Zapojení servomotorů

Odpovědět
viki
Příspěvky: 22
Registrován: 22. 3. 2011, 11:08
Bydliště: Opava

30. 3. 2011, 7:29

Dobrý den,
chci si udělat CNC frézku a podařilo se mi sehnat motory Yaskawa UGTMEM-06LSF21 s enkodéry Yaskawa TFUE-25ZC7 a servopacky CPCR-01-SD1B.
Protože jsem začátečník a ještě bez elektrotechnického vzdělání tak nevím jak to zapojit a řídit i když se mi podařilo stahnout dokumentaci .
Navíc mě mate že nejsem schopný najít v dokumentaci přesně ten motor který mám , vždy se kod v něčem liší :( , tak pak nevím čím se řídit.
Našel by se tu někdo kdo by mi s tím pomohl ?
A nebo mám koupit krokové motory a k nim kontrolér . Uvažoval jsem o Gravosu.
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

31. 3. 2011, 6:32

Odpovědi nula. Nediv se - kdo bude hledat podle čísel (time is money) co máš vyhledané (a tobě to nestojí za to, sem to vložit) - nikdo!
Je na tobě abys to přiložil, jak psal Admin - místa je dost.
Další - CNC frézka je široký pojem - taky nic bližšího (velikost, účel, fin.možnosti atd, atd.)
No a co tak uvést bydliště - koho baví stále jen psát, třeba se můžete setkat.

Toto fórum je, alespoň pro mě, úžasná studnice poznání - ALE - není to Google, kde klikneš a čekáš že členové (převlečení za vyhledávací
rutiny) ti naservírují pod nos hotové řešení!!! :mrgreen:
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2011, 7:37

Dej sem tu dokumentaci , mrknem na to.

Ps: pro ostatni (Yaskawa je pro mne NO.1) , obvzlaste starsi kousky z dob pred cca 10-15ti lety. Brilantne chodici s dobrou dokumentaci dodnes na internetu.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
viki
Příspěvky: 22
Registrován: 22. 3. 2011, 11:08
Bydliště: Opava

31. 3. 2011, 7:59

Přílohy jsem nechtěl vkládat, ať tu nezabírají místo, kdyby nikdo neměl zájem.
Frézka bude na modelářské účely (letadla, lodě, parní stroje, robotika), chtěl bych obrábět balsu, dřevo, hliník, mosaz.
Osy X a Y budou mít rozjezdy 500, osa Z 200-300.
Celá konstrukce by měla být svařovaná z jeklů, žíhaná, obrobená a jednotlivé díly k sobě šroubované. Váha max. do 200kg, z toho stůl 30kg. Váhu osy Z ještě nevím, nemám celou frézku ještě navrhnutou, ani nevím jaké použiji vřeteno.
Uspořádání bude takové, že dole bude jezdit stůl v ose X, a na příčníku po ose Y osa Z.
S rozpočtem na elektroniku jsem počítal tak 10 000,- (kontrolér GVE66, krokové motory + zbytek).
Na osu X a Y se mi podařilo sehnat ty servomotory s enkodéry a servopacky tak mě napadlo použít to. Na osu Z mám serva taky ale jedno je bez enkodéru a druhé je slabé na frézku. Šel by použít krokový motor? Tedy zkombinovat osa X a Y servomotory a osa Z krokový (důvod finance)?
Pokud jsem něco zapoměl tak se omlouvám a dopíšu.
Jsem z Opavy.
Přílohy
KAE-C240-0H.pdf
(7.56 MiB) Staženo 1304 x
TSE-C717-10.1D.pdf
(3.5 MiB) Staženo 1424 x
TSE-C717-10_4B.pdf
(1.06 MiB) Staženo 807 x
TSE-C770-1K.pdf
(1.32 MiB) Staženo 867 x
TSEZ-C249-1C.pdf
(1.34 MiB) Staženo 1449 x
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

