regulátor otáček ( kroků ) krokového motoru

Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 8. 2015, 9:52

lubbez píše:Když vydržíte, tak něco podobného teď testuju testuju jako motorový posun osy na frézku BF20. Je to na Atmelu x51, nepotřebuje to driver, ale krokáč musí mít vyvedený střed vinutí nebo musí být 8mi drátový. Mám zatím funkční posuv dopředu a dozadu a koncáky. Chci tam ale mit cca 4 rychlosti a rychloposuv a STOP to je tak ještě den práce. :-)
Pokud tomu ještě schází k dotažení nějaká větší porce práce, tak nechceš to ještě přehodnotit?
Použitím motorů v unipolárním zapojení degraduješ jednak výkon motorů, a hlavně absencí mikrokrokování bude výsledný pohyb motorů hodně skákavý a nepříjemný.
A použitím procesoru x51 se zase omezíš na dnes již nepříliš perspektivní platformu, kdy budeš muset HW dělat sám, protože s tím asi žádné levné a šikovné desky zřejmě nekoupíš. Samozřejmě pokud to bude napsáno třeba v C s vysokou úrovní abstrakce, tak přeportování na nějakou perspektivnějsí HW platformu nebude složité, ale proč to neudělat rovnou tam, že.

Neber to prosím jako kritiku za každou cenu. Je to něco podobného, jako když tady někdo uveřejní třeba návrh nějaké portálovky a ostatní mu na tom ukážou slabé body konstrukce.
Pidrman
Příspěvky: 53
Registrován: 19. 1. 2015, 6:24

26. 8. 2015, 7:04

Tak pořád hledám a tady to někdo vyřešil, ale z těch kódů moc nejsem :-)
http://www.lucadentella.it/en/category/a4988-arduino/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4925
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

26. 8. 2015, 7:09

Kdyz kluci udelali liti hliniku setkalo se to velkou odezvou a troufam si rict dokonce nadsenim. Kdyby nekdo Mex atd. kdo dobre vi, ktera bije planoval najakou prednasku/predvadecku na tema pohony/drivery/rizeni atd. prihlasi se myslim dost lidi. Za sebe bych rovnou rekl ANO. Posledni dobou na tema dost dikutujeme a zjistujeme, ze v tom pekne litame. Kutilove maji rozestaveme stavby ci prestaby a ted tapou v tematu pohonu a rizeni.
Pidrman
Příspěvky: 53
Registrován: 19. 1. 2015, 6:24

26. 8. 2015, 7:11

A ještě mě napadlo, že by to mohlo dávat každou otáčku ( 1ot/min ) zvukový signál.

jelikož to bude určené na astrofotografii, tak byt otáčky mohl kontrolovat na hodinkách.

Pantový stolek bude mít poloměr otáčení 229mm a se závitovou tyčí M6x1, bude na synchronizaci s rotací země 0,25° za 1minutu = 1 ot/min.
lubbez
Příspěvky: 3174
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

26. 8. 2015, 7:53

To MEX:
Mě je naprosto jasné, že unipolární řízení motorů je nic moc, ALE. Na vážnou práci bych o tom ani neuvažoval, ovšem na otáčení šroubem to docela stačí. Hlavní je, že krokáč řídím přímo z portu procesoru a mám tam navíc jenom ty čtyři fety a úbytek síly kompenzuji vyšším napětím na motoru. Hlavní je to, že s řadou x51 pracuju už hromadu let, programy píšu samozřejmě v assembleru a všechny věci mám po šuplíkách. Celé zařízení vzniklo jako pohon stolu na laser, tam to funguje perfektně. BF-20 mi stále překáží za dveřmi dílny, ale záda mi říkají, ještě počkej. Jakmile bude na ponku, tak začnu testovat i ten motorový posuv. Pokud budu mít jen stín pochyb, že by tam mohl být problém, bude tam okamžitě driver.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 8. 2015, 9:28

lubbez píše:To MEX:
krokáč řídím přímo z portu procesoru a mám tam navíc jenom ty čtyři fety a úbytek síly kompenzuji vyšším napětím na motoru
Nojo, ale tohle nebude rozumně fungovat s krokáčí "CNC kategorie".
Tohle se dá použít na slabé krokáče, které se používají třeba v tiskárnách (a ani to ještě ne u všech), faxech, floppy machanikách atd. Tyhle motory mají namotavý vysoký počet závitů tenkým drátem, takže mají velký stejnosměrný odpor a umožňují přímé připojení cívek třeba na 12V.
Ale CNC-level krokáče jají malý počet závitů tlustým drátem (aby byly svižné) a při přímém připojení třeba na těch 12V prostě shoří (nebo shoří zdroj, prostě to, co bude míň dimenzované).
Právě omezení proudu (tzv. choppering) je jednou z důležitých vlastností driveru. A právě kvalitou této regulace se mimo jiné liší lepší a horší drivery.

