel Digisonic na tom aukru, je normální klasická frézka, ze které při přestavbě na CNC použiješ opravdu jen litinu. Nemá to žádné lineáry ani kuličkáče. Cena takového stroje je ukryta uvnitř té litiny, kde je mraky ozubených převodů, spojek a bůhvíčehoještě, a je škoda to komplet vykuchat, když je to funkční.
Engineer píše:Je lepších 2000RPM na tuhým stroji než 20000RPM na chvějícím se ratlíkovi. :lol:
Zcela souhlasím.
Petr Spáčil
Dlhý
Příspěvky: 1
Registrován: 26. 9. 2010, 11:33

26. 9. 2010, 4:35

mohol by som sa opitat kde by som si mohol pozret a mozno aj kupit frezu cnc na ktoru ste mali odkaz obrazku vopred vam dakujem
Odpovědět

Zpět na „Kde koupit starší stroje“