31. 3. 2011, 8:11

GVE66 obsahuje drivery pro dvoufázové krokové motory do 2,1A na fázi s max. napětím 32V, k servům ti bude na prd, GVE64 by byla jinší volba, ale v plné pulzaci a myslím, že s tím by už serva v režimu krok směr řídit šlo, kdyby k nim byly patřičné budiče.
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

2. 4. 2011, 9:43

Radek-B píše: Pro ostatni (Yaskawa je pro mne NO.1) , obvzlaste starsi kousky z dob pred cca 10-15ti lety. Brilantne chodici s dobrou dokumentaci dodnes na internetu.
RADEK
Nevěděl by jsi něco to tomto DC servo-motoru:
P1030318.JPG
Také ho fakt považuji za naprostou jedničku v jeho třídě - ale nejsem schopen nikde nic najít (Internet).
Potřeboval bych: max. napájecí napětí a proud, případně kroutící moment.
Enkodér (obou osazovaných typů) mám zmapovaný.
Dík.
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
vak
Příspěvky: 132
Registrován: 4. 7. 2008, 8:16

2. 4. 2011, 10:59

Není to z nějaké Epson tiskárny? Mám nějaký takový z DFX-8000. V jejím manuálu píšou:

Supply voltage 36.5 +- 1 VDC
Current consumption 4.0 A (at start-up, average), 1.5 A (constant speed, average), 5.0A (deceleration, average)
Rotational speed 2665 rpm (Super Draft mode), 2000 rpm (Draft mode), 1000 rpm (NLQ mode)
Driving method Bipolar constant current drive
Encoder
Supply voltage 5 VDC +- 5% (voltage applied to the driver circuit)
output Rectangular waveform, 2 channels, TTL level
Flutter 360° +- 4.5°
Duty cycle 180” +- 54°
Sink current Max. 20 mA (at low level)

Řízeno je to přes STK6885H.
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

3. 4. 2011, 7:39

vak píše:Není to z nějaké Epson tiskárny? Mám nějaký takový z DFX-8000. V jejím manuálu píšou
Předně děkuji za údaje.
Odkud je nevím, koupil jsem to od jednoho člověka bez parametrů, jako "dost silný motor s jemným enkodérem".
Při testování jsem došel až na 35V/4,5A bez protestů (teploty, jiskření a.p.) a na takového drobka mi to připadalo dost tak jsem přestal.
Asi právě včas. Když znám elektrické parametry můžu začít s točivým momentem aspoň statickým.

Jinak mám i "menšího brášku" - konstrukčně, až na magnety( 2x půlprstenec) a průměr výstupní hřídele, je stejný ale o něco slabší.
A ten je z DFX-5000 určitě.
Ale i tento má dost síly aby utáhl(dost svižně) osy X a Y na BF-20V s původnímy šrouby - převod 1:4.
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

3. 4. 2011, 8:37

Ten DC motor je na 3A a 32V. Je to ve stitku vepsano. (kratkodobe to muzes i 2x prekracovat)

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

3. 4. 2011, 8:38

viki píše:Přílohy jsem nechtěl vkládat, ať tu nezabírají místo, kdyby nikdo neměl zájem.
ani nevím jaké použiji vřeteno. Uspořádání bude takové, že dole bude jezdit stůl v ose X, a na příčníku po ose Y osa Z.
S rozpočtem na elektroniku jsem počítal tak 10 000,- (kontrolér GVE66, krokové motory + zbytek).
Na osu X a Y se mi podařilo sehnat ty servomotory s enkodéry a servopacky tak mě napadlo použít to. Na osu Z mám serva taky ale jedno je bez enkodéru a druhé je slabé na frézku. Jsem z Opavy.
Myslím, podle toho co píšeš máš dost věcí na motorizaci s minimálními dalšími náklady. Jen ty motory (jak jsem se snažil z tvé dokumentace) se mi zdají dost předimenzované - ale nepředbíhejme. Pokud máš(dáš) serva - považuje se to za vyšší level než KM - zkusil bych jejich aplikaci. S celou věcí jsem ochoten pomoci.