Při jednoduchém unipolárním zapojení by se to dalo nějak odrbat, třeba sériovým odporem (ale pak pálíš většinu výkonu na tom odporu a ne v motoru) nebo nějakým přesným časováním pulzů (ale to by bylo zase strašně citlivé na nastavení a "předpovídání" reakce motoru, tedy prakticky asi nepoužitelné).

A jestli můžu ještě k tomu psaní v Assembleru: je fajn to umět, ale pro rutinní práci je to už asi dneska out. Já jsem taky velkou část života psal jenom v ASM, a to nejen pro jednochipy, ale dokonce i mnoho programů pro PC. Ale musel jsem uznat, že tudy už asi dál cesta nevede.
Výkon programátora v ASM je zlomkem výkonu stejného programátora třeba v C, v tom vyšším jazyce je to přenositelné i na jiný HW a je to mnohem přehlednější a pochopitelnější i pro někoho jiného než autora. Přitom dnešní kompilátory odvádějí fakt dobrou práci, takže výkonových nebo kapacitních problémů se už není většinou třeba bát.
A tvoje znalosti ASM se neztratí. Lidi, kteří znají ASM jsou pak většinou mnohem lepšími programátory i v tom C, protože si dokáří představit, co se tam děje na té elementární úrovní a umí to pak zoptimalizovat i na vyšší úrovni. A navíc je pro ně čitelný a dobře pochopitelný i ten přeložený kód. Kromě toho v případě potřeby dokážou nějakou sekci, kde třeba opravdu jde o extrémní rychlost nebo přesné časování, udělat vloženým ASM a skloubit tak výhody C a ASM.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 8. 2015, 9:35

elbarto píše:Kdyz kluci udelali liti hliniku setkalo se to velkou odezvou a troufam si rict dokonce nadsenim. Kdyby nekdo Mex atd. kdo dobre vi, ktera bije planoval najakou prednasku/predvadecku na tema pohony/drivery/rizeni atd. prihlasi se myslim dost lidi. Za sebe bych rovnou rekl ANO. Posledni dobou na tema dost dikutujeme a zjistujeme, ze v tom pekne litame. Kutilove maji rozestaveme stavby ci prestaby a ted tapou v tematu pohonu a rizeni.
Nevím, jestli je to zrovna na přednášku, ale na nějakou kvalifikovanou (a asi moderovanou) diskusi určitě. Takových témat je spousta, z elektroniky třeba namátkou problematika generování pulzů (karty Mesa, různé Smothsteppery, principiální omezení levných řešení typu LPT atd.), problematika krokáčů/serv, driverů, případně i zdrojů, různé dodělávky a vychytávky atd.
Proto jsem tehdy před setkáním napsal, že se mi nezdá dobrá kombinace s pivem. Pak totiž debata sklouzne k tomu jaké má kdo auto, jestli jsou lepší baby s velkýma nebo malýma atd. a věcnost se z debat vytratí.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 8. 2015, 11:32

Jojo, treba az zopakujem liti v. Lomnici bude i vic casu na nejake veci jako linuxcnc mesa step/dir, mel jsem s sebou na ukazku i gravostar atd...
nejak na to nedoslo
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

