efektivita servomotoru

Odpovědět
dzairo
Příspěvky: 131
Registrován: 17. 9. 2008, 9:33

12. 11. 2010, 9:05

ahoj.
Mam otazku pre expertov ani nie tak pre CNC zameranie ale vseobecne.
Nakolko su vlastne efektivne servo a krokove motory???

je tam nejaka hodnota alebo sa na to zvysoka kasle???
teoreticky uvazujem o vyuziti serva na iny ucel ale potrebujem vediet efektivitu. bezne motory maju efektivitu okolo 90% a viac takze servo ma kolko???
laka ma regulacia otacok a staly vykon.


dakujem
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2010, 10:19

vzhledem k tomu jak krokace fungujou a jak topej tak nesrovnatelne mensi, protoze kdyz stojej tak proste topej

narozdil od toho do serva jde vpodstate elektrina jen kdyz ma konat praci
v praxi tam neco malo tece stale ale to je zanedbatelne malo

jak je to pri behu a jaka je charakteristika vzhledem k otackam neumim odpovedet ale servo je takovej lepsi synchroni AC motor
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
dzairo
Příspěvky: 131
Registrován: 17. 9. 2008, 9:33

12. 11. 2010, 10:47

no ak krokac stoji to mi je jeasne ale mne sa jedna iba o tocivy pohyb.

mam TC voda-voda a pocitalsom energie na cerpanie vody zo studne a meral svoju spotrebu cerpadla realne.
nikde som nevidel cerpadlo s regulaciou cepania vykonu , jedine trifazove sa mozu riadit frekvencnym menicom , ale to niesui cerpadla o malom vykone.
len taksom teoreticky uvazoval ci sa neda spravit cerpadlo s servom ako pohon a na cerpanie sa pouzije skutocny zavit nie len stocena tyc.
vsetko je cislach.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2010, 11:08

no reklm bych ze jak bude ucinnost klesat dolu s otackami tak se to jako regulace nevyplati o moc vic jak asynchronak akorat to bude o neco drazsi reseni
ale nemam to nicim podlozene
tady na foru je spousta nabidek na ruzne menice pro asynchronaky
tedy jestli neco mas a mas tam asynchronak tak tam zkus nejdriv dat menic

je v tom hodne neznamych treba prubeh kroutaku toho cerpadla v zavislosti na otackach muze se stat ze kdyz das o 20% nizsi otacky tak ze klesne rapidne kroutak protoze nekdo udelal predtim chybu v hydraulice

rozhodne si myslim ze je jasne ze s krokacem by jsi to nevyhral
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2010, 11:14

Sudiac z momentovych charakteristik indukcneho motora a servomotora (aj hybridneho krokoveho motora, co je tiez synchronny stroj) by som to tipol, ze jednoznacne servomotor je ucinnejsi, hlavne pri nizkych rpm, zalezi ale v akom pracovnom bode bude motor pracovat. Takisto k servu treba aj menic, ten ma vlastnu spotrebu, straty atd...
dzairo
Příspěvky: 131
Registrován: 17. 9. 2008, 9:33

12. 11. 2010, 1:14

no ano vsetko je o tom ako kde a co.
no ked si pozriem cerepadla ebara hlbinne na cerpanie vody z studni napriklad:
http://www.ebara.sk/index.php?stranka=p ... rne&id=sb3
tak tam vidno priebehy a charakteristiku.
a v grafe vidno ze najoptimalnejsie prietoky na ucinnost su nejake.
neviem ci som to spravne pochopil ale pri prietoku okolo 28l/min je ucinnost 50% a spotreba je (a tomu nechapem) nejake kW.
takze nic moc. a to nehovoriac ze cerpam vodu ci uz mi taky prietok treba alebo nie .
videl niekto rozobrate cerpadlo aka je tam srubovnica na cerpanie vody?
mlincek na mak ma vedsi zavit, preco ??? lebo sa musi prisposobit otackam.

ak si zoberieme ze (laicky a teoreticky vypocet ) pre cerpanie vody spotrebujeme energiu:
napr: 2000l/hod na tlak 3.5atm to jest 35m vysky vodneho stlpca potrebujeme :

((2000*10)*35)/3600 = 194W potrebna energia

1J = 1N*1m
1W=1J/s

to su moje hlupe vzorce.

lenze ak dame spotrebu s 50% ucinnostou tak mame spotrebu 380W
a to aj sedi ak si zoberieme ze cerapdlo SB 3-15 ma pri prikone 0.37kW (370W) a prietoku 1.2m3 vody do tlaku 36.2m

tak to by bolo ale co ak nepotrebujem tlak 3.5atm.
co ak potrebujem len cerpat zo studne priamo do vymenika tak povedzme z 20m potom nam stupne prietok vody na 2.1m3 vody ale ja potrebujem 700l a to je predsa zbytocne cerapny cas to je moja ucinnost este o viac nez 50% mensia . takze by som poterboval akumulaciu ale tu potrebujem tlakovat takze zase stupne vyska stlpca. jedine nadz na nacerpanie bez tlakovania ale na to potrebujem priestor.
dzairo
Příspěvky: 131
Registrován: 17. 9. 2008, 9:33

12. 11. 2010, 1:21

moja jednoducha a amaterska , laicka mislienka je . mat v studni cerpadlo ktore dokaze cerpat vodu tak ako ja potrebujem. ak potrebujem za hodinu 1M3 vody tak sa nastavia otacky tak ako potrebujem ak menej tak menej ak viac tak viac , ziadna zasobaren alebo akumulacia.
moj kompresor v TC ma prikon 800W (mam frekvencny menic) a je hlupe spotrebovat viac energie na cerpanie vody zo studne ako energia v kompresore. samo sebou ide aj o regulaciu ale ja to vidim ako v autach s priamim strekovanim, tolko nenergie kolko mi treba tolko si vezmem a zuzitkujem.
ono samo sebou ja mam TC s standardnym vykonom 6kW ale moja strata domu je pri -13 3kW a preto mam menic. ale cerpam vodu bez ohladu nato ci ten prietok potrebujem alebo nie ( ine dovody) a to ma stve.

ak ma niekto TC o vykone napr: 20kW a cerpadlo v studni ma spotrebu 1kW tak to je dobre , no v mojom pripade je to hlupe
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

12. 11. 2010, 2:52

Obecně mají serva , synchrony i asynchrony nejlepší účinnost při určitých otáčkách, v této oblasti mají také určitý kroutící moment. Pokud se se zátěží pohybuješ mimo tuto oblast tak účinnost ztrácíš. Optimální tedy pro návrh je znát zátěž při určitých otáčkách a k tomu volit motor. Obecně nejúčinější jsou BLDC motory.
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“