Jen stručně co potřebuješ (mechaniku vynechávám) pro každou osu:

1, Odpovídající motor s enkodérem stačí 200imp/ot. nebo více podle plánovaného převodového poměru přenosu síly na motor.
U motoru co máš a nemá enkodér, by možná šel předělat ten z toho slabšího na ten silnější).

2, 1až 2 koncové snímače - doporučují se indukční - mechanické jsou podstatně levnější, ale méně spolehlivé (citlivé na prach) a toho je na fréze hafo.

3, (servo)Driver motoru který na vstupu bere impulsy STEP(krok - (nejen u krokových motorů)) a DIR(směr - otáčení) a jiné (enable) a na výstupu má
připojený motor (kartáče- uhlíky). Do driveru vstupuje současně i signál z enkodéru, který udává polohu hřídele motoru = zpětná vazba, kterou
levné řešení s krokovými motory normálně nemají, ale mohou mít. Úkolem driveru je nastavit hřídel motoru tak, aby nebyl rozdíl mezi vstupním
signálem a signálem enkodéru. Sem připojený koncový snímač motor zastaví při najeti na něj a dá signál nadřízenému obvodu.

Další je už společné.
1 ks vhodné interface nebo HW interpolátor pro propojení s počítačem. Tato jednotka obvykle propojuje výstup počítače s jednotlivými drivery(jedno zda servo nebo K.M. a dává zmíněné signály STEP/DIR pro všechny zapojené osy. Přijímá případné stop signály a předává je dál. Obvykle bývá vybavena jedním až dvěma relé pro spouštění vřetene ap. (odsávání, chladící voda). Případně 1ks ručního ovladače - ale ten není podmínkou i když je moc fajn.

1 ks vhodného zdroje napětí promotory - ten se navrhuje podle motorů a elektroniky (napětí, proud) a odvozený zdroj obvykle 12V/1A pro elektroniku. Lepší je však samostatný z důvodů rušení.

A proto, že ti spousta peněz zbyla, kup vřeteno od Kresse(800W myslím stačí) a máš obrázek hotový.

Pokud budeš potřebovat víc - klidně se na mě obrať - třeba SZ mohu ti pomoci.
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

3. 4. 2011, 8:42

Radek-B píše:Ten DC motor je na 3A a 32V. Je to ve stitku vepsano. (kratkodobe to muzes i 2x prekracovat)

RADEK
Dík za zprávu, ale z údajů tam uvedených to vyčte jen fachman. :D

P.S. mám zprávu, že dost vládneš operačním systémům. Ale to je spíš na SZ - Můžu?
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

3. 4. 2011, 9:07

Ale to je spíš na SZ - Můžu?
Samozrejmne.

S Vikim se do toho klidne pustte s tim co ma by pri rizeni krok a smer nemel byt problem. Viki by si mohl do profilu vyplnit bydliste.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
viki
Příspěvky: 22
Registrován: 22. 3. 2011, 11:08
Bydliště: Opava

3. 4. 2011, 7:44

Ferrit píše:
Pokud budeš potřebovat víc - klidně se na mě obrať - třeba SZ mohu ti pomoci.
Díky za vyčerpávající odpověď a za nabídku , sám to nedokážu zapojit takže se ozvu.
viki
Příspěvky: 22
Registrován: 22. 3. 2011, 11:08
Bydliště: Opava

5. 4. 2011, 9:02

Potřeboval bych poradit s motorama Yaskava UGTMEM - 06LSF21 a UGTMEM - 03LB2.
V příspěvku výše jsem poslal dokumentaci co jsem k nim našel. Nejsem schopnej v tom najít na jaký proud, napětí motory jsou a jaký mají kroutící moment.
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“