26. 8. 2015, 12:43

Mex píše:
elbarto píše:Kdyz kluci udelali liti hliniku setkalo se to velkou odezvou a troufam si rict dokonce nadsenim. Kdyby nekdo Mex atd. kdo dobre vi, ktera bije planoval najakou prednasku/predvadecku na tema pohony/drivery/rizeni atd. prihlasi se myslim dost lidi. Za sebe bych rovnou rekl ANO. Posledni dobou na tema dost dikutujeme a zjistujeme, ze v tom pekne litame. Kutilove maji rozestaveme stavby ci prestaby a ted tapou v tematu pohonu a rizeni.
Nevím, jestli je to zrovna na přednášku, ale na nějakou kvalifikovanou (a asi moderovanou) diskusi určitě. Takových témat je spousta, z elektroniky třeba namátkou problematika generování pulzů (karty Mesa, různé Smothsteppery, principiální omezení levných řešení typu LPT atd.), problematika krokáčů/serv, driverů, případně i zdrojů, různé dodělávky a vychytávky atd.
Proto jsem tehdy před setkáním napsal, že se mi nezdá dobrá kombinace s pivem. Pak totiž debata sklouzne k tomu jaké má kdo auto, jestli jsou lepší baby s velkýma nebo malýma atd. a věcnost se z debat vytratí.
Já vím, bavili jsme se o tom ještě před začátkem akce a nakonec ta debata sklouzla k tomu (alespoň na konci stolu u stěny) jak chci okopírovat 3D tiskárnu, co na ní upravit, jakou tisknu strunou z čeho a fígle ohledně vylepšení přichycení tištěného objektu k podložce. Sice lepší než diskuze o autech a ženských, ale taky trochu off-topic.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 8. 2015, 1:20

4rest píše:Já vím, bavili jsme se o tom ještě před začátkem akce a nakonec ta debata sklouzla k tomu (alespoň na konci stolu u stěny) jak chci okopírovat 3D tiskárnu, co na ní upravit, jakou tisknu strunou z čeho a fígle ohledně vylepšení přichycení tištěného objektu k podložce. Sice lepší než diskuze o autech a ženských, ale taky trochu off-topic.
No tahle debata byla fajn (možná to bylo tím, že dost lidí bylo autem a pilo jenom Birel, takže na auta a baby nedošlo ;-) ).
Tady se ale projevil druhý problém hospody - přeřváváš se s ostatními, s bednou atd.
Takže třeba já jsem sice byl v polovině stolu, ale i tak jsem chytal každé třetí slovo. Přitom třeba tohle bych si poslechl velmi rád (stejně jako ten popis situace na VŠ v Plzni, o kterém jsi tam mluvil).
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

26. 8. 2015, 1:33

Tak to jsem rád, že se to alespoň někomu líbilo a zajímalo jej to. I když tu diskuzi o Plzni beru jako "meditování nad nezlomitelností frézy" (kecy o ničem aneb jak ty říkáš pivní kecy). Kuli tomu přeřvávání jsem chtěl soudek ve fabrice, ale tam zase není nic k jídlu. Každopádně na jaro už v hlavě spřádám plány, jak to udělat lépe.
No a ohledně toho řízení otáček krokáče (ať nesviníme vlákno): tak jako úplně nejlepší zapojení pro začátečníka se mi líbí řízení ala Tomeeque. Každopádně Mex tu nabídnul několik velice zajímavých způsobů řízení, které možná zkusím využít v jedné aparatuře, za což ti děkuji.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 8. 2015, 3:09

Asi by nebyl problém na nějaké další setkání sebou vzít noťas, nějaké Arduino, driver a krokáč, a udělat třeba nějaké demo, případně si i ukázat jak to naprogramovat a nasypat do té desky atd. Zkusil bych nachystat a prověřit nějaké knihovny, aby se to dalo relativně snadno používat (sám Arduino nepoužívám, jak už jsem psal dřív).
Zřejmě by to jenom točilo motorem a nejezdilo, nemám žádnou cvičnou "osu", se kterou by to mohlo hýbat. A tahat sebou celou frézku je asi blbost.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4925
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

26. 8. 2015, 3:19

Prave na srazu se ukazalo, ze kazdy druhy zucastneny je puvodni profesi elektrikar. To dava nadeji, ze dobra duse, ktera se nam bude snazit osvetlit fungovani zminovanych systemu nebude plnit hlavy zedníku ci kucharu :-)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 8. 2015, 7:23

to od thomequee je fajn
ale chtelo by to neco rizene krystalem
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

26. 8. 2015, 8:52

robokop píše:ale chtelo by to neco rizene krystalem
.. třeba něco takového ?
Přílohy
StepGenV1.0_Manual.pdf
Manuálek
(1.08 MiB) Staženo 262 x
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“