servomotorek 12V s magnetem.jak ho roztočit?

Odpovědět
tonda.liska
Příspěvky: 3
Registrován: 22. 7. 2011, 9:43

22. 7. 2011, 9:52

Zdravím,
mohl by mě někdo prosím poradit?

Mám tady servomotorek z auta.Původní elektronika řízená přes CAN sběrnici zatekla vodou a odešla.Pokouším se ho nějak rozpohybovat,resp. roztočit (jen pro pokusné účely,ne jako plnohodnotnou opravu),ale nedaří se,asi dělám něco špatně.

Nějaké informace o něm:

Napájení:12V
Odběr proudu při plném zatížení : 50A (dle výpisu diagnostiky ve voze,neověřeno)
Stator : 12pólů
Rotor : 7x magnet
4x koncový stupeň mosfet

Pokud to správně chápu,tak je to unipolární motorek. Fotky zde:
http://www.rajce.net/a5163277" onclick="window.open(this.href);return false;

Jen pro zajímavost, počítal jsem správně,že pro jednu otáčku je potřeba 48kroků?

Zkoušel jsem ho budit takto,taktovací frekvence cca 1khz,ale jen píská a ne a ne se točit.
(připojený na dostatečný zdroj - autobaterie)
jednofázově:
1000
0100
0010
0001

dvoufázově:
1100
0110
0011
1001

Pokud se v nejakém termínu pletu, prosím opravte mě :).
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

22. 7. 2011, 12:33

Zkusil bych vzit nejaky zkratuvzdorny zdroj a pripojovat jednotliva vinuti, uvidis, kam se ti motor pootoci.
1kHz muze byt pro rozbeh moc
tonda.liska
Příspěvky: 3
Registrován: 22. 7. 2011, 9:43

22. 7. 2011, 2:49

ledvinap píše:Zkusil bych vzit nejaky zkratuvzdorny zdroj a pripojovat jednotliva vinuti, uvidis, kam se ti motor pootoci.
1kHz muze byt pro rozbeh moc
Skousel jsem pripojovat po jednom vinuti,resp ovladaci napeti na G jednotivych mosfetu.
Motorek se pootacel, nasel jsem spravne poradi jak maji jit za sebou.
Kdyz jsem dal mensi kmitocet, rotor se zacal pocukavat,ale behem okamziku
se spalili vsechny mosfety :)

Vinuti bude mit velmi maly odpor,naprimo by jim z autobaterie teklo mozna i stovky Amper.
A napr. pri 100Hz (10ms sepnuti) je to asi moc dlouha doba.

Novy poznatek: mezi vystup z rizeni a "G" mosfetu jsem vlozil 4xMKO s dobou 1,3mS....
Motorek se otacel, asi tak 5vterin a pak zas zamavaly mosfety.

Ještě dodávám info o použitých mosfetech:

Původní typ:BUK 9508
Vds:55V
Id:75A
Idp:400A

Použité náhradní: IRFZ44N
Vds:55V
Id:49A
Idp:160A

Ještě zvažuju tento typ:
IRL3803
Vds:30V
Id:140A
Idp:470A
Pruduch
Příspěvky: 144
Registrován: 22. 4. 2007, 7:05
Bydliště: Jižní Čechy

22. 7. 2011, 6:40

Při tomto způsobu buzení použití sebesilnějších mosfetů způsobí akorát kouřové efekty v motoru. Musel bys to budit podobně jako se budí konce u driverů krokáčů. Tedy (zjednudušeně řečeno) hlídat proud a ten regulovat PWMkou. O dalších detailech typu deadtime ani nemluvě.
tonda.liska
Příspěvky: 3
Registrován: 22. 7. 2011, 9:43

22. 7. 2011, 7:42

Pruduch píše:Při tomto způsobu buzení použití sebesilnějších mosfetů způsobí akorát kouřové efekty v motoru. Musel bys to budit podobně jako se budí konce u driverů krokáčů. Tedy (zjednudušeně řečeno) hlídat proud a ten regulovat PWMkou. O dalších detailech typu deadtime ani nemluvě.
Takže budit něčím podobným jako je SLA7024 apod? Jenže něco co snese podstatně vyšší proud?
Pruduch
Příspěvky: 144
Registrován: 22. 4. 2007, 7:05
Bydliště: Jižní Čechy

22. 7. 2011, 7:52

Já Ti neporadím čím konkrétně to budit, jen jsem chtěl naznačit, že to neni až tak simply. Je třeba naštudovat datasheet libovolnýho driveru pro pochopení souvislostí. Rozhodně nebude stačit tupě přepínat čtyři mosfety naznačeným způsobem. Podle fotek toho moc nevykoukám, ale jestli tam teče normálně 50A, tak bez řízení proudu tam samozřejmě poteče ještě víc, kor když bude motor stát. Takže imho určitě ten původní řídící obvod snímal proud a ty mosfety budil PWMkou, jinak by to okamžitě shořelo. Monolitickej driver pro takovýhle proudy (nebo obecně hotový řešení) bude stát ranec.
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

22. 7. 2011, 8:31

Nejak se mi ztratil post, mozna ho najdu komplet, zatim strucne:
Na rizeni budes potrebovat PWM, pokud chces vyssi otacky, tak PWM rizenou proudem. Frekvence se vetsinou voli nad 20kHz, neni to pak slyset.
Pro pokusy dej na 12V vetev 1ohm odpor. Omezi proud na 12A. Ale bude na nem 140W, takze drahy. Docasne muzes pouzit dratovy odpor na daleko mensi vykon ponoreny ve vode, 100-200W zarovku na 12V (vyhoda je, ze nez se rozsviti, bude mit daleko nizsi odpor, takze se bude chovat trochu jako proudovy regulator, nebo nouzove kus oceloveho vazaciho dratu, spocitat potrebnou delku. Pokud bude svitit, tak opet chlazeni vodou.

Nebo se pokus previnout/prepojit motor na trifazovy. Pak muzes pouzit modelarsky regulator. Za rozumne penize sezenes 180A regulator (http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... A_ESC.html" onclick="window.open(this.href);return false;). Jen bude problem na nizkych otackach.
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“